Rochester Feis 2007

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Grade PDF archive results not available.

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Feis Rochester 2007 As Tabulated by Jim Montague, FeisWeb.Com on Sat Jul 14
Overall, there were 284 champion dancers on file, of whom 228 danced. 125 were awarded. Last 3-Judge Event awarded shortly after 4:26 PM
10:07 AM
Event #509 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by Catherine Leneghan , Russell Beaton & Maureen Doyle
7 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #175 Marissa Brown ( Ni Fhearraigh )
2 < 250 > … #538 Erica Kollmann ( Goggin-Carroll )
3 < 195 > … #606 Aliyah Siobhan Malik ( Fay-Healy )
.
10:45 AM
Event #510 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Catherine Leneghan , Russell Beaton & Maureen Doyle
5 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #296 Aemile Donoghue ( Rince Na Tiarna )
2 < 240 > … #145 Makayla Berko ( Ardmore )
3 < 215 > … #360 Halle FitzGerald ( McCarthy )
.
10:53 AM
Event #511 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Catherine Leneghan , Russell Beaton & Maureen Doyle
15 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 245 > … #333 Braedyn Ellis ( Ni Fhearraigh )
2 < 228 > … #705 Audrey Morgan ( Coyle )
3 < 205 > … #114 Siobhan Alexander ( Gilchrist )
4 < 165 > … #233 Marin Collins ( O'Sullivan )
5 < 163.5 > … #388 Claire Gallibois ( Greenfire )
6 < 160 > … #136 Kaleigh Barr ( Ardmore )
7 < 155.5 > … #104 Brianna Adams ( O'Keefe - NY )
.
11:24 AM
Event #512 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Catherine Leneghan , Russell Beaton & Maureen Doyle
15 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #671 Sarah Grace McNally ( Short )
2 < 230 > … #166 Shannon Brambs ( O'Hare )
3 < 198 > … #1026 Kelly Elizabeth Walsh ( Boland )
4 < 176 > … #794 Melissa Paterson ( Rince Na Tiarna )
5 T < 170 > … #737 Ashley Nikolov ( Ni Fhearraigh )
5 T < 170 > … #304 Kaeleigh Dowe ( Coogan )
6 < 165 > … #305 Kelly Downes ( Johnston )
.
12:29 PM
Event #513 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Catherine Leneghan , Russell Beaton & Orla Kelly
27 Registered, 21 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 228 > … #546 Elizabeth Krug ( Rince Na Tiarna )
2 < 209 > … #642 Meghan McCarthy ( Rince Na Tiarna )
3 < 175 > … #764 Morgan O'Leary ( Young School )
4 < 169 > … #1039 Chloe Wheeler ( Rabusin, Aus/McMahon, Eng )
5 < 165.33 > … #620 Elizabeth Marince ( Bell )
6 < 162 > … #975 Abbie Sumbrum ( O'Sullivan )
7 < 157 > … #358 Olivia Fisher ( Plummer )
8 < 152 > … #810 Sheila Powers ( O'Keefe - NY )
9 < 150 > … #564 Claire Leisner ( O'Keefe - NY )
10 < 148.33 > … #932 Brittany Smith ( Woodgate )
11 < 136.5 > … #684 Megan Midgley ( Masterson )
.
1:43 PM
Event #514 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by H Ron Plummer , Russell Beaton & Orla Kelly
26 Registered, 24 Entered, Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 251.5 > … #629 Marie Mason ( Johnston )
2 < 215 > … #143 Trisha Belleville ( Faherty )
3 < 205 > … #311 Kayla Drummond ( NiChiara )
4 < 186 > … #162 Jacqueline Boutilier ( Goggin-Carroll )
5 < 152 > … #954 Katherine Stahlkopf ( Goggin-Carroll )
6 < 150 > … #1016 Lexi Varos ( O'Hare )
7 < 147 > … #410 Alexandria Graham ( Drumcliffe )
8 < 142.5 > … #401 Ally Gilmour ( Reaney )
9 < 137 > … #587 Sarah Loud ( Clann Na Cara )
10 < 132.5 > … #127 Stephanie Arsenault ( Reaney )
11 < 123.5 > … #718 Clare Murphy ( Drumcliffe )
12 < 120.5 > … #152 Hannah Bidigare-Curtis ( NiChiara )
.
3:02 PM
Event #515 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Orla Kelly , H Ron Plummer & AnnMarie Leonard
34 Registered, 27 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 14 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 225 > … #336 Maura English ( Burke )
2 < 206 > … #412 Shannon Graves ( McCarthy )
3 < 186 > … #254 Alexandra Costello ( Greenfire )
4 < 173 > … #455 Kimberley Holland ( BFOC )
5 < 165 > … #617 Sarah Marcus ( Rochez )
6 < 155.5 > … #1088 Brianna Snyder ( Clann Na Cara )
7 < 153.5 > … #300 Liandra Doonan ( Short )
8 < 138.5 > … #490 Madeline Jones ( Bell )
9 < 133.5 > … #755 Kaitlyn OHara ( Woodgate )
10 < 130.5 > … #439 Katie Heinrich ( Leneghan )
11 T < 128.5 > … #1003 Margaret Mary Tomlin ( Boland )
11 T < 128.5 > … #334 Cleary Ellis ( Ni Fhearraigh )
12 < 123 > … #991 Amelia Theiss ( Goggin-Carroll )
13 < 117.5 > … #164 Emily Bowser ( Rochez )
.
3:50 PM
Event #516 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Orla Kelly , Russell Beaton & AnnMarie Leonard
25 Registered, 21 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #381 Caitlin Frohnapple ( Rince Na Tiarna )
2 < 215 > … #713 Kelly Mroz ( Rince Na Tiarna )
3 < 189.5 > … #142 Emma Begbie ( Boland )
4 < 179 > … #846 Maureen Riddell ( Goggin-Carroll )
5 < 161.5 > … #1069 Catherine Zammit ( DeMenezes )
6 < 153 > … #1006 Amy Tribe ( Goggin-Carroll )
7 < 148 > … #866 Elizabeth Rosevear ( Bell )
8 < 142 > … #231 Erin Collins ( Rince Na Tiarna )
9 < 134 > … #877 Caitlin Rutherford ( Rince Na Tiarna )
10 < 132.5 > … #747 Kelly O'Brien ( McCarthy )
11 < 127 > … #454 Leah Hodder ( Young School )
.
4:26 PM
Event #517 Preliminary Boys and Girls Under 17
Judged by Orla Kelly , Russell Beaton & AnnMarie Leonard
25 Registered, 19 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 243 > … #936 Ryan Smith ( Butler-Sheehan )
2 < 218 > … #674 Maggie McPhee ( Rince Na Tiarna )
3 < 182 > … #688 Katlin Mikulski ( Carle )
4 < 176.5 > … #782 Katelyn Palka ( Clann Na Cara )
5 < 161.5 > … #117 Lauren Altman ( O'Sullivan )
6 < 155 > … #442 Allie Helfer ( Rochez )
7 < 152 > … #731 Caitlin Naureckas ( McNulty School )
8 < 149.5 > … #610 Megan Maloney ( Clann Na Cara )
9 < 146 > … #847 Kirsten Riffert-Schneider ( Ni Fhearraigh )
10 < 139 > … #715 Rachel Mulcahy ( McDonald )
.
4:01 PM
Event #518 Preliminary Boys and Girls Under 18
Judged by Cathy Spencer Revis , Eleanor Kelly & Ryan Carroll
11 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #102 Amanda Abrams ( Young School )
2 < 215 > … #415 Connor Griswold ( Leneghan )
3 < 205 > … #552 Anne Lally ( Masterson )
4 < 195 > … #693 Samantha Miller ( Young School )
.
3:38 PM
Event #519 Preliminary Men and Ladies 18 and Over
Judged by Cathy Spencer Revis , Eleanor Kelly & Ryan Carroll
10 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #318 Charmayne Dulley ( Christine Ayres )
2 < 203 > … #831 Leah Rankin ( Woodgate )
3 T < 195 > … #521 Megan King ( McDonald )
3 T < 195 > … #662 Maura McGregor ( Shovlin )
.
10:14 AM
Event #610 Open Championship Girls Under 10
Judged by Cathy Spencer Revis , Una Ellis & H Ron Plummer
3 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #278 Fiona Dargan ( Rince Na Tiarna )
2 < 225 > … #178 Erin Buckley ( Boland )
.
10:37 AM
Event #612 Open Championship Girls Under 12
Judged by Cathy Spencer Revis , Una Ellis & H Ron Plummer
9 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #1044 Rose White ( Rince Na Tiarna )
2 < 213 > … #259 Hannah Crean ( Rince Na Tiarna )
3 < 200 > … #198 Molly Caldwell ( Johnston )
4 < 188 > … #982 Brenna Swetman ( Young School )
.
11:54 AM
Event #614 Open Championship Girls Under 14
Judged by Cathy Spencer Revis , Una Ellis & H Ron Plummer
16 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #389 Corinne Gallibois ( Greenfire )
2 < 231 > … #279 Kevinah Dargan ( Rince Na Tiarna )
3 < 200 > … #882 Claire Ryan ( O'Keefe - NY )
4 < 184 > … #549 Mary Katherine Kulp ( Clann Na Cara )
5 < 159 > … #176 Megan Brown ( BFOC )
6 < 158 > … #103 Alexandra Adams ( Drumcliffe )
7 < 152 > … #542 Brittany Krause ( Drumcliffe )
.
1:02 PM
Event #616 Open Championship Girls Under 16
Judged by Cathy Spencer Revis , Una Ellis & Ryan Carroll
21 Registered, 16 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #558 Patrice Lawless ( Boland )
2 < 228 > … #280 Ashley Davidson ( BFOC )
3 < 206 > … #120 Kait Andrushko ( Shamrock - ON )
4 < 170 > … #151 Danielle Bidigare-Curtis ( NiChiara )
5 < 161 > … #972 Kate Sullivan ( Rince Na Tiarna )
6 < 158 > … #679 Oshie Merski ( Rince Na Tiarna )
7 < 151.5 > … #926 Mallory Siwirski ( Woodgate )
8 < 148 > … #973 Kelly Sullivan ( Rince Na Tiarna )
.
2:17 PM
Event #618 Open Championship Girls Under 18
Judged by Cathy Spencer Revis , Eleanor Kelly & Ryan Carroll
14 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #771 Brittany O'Reilly ( Drumcliffe )
2 < 225 > … #1000 Chelsea Tobin ( Boland )
3 < 176 > … #443 Alyssa Helfer ( Rochez )
4 < 172 > … #820 Kathryn Przybyla ( Rince Na Tiarna )
5 < 170 > … #123 Cecilia Arnold ( Woodgate )
6 < 158 > … #1058 Bekka Wood ( Bell )
7 < 153 > … #600 Kayla Mahoned ( BFOC )
.
2:33 PM
Event #619 Open Championship Ladies 18 & Over
Judged by Cathy Spencer Revis , Eleanor Kelly & Ryan Carroll
13 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #588 Courtney Lussier ( Boland )
2 < 225 > … #411 Monica Graves ( McCarthy )
3 < 212.5 > … #124 Amy Arnoldo ( Woodgate )
4 < 176 > … #850 Colleen Robinson ( Woodgate )
5 < 171.5 > … #282 Chanel Davis ( Chase Acad, Australia )
.
11:04 AM
Event #6612 Open Championship Boys Under 12
Judged by Cathy Spencer Revis , Una Ellis & H Ron Plummer
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #105 Evan Adams ( Drumcliffe )
.
11:09 AM
Event #6614 Open Championship Boys Under 14
Judged by Cathy Spencer Revis , Una Ellis & H Ron Plummer
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #239 Liam Connolly ( Drumcliffe )
.
12:49 PM
Event #6616 Open Championship Boys Under 16
Judged by Cathy Spencer Revis , Una Ellis & Ryan Carroll
6 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 60% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #886 Peter Ryan ( O'Keefe - NY )
2 < 225 > … #532 Adam Klopp ( Leneghan )
3 < 195 > … #153 Luke Bidigare-Curtis ( NiChiara )
.
2:26 PM
Event #6619 Open Championship Men 18 & Over
Judged by Cathy Spencer Revis , Eleanor Kelly & Ryan Carroll
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #190 Peter Bush ( McDonald )