Doherty-Petri School Feis 2019

All Grade Results:

750 Boys & Girls Adv Beginner thru Prizewinner Pre-Championship Reel & Single (Hop) Jig Under 06 All

Place # Dancer School
1 704 Aileen Hanley Mulvihill-Lynch
2 754 Emma Keenan Doherty Petri
3 792 Jase Lawrence Paloma

PDF Archived Results (Old Style):

Grade PDF archive results not available.

All Champ Results:

800 Boys & Girls Preliminary 2 Rounds Under 08 All

Perpetual Trophy - Raymond J Lyons Memorial Perpetual Cup

Judged By: Maureen Armstrong, FL, Linda Sanfilippo, NY, Grace Ann Coyle, AL

13 Entered, 0 Withdrew, 7 Awarded

Tabulated at: 10:06 AM Then

Rank Points # Dancer School
1 250 438 Ariana Boccardi Golding Academy
2 208 799 Adaire LeVine Harney-Pender-Keady
3 201 748 Eliza Jose Aherne Sheehan
4 193 135 Lindsay McElmoyl Inishfree
5 183 496 Shannon Clark Harney-Pender-Keady
6 164 493 Colleen Clare Inishfree
7 163 385 Millie Valenti Mulvihill-Lynch

801 Boys & Girls Preliminary 2 Rounds Under 09

Perpetual Trophy - Marron-Evers Perpetual Trophy

Judged By: Colleen Coyle-Kelly, PA, Edward Murphy, NY, Kerry Broderick, NY

15 Entered, 0 Withdrew, 8 Awarded

Tabulated at: 11:40 AM Then

Rank Points # Dancer School
1 275 804 Emily Lewis Lynn-O'Grady-Quinlan
2 195 519 Alyssa Conte Lynn-O'Grady-Quinlan
3 193 698 Jane Hagen Hagen-Kavanagh
4 192 152 Delaney Belle McNaboe Doherty Petri
5 158 782 Antonia Kormos DeNogla - Ardmore
6 153 694 Norah Gross Doherty Petri
7 149 292 Alessa Rooney Flynn
8 148 108 Makenna Maggio Schade

802 Boys & Girls Preliminary 2 Rounds Under 10

Perpetual Trophy - Perpetual Trophy in Memory of Mairead McCarroll

Judged By: Maureen Armstrong, FL, Linda Sanfilippo, NY, Grace Ann Coyle, AL

19 Entered, 0 Withdrew, 10 Awarded

Tabulated at: 5:38 PM Then

Rank Points # Dancer School
1 275 126 Reilly McCarthy Mulvihill-Lynch
2 196 468 Hannah Burns McDade-Cara
3 193 715 Charlotte Hayes Doherty Petri
4 181 134 Hailey McElmoyl Inishfree
5 173 176 Caroline Morneau Ashurst Academy
6 147.5 194 Tatum Murray Hagen-Kavanagh
7 147 355 Rebecca Syers Donny Golden
8 143.5 354 Lucy Sullivan Aherne Sheehan
9 140.5 238 Maeve Pelletier Santacroce
10 135.5 495 Maeve Clare Inishfree

803 Boys & Girls Preliminary 2 Rounds Under 11

Perpetual Trophy - Conway-Heenan Perpetual Trophy

Judged By: Maureen Armstrong, FL, Linda Sanfilippo, NY, Grace Ann Coyle, AL

24 Entered, 0 Withdrew, 12 Awarded

Tabulated at: 9:52 AM Then

Rank Points # Dancer School
1 300 299 Rory Russo Harney-Pender-Keady
2 198.5 524 Caleigh Cooleen Lenihan - CT
3 197 407 Amelia Witt An Clar
4 164.5 294 Shauna Rooney Flynn
5 156 658 Erin Gallagher Inishfree
6 147 414 Charlotte Abramovitz Doherty Petri
6 147 287 E. Grace Roche Aherne Sheehan
8 144.5 406 Lydia Winkowski Griffith
9 141.5 246 Caroline Phelan Hagen-Kavanagh
10 136 271 Cavan Reilly Doherty Petri
11 128 527 ALLY CORNYN Scoil Rince Saoirse
12 126 382 Julianna Uccello An Clar

804 Boys & Girls Preliminary 2 Rounds Under 12

Perpetual Trophy - FDNY Captain Brown Memorial Trophy

Judged By: Colleen Coyle-Kelly, PA, Edward Murphy, NY, Kerry Broderick, NY

22 Entered, 0 Withdrew, 11 Awarded

Tabulated at: 11:27 AM Then

Rank Points # Dancer School
1 275 740 Annalin Hyatt Francis Academy
2 200 131 Devin McDermott Golding Academy
3 191 783 Devan Kraemer Anam Cara
4 185 449 Ava Boylan An Clar
5 171 365 Emily Tompkins Donny Golden
6 170 776 Tyler Klein Mulvihill-Lynch
7 141 605 Cailin Egan Inishfree
8 136 304 Jeddy Ryan Broesler
9 134 147 Minnie McKenna Scoil Rince Saoirse
10 125 120 Emma Martin Donny Golden
11 124 579 Sarah Doherty McDade-Cara

805 Boys & Girls Preliminary 2 Rounds Under 13

Perpetual Trophy - Kim McDonald Memorial Trophy

Judged By: Maureen Armstrong, FL, Linda Sanfilippo, NY, Grace Ann Coyle, AL

24 Entered, 0 Withdrew, 12 Awarded

Tabulated at: 10:25 AM Then

Rank Points # Dancer School
1 240 584 Keira Donovan Mulvihill-Lynch
2 203 695 Anja Gukelberger Lenihan - CT
3 199 181 Alexandra Muldoon Harney-Pender-Keady
4 171 501 Davin Clinton Mulvihill-Lynch
5 167.5 301 Scarlett Russo Harney-Pender-Keady
6 153 607 Erin Elliott Schade
7 148.5 157 Grace Anne McNerney Hagen-Kavanagh
8 148 206 Erin Nygard Gray
9 137.5 417 Emily Attar Doherty Petri
10 133 575 Samantha Dobson Doherty Petri
11 132.33 110 Sophia Mahoney Ashurst Academy
12 127.33 807 Aubrey Luce Rince Na Tiarna

806 Boys & Girls Preliminary 2 Rounds Under 14

Perpetual Trophy - McCartney-Galvin Perpetual Trophy

Judged By: Maureen Armstrong, FL, Linda Sanfilippo, NY, Grace Ann Coyle, AL

19 Entered, 0 Withdrew, 10 Awarded

Tabulated at: 4:09 PM Then

Rank Points # Dancer School
1 253 796 Isabella Lemke Mulvihill-Lynch
2 206 207 Rhiannon O'Boyle Mulvihill-Lynch
3 176.5 327 Emily Sherin Mulvihill-Lynch
4 176 189 Megan Murphy Griffith
5 173.5 216 Callie O'Connell Hagen-Kavanagh
6 163 457 Erin Brown Hagen-Kavanagh
7 162 507 Annabelle Collins Heritage IDC
8 147.5 284 Hailey Ripley McElligott
9 141 453 Kerry Bresnahan Mulvihill-Lynch
10 133.5 506 Marygrace Coll Schade

807 Boys & Girls Preliminary 2 Rounds Under 15

Perpetual Trophy - Fennessy-Whelan Perpetual Trophy

Judged By: Maureen Armstrong, FL, Linda Sanfilippo, NY, Grace Ann Coyle, AL

19 Entered, 0 Withdrew, 10 Awarded

Tabulated at: 5:11 PM Then

Rank Points # Dancer School
1 237.5 718 Emily Hayes Harney-Pender-Keady
2 213 165 Rose Meschi Mulvihill-Lynch
3 204.5 125 Kate McCarthy Mulvihill-Lynch
4 181 205 Katherine Nugent Flynn
4 181 764 Siobhan Kelly Hagen-Kavanagh
6 177.5 158 Caitlin McNulty Mulvihill-Lynch
7 155.5 664 Lily Garretson McGrath-Morgan
8 149.5 529 Emilia Corrigan Fitzpatrick Academy
9 134 640 Betsy Ford Lenihan - CT
10 130.5 732 Olivia Hillery Mulvihill-Lynch

808 Boys & Girls Preliminary 2 Rounds Under 16

Perpetual Trophy - A'Hearn-Maloney Memorial Trophy

Judged By: Maureen Armstrong, FL, Linda Sanfilippo, NY, Grace Ann Coyle, AL

13 Entered, 0 Withdrew, 7 Awarded

Tabulated at: 3:52 PM Then

Rank Points # Dancer School
1 265 583 Amanda Donnelly Hagen-Kavanagh
2 216.5 332 Kayleigh Simpson Wick-Hegarty
3 182.5 253 Fiona Power Hagen-Kavanagh
4 182 513 Caroline Comiskey Mulvihill-Lynch
5 176.5 668 Aisling George McElligott
6 164 443 Lara Bone Southern Academy
7 163 587 Brenna Douglas Mulvihill-Lynch

809 Boys & Girls Preliminary 2 Rounds 16 & Over

Perpetual Trophy - Jean Rummell Memorial Trophy

Judged By: Maureen Armstrong, FL, Linda Sanfilippo, NY, Grace Ann Coyle, AL

9 Entered, 0 Withdrew, 5 Awarded

Tabulated at: 5:16 PM Then

Rank Points # Dancer School
1 260 394 Brendan Waters Doherty Petri
2 250 349 Victoria Stephens Doherty Petri
3 172.5 288 Katie Roessel Doherty Petri
4 168 472 Annie Butler Doherty Petri
5 167.33 678 Monica Gilligan Doherty Petri

900 Girls Champion 3 Rounds Under 09 All

Perpetual Trophy - Mehern Memorial Trophy

Judged By: Colleen Coyle-Kelly, PA, Edward Murphy, NY, Kerry Broderick, NY

8 Entered, 0 Withdrew, 4 Awarded

Tabulated at: 10:32 AM Then

Rank Points # Dancer School
1 275 477 Rose Lynn Callanan Lynn-O'Grady-Quinlan
2 235 594 Maeve Duffy Hagen-Kavanagh
3 200 491 Maggie Choquette Boland
4 190 667 Linden Gawronski Rochester Academy

901 Girls Champion 3 Rounds Under 10

Perpetual Trophy - Kiernan Memorial Perpetual Cup

Judged By: Elaine Kavanaugh-Cullen, IRL, Doug Westfall, MD, Eileen Coyle-Henry, PA

11 Entered, 0 Withdrew, 6 Awarded

Tabulated at: 11:16 AM Then

Rank Points # Dancer School
1 265 203 Annemarie Nugent Doherty Petri
2 225 325 Kiera Sheridan Doherty Petri
3 209 544 Niamh Cromie Schade
4 183 656 McKenna Furst DeNogla - Ardmore
5 167 763 Micalyn Kelly Flynn
6 163 483 Carrie Cassarello Inishfree

902 Girls Champion 3 Rounds Under 11

Perpetual Trophy - Mary K McHugh Memorial Trophy

Judged By: Colleen Coyle-Kelly, PA, Edward Murphy, NY, Kerry Broderick, NY

17 Entered, 0 Withdrew, 9 Awarded

Tabulated at: 3:12 PM Then

Rank Points # Dancer School
1 256 281 Aisling Reynolds McGrath-Morgan
2 222.5 520 Emily Conte Lynn-O'Grady-Quinlan
3 203 320 Lizzie Shacklett McDade-Cara
4 191 578 Kara Doherty Doherty Petri
5 168 331 Ashlyn Siek Wick-Hegarty
6 162 116 Elena Manopella Donny Golden
7 144.5 123 Kylie McCaffrey Doherty Petri
8 137.5 515 Grace Conlan Rochester Academy
9 134 442 Falyn Bonacore Hagen-Kavanagh

903 Girls Champion 3 Rounds Under 12

Perpetual Trophy - Fays Dancing Shoes Perpetual Cup

Judged By: Elaine Kavanaugh-Cullen, IRL, Doug Westfall, MD, Eileen Coyle-Henry, PA

20 Entered, 0 Withdrew, 10 Awarded

Tabulated at: 11:00 AM Then

Rank Points # Dancer School
1 250 153 Riley Rose McNaboe Doherty Petri
2 230 240 Madison Pennington Rince Na Tiarna
3 191 745 Imani Johnson Burke Connolly Academy of
4 181 543 Ciara Cromie Schade
5 176 395 Elyse Watson Gilleoghan
6 165 642 Bridget Foti Kotelnicki
7 147 622 Lucy Filip Harney-Pender-Keady
8 139 217 Ellie O'Connell Broesler
9 135 179 Molly Mostow McGrath-Morgan
10 131.5 364 Monica Tokar Doherty Petri

904 Girls Champion 3 Rounds Under 13

Perpetual Trophy - Meci Family Trophy

Judged By: Colleen Coyle-Kelly, PA, Edward Murphy, NY, Kerry Broderick, NY

27 Entered, 0 Withdrew, 14 Awarded

Tabulated at: 1:21 PM Then

Rank Points # Dancer School
1 265 577 Clare Doherty Doherty Petri
2 213 702 Eva Halporn Inishfree
3 206 424 Fiona Batton Harney-Pender-Keady
4 196 250 Kyleigh Pilkington Mulvihill-Lynch
5 185 476 Mary Kate Lynn Callanan Lynn-O'Grady-Quinlan
6 148 247 Hannah Phillips Gilleoghan
7 137 356 Caitie Szyszko Heritage IDC
7 137 627 Isabella Fiore O'Shea-Chaplin
9 131 230 Elena Marie Olson Doherty Petri
10 129 293 Isabella Grace Rooney Inishfree
11 126 638 Nora Fodero Doherty Petri
12 125 464 Kaitlin Buonocore Hagen-Kavanagh
13 118 170 Maggie Miller Hagen-Kavanagh
14 109 711 Camryn Harris Doherty Petri

905 Girls Champion 3 Rounds Under 14

Perpetual Trophy - Connolly-Doyle Memorial Cup

Judged By: Colleen Coyle-Kelly, PA, Edward Murphy, NY, Kerry Broderick, NY

20 Entered, 0 Withdrew, 10 Awarded

Tabulated at: 6:15 PM Then

Rank Points # Dancer School
1 300 218 Brigid O'Connor Murray
2 196 221 Grace O'Hara Doherty Petri
3 187 204 Kate Nugent Doherty Petri
4 178 550 Jenna Cunningham Broesler
5 160 314 Amanda Scally Murray
6 148 140 Kassidy McGlynn Inishfree
7 146 122 Kaelin McCaffrey Doherty Petri
8 145.5 772 Cara Kinney Donny Golden
9 145 248 Langley Phillips Farrell
10 136 563 Katie Deely Hagen-Kavanagh

906 Girls Champion 3 Rounds Under 15

Perpetual Trophy - Wood-Valinoti Memorial Trophy

Judged By: Elaine Kavanaugh-Cullen, IRL, Doug Westfall, MD, Eileen Coyle-Henry, PA

32 Entered, 0 Withdrew, 16 Awarded

Tabulated at: 4:31 PM Then

Rank Points # Dancer School
1 275 396 Maggie Webber Mulvihill-Lynch
2 205 488 Kate Catterson Doherty Petri
3 204 542 Ailish Cromie Schade
4 176 503 Colleen Coelho Doherty Petri
5 171 405 Riley Wilson Doherty Petri
6 150 617 Leah Feehan Doherty Petri
6 150 614 Mikaila Farrell Broesler
8 145 346 Lila Stanton Heavey-Quinn
9 143 416 Erin Appelson Lenihan - CT
10 134 313 Maura Scali Doherty Petri
11 124 258 Julia Puluka Lynn-O'Grady-Quinlan
12 116 249 Nora Pierce O'Shea-Chaplin
13 114 757 Cara Kelley Doherty Petri
14 113.5 235 Georgia Pascal Harney-Pender-Keady
15 109 425 Margaret Batton Harney-Pender-Keady
16 108.5 526 Victoria Corcoran Mulvihill-Lynch

907 Girls Champion 3 Rounds Under 16

Perpetual Trophy - Finn MacCool's Perpetual Cup

Judged By: Elaine Kavanaugh-Cullen, IRL, Doug Westfall, MD, Eileen Coyle-Henry, PA

23 Entered, 0 Withdrew, 12 Awarded

Tabulated at: 6:06 PM Then

Rank Points # Dancer School
1 235 448 McKayla Boyd Doherty Petri
2 225 618 Morgan Felletter Lynn-O'Grady-Quinlan
3 216 172 Maeve Molloy Haley
4 210 263 Sophia Rankin McGrath-Morgan
5 182 766 Elizabeth Kennedy Doherty Petri
6 159 566 Julia Denys Lynn-O'Grady-Quinlan
7 147 784 Maggie Krein Murray
8 142 634 Shannon Floody Schade
9 129 376 Hailey Tulloch Inishfree
10 127 261 Kayla Purcell Scoil Rince Luimni
11 122 632 Maggie Fleming Inishfree
12 119 612 Michaela Farley Mulvihill-Lynch

908 Girls Champion 3 Rounds Under 17

Perpetual Trophy - Doherty Petri Cup

Judged By: Elaine Kavanaugh-Cullen, IRL, Doug Westfall, MD, Eileen Coyle-Henry, PA

22 Entered, 0 Withdrew, 11 Awarded

Tabulated at: 1:04 PM Then

Rank Points # Dancer School
1 250 509 Jillian Collins Doherty Petri
2 240 670 Brianna Gerold Scoil Rince Saoirse
3 208.5 380 Haleigh Twomey Hagen-Kavanagh
4 168 655 Nina Furlong Goulding
5 166 781 Theo Marie Kontonis Doherty Petri
6 161 115 Audrey Malila Murray
7 144 270 Emily Reidy Kotelnicki
8 138 267 Brigitte Reid Harney-Pender-Keady
8 138 752 Olivia Kearns Kenny Academy
10 134 686 Katherine Gould Harney-Pender-Keady
11 127 180 Carleigh Motycka Griffith

909 Girls Champion 3 Rounds Under 18

Perpetual Trophy - Conroy Memorial Perpetual Cup

Judged By: Colleen Coyle-Kelly, PA, Edward Murphy, NY, Kerry Broderick, NY

11 Entered, 0 Withdrew, 6 Awarded

Tabulated at: 4:38 PM Then

Rank Points # Dancer School
1 260 504 Tara Coelho Doherty Petri
2 225 185 Aoife Murphy Murray
3 221 319 Katherine Schmidt Harney-Pender-Keady
4 187.5 437 Madison Boback Gilleoghan
5 171.5 636 Erin Marie Flynn Inishfree
6 156 598 Hannah Dwyer Doherty Petri

910 Ladies Champion 3 Rounds 18 & Over

Perpetual Trophy - Donaghy Memorial Perpetual Cup

Judged By: Colleen Coyle-Kelly, PA, Edward Murphy, NY, Kerry Broderick, NY

9 Entered, 0 Withdrew, 5 Awarded

Tabulated at: 4:42 PM Then

Rank Points # Dancer School
1 240 160 Siobhan McPhail Kinsella Academy
2 235 297 Michelle Rueb Inishfree
3 225 237 Kelsey Pearse Kenny Academy
4 200 671 Caitlin M. Giagnacova Aisling Mor Academy
5 168 254 Sheila M. Powers Hagen-Kavanagh

912 Boys Champion 3 Rounds Under 10

Perpetual Trophy - Keane-Blomberg Perpetual Trophy

Judged By: Colleen Coyle-Kelly, PA, Edward Murphy, NY, Kerry Broderick, NY

1 Entered, 0 Withdrew, 1 Awarded

Tabulated at: 9:24 AM Then

Rank Points # Dancer School
1 300 408 Cian Woff Brady-Campbell

913 Boys Champion 3 Rounds Under 12 / 2 yr

Perpetual Trophy - Grace Bannon Memorial Trophy

Judged By: Colleen Coyle-Kelly, PA, Edward Murphy, NY, Kerry Broderick, NY

3 Entered, 0 Withdrew, 3 Awarded

Tabulated at: 9:30 AM Then

Rank Points # Dancer School
1 275 367 Liam Toomey Heavey-Quinn
2 230 104 Brian MacMaster Inishfree
3 215 475 John Callanan Lynn-O'Grady-Quinlan

915 Boys Champion 3 Rounds Under 16 / 2 yr

Perpetual Trophy - Shea Memorial Trophy

Judged By: Colleen Coyle-Kelly, PA, Edward Murphy, NY, Kerry Broderick, NY

5 Entered, 0 Withdrew, 5 Awarded

Tabulated at: 9:57 AM Then

Rank Points # Dancer School
1 300 474 Daniel Callanan Lynn-O'Grady-Quinlan
2 225 738 Aidan Hurff O'Shea-Chaplin
3 195 401 Bryan White Broesler
4 176 624 Alexander Finnegan Doherty Petri
5 172 428 Bryan Bennett Broesler

916 Men Champion 3 Rounds 16 & Over

Perpetual Trophy - DelGrosso Memorial Trophy

Judged By: Colleen Coyle-Kelly, PA, Edward Murphy, NY, Kerry Broderick, NY

3 Entered, 0 Withdrew, 3 Awarded

Tabulated at: 10:00 AM Then

Rank Points # Dancer School
1 300 761 Jack Kelly Hagen-Kavanagh
2 225 779 Liam Kohler Lenihan - CT
3 195 676 James Gilligan Doherty Petri

Archived Results (Old style):

Champ archive results not available.