New England Autumn Feis 2011

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Grade PDF archive results not available.

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Grade Results Here - pdf format


New England Autumn Feis 2011 As Tabulated by FeisWeb.com on Sun Sep 25
Overall ReCap: There were 366 PC & OC Champions registered for the feis and 313 danced. 153 were awarded (57.2%).
Champion regular events ended shortly after 4:28 PM when last regular event was tabulated. There were 2 rounds PC and 3 rounds for OC. Round medals were awarded following BOTH PC and OC events
I congratulate the Committee involved with this success.
.
Our thanks to the committee for having FeisWeb as a part of this inaugural success.
.
11:18 AM
Event #401 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by Gail Casey, NY, Maureen Collins, NJ & Ann Johnston, NY
11 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #188 Sarah Canniff (Dunleavy-Shaffer)
2 < 215 > … #682 Maeve Neret (Dunleavy-Shaffer)
3 < 196 > … #592 Ellie-Kate McCoy (Spirited Soles)
4 < 185 > … #202 Annika Clarke (Goulding)
5 < 163 > … #776 Emma Ricketts (Spirited Soles)
.
10:37 AM
Event #402 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Gail Casey, NY, Maureen Collins, NJ & Ann Johnston, NY
12 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 64% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #147 Callie Bloom (Harney)
2 < 222 > … #167 Emma Bucey (Forbes)
3 T < 178 > … #683 Lucinda Nevils (Inishfree)
3 T < 178 > … #309 Maggie Eaton (Murray)
4 < 176 > … #379 Norah Garvey (McInerney)
5 T < 164 > … #726 Ryan O'Sullivan (Dunleavy-Shaffer)
5 T < 164 > … #731 Molly O'Toole (Woods - MA)
.
10:00 AM
Event #403 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Eddie Irwin, MA, Sheila Laskey Cloherty, MA & Roger Casey, NY
26 Registered, 24 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #354 Shannon Fogarty (Harney)
2 < 200 > … #749 Emma Peterson (Harney)
3 < 180 > … #487 Savanna Keefe (Harney)
4 < 172 > … #492 Grace Kelley (McInerney)
5 < 163.5 > … #796 Sierra Sander (McDonald-Ashford)
6 < 147 > … #896 Erin White (Dunleavy-Shaffer)
7 < 134 > … #203 Catherine Clarke (Goulding)
8 < 133.5 > … #367 Kathleen Gallagher (Clifden)
9 < 131 > … #274 John Donohoe (Clifden)
10 < 130.5 > … #445 Kaitlin Henry (Inishfree)
11 < 126 > … #441 Alannah Heffernan (O'Dwyer)
12 < 120.5 > … #414 Emma Hall (Dunleavy-Shaffer)
.
10:23 AM
Event #404 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Gail Casey, NY, Maureen Collins, NJ & Ann Johnston, NY
15 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #462 Julianne Howley (Smith-Houlihan)
2 < 206 > … #542 Olivia Long (McInerney)
3 < 177 > … #315 Emmeline Endresen (Dunleavy-Shaffer)
4 < 174 > … #801 Payton Sawyer (Boland)
5 T < 172 > … #473 Emily Johnson (Spirited Soles)
5 T < 172 > … #351 bridget flynn (Forbes)
6 < 163 > … #783 Cameron Rohan (Griffith)
.
9:32 AM
Event #405 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Gail Casey, NY, Maureen Collins, NJ & Ann Johnston, NY
21 Registered, 17 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #830 Megan Stella (McInerney)
2 < 210 > … #465 Meagan Humphrey (Pender-Keady)
3 < 180 > … #396 Abby Gothers (Griffith)
4 < 170 > … #649 Olivia Morin (Gilleoghan)
5 < 162 > … #769 Alexus Reid (Spirited Soles)
6 < 161.5 > … #875 Ella Vicedomine (Murray)
7 < 160.5 > … #843 Carly Sullivan (Woods - MA)
8 < 140 > … #547 Caitlin Lynch (McInerney)
9 < 133 > … #395 Erin Gorham (Shamrock)
.
10:46 AM
Event #406 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Eddie Irwin, MA, Sheila Laskey Cloherty, MA & Roger Casey, NY
34 Registered, 31 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 16 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #737 Caroline Parsons (Dunleavy-Shaffer)
2 < 188 > … #186 Claire Candelori (Griffith)
3 < 159.5 > … #644 Shannon Molloy (Heavey-Quinn)
4 < 154.5 > … #839 Hadley Strainge (Bremer)
5 < 147.33 > … #899 Delaney Wild (Gilleoghan)
6 < 141 > … #362 Brittany Freeman (O'Dwyer)
7 < 138.5 > … #143 Katherine Birch (Harney)
8 < 132 > … #551 Michaila MacDonald (Smith-Houlihan)
9 < 130.5 > … #192 Janelle Casano (Proto-Casano)
10 < 129.33 > … #303 Kaleigh Duggan (Inishfree)
11 < 124.5 > … #703 Fiona O'Connor (O'Shea-Chaplin)
12 < 124.33 > … #697 Maeve O'Brien (Clifden)
13 < 120.5 > … #144 Lydia Blodgett (Clifden)
14 < 118.5 > … #575 Eileen McAleer (Smith-Houlihan)
15 < 117 > … #175 Fiona Busser (Heavey-Quinn)
16 < 115 > … #600 Kathleen McGauley (O'Dwyer)
.
11:37 AM
Event #407 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Thomas Bracken, MA, Anne Hall, CO & John O'Keefe, CT
27 Registered, 23 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 243 > … #312 Isabel Eisenhaure (Murray)
2 < 216 > … #904 Jessica Wilson (Smith-Houlihan)
3 < 196 > … #172 Hannah Burke (Bremer)
4 < 195 > … #252 Thomas Curran (Nevin)
5 < 166 > … #344 Erin FitzGerald (Smith-Houlihan)
6 < 163 > … #299 Meghan Duffy (Heavey-Quinn)
7 < 151 > … #406 Caitlin Greene (Dunleavy-Shaffer)
8 < 147.5 > … #539 Amanda Lloyd (Dunleavy-Shaffer)
9 < 139 > … #693 Ciara O'Brien (Dunleavy-Shaffer)
10 < 125.5 > … #123 Alexandra Barber (Greenway)
11 < 123.5 > … #599 Brittany McDonough (O'Shea-Chaplin)
12 < 119.5 > … #521 Sarah Lagan (Whyte School)
.
10:53 AM
Event #408 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Thomas Bracken, MA, Anne Hall, CO & John O'Keefe, CT
19 Registered, 17 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #800 Bailey Sawyer (Boland)
2 < 197.67 > … #533 Mary Lehane (Nevin)
3 < 196.67 > … #325 Elizabeth Eyermann (O'Shea-Chaplin)
4 < 171.5 > … #505 Amanda Kenney (Murray)
5 < 160.5 > … #297 Ailsing Duffy (O'Shea-Chaplin)
6 < 159.67 > … #572 Samantha Mastrogiacomo (Smith-Houlihan)
7 < 152 > … #513 Erin Kish (Heavey-Quinn)
8 < 151 > … #304 Kiera Duggan (Inishfree)
9 < 141.5 > … #330 Molly Fallon (Heavey-Quinn)
.
12:02 PM
Event #409 Preliminary Men and Ladies 16 & Over
Judged by Eddie Irwin, MA, Sheila Laskey Cloherty, MA & Roger Casey, NY
23 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 253 > … #790 Maggie Roy (Stillson)
2 < 216 > … #856 Mark Therriault (Dunleavy-Shaffer)
3 < 183 > … #630 Erica Miller (Young School)
4 < 180 > … #292 Sean Downing (McFadden)
5 < 150 > … #678 Jennie Natusch (Heavey-Quinn)
6 < 147 > … #341 Bridget Figueroa (Woods - MA)
7 < 143 > … #549 Joanna Macca (Shamrock)
8 < 141 > … #631 Samantha Miller (Young School)
9 T < 138 > … #705 Beth O'Hanley (Dunleavy-Shaffer)
9 T < 138 > … #401 Alana Grealish (O'Dwyer)
.
4:01 PM
Event #500 Open Championship Girls Under 9
Judged by Nikki Sack Bayhurst, PA, Paul Mayer, & Jen McGovern, NJ
3 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #848 Riley Sullivan (Woods - MA)
2 < 225 > … #687 Alice Nickles (Harney)
3 < 195 > … #485 Meagan Keefe (Harney)
.
4:11 PM
Event #501 Open Championship Girls Under 10
Judged by Nikki Sack Bayhurst, PA, Paul Mayer, & Jen McGovern, NJ
9 Registered, 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #145 Ciara Blomberg (Goulding)
2 < 215 > … #482 Fiona Kane (Harney)
3 < 181 > … #610 Emily McIntyre (Ardmore)
4 < 178 > … #222 Emma Conneely (Goulding)
.
2:59 PM
Event #502 Open Championship Girls Under 11
Judged by Nikki Sack Bayhurst, PA, Paul Mayer, & Jen McGovern, NJ
20 Registered, 20 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #953 Nicoletta Bremer (Bremer)
2 < 215 > … #594 Rachel McCully (Murray)
3 < 205 > … #952 Julianna Bremer (Bremer)
4 < 165 > … #339 Megan Ferrara (Harney)
5 < 161 > … #916 Ciara Young (Harney)
6 < 158 > … #420 Olivia Hanselman (Inishfree)
7 < 150 > … #897 Michaelann White (Harney)
8 T < 137 > … #179 Siena Caddle (Bremer)
8 T < 137 > … #265 Clara Dionis (Harney)
9 < 127 > … #911 Shanon Woods (Woods - MA)
.
12:45 PM
Event #503 Open Championship Girls Under 12
Judged by Thomas Bracken, MA, Anne Hall, CO & John O'Keefe, CT
15 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #672 Clare Murray MacRitchie (Murray)
2 < 225 > … #905 Paidin Wilson (Forbes)
3 < 185 > … #421 Amanda Hansen (An Rince Mor)
4 < 165 > … #909 Kendall Grace Woodcock (Harney)
5 < 162 > … #788 Madeline Ronzoni (Dunleavy-Shaffer)
6 < 159 > … #504 Erin Kennedy (Murray)
7 < 155 > … #512 Aine Maighread King (Brady)
.
12:20 PM
Event #504 Open Championship Girls Under 13
Judged by Nikki Sack Bayhurst, PA, Paul Mayer, & Jen McGovern, NJ
20 Registered, 15 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #118 Kate Babcock (Murray)
2 < 230 > … #913 Mary Woods Mckenna (Woods - MA)
3 < 215 > … #802 Emma Schiller (Harney)
4 < 165 > … #121 Brigid Bane (Harney)
5 < 162 > … #663 Erin Murphy (McInerney)
6 < 161 > … #528 Samantha Leary (Dunleavy-Shaffer)
7 < 148 > … #438 Saoirse Healy (Harney)
.
11:32 AM
Event #505 Open Championship Girls Under 14
Judged by Nikki Sack Bayhurst, PA, Paul Mayer, & Jen McGovern, NJ
22 Registered, 21 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #323 Meghan Evans (Harney)
2 < 250 > … #444 Emma Henricks (Murray)
3 < 167 > … #284 Mairead Dougherty (Smith-Houlihan)
4 < 164.5 > … #234 Brynn Contois (Smith-Houlihan)
5 < 164 > … #561 Jennifer Mancini (Murray)
6 < 158 > … #888 Megan Ward (Pender-Keady)
7 < 151 > … #230 Jessica Connolly (Harney)
8 < 149 > … #183 Hannah Campbell (Goulding)
9 < 142 > … #632 Harper Mills (O'Shea-Chaplin)
10 < 128 > … #912 Delia Woods Doherty (Woods - MA)
11 < 122.5 > … #150 Isabelle Grace Bongiorno (Smith-Houlihan)
.
10:18 AM
Event #506 Open Championship Girls Under 15
Judged by Jen McGovern, NJ, Ann Johnston, NY & Nikki Sack Bayhurst, PA
18 Registered, 16 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #586 Melissa McCarthy (Harney)
2 < 225 > … #718 Siobhan ONeill (Bremer)
3 < 195 > … #378 Margaret Garvey (Brady)
4 < 180 > … #836 Emma Stone (Dunleavy-Shaffer)
5 < 159 > … #627 Grace Mellor (Harney)
6 < 157.5 > … #811 Jacqueline Sharry (McInerney)
7 < 139 > … #579 Amelia Mccaffery (Forbes)
8 < 138 > … #244 Courtney R. Crawford (Harney)
.
10:10 AM
Event #507 Open Championship Girls Under 16 (CORRECTED)
Judged by Thomas Bracken, MA, Anne Hall, CO & John O'Keefe, CT
21 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 231 > … #733 Sydney Paine (Dunleavy-Shaffer)
2 < 215 > … #191 Alison Carr (Bremer)
3 < 205 > … #193 Olivia Casano (Proto-Casano)
4 < 203 > … #803 Grace Schiller (Harney)
5 < 182 > … #613 Emily McLaughlin (Doyle)
6 < 166 > … #219 kathlynn condon (Nevin)
7 < 152 > … #261 Karaleigh Desmond (Cunniffe)
8 < 151 > … #345 Brett Flaherty (McDermott)
.
4:28 PM
Event #508A Open Championship Girls Under 17
Judged by Thomas Bracken, MA, Anne Hall, CO & John O'Keefe, CT
13 Registered, 10 Entered, 2 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #625 Caroline Mega (Murray)
2 < 225 > … #813 Brianna Sheehan (O'Shea-Chaplin)
3 < 178 > … #220 Angela-Marie Conklin (Murray)
4 < 174 > … #742 Kelsey Pearse (Gray)
.
3:27 PM
Event #508B Open Championship Girls Under 18
Judged by Nikki Sack Bayhurst, PA, Paul Mayer, & Jen McGovern, NJ
13 Registered, 9 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #710 Bridget O'Hare (Griffith)
2 < 208 > … #578 Colleen McBride (Goulding)
3 < 203 > … #264 Kara Dion (Nevin)
4 < 191 > … #322 Catherine Evans (Harney)
3:48 PM
Event #509 Open Championship Ladies 18 & Over
Judged by Thomas Bracken, MA, Anne Hall, CO & John O'Keefe, CT
17 Registered, 10 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #641 Meagan Moffett (O'Shea-Chaplin)
2 < 205 > … #694 Claire O'Brien (O'Shea-Chaplin)
3 < 200 > … #298 Erin Duffy (Golden Harp)
4 < 195 > … #335 Kellyanne Farrell (Inishfree)
5 < 165 > … #556 Molly Makem (Murray)
.
1:23 PM
Event #512 Open Championship Boys Und 9 Und 11 Und 13
Judged by Nikki Sack Bayhurst, PA, Paul Mayer,IL & Jen McGovern, NJ
5 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #750 Billy Petrocelli (Bremer)
2 < 240 > … #900 Griffin Wilkins (Harney)
3 < 202.5 > … #735 Nathaniel Parkman (Harney)
4 < 182.5 > … #734 Jacob Parkman (Harney)
.
1:32 PM
Event #515 Open Championship Men 13 & Over
Judged by Nikki Sack Bayhurst, PA, Paul Mayer, IL & Jen McGovern, NJ
5 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #590 Kevin McCormack (O'Shea-Chaplin)
2 < 215 > … #428 Joe Harrison (O'Shea-Chaplin)
3 < 200 > … #152 Martin Bradshaw (Heavey-Quinn)
4 < 185 > … #667 Thomas Murphy (McInerney)