Petri School Feis 2011

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Grade PDF archive results not available.

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Petri Feis 2011 As Tabulated by Jim M, FeisWeb.Com on Sun Sep 25
Overall ReCap: There were 338 PC & OC Champions registered for the feis and 287 danced. 153 were awarded (53.3%).
Champion regular events ended shortly after 4:57 PM when last regular event was tabulated. There were 2 rounds PC and 3 rounds for OC. Round medals were awarded following OC events
I congratulate Carl, Eileen, Lisa & Karen Petri, their Committee and all the friendly, knowledgable volunteers involved with this success.
My thanks to Coleen & Wendy for their accurate champ entry input. My special thanks to Debra Hnizdo, Laura Desoza & Teresa Prendergast for their tabulation assistance throughout the day.
My thanks to the committee for having me back.
.
10:22 AM
Event #700 Preliminary Boys and Girls Under 8
Judged by Charles Moore, IRE, Sean Flynn, NY & Caitlin Allen, NY
13 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #247 Meghan Sheridan (Petri)
2 < 240 > … #533 Alicia Caracciolo (Petri)
3 < 198 > … #496 Marissa Patrizio (Petri)
4 < 181 > … #172 Florence Rodrigue (Woodgate Shamrock)
5 < 163 > … #463 Kate Fodero (O'Rourke)
.
10:08 AM
Event #701 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by Kerry Ann Broderick, NY, Gary Healy, Il & Noreen Duggan, IRE
13 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 229.5 > … #607 Kyleigh Tuma (Peter Smith)
2 < 225 > … #620 Emily Grace (Kelly Oster)
3 < 221 > … #356 Erin Schaefer (Mulvihill Lynch)
4 < 215 > … #616 Lia Kroll (Mulvihill Lynch)
5 < 170.5 > … #280 Sophia Rachel Papados (Culkin)
6 < 154 > … #439 Sophie Lusty (Peter Smith)
.
11:24 AM
Event #702 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Kerry Ann Broderick, NY, Gary Healy, Il & Noreen Duggan, IRE
21 Registered, 20 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #284 Gwen Van Ingen (Pender Keady)
2 < 240 > … #412 Hattie Rose Hare (Kristin Butke)
3 < 185 > … #574 Jillian Scanlon (Verlin)
4 < 181 > … #415 Fiona Hickey (Pender Keady)
5 < 155 > … #132 Abigail Graham-Luke (Young)
6 < 154.5 > … #454 Katherine Glynn (Mulvihill Lynch)
7 < 144 > … #314 Caitlin Lynch (Mulvihill Lynch)
8 < 131 > … #500 Catherine Cunnigham (Peter Smi th)
9 < 130 > … #346 Emily Jacobs (Mulvihill Lynch)
10 < 128 > … #103 Kyra Caffrey (Broesler)
.
1:32 PM
Event #703 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Sheila Bremer, MA, Tony Ferguson, IRE & Maureen Armstrong, FL
20 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 221 > … #268 Meaghan Lynn (Gilleoghan)
2 < 214.5 > … #214 Riley Cronin (Smith-Houlihan)
3 < 189 > … #410 Olivia Crossey (Ryan Kilcoyne)
4 < 174.5 > … #234 Alyssa Rothman (Peter Smith)
5 < 172 > … #614 Hugh Grennan (Peter Smith)
6 < 165.5 > … #368 Gabriella Weir (Schade Academy)
7 < 154.5 > … #651 Ciara Dowling (Petri )
8 < 146 > … #184 Caroline Voigt (Early-McLoughlin)
9 < 136 > … #601 Julia Eltzholtz (Ardmore Academy)
10 < 133 > … #543 Sarah Wozniak (Petri)
.
3:55 PM
Event #704 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Kerry Ann Broderick, NY, Gary Healy, Il & Noreen Duggan, IRE
19 Registered, 19 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #408 Mary-Kate Bane (Mulvihill Lynch)
2 < 212 > … #563 Jillian Clements (Pender Keady)
3 < 201.5 > … #644 Caitlin Gallagher (Broesler)
4 < 181 > … #286 Natalie Gorman (Pender Keady)
5 < 160.5 > … #517 Caitlin Reid (Pender Keady)
6 < 155 > … #390 Briana Andreoli (Petri)
7 < 153 > … #567 Mary Curry (Mulvihill Lynch)
8 < 147 > … #480 Kylie Strzelczyk (An Rince Mor)
9 < 144 > … #388 Deirdre Lynch (Donny Golden)
10 < 136 > … #683 Keri Veacchiarello (Gilleoghan)
.
10:43 AM
Event #705 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Sheila Bremer, MA, Tony Ferguson, IRE & Maureen Armstrong, FL
26 Registered, 24 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 13 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 221 > … #138 Eileen Deighan (O'Rourke)
2 < 206 > … #341 Emily Parry (Peter Smith)
3 < 184.5 > … #578 Kathryn Facelle (O'Rourke)
4 < 178 > … #685 Melissa Sweeney (Lynn Academy)
5 < 176 > … #180 Mikayla O'Brien (Petri)
6 < 168.5 > … #432 Ashley Johnson (Petri)
7 < 149.83 > … #579 Mary Kate Drew (Peter Smith)
8 < 147 > … #420 John Dinelli (Inishfree)
9 < 146 > … #502 Sinead Flanagan (Verlin)
10 < 145 > … #255 Erin Olivia Smith (Petri)
11 < 128.25 > … #210 Emma Chilelli (Petri)
12 < 125 > … #116 Clare Hernon (Shea-Jennings)
13 < 118.5 > … #383 Tara McCarthy (Petri)
.
2:48 PM
Event #706 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Sheila Bremer, MA, Tony Ferguson, IRE & Maureen Armstrong, FL
21 Registered, 20 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #640 Shannon Svitek (Petri )
2 < 225 > … #187 Kara Grezak (Shea-Jennings)
3 < 210 > … #604 Morgan Frazier (Gallagher)
4 < 188 > … #211 Delia Thornton (Petri)
5 < 174 > … #348 Ashley Harten (Donny Golden)
6 < 153 > … #519 Sandra Wilson (Verlin)
7 < 143.5 > … #619 Jane Cramer (Gallagher)
8 < 140 > … #217 Skylynn Gyuro (Kerry Dance)
9 < 138.5 > … #307 Jaycee Reilly (Donny Golden)
10 < 128.5 > … #648 Catherine Boozang-Hill (Inishfree)
.
4:57 PM
Event #707 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Kerry Ann Broderick, NY, Gary Healy, Il & Noreen Duggan, IRE
18 Registered, 15 Entered, Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 253 > … #246 Colleen Murphy (Early-McLoughlin)
2 < 211 > … #668 Gwendolen Anderson (Gallagher)
3 < 196 > … #298 Sarah Wicks (Kerry Dance)
4 T < 188 > … #461 Erin Bond (O'Rourke)
4 T < 188 > … #429 Erin Konanez (Petri)
5 < 158 > … #593 Reilly Bonner (Patricia Murphy)
6 < 147 > … #109 Taylor Beaury (Mulvihill Lynch)
7 < 142 > … #568 Katie Curry (Mulvihill Lynch)
.
4:48 PM
Event #708 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Kerry Ann Broderick, NY, Gary Healy, Il & Noreen Duggan, IRE
8 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #591 Caitlin Romanczyk (Peter Smith)
2 < 215 > … #452 Gabriella Perciavalle (Mulvihill Lynch)
3 < 205 > … #462 Carine Leslie (O'Rourke)
4 < 176 > … #108 Jennie O'Hara (O'Malley)
.
4:20 PM
Event #709 Preliminary Men and Ladies 16 & Over
Judged by Sheila Bremer, MA, Tony Ferguson, IRE & Maureen Armstrong, FL
13 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #222 Jennifer Castellano (Petri)
2 < 240 > … #427 Jacque Clark (Lynn Academy)
3 < 230 > … #199 Brianna Rafferty (Petri)
4 < 167 > … #243 Brigid Shaw (O'Malley)
5 < 165 > … #485 Siobhan McGirr (Inishfree)
.
12:21 PM
Event #800 Open Championship Girls Under 9
Judged by Sheila Bremer, MA, Tony Ferguson, IRE & Maureen Armstrong, FL
7 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #218 Simone Loysen (Culkin)
2 < 228 > … #371 Bridget Abraldes (Mulvihill Lynch)
3 < 205 > … #193 Erin Karlok (Peter Smith)
.
12:27 PM
Event #801 Open Championship Girls Under 10
Judged by Sheila Bremer, MA, Tony Ferguson, IRE & Maureen Armstrong, FL
7 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #293 Delia Duran (Petri)
2 < 240 > … #306 Maggie Prioloe (Cummins)
3 < 210 > … #313 Kasey Methven (Broesler)
.
10:52 AM
Event #802 Open Championship Girls Under 11
Judged by Charles Moore, IRE, Sean Flynn, NY & Caitlin Allen, NY
11 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 60% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #265 Emily McEwen (Rince Na Tiarna)
2 < 215 > … #171 Emma Deutsch (Petri)
3 < 200 > … #466 Caitlyn Maurer (Petri)
4 < 168 > … #663 Marisa Grace Joseph (Wick )
5 < 167 > … #194 Shannon Karlok (Peter Smith)
6 < 165 > … #377 Bridget Mosher (Petri)
.
11:45 AM
Event #803 Open Championship Girls Under 12
Judged by Kerry Ann Broderick, NY, Gary Healy, Il & Noreen Duggan, IRE
14 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 58% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #279 Julia O'Rourke (Petri)
2 < 203 > … #411 Emma Cate Hare (Kristin Butke)
3 < 196 > … #320 Isabella Simms (Goggin Carroll)
4 < 175 > … #656 Sarah Morrissey (Inishfree)
5 < 167 > … #438 Gianna Cheeseman (Broesler)
6 < 165 > … #188 Kylie Woo (Petri)
7 < 161 > … #436 Shea Carroll (Petri)
.
1:23 PM
Event #804 Open Championship Girls Under 13
Judged by Kerry Ann Broderick, NY, Gary Healy, Il & Noreen Duggan, IRE
21 Registered, 19 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #250 Melanie Valdes (Petri)
2 < 225 > … #374 Ciara Murphy (Petri)
3 < 164.5 > … #190 Tess Barrett (Peter Smith)
4 < 162 > … #481 Grace Monaghan (Mulvihill Lynch)
5 < 156 > … #202 Sarah Barkman (Lynn Academy)
6 < 155 > … #122 Tara Longo (Fitzpatrick Academy)
7 < 153 > … #318 Miranda Lee (Goggin Carroll)
8 < 145.5 > … #319 Brianna Genthe (Peter Smith)
9 < 145 > … #316 Aisling McCarroll (Petri)
10 < 133.5 > … #309 Erin Perotta (Inishfree)
.
4:25 PM
Event #805 Open Championship Girls Under 14
Judged by Charles Moore, IRE, Sean Flynn, NY & Caitlin Allen, NY
17 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #290 Caitlin Teeking (Gilleoghan)
2 < 225 > … #166 Nicole Whalen (Peter Smith)
3 < 175 > … #206 Anna May Fitch (Shea-Jennings)
4 < 167.5 > … #292 Phoebe Duran (Petri)
5 < 166 > … #428 Kayleigh Mulvey (Petri)
6 < 162 > … #322 Fiona Kiernan (Petri)
7 < 156.5 > … #492 Caitlin Ennis (Petri)
.
3:26 PM
Event #806 Open Championship Girls Under 15
Judged by Charles Moore, IRE, Sean Flynn, NY & Caitlin Allen, NY
20 Registered, 17 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 59% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #654 Paige Turilli (Inishfree)
2 < 188 > … #333 Kellyn Berrigan (Pender Keady)
3 < 177 > … #406 Taylor Collins (Petri)
4 < 175 > … #327 Kelsey Parry (Pender Keady)
5 < 169 > … #422 Theresa Gammel (Petri)
6 < 162 > … #482 Heather Monaghan (Mulvihill Lynch)
7 < 159 > … #430 Ashley Konanez (Petri)
8 T < 141 > … #269 Katie Sweeney (Mulvihill Lynch)
8 T < 141 > … #381 Kelli McLaughlin (Mulvihill Lynch)
9 < 140 > … #530 Elise Regina (Petri)
.
3:03 PM
Event #807 Open Championship Girls Under 16
Judged by Kerry Ann Broderick, NY, Gary Healy, Il & Noreen Duggan, IRE
21 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #146 Sarah Oldam (Peter Smith)
2 < 240 > … #263 Erin Lynch (Rince Na Tiarna)
3 < 178 > … #401 Lauren Beadle (Pender Keady)
4 < 176 > … #534 Rosalie Caracciolo (Petri)
5 < 172 > … #449 Kerin Nussbaum (Petri)
6 < 157.5 > … #366 Jenna Giffard (Pender Keady)
7 < 156 > … #373 Maeghan Murphy (Petri)
.
12:18 PM
Event #808 Open Championship Girls Under 18
Judged by Charles Moore, IRE, Sean Flynn, NY & Caitlin Allen, NY
23 Registered, 16 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #216 Kate Kaneko (Peter Smith)
2 < 250 > … #635 Taylor Kerrane (Petri )
3 < 193 > … #186 Brianna Treacy (Davis Academy)
4 < 163 > … #434 Colleen Strazdas (Peter Smith)
5 < 162 > … #495 Mary Walsh (Petri)
6 < 157.5 > … #465 Alexandra Macchi (Petri)
7 < 157 > … #551 Shannon Cogan (Mulvihill Lynch)
8 < 143.5 > … #205 Megan Prendergast (Petri)
.
3:42 PM
Event #809 Open Championship Ladies 18 & Over
Judged by Sheila Bremer, MA, Tony Ferguson, IRE & Maureen Armstrong, FL
13 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 225 > … #419 Carissa Lucatuarto (Mulvihill Lynch)
2 < 221 > … #254 Lisa Murphy (O'Malley)
3 < 215 > … #176 Jackie Piecuch (Pender Keady)
4 < 209 > … #237 Colleen Meenan (Schade Academy)
5 < 181 > … #364 Erin Skaalerud (Mulvihill Lynch)
.
12:37 PM
Event #813 Open Championship Boys Under 14
Judged by Charles Moore, IRE, Sean Flynn, NY & Caitlin Allen, NY
8 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #123 Jonathan DeTullio (Petri)
2 < 250 > … #223 Owen Luebbers (Broesler)
3 < 181 > … #127 Douglas Lyon (O'Rourke)
4 < 174 > … #440 William Lusty (Peter Smith)
.
12:40 PM
Event #815 Open Championship Men 16 & Over
Judged by Charles Moore, IRE, Sean Flynn, NY & Caitlin Allen, NY
3 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #437 Nicholas Paulson (Broesler)
2 < 225 > … #503 Rory Beglane (Inishfree)