Lynn (CT) Academy Feis 2011

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Lynn (CT) Academy Feis 2011 Grade Results PDF

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Grade Results Here - pdf format

Lynn (CT) Feis 2011 As Tabulated by Jim M, FeisWeb.Com on Sat Apr 30
Overall ReCap: There were 462 PC & OC Champions registered for the feis and 357 danced. 184 were awarded (51.5%).
Champion regular events ended shortly after 5:43 PM when last regular event was tabulated. There were 2 rounds PC and 3 rounds for OC, with special 'round' awards. I think I've fixed all the incorrect times that I reported yesterday.
I congratulate Maureen as well as her Committee and all the friendly, knowledgable volunteers involved with this success.
My SPECIAL thanks go to Tracy & Alyssa Benson for their tabulating assistance throughout the day. Tracy, I'll make sure that you have an electric stapler next year (just like me). And a pair of roller skates for Alyssa to get around, too. You guys were great!
.
.
10:01 AM
Event #400 Preliminary Boys and Girls Under 8
Judged by Breda O'Brien, UK, Justine Ward, UK & Kathleen O'Keefe, NY
11 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #221 Sarah Canniff (Dunleavy-Shaffer)
2 < 231 > … #264 Colleen Coelho (Ryan Academy - NY)
3 < 189.5 > … #231 Darin Douglas Carlin (O'Rourke)
4 < 186 > … #210 Daniel Callanan (Lynn)
.
11:02 AM
Event #401 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by Kerry Anne Broderick, NY, Sheila Bremer, MA & Joan McNiff Cass, NY
20 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #939 Erin Schaefer (Mulvihill-Lynch)
2 < 190 > … #569 Abigail Kerensky (Mulvihill-Lynch)
3 < 177 > … #1040 Kyleigh Tuma (Peter Smith)
4 < 171 > … #580 Theo Marie Kontonis (Ryan Academy - NY)
5 < 167 > … #909 Bridget Ritchie (Pender-Keady)
6 < 166.5 > … #687 Mairin Mcdonnell (Cummins)
7 < 163 > … #851 Sophia Rachel Papados (Culkin)
.
11:55 AM
Event #402 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Noelle Curran, NJ, Kathleen O'Keefe, NY & Carlene Stillson, ME
22 Registered, 19 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #471 Alison Guidarelli (Hagen)
2 < 231 > … #705 Emily McIntyre (Ardmore)
3 < 186 > … #625 Caitlin Lynch (Mulvihill-Lynch)
4 < 168 > … #678 Sarah McCarty (Harney)
5 < 163.5 > … #372 Elise Fargo (Tir Na Gael)
6 < 158.5 > … #476 Katie Hackett (Pender-Keady)
7 < 152 > … #790 Caitlin Nalda (Maple)
8 < 148 > … #276 Kate Contini (Ardmore)
9 < 147 > … #904 Mary Kate Rider (Shea-Jennings)
10 < 131 > … #1019 Alexandra Terres (Teelin)
.
12:08 PM
Event #403 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Kerry Anne Broderick, NY, Sheila Bremer, MA & Joan McNiff Cass, NY
22 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #274 Maggie Connolly (McInerney)
2 < 194 > … #294 Olivia Crossey (Ryan-Kilcoyne - PA)
3 < 179 > … #1081 Gabriella Weir (Schade)
4 < 171 > … #1112 Sarah Wozniak (Petri School)
5 < 156.5 > … #1091 Erin White (Dunleavy-Shaffer)
6 < 155 > … #530 Emma Rose Hurley (Spirited Soles)
7 < 152 > … #630 Meaghan Lynn (Gray-Gillan-Owens)
8 < 146.5 > … #406 Shannon Fogarty (Harney)
9 < 142.5 > … #586 Shea Kushnir (Dunleavy-Shaffer)
.
12:41 PM
Event #404 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Kerry Anne Broderick, NY, Sheila Bremer, MA & Joan McNiff Cass, NY
33 Registered, 28 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 14 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 253 > … #711 Cassie McKiernan (Gray-Gillan-Owens)
2 < 215 > … #782 Mackenzie Murray (Peter Smith)
3 < 171 > … #1115 Mia Zang (Marie Moore)
4 < 167 > … #593 Bridget LaSala (Lenihan)
5 < 165 > … #127 Mary-kate Bane (Mulvihill-Lynch)
6 < 156 > … #994 Kylie Strzelczyk (An Rince Mor)
7 < 147.5 > … #109 Briana Andreoli (Petri School)
8 < 145.5 > … #627 Deirdre Lynch (Donny Golden)
9 T < 141 > … #263 Jillian Clements (Pender-Keady)
9 T < 141 > … #365 Emmeline Endresen (Dunleavy-Shaffer)
10 < 134 > … #305 Mary Curry (Mulvihill-Lynch)
11 < 123 > … #674 Eliza McCarthy (Kerry)
12 < 112 > … #370 Meghan Fahy (Hagen)
13 < 111 > … #647 Sophie Maltby (Lynn)
.
1:45 PM
Event #405 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Breda O'Brien, UK, Justine Ward, UK & Rowena Ryan, GA
35 Registered, 30 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 15 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 253 > … #457 Nicole Greco (Gray-Gillan-Owens)
2 < 199 > … #631 Douglas Lyon (O'Rourke)
3 < 195 > … #399 Sinead Flanagan (Verlin)
4 < 191 > … #619 Tara Eileen Longo (Fitzpatrick Academy)
5 < 174 > … #528 Meagan Humphrey (Pender-Keady)
6 < 171 > … #498 Niamh Hayes (Shea-Jennings)
7 < 153 > … #974 Erin Smith (Petri School)
8 < 144 > … #1009 Melissa Sweeney (Lynn)
9 < 129 > … #368 Kathryn Facelle (O'Rourke)
10 < 126 > … #897 Alexus Reid (Spirited Soles)
11 < 117.5 > … #813 Mikayla O'Brien (Petri School)
12 < 114 > … #985 Megan Stella (McInerney)
13 < 111.5 > … #1061 Lauren Vivenzio (An Rince Mor)
14 T < 108 > … #957 Brian Shapiro (Verlin)
14 T < 108 > … #445 Abby Gothers (Griffith)
.
5:25 PM
Event #406 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Kerry Anne Broderick, NY, Sheila Bremer, MA & Joan McNiff Cass, NY
42 Registered, 36 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 18 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 207.5 > … #1105 Regan Wind (Pender-Keady)
2 < 200 > … #302 Caitie Cunningham (Hagen)
3 < 185 > … #537 Brianna Irwin (Petri School)
4 < 166.5 > … #220 Claire Candelori (Griffith)
5 < 166 > … #474 Skylynn Gyuro (Kerry)
6 < 153 > … #1104 Sandra Wilson (Verlin)
7 < 147 > … #649 Carly Mangan (Golden Harp)
8 < 139.5 > … #644 Aveen Mahon (Short)
9 < 136 > … #415 Ciara Gallagher (Inishfree)
10 < 130 > … #252 Emily Cimmino (Lenihan)
11 < 127 > … #680 Katrina McCollum (Rince Na Tiarna)
12 < 125 > … #850 Alex Lucas Papados (Culkin)
13 < 122 > … #963 Megan Shugrue (Donny Golden)
14 < 116 > … #538 Brigitte Jacoby (Griffith)
15 < 114 > … #759 Colleen Morrell (Shamrock - CT)
16 < 113 > … #931 Ava Sackett (Petri School)
17 T < 103 > … #442 Conlan Goodman (Rince Na Sonas)
17 T < 103 > … #969 Emma Sio (Ryan-Kilcoyne - PA)
.
2:51 PM
Event #407 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Kerry Anne Broderick, NY, Sheila Bremer, MA & Joan McNiff Cass, NY
26 Registered, 23 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 239 > … #980 Sheppard Somers (Hagen)
2 < 176 > … #427 Nicole Germain (Lenihan)
3 < 173 > … #523 Anna Hulseman (Peter Smith)
4 < 172 > … #268 Meghan Collins (Shamrock - CT)
5 < 167 > … #244 Brigid Cazzetta (Shamrock - CT)
6 < 161 > … #175 Emilie Braun (Coyle)
7 < 145 > … #753 Mary Kate Moran (Cummins)
8 < 142.5 > … #332 Olivia DeScala (Peter Smith)
9 < 141 > … #1095 Sarah Wicks (Kerry)
10 < 138 > … #626 Ciara Lynch (Donny Golden)
11 < 136 > … #438 Claire Going (O'Grady-Quinlan)
12 < 127 > … #304 Katie Curry (Mulvihill-Lynch)
.
10:19 AM
Event #408 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Kerry Anne Broderick, NY, Kate O'Neill, PA & Joan McNiff Cass, NY
15 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 235 > … #484 Nora Hanna (Pender-Keady)
2 < 231 > … #770 Emily Murphy (Culkin)
3 < 195 > … #257 Shealagh Clark (Griffith)
4 < 186 > … #1086 Courtney Westermann (Early-McLoughlin)
5 < 172 > … #246 Kelly Lynn Chagnon (Ardmore)
6 < 168 > … #860 Gabriella Tara Perciavalle (Mulvihill-Lynch)
7 < 161 > … #847 Shannon O'Rourke (Griffith)
.
1:18 PM
Event #409 Preliminary Men and Ladies 17 & Over
Judged by Kerry Anne Broderick, NY, Sheila Bremer, MA & Joan McNiff Cass, NY
21 Registered, 16 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 230 > … #254 Jacque Clark (Lynn)
2 < 221 > … #923 Michelle Rueb (Tir Na Gael)
3 < 207.5 > … #984 Clara Steinhagen (Spirited Soles)
4 < 191 > … #435 Heather Gluck (Davis)
5 < 185 > … #765 Rose Muldoon (Hagen)
6 < 174 > … #388 Marisa Fiore (Broesler)
7 < 141 > … #634 Joanna Macca (Shamrock - CT)
8 < 140.5 > … #852 Lindsey Pappas (Horgan)
.
12:16 PM
Event #500 Open Championship Girls Under 9
Judged by Noelle Curran, NJ, Kathleen O'Keefe, NY & Carlene Stillson, ME
5 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 60% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #102 Bridget Abraldes (Mulvihill-Lynch)
2 < 210 > … #172 McKayla Boyd (O'Rourke)
3 < 205 > … #996 Charlotte Sulger (Pender-Keady)
.
10:55 AM
Event #501 Open Championship Girls Under 10
Judged by Kerry Anne Broderick, NY, Kate O'Neill, PA & Joan McNiff Cass, NY
14 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #160 Ciara Blomberg (Goulding)
2 < 215 > … #732 Kasey Methven (Broesler)
3 < 200 > … #337 Paige Diecidue (Mulvihill-Lynch)
4 < 176 > … #876 Maggie Priole (Cummins)
5 < 162 > … #968 Molly Simmons (Goulding)
.
1:10 PM
Event #502 Open Championship Girls Under 11
Judged by Noelle Curran, NJ, Kathleen O'Keefe, NY & Carlene Stillson, ME
21 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #176 Julianna Bremer (Bremer)
2 < 250 > … #149 Kerri Betz (Ryan-Kilcoyne - PA)
3 < 205 > … #684 Rachel McCully (Murray)
4 < 161 > … #856 Ceili Peake (Maple)
5 < 156.5 > … #1002 Hannah Sullivan (Verlin)
6 < 147.5 > … #871 Jolie Preece (Bremer)
7 < 145 > … #598 Carli Lavoie (DeNogla)
8 < 142 > … #1093 Michaelann White (Harney)
.
11:12 AM
Event #503 Open Championship Girls Under 12
Judged by Breda O'Brien, UK, Justine Ward, UK & Rowena Ryan, GA
22 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #1103 Paidin Wilson (Forbes)
2 < 250 > … #784 Clare Murray MacRitchie (Murray)
3 < 205 > … #767 Caroline Murphy (Lynn)
4 < 167 > … #105 Kaylie Amoriello (O'Rourke)
5 < 164.5 > … #761 Sarah Morrissey (Inishfree)
6 < 156 > … #915 Madeline Ronzoni (Dunleavy-Shaffer)
7 < 146 > … #1109 Kendall Grace Woodcock (Harney)
.
12:56 PM
Event #504 Open Championship Girls Under 13
Judged by Breda O'Brien, UK, Justine Ward, UK & Rowena Ryan, GA
31 Registered, 21 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #288 Abby Coyman (Lynn)
2 T < 210 > … #456 Kaela Gray Milewski (Gray-Gillan-Owens)
2 T < 210 > … #1046 Melanie Valdes (Petri School)
3 < 155.33 > … #123 Kate Babcock (Murray)
4 T < 154 > … #926 Jamie Rush (Lenihan)
4 T < 154 > … #375 Fiona Fay (McDade-Cara)
5 < 151 > … #500 Saoirse Healy (Harney)
6 T < 140 > … #1071 Lauren Walsh (Inishfree)
6 T < 140 > … #600 Samantha Leary (Dunleavy-Shaffer)
7 < 130.5 > … #1089 Maura Whaley (Gray-Gillan-Owens)
8 < 128 > … #861 Erin Perotta (Inishfree)
.
3:52 PM
Event #505 Open Championship Girls Under 14
Judged by Noelle Curran, NJ, Kathleen O'Keefe, NY & Carlene Stillson, ME
24 Registered, 21 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #995 Anna Sulger (Pender-Keady)
2 < 221 > … #352 Mairead Dougherty (Smith-Houlihan)
3 < 210 > … #1017 Caitlin TeeKing (Gray-Gillan-Owens)
4 < 175 > … #1202 Jenny Mancini (Murray)
5 < 173 > … #570 Fiona Kiernan (Petri School)
6 < 166 > … #855 Hailey Payea (Broesler)
7 < 139 > … #948 Kassie Seavy (Gray-Gillan-Owens)
8 < 132 > … #277 Brynn Contois (Smith-Houlihan)
9 < 129 > … #997 Ciara Sullivan (Verlin)
10 < 128 > … #199 Jessica Byrne (Hagen)
11 < 125 > … #366 Alyssa Enright (Gray-Gillan-Owens)
.
5:00 PM
Event #506 Open Championship Girls Under 15
Judged by Noelle Curran, NJ, Kathleen O'Keefe, NY & Kate O'Neill, PA
23 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #832 Siobhan ONeill (Bremer)
2 < 240 > … #147 Kellyn Berrigan (Pender-Keady)
3 < 191 > … #336 MaryKate DiChiara (Inishfree)
4 < 185 > … #414 Catriona Furlong (Verlin)
5 < 174 > … #320 Olivia De Palo (Pender-Keady)
6 < 160.5 > … #1203 Emma Water (Pender-Keady)
.
4:19 PM
Event #507 Open Championship Girls Under 16
Judged by Breda O'Brien, UK, Justine Ward, UK & Rowena Ryan, GA
23 Registered, 16 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 213 > … #470 Emma Gruber (Pender-Keady)
2 < 206 > … #645 Orla Mahon (Short)
3 < 205 > … #290 Hannah Coyman (Lynn)
4 < 202 > … #716 Sarah Grace McNally (Short)
5 < 195 > … #514 Gabriela Hnizdo (Petri School)
6 < 184 > … #430 Jenna Giffard (Pender-Keady)
7 < 168 > … #136 Lauren Beadle (Pender-Keady)
8 < 138 > … #417 Ana Gallotto (Forbes)
.
5:43 PM
Event #508 Open Championship Girls Under 17
Judged by Breda O'Brien, UK, Justine Ward, UK & Rowena Ryan, GA
18 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #237 Gina Carriero (Lynn)
2 < 240 > … #163 Gabriela Bloomgarden (Inishfree)
3 < 215 > … #1023 Hali Thorne (Gray-Gillan-Owens)
4 < 171 > … #581 Lydia Krenicki (Pender-Keady)
5 < 161 > … #624 Megan Luppino (Marie Moore)
6 < 156 > … #635 Erin MacDonald (McDermott)
.
5:34 PM
Event #509 Open Championship Ladies 18 & Over
Judged by Breda O'Brien, UK, Justine Ward, UK & Rowena Ryan, GA
11 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #289 Elizabeth Coyman (Lynn)
2 < 230 > … #359 Erin Duffy (Golden Harp)
3 < 215 > … #118 Stephanie Armstrong (Bremer)
.
12:22 PM
Event #512 Open Championship Boys Under 12
Judged by Noelle Curran, NJ, Kathleen O'Keefe, NY & Carlene Stillson, ME
3 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #724 Declan Meagher (Marie Moore)
1 < 300 > … #117 Parker Armstrong (Bremer)
2 < 225 > … #959 Shawn Shapiro (Verlin)
.
12:26 PM
Event #514 Open Championship Boys Under 16
Judged by Noelle Curran, NJ, Kathleen O'Keefe, NY & Carlene Stillson, ME
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #802 Lachlan Nidds (Broesler)
.
12:24 PM
Event #515 Open Championship Boys Under 18
Judged by Noelle Curran, NJ, Kathleen O'Keefe, NY & Carlene Stillson, ME
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #140 Rory Beglane (Inishfree)
.
3:59 PM
Event #517 Open Championship Girls Under 18
Judged by Kerry Anne Broderick, NY, Sheila Bremer, MA & Joan McNiff Cass, NY
16 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #584 Mary Katherine Kulp (Clann Na Cara)
2 < 205 > … #821 Shannon O'Gorman (Ryan-Kilcoyne - PA)
3 < 178 > … #1035 Brianna Treacy (Davis)
4 < 172 > … #383 Caitlyn Ferrara (Davis)
5 < 169 > … #594 Kelsey Latham (Griffith)
6 < 156 > … #553 Molly Kallaway (Lenihan)
7 < 152 > … #429 Gwen Giffard (Pender-Keady)