Rochester Feis 2008

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Grade PDF archive results not available.

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Feis Rochester 2008 As Tabulated by Jim, FeisWeb.Com on Sat Jul 12
Overall ReCap:There were 259 PC & OC Champions registered while 204 actually danced. 110 were awarded (53.9%).
Champion regular events ended shortly after 4:12 PM when last regular event was tabulated. There were 2 rounds for both PC & OC.
Congratulations to Rachel Young and her entire committee. Thanks for asking me back. And always nice to work alongside with Alan.
.
10:00 AM
Event #509 Preliminary Boys and Girls Und 8 and Und 9
Judged by H. Ron Plummer, ONT, Orla Kelly, ONT & Tom Hastings, OH
5 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #605 Julia Marino ( Rince Na Tiarna )
2 < 215 > … #797 Lillian Pich ( Woodgate-Shamrock )
3 < 205 > … #877 MaryElisabeth Rustowicz ( McCarthy )
.
10:10 AM
Event #510 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by H. Ron Plummer, ONT, Orla Kelly, ONT & Tom Hastings, OH
14 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #1047 Aaron Wolf ( Bell )
2 < 214 > … #671 Tierney Mikula ( N.F.O.C )
3 < 183 > … #793 Hayley Pereira ( Goggin-Carroll )
4 < 173 > … #855 Nieve Robinson ( Goggin-Carroll )
5 < 166 > … #948 Shelby Stack ( Johnston )
6 < 153 > … #649 Mary McNamara ( Rince Na Tiarna )
.
11:08 AM
Event #511 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by H. Ron Plummer, ONT, Orla Kelly, ONT & Tom Hastings, OH
9 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #106 Clare Ahern ( Gray )
2 < 225 > … #783 Adler Papiernik ( Rince Na Tiarna )
3 < 195 > … #365 Halle FitzGerald ( McCarthy )
4 < 180 > … #329 Hannah Dugan ( Young )
.
11:20 AM
Event #512 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by H. Ron Plummer, ONT, Orla Kelly, ONT & Tom Hastings, OH
18 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 256 > … #205 Bailey Carter ( Boland )
2 < 219 > … #402 MacKenzie Goggin-Wade ( Goggin-Carroll )
3 < 179 > … #1080 Emily Politeski ( Goggin-Carroll )
4 < 174 > … #757 Caroline O'Neil ( Bell )
5 < 165.5 > … #1037 Erin Whipple ( Clann Na Cara )
6 < 163.5 > … #341 Kiera Elkow ( Gray )
7 < 159 > … #947 Kayleigh Ann Stack ( Clann Na Cara )
.
11:42 AM
Event #513 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by H. Ron Plummer, ONT, Orla Kelly, ONT & Tom Hastings, OH
21 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #172 Elizabeth Brosnan ( Johnston )
2 < 220 > … #162 Shannon Brambs ( O'Hare )
3 < 177 > … #1024 Caitlin Ware ( Gallagher )
4 < 163.5 > … #391 Christina Gates ( Clann Na Cara )
5 < 160 > … #564 Kayla Littlejohn ( Fay-Healy )
6 < 157 > … #789 Melissa Paterson ( Rince Na Tiarna )
7 < 155 > … #1085 Elizabeth Selkis ( Boland )
8 < 150 > … #323 Kelly Downes ( Johnston )
9 < 146.5 > … #335 Michael Dunning ( Drumcliffe )
.
12:49 PM
Event #514 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by H. Ron Plummer, ONT, Orla Kelly, ONT & Tom Hastings, OH
25 Registered, 21 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 188.5 > … #624 Meghan McCarthy ( Rince Na Tiarna )
2 < 188 > … #759 Madeleine O'Neil ( Bell )
3 < 186.5 > … #1093 Jordan Connell ( Johnston )
4 < 184 > … #796 Emma Pich ( Woodgate-Shamrock )
5 < 165 > … #755 Morgan O'Leary ( Young )
6 < 159.5 > … #669 Megan Midgley ( Masterson )
7 < 156 > … #923 Danielle Sheehan ( Johnston )
8 < 147 > … #692 Delaina Morris-Johnstone ( Woodgate-Shamrock )
9 < 143.5 > … #737 Meghan Nowak ( Woodgate-Shamrock )
10 < 138.5 > … #560 Claire Leisner ( O'Keefe - NY )
11 < 133.5 > … #843 Sophie Reynolds ( Fay-Healy )
.
1:52 PM
Event #515 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by H. Ron Plummer, ONT, Orla Kelly, ONT & Tom Hastings, OH
24 Registered, 20 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 220 > … #146 Maria Blatner ( Rince Na Tiarna )
2 < 216.5 > … #949 Katherine Stahlkopf ( Goggin-Carroll )
3 < 176.5 > … #1078 Emily Zupsic ( Bell )
4 T < 169 > … #137 Trisha Belleville ( Faherty )
4 T < 169 > … #559 Jessica Lees ( N.F.O.C )
5 < 154 > … #572 Sarah Loud ( Clann Na Cara )
6 < 150 > … #880 Christina Rutherford ( Rince Na Tiarna )
7 < 138.5 > … #616 Rochelle McAdam ( Goggin-Carroll )
8 < 137 > … #131 Melissa Barton ( Bell )
9 < 136.5 > … #764 Kelsey Osburn ( Heinzman )
.
2:34 PM
Event #516 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by H. Ron Plummer, ONT, Orla Kelly, ONT & Tom Hastings, OH
21 Registered, 20 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 231 > … #995 Margaret Mary Tomlin ( Boland )
2 < 201.5 > … #415 Shannon Graves ( McCarthy )
3 < 198 > … #687 Cassandra Moran ( Boland )
4 < 170.25 > … #290 Hanna David ( Broesler )
5 < 163.33 > … #1043 Maeve Willis ( Murphy Irish Art )
6 < 155 > … #936 Brianna Snyder ( Clann Na Cara )
7 < 153.33 > … #213 Meghan Chalmers ( DeMenezes )
8 < 146.83 > … #124 Megan Barmann ( Murphy Irish Art )
9 < 141 > … #161 Emily Bowser ( Rochez )
10 < 139.5 > … #809 Ann Profeta ( Murphy Irish Art )
.
3:21 PM
Event #517 Preliminary Boys and Girls Under 17
Judged by H. Ron Plummer, ONT, Orla Kelly, ONT & Tom Hastings, OH
19 Registered, 16 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 225 > … #234 Amanda Concannon ( Corrigan )
2 < 222.33 > … #957 Meredith Stone ( McCarthy )
3 < 206 > … #230 Erin Collins ( Rince Na Tiarna )
4 < 181 > … #1042 Meaghan Williams ( O'Keefe - NY )
5 < 164 > … #958 Hunter Anne Stoner ( An Cor Rud )
6 < 163 > … #262 Lauren Crawford ( Goggin-Carroll )
7 < 156 > … #870 Elizabeth Rosevear ( Bell )
8 < 153.5 > … #1501 Maura Sabini ( Farrell )
.
3:35 PM
Event #518 Preliminary Boys and Girls Under 18
Judged by H. Ron Plummer, ONT, Orla Kelly, ONT & Tom Hastings, OH
13 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 231 > … #598 Megan Maloney ( Clann Na Cara )
2 < 218 > … #650 Maggie McPhee ( Rince Na Tiarna )
3 < 213.5 > … #502 Shea Kelly ( Carle )
4 < 195 > … #647 Lindsey McMahon ( Beaton )
5 < 166.5 > … #330 Kerri Dulanski ( McMahon )
.
4:12 PM
Event #519 Preliminary Men & Ladies 18 & Over
Judged by H. Ron Plummer, ONT, Orla Kelly, ONT & Tom Hastings, OH
17 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #686 Melanie Moore ( Fay-Healy )
2 < 230 > … #331 Wayne Dunbar ( Young )
3 < 194.5 > … #470 Jesse Hoselton ( McDonald )
4 < 175 > … #867 Andrea Romansky ( Young )
5 < 156 > … #802 Emma Plumley ( Duffin-Murphy )
6 < 149.5 > … #976 Molly Sweeney ( Leneghan )
7 T < 148 > … #123 Amanda Barker ( O'Sullivan )
7 T < 148 > … #679 Samantha Miller ( Young )
.
10:35 AM
Event #612 Open Championship Girls Under 12
Judged by AnneMarie Leonard, ONT, Russell Beaton, MD & Eleanor Kelly, ONT
10 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #105 Breanna Ahern ( Gray )
2 < 225 > … #314 Aemile Donoghue ( Rince Na Tiarna )
3 < 200 > … #102 Brianna Adams ( O'Keefe - NY )
4 < 190 > … #496 Alana Kearney ( Goggin-Carroll )
.
11:30 AM
Event #614 Open Championship Girls Under 14
Judged by AnneMarie Leonard, ONT, Russell Beaton, MD & Eleanor Kelly, ONT
10 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #911 Rylie Scott ( Goggin-Carroll )
2 < 221 > … #674 Leigha Milks ( Rince Na Tiarna )
3 < 206 > … #533 Brittany Krause ( Drumcliffe )
4 < 184 > … #358 Emily Fejtek ( N.F.O.C )
.
12:33 PM
Event #616 Open Championship Girls Under 16
Judged by AnneMarie Leonard, ONT, Russell Beaton, MD & Eleanor Kelly, ONT
19 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 235 > … #1049 Emily Wood ( Goggin-Carroll )
2 < 230 > … #542 Mary Katherine Kulp ( Clann Na Cara )
3 < 210 > … #551 Patrice Lawless ( Boland )
4 < 176 > … #318 Liandra Doonan ( Short )
5 < 166 > … #991 Jennifer Toal ( Goggin-Carroll )
6 < 165 > … #1089 Mallory Siwirski ( Woodgate-Shamrock )
.
1:38 PM
Event #618 Open Championship Girls Under 18
Judged by AnneMarie Leonard, ONT, Russell Beaton, MD & Eleanor Kelly, ONT
11 Registered, 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #420 Lauren Griswold ( Leneghan )
2 < 250 > … #762 Brittany O'Reilly ( Drumcliffe )
3 < 193 > … #1505 Rachel Greene ( Reaney )
4 < 183 > … #612 Kelsey Martin ( Clann Na Cara )
.
2:20 PM
Event #619 Open Championship Ladies 18 & Over
Judged by AnneMarie Leonard, ONT, Russell Beaton, MD & Eleanor Kelly, ONT
12 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #799 Jenna Piecuch ( Woodgate-Shamrock )
2 < 231 > … #112 Amy Arnoldo ( Clann Na Cara )
3 < 225 > … #574 Courtney Lussier ( Boland )
4 < 170.5 > … #798 Jackie Piecuch ( Woodgate-Shamrock )
5 < 170 > … #854 Colleen Robinson ( Woodgate-Shamrock )
6 < 169.5 > … #414 Monica Graves ( McCarthy )
.
12:21 PM
Event #716 Open Championship Boys Under 16
Judged by AnneMarie Leonard, ONT, Russell Beaton, MD & Eleanor Kelly, ONT
3 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #240 Liam Connolly ( Drumcliffe )
2 < 250 > … #1091 Brian White ( Glor na h'Eirean )
.
2:08 PM
Event #719 Open Championship Mens 18 & Over
Judged by AnneMarie Leonard, ONT, Russell Beaton, MD & Eleanor Kelly, ONT
5 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 60% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #1083 Aaron Fallon ( O'Shea-Chaplin )
2 < 215 > … #1075 Tim Ziemba ( Leneghan )
3 < 205 > … #1090 Charles Walck ( Johnston )