Pocono Feis 2015

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Grade PDF archive results not available.

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Grade results tabulated by Feis committee, results not available to Feisweb.

Pocano (Gallagher) Feis 2015 As Tabulated by FeisWeb on Sep 26, 2015
Overall ReCap: There were 366 Champions registered for the feis and 300 danced. 167 were awarded (55.7%)
Champion regular events ended shortly after 5:30 PM when last regular event was tabulated. There were 3 rounds for OC and 2 rounds for PC. Round awards for only OC Events



.
12:27 PM
Event #401 Preliminary Boys and Girls Under 8
Judged by Patricia Murphy, NJ, Sheila Bremer, MA & Erin Kennedy, NY
13 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 235 > … #676 Abby Keener (Heritage IDC)
2 < 225 > … #261 Kendall Smith (Broesler)
3 < 220 > … #487 Charlotte DaPonte (Corrigan)
4 < 213 > … #595 Michaela Greiman (Cummins)
5 < 158.5 > … #141 Emily Nunez (Broesler)
6 < 154.5 > … #795 Molly McElroy (Cummins)
.
12:36 PM
Event #402 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by Patricia Murphy, NJ, Sheila Bremer, MA & Erin Kennedy, NY
20 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #754 Riana MacDermott (Heritage IDC)
2 < 240 > … #513 Ashley Egan (McGrath)
3 < 175 > … #427 Mary Kate Lynn Callanan (Lynn-O'Grady Quinlan-Connick)
4 < 167 > … #173 Claire Peters (Carle)
5 < 162 > … #673 Grace Keane (DeNogla - Ardmore)
6 < 158 > … #794 Audrey McElhatton (O'Rourke)
7 < 150 > … #287 Maryrita Swope (Coyle)
8 < 148 > … #733 Brooke Leahy (Slattery)
9 T < 136 > … #216 Nathaniel Romberger (Coyle)
9 T < 136 > … #295 Emily Tierney (Slattery)
.
1:11 PM
Event #403 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Patricia Murphy, NJ, Sheila Bremer, MA & Erin Kennedy, NY
27 Registered, 24 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #571 Paddy Gareau (McGrath)
2 < 193 > … #244 Julia Schrader (McLaughlin-Goodwin-O'Shanecy)
3 < 192 > … #418 Isabella Burke (Brady-Campbell)
4 < 173 > … #372 Marlena Berger (McLaughlin-Goodwin-O'Shanecy)
5 < 159.5 > … #394 Charlie Brady Campbell (Brady-Campbell)
6 < 152 > … #176 Langley Phillips (Farrell)
7 < 145 > … #740 Bridget Lonergan (DeNogla - Ardmore)
8 < 144 > … #578 Margaret Gibbons (Boyle)
9 < 142 > … #388 Sophia Bonacci (Boland)
10 < 131 > … #812 Kasey McIlvaine (Inis Cairde)
11 T < 123.5 > … #544 Corinne Fogarty (An Cor Rud)
11 T < 123.5 > … #288 Keira Swoyer (Hooley)
.
3:12 PM
Event #404 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Patricia Murphy, NJ, Sheila Bremer, MA & Erin Kennedy, NY
29 Registered, 23 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #342 Bridget Wright (Wick-Hegarty)
2 < 235 > … #174 Julia Peters (Carle)
3 < 177 > … #477 Meghan Crowley (Curran)
4 < 165 > … #431 Catriona Caputo (Verlin)
5 < 159 > … #796 Mary Elise McEwen (Brady-Campbell)
6 < 158 > … #166 Samantha Patton (Brady-Campbell)
7 < 148.5 > … #252 Brianna Shovlin (McDade-Cara)
8 < 143 > … #688 Ainsley King (Marie Moore)
9 T < 135 > … #762 Payton Majewski (DeNogla - Ardmore)
9 T < 135 > … #208 Isabel Rivera (Gallagher)
10 < 131.5 > … #311 Kathleen Vernon (Rince O' Chroi)
11 < 119.5 > … #385 Emily Bollhorst (Hurley)
.
3:56 PM
Event #405 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Patricia Murphy, NJ, Sheila Bremer, MA & Erin Kennedy, NY
35 Registered, 28 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 14 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 270 > … #169 Isabel Pecoraro (Heritage IDC)
2 < 227.5 > … #646 Sheila Hulseman (Curran)
3 < 199.5 > … #152 Erin O'Rahilly (DeNogla - Ardmore)
4 < 178 > … #680 Kiersten Kelly (Ryan-Kilcoyne - PA/MD)
5 < 150 > … #430 Mia Capriglione (DeNogla - Ardmore)
6 < 149 > … #402 Haley Brooks (McDade-Cara)
7 < 139.5 > … #318 Mary Kate Vowells (Heritage IDC)
8 < 134.5 > … #401 Kylie Brogan (McDade-Cara)
9 < 134 > … #153 Sarah O'Rahilly (DeNogla - Ardmore)
10 < 128 > … #596 Abigail Grejda (McLaughlin-Goodwin-O'Shanecy)
11 < 125 > … #741 Katherine Lonergan (DeNogla - Ardmore)
12 < 123 > … #217 Julia Roos (Marie Moore)
13 < 121 > … #424 Kayleigh Cahill (Marie Moore)
14 < 120 > … #383 Samantha Bohl (Coyle)
.
4:33 PM
Event #406 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Patricia Murphy, NJ, Sheila Bremer, MA & Erin Kennedy, NY
26 Registered, 21 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 247.5 > … #591 Mckenna Goltry (Carle)
2 < 222.5 > … #265 Claire Snyder (McDonald School)
3 < 207.5 > … #628 Rachel Hennessy (Goggin-Carroll)
4 < 168 > … #567 Ciara Garahan (Curran)
5 < 162.5 > … #197 Emily Reidy (Ryan-Kilcoyne - PA/MD)
6 < 157 > … #371 Emma Bensen (Francis Academy)
7 < 149.5 > … #120 Bridget Moran (Rince O' Chroi)
8 < 149 > … #649 Sarah Hurst (McDade-Cara)
9 < 143.5 > … #488 Merideth Degler (Gallagher)
10 < 142 > … #663 Leia Kadelak (DeNogla - Ardmore)
11 < 128.5 > … #188 Meghan Quinn (Shea-Jennings)
.
1:53 PM
Event #407 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Patricia Murphy, NJ, Sheila Bremer, MA & Erin Kennedy, NY
29 Registered, 21 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #691 Caroline King (Gallagher)
2 < 201 > … #568 Mary Kate Gareau (McGrath)
3 < 175 > … #575 Erin Getcliffe (Shea-Jennings)
4 < 174 > … #743 Hannah Lucey (Heritage IDC)
5 < 168 > … #266 Emma Snyder (McDonald School)
6 < 166 > … #607 Madison Guzzo (McElligott)
7 < 159 > … #124 McKenna Murphy (Hooley)
8 < 151.5 > … #409 Erica Bruzek (Ryan-Kilcoyne - PA/MD)
9 < 147 > … #449 Brian Cole (Broesler)
10 < 133 > … #459 Erin Connolly (McElligott)
11 < 128 > … #357 Nina Angeloni (Gallagher)
.
4:40 PM
Event #408 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Eileen McDonagh-Morr, NY, Conleth Mullen, IR & Anna O'Sullivan, NY
19 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 225 > … #145 Katie O'Leary (Marie Moore)
2 < 206 > … #658 Leah Jardel (McElligott)
3 < 198.5 > … #309 Elizabeth Vernon (Rince O' Chroi)
4 < 189.5 > … #475 Sophia Crossed (McDade-Cara)
5 < 186 > … #183 Kelly Pratt (Brady-Campbell)
6 < 175.5 > … #410 Cailin Bubb (Marie Moore)
7 T < 159 > … #360 Katherine Atchison (Cummins)
7 T < 159 > … #606 Lily Gudoski (Shea-Jennings)
.
4:50 PM
Event #409 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Joanie Cass, NY, Fedelma Gallagher, NJ & Joan McNiff Cass, NY
16 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 225 > … #542 Gianna Rose Fleming (Curran)
2 < 200 > … #437 Meadhbh Carroll (Curran)
3 T < 196 > … #239 Brooke Schirmer (Boland)
3 T < 196 > … #397 Maggie Brennan (Roisin Academy)
4 < 173 > … #445 Gillian Clark (Johnston)
5 < 161.5 > … #108 Shauneen Miranda (Hurley)
6 < 158 > … #587 Alana Glynn (McElligott)
7 < 154.5 > … #791 Maggie McCutcheon (Cummins)
.
5:30 PM
Event #410 Preliminary Men & Ladies 17 and Over
Judged by Rose Kenny, MA, Breda O'Brien, MA & Sue Fay Healy, ON
22 Registered, 20 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 223 > … #304 Daria Van Doren (Curran)
2 < 210 > … #739 Abby Liptack (DeNogla - Ardmore)
3 < 205 > … #399 Fiona Brogan (McDade-Cara)
4 < 188.5 > … #525 Audrey Farrell (Johnston)
5 < 187 > … #724 Mary Catherine Lardie (Brady-Campbell)
6 < 160 > … #745 Meredith Luerssen (DeNogla - Ardmore)
7 < 155 > … #384 Erin Bolan (DeNogla - Ardmore)
8 < 151 > … #836 Sierra Meredith (Hooley)
9 < 141 > … #535 Katy Fink (Heritage IDC)
10 < 137 > … #602 Cara Griffin (Heritage IDC)
11 < 122 > … #669 Godek Kathryn (Gallagher)
.
12:11 PM
Event #501 Open Champion Girls Under 9
Judged by Rose Kenny, MA, Breda O'Brien, MA & Sue Fay Healy, ON
5 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #158 Elena Olson (O'Rourke)
2 < 250 > … #545 Bridget Foti (Rince O' Chroi)
3 < 195 > … #479 Lauren Cullinan (Scoil Rince Saoirse)
4 < 180 > … #227 Reilly Savage (McGrath)
.
12:46 PM
Event #502 Open Champion Girls Under 10
Judged by Rose Kenny, MA, Breda O'Brien, MA & Sue Fay Healy, ON
11 Registered, 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #191 Olivia Raff (Hooley)
2 < 203 > … #379 Leah Bishop (Young School - NY)
3 T < 191 > … #189 Michelle Quinn (McElligott)
3 T < 191 > … #783 Grace McClay (O'Rourke)
.
12:54 PM
Event #503 Open Champion Girls Under 11
Judged by Rose Kenny, MA, Breda O'Brien, MA & Sue Fay Healy, ON
7 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 256 > … #677 Ella Keener (Heritage IDC)
2 < 235 > … #441 Kate Catterson (Doherty Petri)
3 < 215 > … #515 Erin Eustace (Marie Moore)
4 < 190 > … #474 Caroline Crossed (McDade-Cara)
.
3:23 PM
Event #504 Open Champion Girls Under 12
Judged by Rose Kenny, MA, Breda O'Brien, MA & Sue Fay Healy, ON
16 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #390 McKayla Boyd (O'Rourke)
2 < 208 > … #528 Meghan Rose Farrell (Broesler)
3 < 181 > … #503 Ai Lin Doody (Broesler)
4 < 178 > … #664 Aislinn Kane Elek (Brady-Campbell)
5 < 177 > … #263 Molly Kate-Brooks Smock (Boland)
6 < 169 > … #679 Kaitlin Kelly (Heritage IDC)
.
10:31 AM
Event #505 Open Champion Girls Under 13
Judged by Rose Kenny, MA, Breda O'Brien, MA & Sue Fay Healy, ON
15 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 262.5 > … #667 Erin Karlok (Heritage IDC)
2 < 201 > … #403 Maggie Broomfield (Young School - NY)
3 < 197.5 > … #551 Maria Franklin (An Cor Rud)
4 < 187 > … #787 Annemarie McCoy (Gallagher)
5 < 172 > … #626 Jordyn Haynes (Bell)
6 < 163 > … #811 Elizabeth McGuire (Brady-Campbell)
7 < 161 > … #675 Mollie Keech (McDade-Cara)
.
10:47 AM
Event #506 Open Champion Girls Under 14
Judged by Patricia Murphy, NJ, Sheila Bremer, MA & Erin Kennedy, NY
17 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 60% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #352 Nora Rose Ahern (Gilleoghan)
2 < 185 > … #780 Roisin Mccabe (DeNogla - Ardmore)
3 < 175.5 > … #229 Alyssa Savard (Teelin)
4 < 165 > … #396 Erin Brennan (Marie Moore)
5 < 163 > … #324 Emma Walsh (Marie Moore)
6 < 159 > … #235 Jillian Scanlon (Verlin)
7 < 157 > … #105 Emily Miller (Boyle)
8 < 156 > … #387 Bridie Ann Bommentre (Broesler)
9 < 152.5 > … #455 Amy Conboy (Gallagher)
.
11:25 AM
Event #507 Open Champion Girls Under 15
Judged by Rose Kenny, MA, Breda O'Brien, MA & Sue Fay Healy, ON
16 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #789 Therese McCoy (Gallagher)
2 < 225 > … #598 Sophie Grey (Young School - NY)
3 < 195 > … #414 Lauren Bunke (Ryan-Kilcoyne - PA/MD)
4 < 166 > … #225 Sierra Sander (McDonald School)
5 < 158.5 > … #668 Shannon Karlok (Heritage IDC)
6 < 156 > … #102 Ashlin Miller (Shea-Jennings)
.
11:41 AM
Event #508 Open Champion Girls Under 16
Judged by Patricia Murphy, NJ, Sheila Bremer, MA & Erin Kennedy, NY
13 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #129 Mackenzie Murray (Curran)
2 < 250 > … #550 Rose Francis (Boyle)
3 < 187.5 > … #211 Delaney Robbins (Gallagher)
4 < 177.5 > … #645 Clare Hulseman (Curran)
5 < 169 > … #185 Hannah Probst (Marie Moore)
.
4:10 PM
Event #509 Open Champion Girls Under 17
Judged by Rose Kenny, MA, Breda O'Brien, MA & Sue Fay Healy, ON
10 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #132 CarlieJane Nasseh (DeNogla - Ardmore)
2 < 240 > … #798 Emma McFee (Carle)
3 < 188 > … #103 Briana Miller (Shea-Jennings)
4 < 178 > … #701 Alyssa Komosinski (O'Rourke)
5 < 169 > … #320 Maggie Wagner (McDade-Cara)
.
4:54 PM
Event #510 Open Champion Ladies Under 18
Judged by Rose Kenny, MA, Breda O'Brien, MA & Sue Fay Healy, ON
5 Registered, 4 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #654 Faith Ishler (Hooley)
2 < 215 > … #302 Laoise Tyndall (Marie Moore)
3 < 205 > … #297 Erin Tognetti (Broesler)
.
4:58 PM
Event #511 Open Champion Ladies 18 & Over
Judged by Rose Kenny, MA, Breda O'Brien, MA & Sue Fay Healy, ON
6 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #395 Caitlin Brennan (Marie Moore)
2 < 240 > … #133 Emilie Nasseh (DeNogla - Ardmore)
3 < 230 > … #825 Kathleen McLoughlin (DeNogla - Ardmore)
.
2:26 PM
Event #512 Open Champion Boys Under 9
Judged by Rose Kenny, MA, Breda O'Brien, MA & Sue Fay Healy, ON
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #665 Nolan Kane Elek (Brady-Campbell)
.
2:29 PM
Event #513 Open Champion Boys Under 11
Judged by Rose Kenny, MA, Breda O'Brien, MA & Sue Fay Healy, ON
2 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #425 Daniel Callanan (Lynn-O'Grady Quinlan-Connick)
2 < 225 > … #325 Liam Walsh (Marie Moore)
.
2:32 PM
Event #514 Open Champion Boys Under 13
Judged by Rose Kenny, MA, Breda O'Brien, MA & Sue Fay Healy, ON
2 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #242 Dylan Schloss (Southern Academy)
.
2:36 PM
Event #515 Open Champion Boys Under 15
Judged by Rose Kenny, MA, Breda O'Brien, MA & Sue Fay Healy, ON
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #653 Carter Ishler (Hooley)
.
2:39 PM
Event #516 Open Champion Boys Under 17
Judged by Rose Kenny, MA, Breda O'Brien, MA & Sue Fay Healy, ON
2 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #305 Colin Vecchiariello (Broesler)
2 < 225 > … #204 Kieran Michael Riley (Heritage IDC)
.
2:42 PM
Event #517 Open Champion Men 17 & Over
Judged by Rose Kenny, MA, Breda O'Brien, MA & Sue Fay Healy, ON
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #182 Alexander Pratt (Brady-Campbell)