Pender-Keady Feis 2013

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Grade PDF archive results not available.

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Note: Grade results are not available on FeisWeb.

Pender-Keady 2013 As Tabulated by Jim M from FeisWeb.Com on Sat Jan 19
Overall ReCap: There were 477 Champions registered for the feis and 385 danced. 209 were awarded (54.3%). (Note that there was a statement here when original results were posted. It has been removed upon request/JHM)
Champion regular events ended shortly after 5:19 PM when last regular events was tabulated. There were 3 rounds for OC and 2 rounds for PC. Round awards were presented for both PC and OC events.
I congratulate the Feis Committtee, the wonderful group of parents and all the friendly, knowledgable volunteers involved with this success.
My special thanks to Patrick Leeber & Tom Hardy for their champ tabulation assistance throughout the day.
My thanks to the Committee for having me join them again.
.
10:13 AM
Event #400 Preliminary Boys and Girls Under 8
Judged by Desmond Bailey, IRE, Jon McMorrow, IRE & John Carey, ENG
5 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #856 Erin Dixon (Pender Keady)
2 < 231 > … #675 Anna Canniff (Dunleavy Shaffer)
3 < 200 > … #625 Ciara Cromie (Schade Academy)
4 < 195 > … #139 Kate Nugent (Lynn Academy)
5 < 177 > … #206 Lauren Farrell (Dunleavy Shaffer)
.
10:39 AM
Event #401 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by Kate O'Connor, CA, Jackie Kennedy, IRE & Clare McMorrow, IRE
11 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 60% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 T < 235 > … #702 Catriona McKeown (Inishfree)
1 T < 235 > … #636 Bridget Fessenden (Harney)
2 < 223.5 > … #484 Samantha Schwab (Petri)
3 < 180.5 > … #723 Leah Feehan (Petri)
4 < 171.5 > … #386 Emma Cullinan (Scoil Rince Saoirse)
5 < 160.5 > … #171 Charlotte Reid (Pender Keady)
.
11:46 AM
Event #402 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Desmond Bailey, IRE, Jon McMorrow, IRE & John Carey, ENG
27 Registered, 25 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 13 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #424 Jessica van Blerk (Peter Smith)
2 < 205 > … #16 Anna Pacilio (Pender Keady)
3 < 174.5 > … #380 Peyton Reynertson (Pender Keady)
4 < 167 > … #73 Eadaoin Clarke (Lynn Academy)
5 < 159 > … #513 Julia Denys (Lynn Academy)
6 < 158 > … #763 Brendan Hagan (Petri)
7 < 157.5 > … #822 Nicolette Doherty (Sheeaun Academy)
8 < 141 > … #104 Rachel Tuccinardi (Lynn Academy)
9 < 137 > … #638 Kate Fodero (O'Rourke)
10 < 128.5 > … #629 Shannon Floody (Schade Academy)
11 < 125 > … #394 Lily Blank (O'Rourke)
12 < 124 > … #61 Morgan Fellitter (Lynn Academy)
13 < 121 > … #263 Julia Hricay (O'Rourke)
.
1:09 PM
Event #403 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Debbie Lynch Webber, NY, Peggy Woods, MA & Kathleen Boutin, MA
17 Registered, 17 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 59% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #203 Carolyn Cardell (Gilleoghan)
2 < 250 > … #278 Orla Hagan (Lynn Academy)
3 < 200 > … #565 Annika Clarke (Goulding)
4 < 175 > … #769 Keeley Hayes (Fitzpatrick Academy)
5 < 169 > … #307 Zack Barnet (Inishfree)
6 < 145 > … #148 Clare Shanahan (Lenihan)
7 < 143 > … #633 Naomi Fitzgerald (Harney)
8 < 141 > … #132 Hannah McGillian (McDade Cara)
9 < 137 > … #77 Sophie Becker (McAleer School)
10 < 129 > … #412 Clara Goulding (Pender Keady)
.
12:27 PM
Event #404 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Gail Casey, NY, Liam Harney, MA & Roger Casey, NY
24 Registered, 19 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 225 > … #705 Madison deBlasi (Pender Keady)
2 < 190 > … #827 Cal Felice (Inishfree)
3 < 186 > … #142 Molly Sullivan (Johnston School)
4 < 172.33 > … #707 GraceAnne Werner (Petri)
5 < 171.5 > … #17 Samantha Mihalko (Gray School)
6 < 169 > … #229 Abby Lupinacci (Pender Keady)
7 < 167.33 > … #597 Annabella Milici (Sheeaun Academy)
8 < 158.5 > … #564 Katie Hooker (Sheeaun Academy)
9 < 158 > … #506 Mairead Fee (Broesler)
10 < 135 > … #277 Alina Sheikh (Broesler)
.
4:36 PM
Event #405 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Debbie Lynch Webber, NY, Peggy Woods, MA & Kathleen Boutin, MA
26 Registered, 24 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #74 Sinead Clarke (Lynn Academy)
2 < 235 > … #889 Maggie Maeve Donoghue (Pender Keady)
3 < 204 > … #329 Emma Hurley (Spirited Soles)
4 < 190 > … #334 Erin Meador (Lynn Academy)
5 < 151 > … #635 Hannah McCarty (Harney)
6 < 143 > … #420 Amelia Rozear (Lenihan)
7 < 133 > … #115 Caroline Kroon (Dunleavy Shaffer)
8 < 132.5 > … #243 MaryKate Miller (McDade Cara)
9 < 132 > … #642 Grace Kelliher (Brady Academy)
10 < 129 > … #783 Ciara Lennon (Donny Golden)
11 < 128.5 > … #448 Emily Johnson (Sheeaun Academy)
12 < 121 > … #876 Claire Boyle (McDade Cara)
.
5:06 PM
Event #406 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by John Cunniffe, MA, Breda O'Brien, NC & Darren Maguire, AZ
28 Registered, 24 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #109 Megan Honey (O'Rourke)
2 < 227.5 > … #241 Shannon Quinlan (Rince na Tiarna)
3 < 193 > … #473 Meghan Fahy (Hagen Kavanagh)
4 < 178 > … #630 Erin Floody (Schade Academy)
5 < 167.5 > … #39 Jenna Kelleher (Petri)
6 < 159 > … #173 Caitlin Reid (Pender Keady)
7 < 143 > … #775 Kathryn Feehan (Petri)
8 < 141.83 > … #197 Emily Johnson (Spirited Soles)
9 < 138 > … #163 Izzy Coughlin (Pender Keady)
10 < 135.33 > … #497 Natalie Gorman (Pender Keady)
11 < 125 > … #492 Olivia Mitchell (Murray Academy)
12 < 122.33 > … #543 Abby Cunningham (Boland School)
.
4:01 PM
Event #407 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Gail Casey, NY, Liam Harney, MA & Roger Casey, NY
29 Registered, 26 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 14 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 206 > … #388 Meghan Sheil (Inishfree)
2 T < 191.5 > … #78 Monica Higgins (Coyle School)
2 T < 191.5 > … #570 Nick Klinkenbergh (Culkin School)
3 < 187 > … #682 Emma McFee (Carle School)
4 < 183 > … #872 Tara Noble (Hagen Kavanagh)
5 < 168 > … #796 Mary Manley (Boyle School)
6 < 154 > … #596 Emma Connolly (Pender Keady)
7 < 146 > … #866 Erin Doran (Peter Smith)
8 < 138.5 > … #470 Sinead McCafferty (Coyle School)
9 < 135.5 > … #357 Olivia King (Maple Academy)
10 < 125 > … #611 Regina Dziergas (Johnston School)
11 < 122.5 > … #589 Stephanie Varga (Murray Academy)
12 < 122 > … #188 Tara Nizamov (McGough Academy)
13 < 117 > … #583 Patti O'Meara (Pender Keady)
.
12:52 PM
Event #408 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Gail Casey, NY, Liam Harney, MA & Roger Casey, NY
19 Registered, 16 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #385 Conlan Goodman (Rince na Sonas)
2 < 195 > … #772 Kaleigh Duggan (Inishfree)
3 < 193.5 > … #774 Kathleen McGauley (O'Dwyer )
4 < 181.5 > … #814 Alexa Wisnieski (Golden Harp)
5 < 160 > … #35 Fiona Connolly (Inishfree)
6 < 158 > … #578 Emma Callanan (Goulding)
7 < 157 > … #749 MaryKate Griffin (Goulding)
8 < 140 > … #514 Tess Fox (Pender Keady)
.
4:55 PM
Event #409 Preliminary Men & Ladies 16 & Over
Judged by Gail Casey, NY, Liam Harney, MA & Roger Casey, NY
27 Registered, 22 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #684 MaryGrace Pollin (Maple Academy)
2 < 197 > … #253 Emily Walsh (Bremer)
3 < 179.5 > … #33 Alexandra Barber (Dunleavy Shaffer)
4 < 175.5 > … #143 Claire Sheen (Rince na Sonas)
5 < 168.5 > … #356 Patricia Eva (Clifden Academy)
6 < 162.5 > … #303 Natasha Meehan (Nevin Academy)
7 < 148.5 > … #310 Shannon Leiner (Goulding)
8 < 144.5 > … #228 Maggie Nee (Dunleavy Shaffer)
9 < 140.5 > … #94 Kara Cruickshank (Dunleavy Shaffer)
10 < 131 > … #370 Katy Temple (Verlin)
11 < 130.5 > … #799 Breanne Aurello (Lynn Academy)
.
10:55 AM
Event #500 Open Champion Girls Under 9
Judged by Desmond Bailey, IRE, Jon McMorrow, IRE & John Carey, ENG
7 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #626 Ailish Cromie (Schade Academy)
2 < 215 > … #662 Chloe Armstrong (Pender Keady)
3 < 205 > … #801 Colleen Coelho (Petri)
.
10:48 AM
Event #501 Open Champion Girls Under 10
Judged by Desmond Bailey, IRE, Jon McMorrow, IRE & John Carey, ENG
10 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #20 Charlotte Sulger (Pender Keady)
2 < 203 > … #619 Arianna Mazur (Murray Academy)
3 < 188 > … #893 Megan Sheriden (Petri)
4 < 181 > … #758 Juliet Brady (Spirited Soles)
5 < 175 > … #676 Sarah Canniff (Dunleavy Shaffer)
.
12:42 PM
Event #502 Open Champion Girls Under 11
Judged by Desmond Bailey, IRE, Jon McMorrow, IRE & John Carey, ENG
17 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 253 > … #523 Jillian Collins (Gilleoghan)
2 < 228 > … #118 Theo Marie Kontonis (Petri)
3 < 205 > … #289 Olivia Lenk (Murray Academy)
4 < 195 > … #640 Sophie Lusty (Peter Smith)
5 < 163 > … #47 Julia Martin (Lynn Academy)
6 < 160.5 > … #207 Audrey Malila (Murray Academy)
7 < 150 > … #790 Emma Johnson (Hagen Kavanagh)
8 < 142.5 > … #784 Aine McIntyre (Johnston School)
.
10:28 AM
Event #503 Open Champion Girls Under 12
Judged by Darren Maguire, AZ, Breda O'Brien, NC & John Cunniffe, MA
18 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 62% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #292 Nora Ahern (Gilleoghan)
2 < 250 > … #301 Farran Dougherty (Broesler)
3 < 195 > … #251 Zenaida McKinney (Rince Naomh Attracta)
4 < 190 > … #562 Sadie Bucknam (Murray Academy)
5 < 157 > … #588 Emily Varga (Murray Academy)
6 < 151 > … #668 Katie Hackett (Pender Keady)
7 < 145.5 > … #721 Delia Duran (Petri)
8 < 144.5 > … #658 Fiona Hickey (Pender Keady)
.
4:17 PM
Event #504 Open Champion Girls Under 13
Judged by John Cunniffe, MA, Breda O'Brien, NC & Darren Maguire, AZ
20 Registered, 13 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 58% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #382 Michaelann White (Harney)
2 < 225 > … #895 Caitlyn Maurer (Petri)
3 < 201 > … #407 Maeve Williams (Brady Academy)
4 < 180.5 > … #765 Kerri Thornton (Mulvihill Lynch)
5 < 170.5 > … #349 Rachel McCully (Murray Academy)
6 < 157 > … #341 AnnaNicole Romaine (Dunleavy Shaffer)
7 < 153 > … #428 Caroline Hawk (O'Grady Quinlan)
.
12:10 PM
Event #505 Open Champion Girls Under 14
Judged by Kate O'Connor, CA, Jackie Kennedy, IRE & Clare McMorrow, IRE
34 Registered, 27 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 14 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 245 > … #411 Clare Murray MacRitchie (Murray Academy)
2 < 230 > … #198 Gianna Cheeseman (Broesler)
3 < 207.5 > … #659 Paidin Wilson (Forbes School)
4 < 201 > … #586 Caroline Leeber (Pender Keady)
5 < 170 > … #585 Caroline Murphy (Lynn Academy)
6 < 166 > … #892 Sarah Morrissey (Inishfree)
7 < 151.5 > … #95 Madeline Ronzoni (Dunleavy Shaffer)
8 < 131.5 > … #857 Aisling Cantillon (Donny Golden)
9 T < 130 > … #210 Emily Grady (Lenihan)
9 T < 130 > … #354 Erin Kennedy (Murray Academy)
10 < 127 > … #254 Grace McCaffery (Forbes)
11 < 124 > … #867 MaryKate Bane (Mulvihill Lynch)
12 < 122 > … #480 Jean-Marie Neave (Donny Golden)
13 < 111 > … #516 Siobhan Salani (Dunleavy Shaffer)
.
3:13 PM
Event #506 Open Champion Girls Under 15
Judged by Desmond Bailey, IRE, Jon McMorrow, IRE & John Carey, ENG
36 Registered, 28 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 14 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #824 Aine Sheehan (McDade Cara)
2 < 225 > … #607 Lily Schwoerer (Lynn Academy)
3 < 203 > … #853 Kaela Gray Milewski (Gray School)
4 < 184 > … #600 Abby Coyman (Lynn Academy)
5 < 167 > … #608 Aislinn Bevill (Pender Keady)
6 < 166.5 > … #350 Emma Schiller (Harney)
7 < 159 > … #313 Kate Babcock (Murray Academy)
8 < 137 > … #366 Payton Kiel (Pender Keady)
9 < 132.5 > … #287 Maura Whaley (Gilleoghan)
10 < 123.5 > … #847 Brianna Genthe (Peter Smith)
11 < 122 > … #325 Jamie Rush (Lenihan)
12 < 107.5 > … #811 Caroline Goulding (Goulding)
13 < 106 > … #679 Rebecca Flanagan (Johnston School)
14 < 103.5 > … #275 Ella Campfield (Murray Academy)
.
1:44 PM
Event #507 Open Champion Girls Under 16
Judged by Kate O'Connor, CA, Jackie Kennedy, IRE & Clare McMorrow, IRE
31 Registered, 21 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #21 Anna Sulger (Pender Keady)
2 < 198.5 > … #293 Clare Ahern (Gilleoghan)
3 < 175 > … #442 Allison Crawford (Harney)
4 < 167 > … #204 Julia Murphy (Gilleoghan)
5 < 160 > … #327 Emma Henricks (Murray Academy)
6 < 158.5 > … #891 Virginia Clark (Donny Golden)
7 < 158 > … #722 Phoebe Duran (Petri)
8 < 154 > … #308 Jenny Mancini (Murray Academy)
9 < 153 > … #195 Haley Johnson (Dunleavy Shaffer)
10 < 150 > … #32 Anna Mae Fitch (Shea Jennings)
11 < 117.5 > … #373 Regan Wind (Pender Keady)
.
4:46 PM
Event #508 Open Champion Ladies Under 17
Judged by Desmond Bailey, IRE, Jon McMorrow, IRE & John Carey, ENG
24 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #294 Breanna Ahern (Gilleoghan)
2 < 225 > … #488 Kelsey Parry (Pender Keady)
3 < 178 > … #716 Emma Stone (Dunleavy Shaffer)
4 < 175 > … #144 Kellyn Berrigan (Pender Keady)
5 < 174 > … #443 Courtney Crawford (Harney)
6 < 160 > … #475 Taylor Collins (Petri)
7 < 156 > … #778 Emma Waters (Pender Keady)
.
5:19 PM
Event #509 Open Champion Ladies Under 18
Judged by Debbie Lynch Webber, NY, Peggy Woods, MA & Kathleen Boutin, MA
23 Registered, 16 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #250 Sarah Oldam (Peter Smith)
2 < 225 > … #622 Grace Kiley (Lenihan)
3 < 186 > … #103 Blair Croce (McLoughlin School)
4 < 173 > … #601 Hannah Coyman (Lynn Academy)
5 < 169 > … #489 Hailey Parry (Pender Keady)
6 < 162 > … #304 Kerin Nussbaum (Petri)
7 < 159 > … #429 Lauren Beadle (Pender Keady)
8 < 142 > … #471 Laura O'Hanlon (Lynn Academy)
.
3:50 PM
Event #510 Open Championship Ladies 18 & Over
Judged by Kate O'Connor, CA, Jackie Kennedy, IRE & Clare McMorrow, IRE
26 Registered, 17 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #318 Hali Thorne (Gilleoghan)
2 < 237.5 > … #108 Cassidy Luebbers (Broesler)
3 < 185.5 > … #734 Kelly McCourt (Gray School)
4 < 172 > … #894 Keira Murphy (Pender Keady)
5 < 166 > … #788 Claire O'Brien (O'Shea Chaplin)
6 < 153.33 > … #623 Erin Kiley (Lenihan)
7 < 150.33 > … #111 Erin Duffy (Lenihan)
8 < 144 > … #214 Elizabeth Eddy (Murray Academy)
9 < 141 > … #273 MaryKate Murphy (McLoughlin School)
.
9:35 AM
Event #511 Open Champion Boys Under 9
Judged by Desmond Bailey, IRE, Jon McMorrow, IRE & John Carey, ENG
2 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #842 Daniel Callanan (Lynn Academy)
2 < 225 > … #249 Misha Bane (Harney)
.
9:53 AM
Event #512 Open Champion Boys Under 10
Judged by Desmond Bailey, IRE, Jon McMorrow, IRE & John Carey, ENG
2 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #865 Darin Carlin (O'Rourke)
.
9:45 AM
Event #514 Open Champion Boys Under 14
Judged by Desmond Bailey, IRE, Jon McMorrow, IRE & John Carey, ENG
6 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 60% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 T < 235 > … #641 William Lusty (Peter Smith)
1 T < 235 > … #464 Colin Vecchiariello (Gilleoghan)
2 < 221 > … #237 Griffin Wilkins (Harney)
.
10:08 AM
Event #515 Open Champion Boys Under 16
Judged by Kate O'Connor, CA, Jackie Kennedy, IRE & Clare McMorrow, IRE
4 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #107 Owen Luebbers (Broesler)
2 < 215 > … #131 Conor Sullivan (Petri)
3 < 205 > … #199 Samuel Miller (Goulding)
4 < 180 > … #828 Kyle Felice (Inishfree)
.
10:04 AM
Event #517 Open Championship Men 18 & Over
Judged by Kate O'Connor, CA, Jackie Kennedy, IRE & Clare McMorrow, IRE
4 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #787 Conor O'Brien (O'Shea Chaplin)
2 < 215 > … #833 Matt Mulvey (Gilleoghan)
3 < 205 > … #884 Mark Therriault (Dunleavy Shaffer)
4 < 180 > … #628 Christian Cairone (Horgan Academy)