Petri School Feis 2012

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Grade PDF archive results not available.

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Overall ReCap: There were 415 Champions registered for the Feis and 364 danced. 193 were awarded (53.0%).

Champion regular events ended shortly after 7:01 PM when last regular events were tabulated. There were 3 rounds for OC and 2 rounds for both PC. Round medals were awarded for the Ocs.
I congratulate the Petri Family, their committee and the wonderful group of parents and friendly, knowledgable volunteers involved with this success.
My special thanks to Bianca O'Brien & Pam Smith for their tabulating assistance throughout the entire day.
My thanks to the Committee having me to join them again.
.
2:37 PM
Event #700 Preliminary Boys and Girls Under 8
Judged by Linda Sanfilippo, NY, Maureen Bakke, MD & Breda O'Brien, NC
14 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #207 Colleen Coelho (Petri School)
2 < 250 > … #192 Kate Catterson (Petri School)
3 < 180 > … #313 Leah Feehan (Petri School)
4 < 170 > … #741 Samantha Schwab (Petri School)
5 < 158 > … #566 Riley Meckley (Inishfree)
6 T < 151 > … #641 Grace O'Hara (O'Rourke)
6 T < 151 > … #450 Ella Keener (Peter Smith)
.
10:17 AM
Event #701 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by Maureen Armstrong, FL, Sean Flynn, NY & Kerry Broderick, NY
22 Registered, 22 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 256 > … #180 Darin Carlin (O'Rourke)
2 < 235 > … #524 Aine Marie Mannion (Petri School)
3 < 172 > … #551 Charlotte McGroarty (Petri School)
4 < 171 > … #847 Zali Williams (Ardmore)
5 < 166 > … #310 Meghan Rose Farrell (Hunt)
6 < 163 > … #328 Maggie Fleming (Inishfree)
7 < 153 > … #333 Kate Fodero (O'Rourke)
8 < 148 > … #653 Anna Pacilio (Pender-Keady)
9 < 141.5 > … #709 Peyton Reynertson (Pender-Keady)
10 < 129.5 > … #359 Emma Gillin (Donny Golden)
11 < 127 > … #772 Abigail Story (Hagen)
.
10:59 AM
Event #702 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Maureen Armstrong, FL, Sean Flynn, NY & Kerry Broderick, NY
16 Registered, 16 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #628 Maeve O'Brien (Hagen)
2 < 222 > … #526 Julia Martin (Lynn)
3 < 175 > … #825 Payton Wade (Inishfree)
4 < 169.5 > … #122 Zack Barnet (Inishfree)
5 < 169 > … #449 Kathleen Keenan (Peter Smith)
6 < 166 > … #401 Keeley Hayes (Fitzpatrick)
7 < 160.5 > … #749 Clare Shanahan (Lenihan)
8 < 155 > … #577 Paige Miller (An Rince Mor)
.
2:52 PM
Event #703 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Linda Sanfilippo, NY, Maureen Bakke, MD & Breda O'Brien, NC
19 Registered, 19 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 215 > … #433 Elizabeth Jensen (Petri School)
2 < 210 > … #307 Elise Fargo (Fitzpatrick Academy)
3 < 203 > … #431 Emily Jacobs (Mulvihill-Lynch)
4 < 202 > … #663 Daniel Pensabene (Kildare Academy)
5 < 161.5 > … #314 Cal Felice (Inishfree)
6 < 157 > … #748 Madison Setzer (Broesler)
7 < 152 > … #626 Erin O'Brien (Naomh Attracta)
8 < 151 > … #152 Hannah Bruno (Inishfree)
9 < 142 > … #596 Maeve Murphy (Mulvihill-Lynch)
10 < 136 > … #839 Grace Anne Werner (Petri School)
.
11:37 AM
Event #704 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Maureen Armstrong, FL, Sean Flynn, NY & Kerry Broderick, NY
24 Registered, 19 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #265 Clare Dixon (Schade)
2 < 218.5 > … #390 Brogan Hagan (Petri School)
3 < 193 > … #373 Jessica Grant (Mulvihill-Lynch)
4 < 190 > … #378 Hugh Grennan (Peter Smith)
5 < 174 > … #838 Gabriella Weir (Schade)
6 < 167.5 > … #496 Catherine Liberta (Broesler)
7 < 151 > … #601 Morgan Murray (Fitzpatrick Academy)
8 < 147 > … #491 Ciara, Marie Lennon (Donny Golden)
9 < 142 > … #148 Mary Brereton (Lynn)
10 < 135 > … #623 Aileen O'Brien (Broesler)
.
3:27 PM
Event #705 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Linda Sanfilippo, NY, Maureen Bakke, MD & Breda O'Brien, NC
21 Registered, 19 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #110 Briana Andreoli (Petri School)
2 < 200 > … #687 Claire Pruziner (Mulvihill-Lynch)
3 < 195 > … #242 Mary Curry (Mulvihill-Lynch)
4 < 178 > … #342 Caitlin Gallagher (Broesler)
5 < 170 > … #453 Jenna Elizabeth Kelleher (Petri School)
6 < 165 > … #312 Kathryn Elizabeth Feehan (Petri School)
7 < 152.5 > … #189 Eryn Casey (Sabo)
8 < 147 > … #718 Claire Romanczyk (Peter Smith)
9 < 140 > … #818 Keri Vecchiariello (Gilleoghan)
10 < 133.5 > … #184 Kaitlyn Carpenter (Petri School)
.
9:47 AM
Event #706 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Maureen Armstrong, FL, Sean Flynn, NY & Kerry Broderick, NY
25 Registered, 21 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #150 Mairead Brown (Hagen)
2 < 225 > … #752 Brian Shapiro (Verlin)
3 < 185 > … #199 Emma Chilelli (Petri School)
4 < 179.5 > … #761 Erin Smith (Petri School)
5 < 152.5 > … #410 Clare Hernon (Shea-Jennings)
6 < 151 > … #656 Emily Parry (Peter Smith)
7 < 145.5 > … #597 Nora Murphy (Mulvihill-Lynch)
8 T < 143 > … #276 Erin Doran (Peter Smith)
8 T < 143 > … #438 Ashley Johnson (Petri School)
9 < 134 > … #336 Kathryn Foster (Peter Smith)
10 < 128 > … #630 Mikayla O'Brien (Petri School)
.
5:04 PM
Event #707 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Patricia Morrissey, NJ, Joan McNiff Cass, NY & Joanie T. Cass, NY
24 Registered, 22 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #338 Morgan Frazier (Gallagher)
2 < 190 > … #386 Skylynn Gyuro (Kerry)
3 < 178.5 > … #121 Zoe Barnes (Hurley)
4 < 168 > … #809 Laoise Tyndall (Marie Moore)
5 < 156 > … #348 Fiona Garguilo (Hagen)
6 < 154 > … #439 Meghan Johnson (Young School - NY)
7 < 151.5 > … #474 Erin Kouridakis (Ryan-Kilcoyne - PA/MD)
8 < 149 > … #723 Rebecca Ruotolo (Inishfree)
9 T < 146 > … #532 Rebecca McBride (Petri School)
9 T < 146 > … #706 Jaycee Reilly (Donny Golden)
10 < 145 > … #343 Ciara Gallagher (Inishfree)
.
5:40 PM
Event #708 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Patricia Morrissey, NJ, Joan McNiff Cass, NY & Joanie T. Cass, NY
16 Registered, 16 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 230 > … #226 Meghan Costello (DeNogla)
2 < 228 > … #762 Laura Smith (Early-McLoughlin)
3 < 195 > … #844 Sarah Wicks (Kerry)
4 < 187 > … #567 Shea Mena (O'Rourke)
5 < 169 > … #561 Patricia Mcloughlin (Mulvihill-Lynch)
6 < 160 > … #622 Bridget O Hara (Cummins)
7 T < 153 > … #629 Meaghan O'Brien (DeNogla)
7 T < 153 > … #471 Erin Konanez (Petri School)
.
6:30 PM
Event #709 Preliminary Men and Ladies 16 & Over
Judged by Patricia Morrissey, NJ, Joan McNiff Cass, NY & Joanie T. Cass, NY
19 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #477 Tara Kuhl (Griffith)
2 < 231 > … #642 Jennie O'Hara (O'Malley)
3 < 184 > … #357 Hilary Gillen (Schade)
4 < 170 > … #754 Brigid Shaw (O'Malley)
5 < 153 > … #193 ronny cavaliere (An Rince Mor)
6 < 150.75 > … #851 Sarah Wolfe (Burke-Conroy)
7 < 146.5 > … #263 Amara Dieter (Aherne Sheehan)
8 < 145 > … #500 Dale Loughran (Farrell)
9 < 135 > … #220 Kathleen Condon (Petri School)
.
12:41 PM
Event #800 Open Champion Girls Under 9
Judged by Maureen Armstrong, FL, Sean Flynn, NY & Kerry Broderick, NY
7 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 221 > … #145 McKayla Boyd (O'Rourke)
2 T < 216 > … #239 Hannah Cunniffe (Marie Moore)
2 T < 216 > … #237 Alicia Cunniff-Caracciolo (Petri School)
3 < 215 > … #755 Meghan Sheridan (Petri School)
4 < 200 > … #114 Chloe' Armstrong (Pender-Keady)
.
4:10 PM
Event #801 Open Champion Girls Under 10
Judged by Linda Sanfilippo, NY, Maureen Bakke, MD & Breda O'Brien, NC
15 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #442 Erin Karlok (Peter Smith)
2 < 250 > … #501 Simone Loysen (Culkin)
3 < 182 > … #102 Bridget Abraldes (Mulvihill-Lynch)
4 < 168 > … #472 T Kontonis (Petri School)
5 < 156 > … #553 Aine McIntyre (Johnston)
6 T < 149 > … #214 Jillian Collins (Gilleoghan)
6 T < 149 > … #108 Madison Amoriello (O'Rourke)
.
12:57 PM
Event #802 Open Champion Girls Under 11
Judged by Maureen Armstrong, FL, Sean Flynn, NY & Kerry Broderick, NY
21 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #570 Kasey Methven (Broesler)
2 < 195 > … #142 Ciara Blomberg (Goulding)
3 < 176 > … #292 Delia Rayne Duran (Petri School)
4 < 175 > … #559 Zenaida McKinney (Naomh Attracta)
5 < 172 > … #208 Tara Coelho (Petri School)
6 < 155 > … #483 Ciara Lawlor (Marie Moore)
7 < 150 > … #382 Alison Guidarelli (Hagen)
8 < 149.5 > … #506 Caitlin Lynch (Mulvihill-Lynch)
9 < 142 > … #147 Erin Brennan (Marie Moore)
.
12:14 PM
Event #803 Open Champion Girls Under 12
Judged by Linda Sanfilippo, NY, Maureen Bakke, MD & Breda O'Brien, NC
24 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #843 Marisa Wick Joseph (Wick)
2 < 222 > … #832 Caitlin Ward (Donny Golden)
3 < 219.5 > … #138 Kerri Betz (Ryan-Kilcoyne - PA/MD)
4 < 191 > … #846 Chloe Williams (Ardmore)
5 < 173 > … #366 Claire Goode (Broesler)
6 < 166.5 > … #585 Bridget Mosher (Petri School)
7 T < 142.5 > … #528 Caitlyn Maurer (Petri School)
7 T < 142.5 > … #743 Keady Schwyn (Scariff Hardiman)
8 < 135 > … #443 Shannon Karlok (Peter Smith)
.
5:28 PM
Event #804 Open Champion Girls Under 13
Judged by Linda Sanfilippo, NY, Maureen Bakke, MD & Breda O'Brien, NC
17 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 256 > … #196 Gianna Cheeseman (Broesler)
2 < 235 > … #852 Kendall Grace Woodcock (Harney)
3 < 206 > … #489 Caroline Leeber (Pender-Keady)
4 < 180 > … #584 Sarah Morrissey (Inishfree)
5 < 176 > … #590 Caroline Murphy (Lynn)
6 < 153 > … #820 Natalie Vestergom (Petri School)
7 < 141 > … #775 Kylie Strzelczyk (An Rince Mor)
.
3:41 PM
Event #805 Open Champion Girls Under 14
Judged by Maureen Armstrong, FL, Sean Flynn, NY & Kerry Broderick, NY
25 Registered, 21 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #810 Melanie Valdes (Petri School)
2 < 196 > … #376 Kaela Gray Milewski (Gray)
3 < 177 > … #231 Abby Coyman (Lynn)
4 < 165.5 > … #591 Ciara Murphy (Petri School)
5 < 165 > … #139 Aislinn Bevill (Pender-Keady)
6 < 164.5 > … #742 Lily Schwoerer (Lynn)
7 < 155 > … #377 Nicole Greco (Gilleoghan)
8 < 154.5 > … #829 Lauren Walsh (Inishfree)
9 < 153 > … #461 Payton Kiel (Pender-Keady)
10 T < 122 > … #609 CarlieJane Nasseh (Ardmore)
10 T < 122 > … #669 Erin Perotta (Inishfree)
.
5:13 PM
Event #806 Open Champion Girls Under 15
Judged by Maureen Armstrong, FL, Sean Flynn, NY & Kerry Broderick, NY
27 Registered, 22 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #840 Nicole Whalen (Peter Smith)
2 < 240 > … #594 Julia Murphy (Gilleoghan)
3 < 204.5 > … #320 Anna May Fitch (Shea-Jennings)
4 < 168.5 > … #731 Kaitlyn Sardin (Watters - FL)
5 < 168 > … #293 Phoebe Duran (Petri School)
6 < 161 > … #290 Kellie Dugan (Peter Smith)
7 < 151 > … #784 Kaitlin Sullivan (Petri School)
8 < 133.5 > … #785 Shannon Svitek (Petri School)
9 < 133 > … #166 Jessica Byrne (Hagen)
10 < 123.5 > … #796 Delia Thornton (Petri School)
11 < 117.5 > … #497 Erin Loftus (Drumcliffe)
.
10:39 AM
Event #807 Open Champion Girls Under 16
Judged by Linda Sanfilippo, NY, Maureen Bakke, MD & Breda O'Brien, NC
16 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #804 Paige Turilli (Inishfree)
2 < 218 > … #261 MaryKate DiChiara (Inishfree)
3 < 200 > … #340 Catriona Furlong (Petri School)
4 < 176 > … #830 Margot Walsh (Culkin)
5 < 171 > … #215 Taylor Collins (Petri School)
6 < 166 > … #787 Katie Sweeney (Mulvihill-Lynch)
7 < 142 > … #135 Marie Ann Benton (Gilleoghan)
8 < 141 > … #470 Ashley Konanez (Petri School)
.
7:01 PM
Event #808 Open Champion Ladies Under 18
Judged by Linda Sanfilippo, NY, Maureen Bakke, MD & Breda O'Brien, NC
30 Registered, 24 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 13 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 235 > … #238 Rosalie Cunniff-Caracciolo (Petri School)
2 < 225 > … #621 Kerin Nussbaum (Petri School)
3 < 209 > … #156 Niamh Bryson (Woodgate-Shamrock - ON)
4 < 180 > … #397 Oona Harrigan (Marie Moore)
5 < 174 > … #286 Teresa Mary Drew (Peter Smith)
6 < 158 > … #379 Kendal Griffler (Early-McLoughlin)
7 < 152 > … #129 Lauren Beadle (Pender-Keady)
8 < 134 > … #323 Maureen Fitzpatrick (Fitzpatrick Academy)
9 T < 125 > … #356 Jenna Giffard (Pender-Keady)
9 T < 125 > … #351 Sarah Gebhard (An Clar)
10 < 122 > … #113 Courtney Arena (Mulvihill-Lynch)
11 T < 119 > … #146 Caitlin Brennan (Marie Moore)
11 T < 119 > … #531 Sara McArthur (Marie Moore)
.
6:39 PM
Event #809 Open Championship Ladies 18 & Over
Judged by Fedelmia Davis, NJ, Sean Flynn, NY & Kerry Broderick, NY
20 Registered, 17 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 225 > … #771 Emily Stewart (Naomh Attracta)
2 < 223.5 > … #595 Lisa Murphy (O'Malley)
3 < 203 > … #502 Cassidy Luebbers (Broesler)
4 < 200 > … #171 Moira Cahill (Coyle)
5 T < 166.5 > … #757 Alison Silverman (Inishfree)
5 T < 166.5 > … #758 Erin Skaalerud (Mulvihill-Lynch)
6 < 155 > … #841 Samantha Wheaton (Watters - FL)
7 < 144 > … #675 Victoria Phillips (Schade)
8 < 129.5 > … #548 Lori McGovern (Kerry)
.
11:12 AM
Event #812 Open Champion Boys Under 12
Judged by Linda Sanfilippo, NY, Maureen Bakke, MD & Breda O'Brien, NC
3 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #768 Noel Spillane (Donny Golden)
2 < 225 > … #468 Matthew Kohaut (Peter Smith)
.
11:18 AM
Event #813 Open Champion Boys Under 14
Judged by Linda Sanfilippo, NY, Maureen Bakke, MD & Breda O'Brien, NC
5 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #503 Owen Luebbers (Broesler)
2 < 225 > … #782 Connor Patrick Sullivan (Petri School)
3 < 190 > … #817 Colin Vecchiariello (Gilleoghan)
4 < 185 > … #281 Matthew Dougherty (Inishfree)
.
11:21 AM
Event #814 Open Champion Boys Under 16
Judged by Linda Sanfilippo, NY, Maureen Bakke, MD & Breda O'Brien, NC
4 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #248 Jonathan De Tullio (Petri School)
2 < 250 > … #654 Alex Papados (Culkin)
.
11:23 AM
Event #815 Open Championship Men 16 & Over
Judged by Linda Sanfilippo, NY, Maureen Bakke, MD & Breda O'Brien, NC
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #587 Matt Mulvey (Gilleoghan)