O'Rourke Feis 2012

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

O'Rourke Feis 2012 Grade Results PDF

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Grade Results Here - pdf format



O'Rourke Feis 2012 As Tabulated by Jim M, FeisWeb.Com on Sat Feb 4
Overall ReCap: There were Champions 516 registered for the feis and 449 danced. 243 were awarded (54.1%).
Champion regular events ended shortly after 8:19 PM when last regular events were tabulated. There were 2 rounds PC and 3 rounds for OC. Round awards for the OCs.
I congratulate LuAnn, the O'Rourke Committee and wonderful group of parents and all the friendly, knowledgable volunteers involved with this success.
My special thanks to my assistant tabulators, Chris, Erin & Lisa , especially for putting up with me the entire day.
My thanks to the Committee having me back again.
.
3:52 PM
Event #410 And # 409 Adult Championship
Judged by Maureen Armstrong (FL), Kate O'Connor Rea (CA) & Eileen Coyle Henry (PA)
8 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #355 Kelsey Emmett (Niall O'Leary)
2 < 205 > … #220 HaNa Chang (Niall O'Leary)
3 < 191 > … #322 Arlene Dolorico (Celtic Gold)
4 < 184 > … #953 Sarah Velasquez (Clann Na Cara)
5 < 181 > … #359 Michael Facelle (O'Rourke)
6 < 160 > … #653 Meredith Mennitt (Aherne Sheehan)
7 < 156 > … #647 Kathleen Meehan (O'Rourke)
.
9:32 AM
Event #501 Preliminary Boys and Girls Under 8
Judged by Maureen Armstrong (FL), Kate O'Connor Rea (CA) & Eileen Coyle Henry (PA)
7 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #373 Leah Feehan (Petri School)
2 < 223 > … #796 Florence Rodrigue (Woodgate-Shamrock - ON)
3 < 210 > … #834 Samantha Schwab (Petri School)
4 < 198 > … #217 Kate Catterson (Petri School)
5 < 177 > … #164 Julia Brophy (Petri School)
.
10:51 AM
Event #502 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by Tom Bracken (AZ), Brian Grant (ON) & Jacinta Sullivan (GA)
20 Registered, 19 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #465 Jacquelynn Hanna (McDade-Cara - PA)
2 < 250 > … #205 Darin Douglas Carlin (O'Rourke)
3 < 169 > … #853 Tara Sheehan (McDade-Cara - PA)
4 < 166.5 > … #982 Zali Williams (Ardmore)
5 < 163.5 > … #147 Lily Blank (O'Rourke)
6 < 158 > … #747 Marissa Patrizio (Petri School)
7 < 153 > … #392 Kate Fodero (O'Rourke)
8 < 146.5 > … #607 Aine Marie Mannion (Petri School)
9 < 139 > … #141 Norah Bice (McDade-Cara - PA)
10 < 134.5 > … #943 Jessica van Blerk (Peter Smith)
.
11:24 AM
Event #503 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Tom Bracken (AZ), Brian Grant (ON) & Jacinta Sullivan (GA)
23 Registered, 22 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 221 > … #168 Megan Bruhn (DeNogla)
2 < 213.5 > … #527 Abigail Kerensky (Mulvihill-Lynch)
3 < 191 > … #584 Sophie Lusty (Peter Smith)
4 < 185 > … #541 Theo Marie Kontonis (Petri School)
5 < 182.5 > … #241 Jillian Collins (Gilleoghan)
6 T < 168.5 > … #309 Grace Devlin (Broesler)
6 T < 168.5 > … #354 Mia Eltzholtz (Ardmore)
7 < 136.5 > … #196 Kayla Campisi (Flynn - NY)
8 < 136 > … #165 Madison Brower (Hagen)
9 < 135 > … #609 Julia Martin (Lynn)
10 < 134 > … #542 Emily Kornick (DeNogla)
.
12:38 PM
Event #504 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Tom Bracken (AZ), Brian Grant (ON) & Jacinta Sullivan (GA)
30 Registered, 27 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 14 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #251 Kate Contini (Ardmore)
2 < 198 > … #924 Alexandra Terres (Broesler)
3 < 195 > … #788 Mary Kate Rider (Shea-Jennings)
4 < 185 > … #708 Ashling O Connor (Flynn - NY)
5 < 178 > … #235 Tara Coelho (Petri School)
6 < 158 > … #377 Cal Felice (Inishfree)
7 < 142 > … #766 Audrey Purins (Hagen)
8 < 134 > … #177 Christophe Bullard (Peter Smith)
9 < 127.5 > … #303 Rachel Delate (McDade-Cara - PA)
10 < 122.5 > … #247 Caitlin Conly (O'Rourke)
11 < 119 > … #914 Brynne Szabo (O'Grady-Quinlan)
12 < 117.5 > … #454 Katie Hackett (Pender-Keady)
13 < 116 > … #887 Emily Steege (Ryan-Kilcoyne - PA/MD)
14 < 112.5 > … #284 Hailey Curtis (Johnston)
.
12:47 PM
Event #505 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Tom Bracken (AZ), Brian Grant (ON) & Jacinta Sullivan (GA)
27 Registered, 25 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 13 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 225 > … #537 Matthew Kohaut (Peter Smith)
2 < 207.5 > … #353 Julia Eltzholtz (Ardmore)
3 < 192.5 > … #819 Olivia Sahaydak (O'Grady-Quinlan)
4 < 187 > … #895 Kimberly Stossel (Gallagher)
5 < 160 > … #909 Megan Sweeney (Young School - NY)
6 < 159 > … #347 Meredith Eddy (Murray)
7 < 146.25 > … #567 Caroline Lee (O'Rourke)
8 < 146 > … #159 Claire Boyle (McDade-Cara - PA)
9 < 136.5 > … #476 Christina Henehan (Verlin - NY)
10 < 134.25 > … #800 AnnaNicole Romaine (Dunleavy Shaffer - MA)
11 < 134 > … #550 Caroline Kroon (Dunleavy Shaffer - MA)
12 < 117 > … #272 Olivia Crossey (Ryan-Kilcoyne - PA/MD)
13 < 113.83 > … #429 Sinead Girdusky (Acosta)
.
2:17 PM
Event #506 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Tom Bracken (AZ), Brian Grant (ON) & Jacinta Sullivan (GA)
26 Registered, 26 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 13 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 247 > … #288 Megan Dano (O'Grady-Quinlan)
2 < 181 > … #411 Caitlin Gallagher (Broesler)
3 < 170 > … #162 Patrick Breen (Broesler)
4 < 167.5 > … #588 Deirdre Lynch (Donny Golden)
5 < 161 > … #467 Nina Hart (O'Grady-Quinlan)
6 < 160.5 > … #372 Kathryn Feehan (Petri School)
7 < 159 > … #489 Megan Honey (O'Rourke)
8 < 147 > … #674 Sarah Moshier (Broesler)
9 < 139 > … #111 Briana Andreoli (Petri School)
10 T < 128 > … #893 Nicole Stolarski (Murray)
10 T < 128 > … #479 Sophie Herrmann (Carle)
11 < 121.5 > … #838 Kiera Scott (Kelly-Oster)
12 < 120 > … #579 Meghan Loftus (Drumcliffe)
.
11:08 AM
Event #507 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Maureen Armstrong (FL), Kate O'Connor Rea (CA) & Eileen Coyle Henry (PA)
38 Registered, 32 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 16 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 223 > … #870 Erin Smith (Petri School)
2 < 190 > … #464 Diana Hammerstone (O'Grady-Quinlan)
3 < 187 > … #910 Melissa Sweeney (Lynn)
4 < 171.5 > … #629 Larisa McGovern (Goulding - MA)
5 < 166 > … #358 Kathryn Facelle (O'Rourke)
6 < 164 > … #166 Mairead Brown (Hagen)
7 < 151.5 > … #388 Sinead Flanagan (Verlin - NY)
8 < 149 > … #760 Collette Poisson (Murray)
9 < 136.5 > … #222 Emma Chilelli (Petri School)
10 < 130 > … #381 Haley Finley (DeNogla)
11 < 129 > … #785 Jillian Riccio (Kelly-Oster)
12 < 127 > … #743 Emily Parry (Peter Smith)
13 < 119 > … #502 Emily Ingle (Mulvihill-Lynch)
14 < 117.5 > … #758 Sofia Piela (O'Grady-Quinlan)
15 < 108.5 > … #336 Mary Catherine Drew (Peter Smith)
16 < 106.5 > … #243 Nicole Colussi (O'Grady-Quinlan)
.
12:05 PM
Event #508 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Maureen Armstrong (FL), Kate O'Connor Rea (CA) & Eileen Coyle Henry (PA)
29 Registered, 25 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 13 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #864 Tara Slattery (O'Rourke)
2 < 215 > … #631 Leanne McGroary (McDade-Cara - PA)
3 < 200 > … #458 Maggie Hall (Broesler)
4 < 199 > … #400 Morgan Frazier (Gallagher)
5 < 153.5 > … #280 Caitie Cunningham (Hagen)
6 < 152 > … #452 Skylynn Gyuro (Kerry)
7 < 150 > … #927 Delia Thornton (Petri School)
8 < 147.5 > … #940 Laoise Tyndall (Marie Moore)
9 < 142 > … #412 Ciara Gallagher (Inishfree)
10 < 140.5 > … #842 Emma Lisa Senecal (An Cor Rud)
11 < 127.5 > … #984 Sandra Wilson (Verlin - NY)
12 < 122.5 > … #254 Jessa Cooperman (Verlin - NY)
13 < 116.5 > … #153 Catherine Boozang-Hill (Inishfree)
.
1:21 PM
Event #509 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Maureen Armstrong (FL), Kate O'Connor Rea (CA) & Eileen Coyle Henry (PA)
33 Registered, 28 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 14 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 206 > … #432 Claire Going (O'Grady-Quinlan)
2 < 194 > … #735 Shannon O'Shaughnessy (Inishfree)
3 < 189 > … #497 Anna Hulseman (Peter Smith)
4 < 158 > … #134 Taylor Beaury (Mulvihill-Lynch)
5 < 157 > … #339 Kathlyn Drewicz (Caitrin)
6 < 156.5 > … #576 Amanda Lloyd (Dunleavy Shaffer - MA)
7 < 154 > … #396 Bridget Forbes (Lenihan)
8 < 152.83 > … #844 Morgan Senter (An Cor Rud)
9 < 150 > … #444 Rita Grant (McDade-Cara - PA)
10 < 146.5 > … #920 Katy Temple (Verlin - NY)
11 < 139.5 > … #539 Kailey Rose Komosinski (O'Rourke)
12 < 137 > … #651 Shae Mena (O'Rourke)
13 < 123 > … #156 Carly Bova (Johnston)
14 < 122.5 > … #368 TJ Fedirko (O'Grady-Quinlan)
.
9:44 AM
Event #510 Preliminary Boys and Girls Under 17
Judged by Maureen Armstrong (FL), Kate O'Connor Rea (CA) & Eileen Coyle Henry (PA)
9 Registered, 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #754 Gabriella Tara Perciavalle (Mulvihill-Lynch)
2 < 225 > … #218 Hayley Cerimido (Peter Smith)
3 < 221 > … #787 Kaitlyn Richards (Broesler)
4 < 185 > … #929 Megan Tinklepaugh (Clann Na Cara)
.
1:53 PM
Event #511 Preliminary Men and Ladies 17 & Over
Judged by Maureen Armstrong (FL), Kate O'Connor Rea (CA) & Eileen Coyle Henry (PA)
15 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #115 Cecilia Arechiga (O'Grady-Quinlan)
2 < 233 > … #890 Clara Steinhagen (Spirited Soles)
3 < 220 > … #299 Victoria DeJesus (O'Grady-Quinlan)
4 < 180 > … #915 Caitlyn Taylor (An Cor Rud)
5 < 174.5 > … #976 Sara Welch (O'Rourke)
6 < 153 > … #133 Alyssa Beaury (Mulvihill-Lynch)
7 < 151.5 > … #699 Shannon Nee (Dunleavy Shaffer - MA)
.
9:56 AM
Event #601 Open Champion Girls Under 9
Judged by Tom Bracken (AZ), Brian Grant (ON) & Jacinta Sullivan (GA)
9 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #158 McKayla Boyd (O'Rourke)
2 < 210 > … #901 Charlotte Sulger (Pender-Keady)
3 < 190 > … #975 Maggie Webber (Mulvihill-Lynch)
4 < 175 > … #821 Sara Sam-Zee-Moi (O'Rourke)
5 < 166.5 > … #328 Ai Lin Doody (Broesler)
.
10:24 AM
Event #602 Open Champion Girls Under 10
Judged by Tom Bracken (AZ), Brian Grant (ON) & Jacinta Sullivan (GA)
6 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 67% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #102 Bridget Abraldes (Mulvihill-Lynch)
2 < 205 > … #440 Emily Grace (Kelly-Oster)
3 < 200 > … #634 Aine McIntyre (Johnston)
4 < 195 > … #109 Madison Amoriello (O'Rourke)
.
3:30 PM
Event #603 Open Champion Girls Under 11
Judged by Tom Bracken (AZ), Brian Grant (ON) & Jacinta Sullivan (GA)
19 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #327 Sierra Donovan (O'Rourke)
2 < 250 > … #106 Nora Rose Ahern (Gilleoghan)
3 < 177 > … #450 Alison Guidarelli (Hagen)
4 < 169.5 > … #656 Kasey Methven (Broesler)
5 < 168.5 > … #948 Emily Varga (Murray)
6 < 152 > … #311 Paige Diecidue (Mulvihill-Lynch)
7 < 150 > … #956 Andie Vida (Davis)
8 < 136.5 > … #174 Sadie Bucknam (Murray)
9 T < 132 > … #695 Ava Namar (Marie Moore)
9 T < 132 > … #151 Bridie Ann Bommentre (Broesler)
.
5:02 PM
Event #604 Open Champion Girls Under 12
Judged by Tom Bracken (AZ), Brian Grant (ON) & Jacinta Sullivan (GA)
21 Registered, 21 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #928 Kerri Thornton (Mulvihill-Lynch)
2 < 250 > … #139 Kerri Betz (Ryan-Kilcoyne - PA/MD)
3 < 190 > … #673 Bridget Mosher (Petri School)
4 < 161 > … #613 Caitlyn Maurer (Petri School)
5 T < 150 > … #980 Chloe Williams (Ardmore)
5 T < 150 > … #483 Cody Hoctor (Johnston)
6 < 149 > … #626 Rachel McCully (Murray)
7 < 139 > … #904 Hannah Sullivan (Verlin - NY)
8 T < 136 > … #270 Riley Cronin (Smith-Houlihan)
8 T < 136 > … #945 Kasey Van Doran (Flynn - NY)
9 < 127 > … #433 Claire Goode (Broesler)
.
6:50 PM
Event #605 Open Champion Girls Under 13
Judged by Tom Bracken (AZ), Brian Grant (ON) & Jacinta Sullivan (GA)
30 Registered, 23 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 222 > … #678 Caroline Murphy (Lynn)
2 < 221 > … #688 Clare Murray MacRitchie (Murray)
3 < 207 > … #285 Kaitlyn Curtis (Johnston)
4 < 195 > … #568 Caroline Leeber (Pender-Keady)
5 < 183 > … #805 Madeline Ronzoni (Dunleavy Shaffer - MA)
6 < 162 > … #803 Brooke Romeo (Hagen)
7 < 159 > … #671 Sarah Morrissey (Inishfree)
8 < 142 > … #553 Grace Landry (Heavey-Quinn)
9 < 138 > … #127 Jenna Barto (Hagen)
10 < 132 > … #221 Gianna Cheeseman (Broesler)
11 < 124 > … #505 Skylar Jenks (Young School - NY)
12 < 119 > … #292 Erin Davis (O'Grady-Quinlan)
.
10:38 AM
Event #606 Open Champion Girls Under 14
Judged by Kate O'Neil Wosczyna (PA), Eileen McDonagh Morr (NY) & Kerry Broaderick (NY)
31 Registered, 24 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #118 Kate Babcock (Murray)
2 < 215 > … #852 Aine Claire Sheehan (McDade-Cara - PA)
3 < 200 > … #446 Nicole Greco (Gilleoghan)
4 < 190.5 > … #262 Abby Coyman (Lynn)
5 < 174 > … #712 Ciaran P. O'Brien (Hagen)
6 < 148 > … #538 Alyssa Komosinski (O'Rourke)
7 < 147 > … #140 Aislinn Bevill (Pender-Keady)
8 < 139 > … #835 Lily Schwoerer (Lynn)
9 < 134 > … #564 Samantha Leary (Dunleavy Shaffer - MA)
10 < 129 > … #755 Erin Perotta (Inishfree)
11 < 126 > … #783 Ciara Rhodes (Verlin - NY)
12 < 123 > … #179 Nora Burke (O'Grady-Quinlan)
.
8:19 PM
Event #607 Open Champion Girls Under 15
Judged by Tom Bracken (AZ), Brian Grant (ON) & Jacinta Sullivan (GA)
22 Registered, 20 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #900 Anna Sulger (Pender-Keady)
2 < 225 > … #104 Clare Ahern (Gilleoghan)
3 < 213 > … #478 Emma Henricks (Murray)
4 < 183 > … #917 Caitlin TeeKing (Gilleoghan)
5 < 172 > … #385 Anna May Fitch (Shea-Jennings)
6 < 151 > … #681 Julia Murphy (Gilleoghan)
7 < 149.5 > … #606 Jennifer Mancini (Murray)
8 < 145.5 > … #941 Shannon Umhafer (Hagen)
9 < 135 > … #375 Delanie Fekert (Donny Golden)
10 < 131 > … #226 Virginia Clark (Donny Golden)
.
7:39 PM
Event #608 Open Champion Girls Under 16
Judged by Maureen Armstrong (FL), Kate O'Connor Rea (CA) & Kerry Broaderick (NY)
25 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #937 Paige Turilli (Inishfree)
2 < 205 > … #310 MaryKate DiChiara (Inishfree)
3 < 200 > … #954 Jessica Vent (O'Grady-Quinlan)
4 < 191 > … #745 Kelsey Parry (Pender-Keady)
5 < 161.5 > … #255 Amanda Corcione (O'Rourke)
6 < 150.5 > … #680 Erin Murphy (Broesler)
7 < 149 > … #569 Abigail Lefebvre (O'Grady-Quinlan)
8 < 147.5 > … #294 Olivia De Palo (Pender-Keady)
9 < 135 > … #298 Isabella DeJesus (O'Grady-Quinlan)
.
12:26 PM
Event #609 Open Champion Girls Under 17
Judged by Kate O'Neil Wosczyna (PA), Colleen Coyle Kelly (PA) & Kerry Broaderick (NY)
25 Registered, 20 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #589 Erin Lynch (Rince Na Tiarna)
2 < 225 > … #744 Hailey Parry (Pender-Keady)
3 < 184 > … #530 Grace Kiley (Lenihan)
4 < 178 > … #267 Blair Croce (Early-McLoughlin)
5 < 162 > … #740 Sydney Paine (Dunleavy Shaffer - MA)
6 < 159 > … #132 Lauren Beadle (Pender-Keady)
7 < 149 > … #972 Megan Walters (Inishfree)
8 < 139 > … #812 Hannah Russ (Dunleavy Shaffer - MA)
9 T < 134 > … #447 Kendal Griffler (Early-McLoughlin)
9 T < 134 > … #425 Jenna Giffard (Pender-Keady)
.
4:40 PM
Event #610 Open Champion Girls Under 18
Judged by Maureen Armstrong (FL), Kate O'Connor Rea (CA) & Eileen Coyle Henry (PA)
17 Registered, 16 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #926 Hali Thorne (Gilleoghan)
2 < 223 > … #213 Katherine Cassidy (DeNogla)
3 < 208 > … #515 Kate Kaneko (Peter Smith)
4 < 195 > … #236 Shannon Cogan (Mulvihill-Lynch)
5 T < 162 > … #535 Gabriella Klein (Hagen)
5 T < 162 > … #806 Brigid C. Rosendale (O'Grady-Quinlan)
6 < 146 > … #337 Teresa Mary Drew (Peter Smith)
7 < 139 > … #148 Gabriela Bloomgarden (Inishfree)
.
6:27 PM
Event #611 Open Championship Ladies 18 & Over
Judged by Maureen Armstrong (FL), Kate O'Connor Rea (CA) & Kerry Broaderick (NY)
28 Registered, 21 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #682 Lisa Murphy (O'Malley)
2 < 206 > … #990 Tory Zehnder (Broesler)
3 < 193 > … #897 Tara Strazdas (Peter Smith)
4 < 191 > … #580 Cassidy Luebbers (Broesler)
5 < 178 > … #916 Bridget TeeKing (Gilleoghan)
6 < 158.25 > … #240 Erin Collins (Lenihan)
7 < 151.25 > … #676 Madeline Muench (Murray)
8 < 150 > … #364 Kellyanne Farrell (Inishfree)
9 < 132 > … #520 Austen Keim (O'Grady-Quinlan)
10 < 131.25 > … #525 Brittany Kelly (Broesler)
11 < 125 > … #424 Allysandra Giannini (Lenihan)
.
1:29 PM
Event #612 Open Champion Boys Under 9
Judged by Eileen McDonagh Morr (NY), Colleen Coyle Kelly (PA) & Kerry Broaderick (NY)
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #191 Daniel Callanan (Lynn)
.
1:31 PM
Event #613 Open Champion Boys Under 11
Judged by Eileen McDonagh Morr (NY), Colleen Coyle Kelly (PA) & Kerry Broaderick (NY)
2 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #779 Sean Reagan (Inishfree)
2 < 225 > … #974 Liam Webber (Mulvihill-Lynch)
.
1:35 PM
Event #614 Open Champion Boys Under 13
Judged by Eileen McDonagh Morr (NY), Colleen Coyle Kelly (PA) & Kerry Broaderick (NY)
6 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #585 William Lusty (Peter Smith)
2 < 240 > … #778 Eamon Reagan (Inishfree)
3 < 215 > … #951 Colin Vecchiariello (Gilleoghan)
.
1:45 PM
Event #615 Open Champion Boys Under 15
Judged by Eileen McDonagh Morr (NY), Colleen Coyle Kelly (PA) & Kerry Broaderick (NY)
5 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #777 Conor Reagan (Inishfree)
2 < 215 > … #333 Matthew Dougherty (Inishfree)
3 < 205 > … #378 Kyle Felice (Inishfree)
.
1:41 PM
Event #616 Open Championship Men 15 & Over
Judged by Eileen McDonagh Morr (NY), Colleen Coyle Kelly (PA) & Kerry Broaderick (NY)
5 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #749 Nicholas Paulson (Broesler)
2 T < 200 > … #703 Lachlan Nidds (Broesler)
2 T < 200 > … #555 Joe Lanzillotta (Mulvihill-Lynch)
2 T < 200 > … #335 Daniel Drew (Peter Smith)
3 < 168 > … #807 Patrick C. Rosendale (O'Grady-Quinlan)