McDonald School Fall Feis 2014

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

McDonald School Fall Feis 2014 Grade Results PDF

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Grade Results Here - pdf format



McDonald School Fall Feis 2014 As Tabulated by FeisWeb.Com on October 4, 2014
Overall ReCap: There were 211 Champions registered for the feis and 170 danced. 100 were awarded (58.5%)
Champion regular events ended shortly after 3:27 PM when last regular events was tabulated. There were 3 rounds for OC and 2 rounds for PC. Round awards for both PC & OC Events
.
.
.
9:57 AM
Event #609 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by Cathy Revis,NY, Stephen Scariff, FL & Amy Siegel-Loxley, NJ
18 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 62% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #299 Grace McClay (O'Rourke)
2 T < 225 > … #514 Isabelle Zeiger (Broesler)
2 T < 225 > … #516 Amy Zenker (Goggin-Carroll)
3 < 179.5 > … #540 Logan Battaglia (Francis Academy)
4 < 161 > … #157 Alexa Greenwood (Rince Na Sonas)
5 < 152 > … #393 Ava Pinckney (McDonald School)
6 T < 148 > … #554 Sophia Bonacci (McLaughlin-Goodwin-O'Shanecy)
6 T < 148 > … #431 Julia Schrader (McLaughlin-Goodwin-O'Shanecy)
.
10:06 AM
Event #610 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Cathy Revis,NY, Stephen Scariff, FL & Amy Siegel-Loxley, NJ
14 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #296 Ciaran McCarthy (Goggin-Carroll)
2 < 240 > … #319 Shaelynn Meyer (Rochez)
3 < 215 > … #377 Colleen Patrie (Francis Academy)
4 < 165 > … #547 Heidi Biernacki (Drumcliffe)
5 < 157 > … #385 Julia Peters (Carle)
6 < 155.5 > … #502 Mackenzie Witz (Johnston)
.
11:01 AM
Event #611 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Cathy Revis,NY, Stephen Scariff, FL & Amy Siegel-Loxley, NJ
6 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #471 Olivia Tingley-Kelley (Broesler)
2 < 240 > … #358 Megan O'Shea (Francis Academy)
3 < 219.5 > … #173 Avery Haines (Muggivan)
.
11:14 AM
Event #612 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Cathy Revis,NY, Stephen Scariff, FL & Amy Siegel-Loxley, NJ
21 Registered, 20 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 251.5 > … #528 Elizabeth Anthony (O'Grady-Quinlan)
2 < 225 > … #490 Jayden Walker (Young School - NY)
3 < 195 > … #584 Michaela Casey (Johnston)
4 < 188 > … #308 Maggie McGuire (Johnston)
5 < 165 > … #589 Aydan Chavis (Francis Academy)
6 < 150.5 > … #598 Mairin Connorton (Young School - NY)
7 < 147.5 > … #572 Abigail Burns (McDonald School)
8 < 145 > … #562 Maggie Broomfield (Young School - NY)
9 < 135.5 > … #436 Kelsey Sheerin (Johnston)
10 < 131 > … #611 Emma Cummiskey (Millennium)
.
11:51 AM
Event #613 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Cathy Revis,NY, Stephen Scariff, FL & Amy Siegel-Loxley, NJ
18 Registered, 16 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 256 > … #317 Alexis Merhige (Gallagher)
2 < 225 > … #129 Kelly Frost (McDonald School)
3 < 197 > … #383 Audra Pesko (Burke)
4 < 194.5 > … #190 Emma Hewitson (Woodgate-Shamrock - ON)
5 < 158 > … #495 Lauren Weir (An Rince Mor)
6 < 154 > … #220 Grace Kelly (Johnston)
7 < 150 > … #359 Ashley Ohstrom (McDonald School)
8 < 149.5 > … #465 Molly Sullivan (Johnston)
9 < 138 > … #142 Meghan Gaynor (Roisin Academy)
.
12:24 PM
Event #614 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Cathy Revis,NY, Stephen Scariff, FL & Amy Siegel-Loxley, NJ
23 Registered, 19 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 262.5 > … #484 Kylie Volksdorf (McDade-Cara)
2 < 240 > … #197 Sarah Hughes (McDade-Cara)
3 < 184 > … #563 Moira Broomfield (Young School - NY)
4 < 170 > … #442 Brianna Siwirski (Clann Na Cara)
5 < 166 > … #162 Annmarie Gruttadauro (Young School - NY)
6 < 162.5 > … #362 Caroline Opalenick (Roisin Academy)
7 < 159 > … #365 Emily Oswald (Young School - NY)
8 < 155 > … #404 Colin Reardon (Johnston)
9 < 136 > … #131 Colleen Anne Fullam (Francis Academy)
10 < 128 > … #581 Bridget Carey (Boland)
.
2:04 PM
Event #615 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Cathy Revis,NY, Ann Marie Leonard, ON & Maggie Ritnour, NY
19 Registered, 17 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #152 Rowan Goodman (Rince Na Sonas)
2 < 233 > … #212 Katherine Johnston (Boland)
3 < 205 > … #508 Kalina Yadlosky (Clann Na Cara)
4 < 197.5 > … #414 Delaney Robbins (Gallagher)
5 < 174 > … #231 Lauren Kolassa (Boland)
6 < 143 > … #592 Gillian Clark (Johnston)
7 < 141 > … #107 Sierra Falcone (Johnston)
8 < 137.5 > … #573 Emma Burns (McDonald School)
9 < 135 > … #607 Rachel Crompton (McDonald School)
.
2:36 PM
Event #616 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Cathy Revis,NY, Ann Marie Leonard, ON & Maggie Ritnour, NY
18 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 219.5 > … #176 Sarah Hamilton (Johnston)
2 < 212.33 > … #238 Breanna Laber (Boland)
3 < 202 > … #281 Colleen Magowan (Johnston)
4 < 191 > … #161 Cally Griffin (McDonald School)
5 < 189.5 > … #235 Elizabeth Kroll (Broesler)
6 < 185 > … #568 Katherine Buholtz (Young School - NY)
.
3:03 PM
Event #618 Preliminary Men and Ladies 16 & Over
Judged by Cathy Revis,NY, Ann Marie Leonard, ON & Maggie Ritnour, NY
15 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 217 > … #354 Caroline O'Neil (Bell)
2 < 200 > … #177 Claire Hammerschmidt (Roisin Academy)
3 < 198 > … #476 Rachel Troy (Rince Na Sonas)
4 < 192 > … #452 Rachael Smith (Young School - NY)
5 < 186 > … #341 Ashley Nolan (Young School - NY)
6 < 169 > … #375 Monica Passarelli (Moran)
.
10:21 AM
Event #709 Open Champion Girls Under 9
Judged by Kerry Broderick, NY, Ron Plummer, ON & Elicia Greenway-Folmar, MA
2 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #187 Abby Hennessy (Goggin-Carroll)
2 < 250 > … #606 Ciara Cromie (Schade)
.
11:37 AM
Event #710 Open Champion Boys Under 10
Judged by Kerry Broderick, NY, Ron Plummer, ON & Elicia Greenway-Folmar, MA
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #578 Daniel Callanan (Lynn)
.
10:31 AM
Event #711 Open Champion Girls Under 11
Judged by Kerry Broderick, NY, Ron Plummer, ON & Elicia Greenway-Folmar, MA
6 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #605 Ailish Cromie (Schade)
2 < 215 > … #253 Ellessee Legare (Goggin-Carroll)
3 < 205 > … #454 Molly Kate-Brooks Smock (Boland)
4 < 180 > … #403 Sophia Rankin (Culkin)
.
11:41 AM
Event #712 Open Champion Boys Under 12
Judged by Kerry Broderick, NY, Ron Plummer, ON & Elicia Greenway-Folmar, MA
2 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #363 Owen Opalenick (Roisin Academy)
.
11:30 AM
Event #713 Open Champion Girls Under 13
Judged by Kerry Broderick, NY, Ron Plummer, ON & Elicia Greenway-Folmar, MA
10 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 T < 240 > … #164 Jamie Gudyka (Young School - NY)
1 T < 240 > … #622 Mary Grace Dimock (Drumcliffe)
1 T < 240 > … #155 Abigail Graham-Luke (Young School - NY)
2 < 180 > … #614 Hailey Curtis (Johnston)
3 < 168 > … #233 Gloria Kramer (Rince Na Sonas)
4 < 159 > … #497 Grace Anne Werner (Doherty Petri)
.
12:12 PM
Event #715 Open Champion Girls Under 15
Judged by Kerry Broderick, NY, Ron Plummer, ON & Elicia Greenway-Folmar, MA
13 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 73% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #615 Kaitlyn Curtis (Johnston)
2 < 215 > … #207 Skylar Jenks (Young School - NY)
3 < 195 > … #466 Megan Sweeney (Young School - NY)
4 < 190 > … #597 Maeve Connorton (Young School - NY)
5 < 156 > … #191 Cody Hoctor (Johnston)
6 < 153 > … #237 Mary Kumpon (Clann Na Cara)
7 < 149 > … #426 Sierra Sander (McDonald School)
8 < 144 > … #288 Madelyn Markewich (McDonald School)
.
3:27 PM
Event #717 Open Champion Girls Under 17
Judged by Amy Siegel-Loxley, NJ, Stephen Scariff, FL & Erin Kennedy, NY
15 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 62% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #211 Meghan Johnson (Young School - NY)
2 < 206 > … #441 Meghan Silvia (Johnston)
3 < 172 > … #424 Silvana Salomone (Johnston)
4 < 171 > … #599 Maura Connorton (Young School - NY)
5 T < 157 > … #564 Sarah Brown (Gallagher)
5 T < 157 > … #369 Kelly Palamar (Young School - NY)
6 < 153 > … #480 Molly Vadala (Johnston)
7 < 149 > … #469 Chloe Terrell (McDonald School)
.
3:15 PM
Event #720 Open Champion Ladies 17 & Over
Judged by Amy Siegel-Loxley, NJ, Stephen Scariff, FL & Erin Kennedy, NY
10 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #453 Hayley Smock (Boland)
2 < 225 > … #324 Rebecca Mitchell (Moran)
3 < 195 > … #389 Victoria Phillips (Schade)