New England Regional Feis 2015

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

New England Regional Feis 2015 Grade Results PDF

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Grade Results Here - pdf format


New England Region Feis 2015 As Tabulated by Jim M from FeisWeb.Com on Mar 8, 2015
Overall ReCap: There were 346 Champions registered for the feis and 293 danced. 155 were awarded (52.9%)
Champion regular events ended shortly after 5:40 PM when last regular events was tabulated. There were 3 rounds for OC and 2 rounds for PC. Round awards for both PC & OC Events
I congratulate the Brenda Crossen Finn, ADCRG, her Feis Committee of New England TCRGs, and the wonderful group of parents and friendly, knowledgable volunteers involved with this success.
My special thanks to Mary Forbes Gallotto, TCRG, for champ tabulation assistance throughout the day.
My thanks to the Committee for asking me back to carry on what used to be the North Shore Feis.
.
11:50 AM
Event #202 Preliminary Boys and Girls Und 8 & Und 9
Judged by Kathleen Boutin, MA, Helen O'Dwyer, MA & Attracta Quinn, MA
11 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #687 Corinne Garrity (Harney)
2 < 230 > … #410 Morgan Benard (Dunleavy Shaffer - MA)
3 < 215 > … #234 Bridget Ryan (Smith-Houlihan)
4 < 172 > … #634 Maeve Fetter (Harney)
5 < 156 > … #907 Isabella McDonnell (Forbes)
.
2:00 PM
Event #203 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by John Cunniffe, MA, Maura Gray, CT & Iris Gray, CT
16 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 262.5 > … #236 Maddie Ryan (Smith-Houlihan)
2 < 242 > … #405 Niamh Barrios (O'Shea-Chaplin)
3 < 205 > … #327 Sophia Turpin (Santacroce)
4 < 174 > … #930 Katie Meehan (Scoil Rince Naomh Attracta)
5 < 166.5 > … #646 Margaret Flaherty (Harney)
6 < 157 > … #766 Johanna Holmes (Sullivan-Stewart)
7 < 150.5 > … #384 Brendan Amann (Stillson)
.
4:45 PM
Event #204 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Russell Beaton, MD, Carlene Stillson, MAINE & Anthony Murnane, FL
19 Registered, 15 Entered, 2 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 62% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 262.5 > … #209 Rachael Reynolds (Dunleavy Shaffer - MA)
2 < 189 > … #207 Nora Maeve Reilly (Griffith)
3 < 178.33 > … #136 Emma Niland (Harney)
4 < 171.5 > … #714 Gillian Gray Milewski (Gray)
5 < 169.33 > … #876 Madelyn Marshall (Harney)
6 < 166 > … #589 Emma Doran (Forbes)
7 < 156 > … #282 Caitlin Speyer (Harney)
8 < 154 > … #501 Julie Condon (Nevin)
.
2:29 PM
Event #205 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Russell Beaton, MD, Christina Ryan, PA & Noreen Smith, MA
29 Registered, 27 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 15 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #727 Kailey Hall (Murray)
2 < 221 > … #482 Ciara Chan (Heavey-Quinn)
3 < 205 > … #562 Sadie Davis (Dunleavy Shaffer - MA)
4 < 166 > … #878 Grace Masterson (O'Shea-Chaplin)
5 < 163 > … #584 Caitlin Dooher (Hansen-Keohane)
6 < 161 > … #768 Christina Horne (O'Shea-Chaplin)
7 < 147.5 > … #693 Hannah Gawlick (Stillson)
8 < 144 > … #121 Declan Murphy Zink (Griffith)
9 < 142 > … #438 Caitlin Britt (Harney)
10 < 138.5 > … #808 Makayla Kelly-McGrath (Scoil Rince Naomh Attracta)
11 < 123.5 > … #124 Fintan Murtagh (Brady-Kenny-O’Brien)
12 < 114.5 > … #175 Natalia Parkinson (Dunleavy Shaffer - MA)
13 < 112 > … #1002 Eily Murray MacRitchie (Murray)
14 T < 109.5 > … #875 Maeve Marra (Boland)
14 T < 109.5 > … #377 Emily Wright (Goulding)
.
4:25 PM
Event #206 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by John Cunniffe, MA, Noreen Smith, MA & Christina Ryan, PA
20 Registered, 20 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 235 > … #551 Ailie Daley (Griffith)
2 < 222 > … #737 McKayla Hartman (Murray)
3 < 167 > … #721 Rebecca Gustafson (Dunleavy Shaffer - MA)
4 < 160.5 > … #683 Fiona Galvin (Dunleavy Shaffer - MA)
5 < 160.33 > … #242 Aoidin Salmon (Brady-Kenny-O’Brien)
6 < 155.5 > … #322 Cassandra Tomczak (Harney)
7 < 153.83 > … #112 Emma Munro (O'Shea-Chaplin)
8 T < 153 > … #488 Conor Clarke (Bracken)
8 T < 153 > … #684 Shona Paige Garabedian (Keane-O'Brien)
9 < 148.5 > … #712 Gabrielle Grant (Griffith)
.
5:09 PM
Event #207 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Anthony Murnane, FL, Maura Gray, CT & Noreen Melvin, MA
26 Registered, 23 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 236 > … #395 Lauren Austin (Sullivan-Stewart)
2 < 208 > … #559 Chloe Davis (Dunleavy Shaffer - MA)
3 < 187.5 > … #368 Annabelle Williams (Stillson)
4 < 162.5 > … #906 Bridget McDonnell (Goulding)
5 < 161 > … #492 Meaghan Clougherty (Murray)
6 < 156 > … #690 Sara Gaudieri (Young School - NY)
7 < 144.5 > … #850 Megan MacGilvray (Goulding)
8 < 144 > … #801 Grace Kelly (Johnston)
9 < 141 > … #114 Aoife Murphy (Cunniffe)
10 < 139.33 > … #120 Aidan Murphy Zink (Griffith)
11 < 138 > … #126 Grace Mussari (Dunleavy Shaffer - MA)
12 < 136 > … #951 Haley Molloy (Haley)
.
2:41 PM
Event #208 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Russell Beaton, MD, Christina Ryan, PA & Noreen Smith, MA
23 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #622 Olivia Faulkner (Murray)
2 < 216.5 > … #637 Emilie Fiore (O'Shea-Chaplin)
3 < 201.5 > … #500 Emma Condon (Murray)
4 < 188 > … #914 Caitlin McGonigle (Murray)
5 < 185 > … #217 Ailis Robinson (Dunleavy Shaffer - MA)
6 < 179 > … #789 Elise Kaplan (Inishfree)
7 < 155 > … #544 Julia Curran (O'Dwyer)
8 < 150 > … #613 Katie Ellis (Murray)
9 < 129 > … #744 Breah Healey (Goulding)
.
2:53 PM
Event #209 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by John Cunniffe, MA, Noreen Melvin, MA & Kathleen Boutin, MA
17 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 235 > … #736 Emilie Hardel (Stillson)
2 < 213 > … #718 Bridget Griffin (Heavey-Quinn)
3 < 196 > … #760 Amelia Hoch (Heavey-Quinn)
4 < 192 > … #769 Mariana Horton (Sullivan)
5 < 186 > … #480 Meghan Chamoun (Brady-Kenny-O’Brien)
6 < 165 > … #787 Jacklyn Junta (Carney)
7 < 150 > … #774 Ailish Husband (Proto Casano)
8 < 149.5 > … #822 Lauren Kneeland (Inishfree)
.
11:58 AM
Event #210 Preliminary Boys and Girls Under 17
Judged by John Cunniffe, MA, Christina Ryan, PA & Russell Beaton, MD
10 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #334 Stephanie Varga (Murray)
2 < 240 > … #373 Kaitlyn Wilson (Sullivan)
3 < 190 > … #516 Caroline Conroy (Harney)
4 < 189 > … #315 Clara Tennyson (Greene-O'Leary)
5 < 161 > … #152 Erin O'Meara (Forbes)
.
3:23 PM
Event #211 Preliminary Boys and Girls Under 18
Judged by John Cunniffe, MA, Noreen Smith, MA & Carlene Stillson, MAINE
11 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #451 Fiona Busser (Heavey-Quinn)
2 < 231 > … #566 Alyson DeRosa (O'Shea-Chaplin)
3 < 190.5 > … #578 Melissa Donohoe (Brady-Kenny-O’Brien)
4 < 182.5 > … #761 Abbey Hogan (O'Shea-Chaplin)
5 < 174 > … #388 Deveney Andrade (Dunleavy Shaffer - MA)
.
3:33 PM
Event #212 Preliminary Men & Ladies 18 and Over
Judged by Russell Beaton, MD, Helen O'Dwyer, MA & Maura Masterson, MA
7 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #307 Michaela Sullivan (Greene-O'Leary)
2 < 225 > … #681 Caitlin Galli (Heritage IDC)
3 < 215 > … #160 Kaitlin O'Sullivan (Dunleavy Shaffer - MA)
4 < 190 > … #706 Reed Gordon (Stillson)
.
10:22 AM
Event #213 Open Champion Combined B&G Under 9
Judged by John Cunniffe, MA, Christina Ryan, PA & Russell Beaton, MD
3 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #128 Ciara Naughton (Harney)
2 < 230 > … #639 Isabella Fiore (O'Shea-Chaplin)
3 < 215 > … #303 Daniel Sullivan (Greene-O'Leary)
.
10:33 AM
Event #215 Open Champion Girls Under 10
Judged by John Cunniffe, MA, Christina Ryan, PA & Russell Beaton, MD
7 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #145 Brigid O'Connor (Murray)
2 < 215 > … #694 Molly Geoghegan (Harney)
3 < 193 > … #855 Katelyn Maguire (Scoil Rince Naomh Attracta)
.
11:23 AM
Event #217 Open Champion Boys & Girls Under 11
Judged by John Cunniffe, MA, Christina Ryan, PA & Russell Beaton, MD
14 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 256 > … #937 Kiley Meringer (O'Shea-Chaplin)
2 < 213 > … #273 Kaitlin Skinner (Harney)
3 < 195 > … #594 Piper Doyle (Sheeaun Academy)
4 < 193 > … #632 Bridget Fessenden (Harney)
5 < 165.5 > … #617 Molly Fagan (Goulding)
6 < 164.5 > … #905 Rachel McDonald (Dunleavy Shaffer - MA)
.
12:34 PM
Event #219 Open Champion Combined G&B Under 12
Judged by Mary Bryan, ON, Tim O'Hare, MI & Patty Darrah, FL
20 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #823 Maggie Krein (Murray)
2 < 205 > … #806 Ronan Kelly (Brady-Kenny-O’Brien)
3 < 200 > … #882 Arianna Mazur (Murray)
4 < 191 > … #344 Madeleine Walsh (Stillson)
5 < 166 > … #629 Morgan Felletter (Lynn-O'Grady Quinlan-Connick)
6 < 162 > … #773 Aidan Hurff (O'Shea-Chaplin)
7 < 153 > … #275 Caroline Smith (Smith-Houlihan)
8 < 130 > … #413 Annie Benting (O'Shea-Chaplin)
9 < 128 > … #739 Sophia Hatch (Johnston)
.
5:40 PM
Event #221 Open Champion Combined B&G Under 13
Judged by Mary Bryan, ON, Attracta Quinn, MA & Patty Darrah, FL
10 Registered, 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #677 Bridget Gallagher (Brady-Kenny-O’Brien)
2 < 231 > … #362 Maeve White (Brady-Kenny-O’Brien)
3 < 190 > … #1000 Aine McIntyre (Johnston)
4 < 175 > … #206 Ian Reilly (Bracken)
.
10:51 AM
Event #223 Open Champion Combined B&G Under 14
Judged by Mary Bryan, ON, Tim O'Hare, MI & Patty Darrah, FL
15 Registered, 13 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 58% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #446 Sadie Bucknam (Murray)
2 < 235 > … #705 Brynn Golden (Dunleavy Shaffer - MA)
3 < 193 > … #921 Zenaida McKinney (Scoil Rince Naomh Attracta)
4 < 185 > … #270 Molly Simmons (Goulding)
5 < 174 > … #355 Eli Weldon (O'Shea-Chaplin)
6 < 165 > … #604 Maggie Eaton (Murray)
7 < 138.5 > … #636 Grace Finnegan (O'Shea-Chaplin)
.
9:59 AM
Event #225 Open Champion Combined B&G Under 15
Judged by Mary Bryan, ON, Tim O'Hare, MI & Patty Darrah, FL
17 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #364 Michaelann White (Harney)
2 < 231 > … #652 Shannon Fogarty (Harney)
3 < 220 > … #381 Brooke Adamson (Brady-Kenny-O’Brien)
4 < 186 > … #198 Jolie Preece (Murray)
5 < 168.5 > … #360 Erin White (Dunleavy Shaffer - MA)
6 < 151.5 > … #734 Olivia Hanselman (Inishfree)
7 < 150 > … #927 Fiona McNamara (Dunleavy Shaffer - MA)
8 < 149.5 > … #182 Emma Peterson (Harney)
.
2:09 PM
Event #227 Open Champion Combined B&G Under 16
Judged by Mary Bryan, ON, Tim O'Hare, MI & Patty Darrah, FL
17 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #1001 Clare Murray MacRitchie (Murray)
2 < 250 > … #817 Aine Maighread King (Brady-Kenny-O’Brien)
3 < 180 > … #519 Hallie Contois (Smith-Houlihan)
4 < 176 > … #891 Grace Mccaffery (Forbes)
5 < 172 > … #635 Claire Finnegan (O'Shea-Chaplin)
6 T < 156 > … #809 Erin Kennedy (Murray)
6 T < 156 > … #824 Sarah Krein (Murray)
.
3:10 PM
Event #229 Open Champion Combined B&G Under 17
Judged by Mary Bryan, ON, Tim O'Hare, MI & Patty Darrah, FL
17 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 253 > … #715 Kaela Gray Milewski (Gray)
2 < 235 > … #396 Kate Babcock (Murray)
3 < 190 > … #463 Ella Campfield (Murray)
4 < 186 > … #406 Harry Bartlett (Doyle Academy New Zealand)
5 < 176 > … #936 Ally Meringer (O'Shea-Chaplin)
6 < 171 > … #393 Parker Armstrong (O'Shea-Chaplin)
.
3:58 PM
Event #231 Open Champion Combined B&G Under 18
Judged by Mary Bryan, ON, Tim O'Hare, MI & Patty Darrah, FL
16 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #943 Samuel Miller (Goulding)
2 < 200 > … #533 Allison Crawford (Harney)
3 T < 191 > … #867 Jennifer Mancini (Murray)
3 T < 191 > … #616 Meghan Evans (Harney)
4 < 186 > … #945 Harper Mills (O'Shea-Chaplin)
5 < 153 > … #462 Hannah Campbell (Goulding)
6 < 147 > … #810 Gillian Kenney (Murray)
.
5:34 PM
Event #233 Open Champion Combined Men & Ladies 18 & Over
Judged by Mary Bryan, ON, Lisa MacAllister, MA & Patty Darrah, FL
18 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #157 Siobhan O'Neill (Murray)
2 < 213.5 > … #434 Martin Bradshaw (Heavey-Quinn)
3 < 210 > … #471 Olivia Casano (Proto Casano)
4 < 176 > … #211 Ceili Riccio (Murray)
5 < 166 > … #502 Kathlynn Condon (Nevin)
6 < 164.5 > … #753 Tabitha Heger (Brady-Kenny-O’Brien)
7 < 163 > … #784 Ashleigh John (Doyle Academy, New Zealand)