North Shore Feis 2013

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Grade PDF archive results not available.

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

North Shore (Bremer) Feis 2013 As Tabulated by Jim M from FeisWeb.Com on Mar 10,2013
Overall ReCap: There were 336 Champions registered for the feis and 261 danced. 149 were awarded (57.1%)
Champion regular events ended shortly after 5:04 PM when last regular events was tabulated. There were 3 rounds for OC and 2 rounds for PC. Round awards for both PC and OC events.
I congratulate Sheila, Elaine and their Feis Committtee, the wonderful group of parents and all the friendly, knowledgable volunteers involved with this success.
My special thanks to Ann Mitsopoulos for champ tabulation assistance throughout the day.
My thanks to the Committee for having me join them for the first time.
.
3:07 PM
Event #400 Preliminary Boys and Girls Under 8
Judged by Julie Showalter, IL, Eddie Irwin, MA & Maureen Greene-O'Leary, MA
6 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 220 > … #325 Lauren Farrell (Dunleavy Shaffer)
2 < 216 > … #653 Cecelia Medico (Woods)
3 < 215 > … #177 Anna Canniff (Dunleavy Shaffer)
4 < 212 > … #897 Emily Sullivan (Harney)
5 < 205 > … #730 Kate Nugent (Lynn)
.
2:23 PM
Event #401 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by Julie Showalter, IL, Eddie Irwin, MA & Maureen Greene-O'Leary, MA
7 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #287 Deirdre Downey (Smith-Houlihan)
2 < 230 > … #722 Ella Neret (Dunleavy Shaffer)
3 < 225 > … #519 Niamh Kelly (Brady)
4 < 176 > … #345 Cian Flaherty (Keane O'Brien Academy)
5 < 172 > … #376 Mairead Gallagher (Dunleavy Shaffer)
.
2:07 PM
Event #402 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Julie Showalter, IL, Eddie Irwin, MA & Maureen Greene-O'Leary, MA
17 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 247 > … #906 Caroline Taylor (Goulding)
2 < 218 > … #350 Grace Flores (Scoil Rince Naomh Attracta)
3 < 182 > … #844 Emma Ryan (Murray)
4 < 178 > … #520 Ronan Kelly (Brady)
5 < 171 > … #111 Maggie Amann (Stillson)
6 < 168 > … #237 Rory Cronin (Smith-Houlihan)
7 < 150 > … #321 Alexis Fahey (Smith-Houlihan)
8 < 138 > … #941 nora ward (Smith-Houlihan)
.
1:55 PM
Event #403 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Julie Showalter, IL, Eddie Irwin, MA & Maureen Greene-O'Leary, MA
19 Registered, 16 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #266 Gabrielle Desrochers (McGonagle)
2 < 225 > … #867 Lily Sheth (O'Shea-Chaplin)
3 < 193 > … #874 Isabel Siu-Zmuidzinas (O'Shea-Chaplin)
4 < 187 > … #758 Brianna O'Rourke (Griffith)
5 < 185 > … #192 emile choiniere-shields (Short)
6 < 146 > … #458 Rachel Hennessy (Goggin-Carroll)
7 < 142 > … #383 Shona Paige Garabedian (Keane-O'Brien)
8 < 133 > … #818 Ian Reilly (Bracken)
.
1:00 PM
Event #404 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Julie Showalter, IL, Eddie Irwin, MA & Maureen Greene-O'Leary, MA
14 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #738 Katherine O'Brien (Scoil Rince Naomh Attracta)
2 < 200 > … #763 Ryan O'Sullivan (Dunleavy Shaffer)
3 T < 188 > … #606 Maeve McAllister (O'Shea-Chaplin)
3 T < 188 > … #724 Lucinda Nevils (Inishfree)
4 < 186 > … #761 Declan O'Sullivan (Smith-Houlihan)
5 < 156 > … #665 Aggie Michel (Woods)
.
11:54 AM
Event #405 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Julie Showalter, IL, Eddie Irwin, MA & Maureen Greene-O'Leary, MA
16 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 247 > … #799 Sophie Prevost (Goggin-Carroll)
2 < 225 > … #112 Molly Amann (Stillson)
3 < 204.5 > … #276 John Donohoe (Clifden)
4 < 180 > … #943 Fiona Weir (Clifden)
5 < 172 > … #193 guillaume choininere-shields (Short)
6 < 163 > … #813 Erin Reda (Lynn)
.
11:31 AM
Event #406 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Julie Showalter, IL, Eddie Irwin, MA & Maureen Greene-O'Leary, MA
17 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 T < 235 > … #302 Niamh Duffy (O'Shea-Chaplin)
1 T < 235 > … #283 Aodhan Dougherty (Smith-Houlihan)
2 < 201 > … #323 Emma Fallon (Sullivan School of Irish Dance)
3 < 200 > … #474 Mia Hopkins (Bremer)
4 < 164 > … #962 Anna Woodard (Griffith)
5 < 156 > … #777 Maeve Pattie (Murray)
6 < 145 > … #894 Nicole Stolarski (Murray)
7 < 144 > … #507 Kelly Katigbak (Short)
.
11:21 AM
Event #407 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Julie Showalter, IL, Eddie Irwin, MA & Maureen Greene-O'Leary, MA
17 Registered, 16 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 256 > … #297 Clare Duffus (Burke-Conroy)
2 < 250 > … #727 Tara Nizamov (McGough Academy)
3 < 190 > … #787 Collette Poisson (Murray)
4 < 182 > … #141 Katarina Blonski (Murray)
5 < 161 > … #528 Hannah Kennedy (Cunniffe)
6 < 160 > … #632 Emma McFee (Carle)
7 < 154 > … #639 Larisa McGovern (Goulding)
8 < 135 > … #290 Bailey Driscoll (Nevin)
.
10:07 AM
Event #408 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Julie Showalter, IL, Eddie Irwin, MA & Maureen Greene-O'Leary, MA
20 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #397 Conlan Goodman (Rince Na Sonas)
2 < 195 > … #136 Katie Benting (O'Shea-Chaplin)
3 < 183 > … #295 Anna Dube (Stillson)
4 < 171 > … #960 Alexis Wisnieski (Golden Harp)
5 < 166.5 > … #774 Kevin Paquette (Short)
6 < 162 > … #367 Brittany Freeman (O'Dwyer)
7 < 160 > … #435 Brooke Harig (Johnston)
.
9:50 AM
Event #409 Preliminary Boys and Girls Under 17
Judged by Julie Showalter, IL, Eddie Irwin, MA & Maureen Greene-O'Leary, MA
13 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 218 > … #122 Alexandra Barber (Dunleavy Shaffer)
2 < 213.5 > … #196 Brenda Christensen (Goggin-Carroll)
3 < 205 > … #896 Sarah Kate Stuart (Coogan)
4 < 197 > … #908 Katy Temple (Verlin)
5 < 184 > … #190 Emily Choate (McGonagle)
6 < 168 > … #721 Maggie Nee (Dunleavy Shaffer)
.
9:11 AM
Event #410 Preliminary Men & Ladies 17 & Over
Judged by Julie Showalter, IL, Eddie Irwin, MA & Maureen Greene-O'Leary, MA
15 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #698 Rachel Moser-Hardy (Inishfree)
2 < 231 > … #547 Emma Lavallee (Short)
3 < 193 > … #655 Natasha Meehan (Nevin)
4 < 190 > … #567 Saffron Levesque (Short)
5 < 178 > … #936 Emily Walsh (Bremer)
6 < 150.5 > … #715 Keavy Nagle-Murphy (McInerney)
.
3:57 PM
Event #501 Open Champion Girls & Boys Und 8 & Und 9
Judged by Julie Showalter, IL, Eddie Irwin, MA & Maureen Greene-O'Leary, MA
5 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #319 Molly Fagan (Goulding)
2 < 240 > … #119 Misha Bane (Harney)
3 < 215 > … #662 Kiley Meringer (O'Shea-Chaplin)
4 < 180 > … #334 Bridget Fessenden (Harney)
5 < 168 > … #965 Eowyn Young (Harney)
.
5:04 PM
Event #502 Open Champion Girls Under 10
Judged by Julie Showalter, IL, Eddie Irwin, MA & Maureen Greene-O'Leary, MA
7 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 256 > … #602 Arianna Mazur (Murray)
2 < 225 > … #723 Maeve Neret (Dunleavy Shaffer)
3 < 216 > … #877 Caroline Smith (Smith-Houlihan)
4 < 190 > … #900 Riley Sullivan (Woods)
.
5:00 PM
Event #503 Open Champion Girls Under 11
Judged by Joan McNiff Cass, NY, Joanie T. Cass, NY & Sheila Cloherty Laskey, MA
7 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #946 Maeve White (Brady)
2 < 215 > … #373 Bridget Gallagher (Nevin)
3 < 205 > … #939 Josephine Ward (Nevin)
4 < 180 > … #933 Ainsley Walsh (Brady)
.
4:41 PM
Event #504 Open Champion Girls Under 12
Judged by Thomas Bracken, MA, Michael Dillon, CA & John O'Keefe, CT
14 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #140 Ciara Blomberg (Goulding)
2 < 215 > … #396 Brynn Golden (Dunleavy Shaffer)
3 < 205 > … #644 Zenaida McKinney (Scoil Rince Naomh Attracta)
4 < 174.5 > … #923 Capri Van Olm (Short)
5 < 172 > … #872 Molly Simmons (Goulding)
.
12:40 PM
Event #505 Open Champion Boys & Girls Under 13
Judged by Thomas Bracken, MA, Michael Dillon, CA & John O'Keefe, CT
19 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #154 Julianna Bremer-Summa (Bremer)
2 < 215 > … #155 Nicoletta Bremer-Summa (Bremer)
3 < 200 > … #954 Maeve Williams (Brady)
4 < 172 > … #434 Olivia Hanselman (Inishfree)
5 < 166 > … #104 Brooke Adamson (Brady)
6 < 162 > … #832 AnnaNicole Romaine (Dunleavy Shaffer)
7 T < 140 > … #172 Siena Caddle (Bremer)
7 T < 140 > … #134 Claire Benoit (Short)
.
4:28 PM
Event #506 Open Champion Girls & Boys Under 14
Judged by Julie Showalter, IL, Eddie Irwin, MA & Maureen Greene-O'Leary, MA
15 Registered, 10 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #956 Paidin Wilson (Forbes)
2 < 205 > … #341 Claire Finnegan (O'Shea-Chaplin)
3 < 193 > … #380 Marissa Gallotto (Forbes)
4 < 175 > … #614 Grace Mccaffery (Forbes)
5 < 170 > … #152 Julia Brady (Brady)
.
3:43 PM
Event #507 Open Champion Girls Under 15
Judged by Thomas Bracken, MA, Michael Dillon, CA & John O'Keefe, CT
22 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #650 Hannah McNeill (Brady)
2 < 210 > … #893 Ciara Stillson (Stillson)
3 < 200 > … #555 Samantha Leary (Dunleavy Shaffer)
4 < 178 > … #432 Margaret Hanley (Dunleavy Shaffer)
5 < 162 > … #398 Caroline Goulding (Goulding)
6 < 157 > … #1001 Marie McKenna (Woods)
7 T < 150 > … #225 Leah Cook (Nevin)
7 T < 150 > … #159 Cassidy Patricia Brown (Griffith)
.
2:37 PM
Event #508 Open Champion Girls Under 16
Judged by Thomas Bracken, MA, Michael Dillon, CA & John O'Keefe, CT
22 Registered, 20 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #232 Allison Crawford (Harney)
2 < 193 > … #492 Haley Johnson (Dunleavy Shaffer)
3 < 175 > … #675 Harper Mills (O'Shea-Chaplin)
4 < 170 > … #533 Meaghan Kilmartin (Short)
5 T < 163 > … #318 Meghan Evans (Harney)
5 T < 163 > … #285 Mairead Dougherty (Smith-Houlihan)
6 < 162 > … #589 Carly Mangan (Spirited Soles)
7 < 156 > … #904 Salome Sweeney (Bremer)
8 < 143 > … #1002 Delia Dougherty (Woods)
9 < 130 > … #759 Colleen O'Rourke (Griffith)
.
11:38 AM
Event #509 Open Champion Ladies Under 17
Judged by Thomas Bracken, MA, Michael Dillon, CA & John O'Keefe, CT
12 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 60% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #233 Courtney Crawford (Harney)
2 < 221 > … #822 Ceili Riccio (Murray)
3 < 205 > … #234 Kelsey Crone (Short)
4 < 178 > … #681 Margaret Moffett (O'Shea-Chaplin)
5 < 176 > … #613 Amelia Mccaffery (Forbes)
6 < 163 > … #440 Elizabeth Harten (Bremer)
.
11:13 AM
Event #510 Open Champion Girls Under 19
Judged by Thomas Bracken, MA, Michael Dillon, CA & John O'Keefe, CT
23 Registered, 20 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 230 > … #405 Kristyn Grattan (Brady)
2 < 225 > … #767 Sydney Paine (Dunleavy Shaffer)
3 < 213 > … #865 Brianna Sheehan (O'Shea-Chaplin)
4 < 200 > … #582 Orla Mahon (Short)
5 < 184 > … #378 Ana Gallotto (Forbes)
6 < 159 > … #657 Caroline Mega (Murray)
7 < 144 > … #399 Maggie Gourville (O'Shea-Chaplin)
8 < 143 > … #310 Elizabeth Eddy (Murray)
9 < 136 > … #649 Sarah McNally (Short)
10 < 130 > … #670 Evelyn Miller (Goulding)
.
9:40 AM
Event #510.2 (510.B) Open Championship Men Ladies 19 & Over
Judged by Thomas Bracken, MA, Michael Dillon, CA & John O'Keefe, CT
0 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 235 > … #439 Joe Harrison (O'Shea-Chaplin)
2 < 225 > … #889 Emily Stewart (Scoil Rince Naomh Attracta)
3 < 212 > … #733 Alana O'Brien (O'Shea-Chaplin)
4 < 193 > … #735 Claire O'Brien (O'Shea-Chaplin)
5 < 190 > … #682 Meagan Moffett (O'Shea-Chaplin)
6 < 166 > … #828 Simone Rodriguez (Brady)
7 < 149 > … #831 Emma Roithmayr (O'Rourke)
.
3:14 PM
Event #515 Open Champion Boys Under 16
Judged by Julie Showalter, IL, Eddie Irwin, MA & Maureen Greene-O'Leary, MA
5 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #673 Samuel Miller (Goulding)
2 < 225 > … #477 James Houghton (Short)
.
3:11 PM
Event #516 Open Championship Men Under 19
Judged by Julie Showalter, IL, Eddie Irwin, MA & Maureen Greene-O'Leary, MA
8 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #151 Martin Bradshaw (Heavey-Quinn)
2 < 225 > … #551 Lucas Lawton (Short)