Rochester Feis 2009

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Grade PDF archive results not available.

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Feis Rochester 2009 As Tabulated by Jim Montague, FeisWeb.Com on Sat Jul 11
Overall ReCap: There were 227 PC & OC Champions registered for the feis and 186 danced. 100 were awarded ( 53.8 %).
Champion regular events ended shortly after 3:44 PM when last regular event was tabulated. There 2 rounds for PC and 3 rounds OC.
I congratulate Rachel and her entire committee on their feis successes.
Thanks for asking me back!
.
.
10:02 AM
Event #509 Preliminary Boys and Girls Und 8 & Und 9
Judged by Eleanor Kelly, ON, Tom Hastings, OH & Eileen McGinley, FL
7 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #463 Talia Johnstone ( Woodgate-Shamrock )
2 < 228 > … #431 Lindsay Hillis ( BFO'C )
3 < 200 > … #917 Hannah Sullivan ( Verlin )
.
9:53 AM
Event #510 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Eleanor Kelly, ON, Tom Hastings, OH & Eileen McGinley, FL
8 Registered, 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #875 Isabella Simms ( Goggin-Carroll )
2 < 230 > … #312 Margaret Dunning ( Drumcliffe )
3 < 203 > … #356 Brigid Flynn ( O'Sullivan )
4 < 190 > … #432 Paige Hillis ( BFO'C )
.
10:35 AM
Event #511 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Eleanor Kelly, ON, Tom Hastings, OH & Eileen McGinley, FL
15 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 253 > … #737 Julianna Owczarczak ( Rince Na Tiarna )
2 < 218 > … #150 Hailey Bicknell ( Carle )
3 < 210 > … #351 Rebecca Flanagan ( Johnston )
4 < 187 > … #480 Victoria Keenan ( Boland )
5 < 168 > … #977 Emery Wehrli ( Corrigan )
6 < 161 > … #212 Molly Ciarla ( Johnston )
.
11:08 AM
Event #512 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Eleanor Kelly, ON, Tom Hastings, OH & Eileen McGinley, FL
16 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 218 > … #189 Laura Campeau ( BFO'C )
2 < 216 > … #679 Julia Murphy ( Gray-Gillan-Owens )
3 < 192.5 > … #459 Baylea Johnson ( Rince Na Tiarna )
4 < 176 > … #308 Hannah Dugan ( Young )
5 < 166 > … #707 Meghan O'Brien ( Rince Na Tiarna )
6 < 165 > … #159 Anna Bloomstine ( Rince Na Tiarna )
7 < 161 > … #129 Bridget Austin ( Griffith )
.
11:45 AM
Event #513 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Eleanor Kelly, ON, Tom Hastings, OH & Eileen McGinley, FL
15 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #230 Marin Collins ( O'Sullivan )
2 < 240 > … #378 MacKenzie Goggin-Wade ( Goggin-Carroll )
3 < 179.5 > … #322 Kiera Elkow ( Gray-Gillan-Owens )
4 < 178.5 > … #896 Kayleigh Ann Stack ( Clann Na Cara )
5 < 175 > … #562 Emily Mahana ( Ashford )
6 < 171 > … #746 Blaire Pearce ( NFO'C )
7 < 152.5 > … #164 Carly Bova ( Johnston )
.
12:40 PM
Event #514 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Eleanor Kelly, ON, Tom Hastings, OH & Eileen McGinley, FL
24 Registered, 21 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #674 Rachel Munnett ( Johnston )
2 < 250 > … #313 Michael Dunning ( Drumcliffe )
3 < 165.25 > … #621 Emily McLaughlin ( Doyle )
4 < 158 > … #630 Brigid Meyer ( Leneghan )
5 < 150.5 > … #403 Shannon Hammel ( Bell )
6 < 147.5 > … #933 Megan Tinklepaugh ( Montague )
7 < 140.5 > … #944 Georgia Tuttle ( O'Keefe - NY )
8 < 138.25 > … #409 Nora Hanna ( Pender-Keady )
9 < 138 > … #722 Molly O'Hare ( Griffith )
10 < 135 > … #341 Lindsey Ferguson ( Bell )
11 < 133 > … #261 Jennifer Crossen ( McMahon )
.
2:01 PM
Event #515 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Eleanor Kelly, ON, Tom Hastings, OH & Eileen McGinley, FL
22 Registered, 17 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 210 > … #475 Emily Keane ( Goggin-Carroll )
2 < 204.5 > … #637 Megan Midgley ( Brady-Campbell )
3 < 199 > … #382 Katie Gorman ( McCarthy )
4 < 194.5 > … #752 Emma Pich ( Woodgate-Shamrock )
5 < 190 > … #560 Anna Madrishin ( Bell )
6 < 181 > … #561 Robyn Madrishin ( Bell )
7 < 165 > … #568 Clare Malone ( Boland )
8 < 150 > … #905 Deirdre Stevens ( Boland )
9 < 135.5 > … #662 Delaina Morris-Johnstone ( Woodgate-Shamrock )
.
2:40 PM
Event #516 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Eleanor Kelly, ON, Tom Hastings, OH & Eileen McGinley, FL
20 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 218 > … #769 Rachel Prutsman ( McMahon )
2 < 204.5 > … #588 Rochelle McAdam ( Goggin-Carroll )
3 < 190 > … #976 Sarah Weese ( Goggin-Carroll )
4 < 187 > … #957 Lexi Varos ( Flanagan-O'Hare )
5 < 158.5 > … #435 Sarah Hiti ( Leneghan )
6 < 154.5 > … #675 Clare Murphy ( Drumcliffe )
7 < 150.5 > … #478 Megan Keating ( Young )
8 < 149 > … #832 Christina Rutherford ( Rince Na Tiarna )
9 < 147.5 > … #126 Stephanie Arsenault ( Woodgate-Shamrock )
.
2:58 PM
Event #517 Preliminary Boys and Girls Under 17
Judged by Eleanor Kelly, ON, Tom Hastings, OH & Eileen McGinley, FL
11 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #768 Annie Profeta ( Murphy I.A. )
2 < 235 > … #316 Tyffany Eakin ( BFO'C )
3 < 228 > … #437 Casey Hoctor ( Johnston )
4 < 174.5 > … #643 Stephanie Milberry ( Faherty )
5 < 174 > … #254 Kelly Anne Cote ( BFO'C )
.
3:12 PM
Event #518 Preliminary Boys and Girls Under 18
Judged by Eleanor Kelly, ON, Tom Hastings, OH & Eileen McGinley, FL
10 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 212 > … #284 Taya Devlin ( NFO'C )
2 < 205 > … #639 Meghan Mieczkowski ( Drumcliffe )
3 < 203 > … #263 Rachel Cuffney ( Young )
4 < 197 > … #653 Sarah Mills ( Boland )
5 < 196 > … #439 Leah Hodder ( Young )
.
3:44 PM
Event #519 Preliminary Boys and Girls 18 & Over
Judged by Eleanor Kelly, ON, Tom Hastings, OH & Eileen McGinley, FL
12 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #135 Amanda Barker ( O'Sullivan )
2 < 215 > … #925 Molly Sweeney ( Leneghan )
3 < 210 > … #441 Jesse Hoselton ( McDonald )
4 < 196 > … #186 Meghan Callaghan ( Fay-Healy )
5 < 154.5 > … #818 Andrea Romansky ( Young )
6 < 152 > … #593 Brenna McCabe ( McCarthy )
.
10:08 AM
Event #609 Open Championship Girls Under 9
Judged by AnnMarie Leonard, ON, Russell Breaton, MD & Clair McGinley, ON
2 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #753 Lillian Pich ( Woodgate-Shamrock )
.
10:12 AM
Event #610 Open Championship Girls Under 10
Judged by AnnMarie Leonard, ON, Russell Breaton, MD & Clair McGinley, ON
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #830 MaryElisabeth Rustowicz ( McCarthy )
.
10:21 AM
Event #612 Open Championship Girls Under 12
Judged by AnnMarie Leonard, ON, Russell Breaton, MD & Clair McGinley, ON
7 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #105 Clare Ahern ( Gray-Gillan-Owens )
2 < 235 > … #749 Hayley Pereira ( Goggin-Carroll )
3 < 216 > … #348 Halle FitzGerald ( McCarthy )
4 < 200 > … #297 Aemile Donoghue ( Rince Na Tiarna )
.
10:59 AM
Event #614 Open Championship Girls Under 14
Judged by AnnMarie Leonard, ON, Russell Breaton, MD & Clair McGinley, ON
10 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #393 Lorena Grundy ( NiChiara )
2 < 221 > … #104 Breanna Ahern ( Gray-Gillan-Owens )
3 < 206 > … #456 Kerry Jensen ( Inishfree )
.
12:12 PM
Event #616 Open Championship Girls Under 16
Judged by AnnMarie Leonard, ON, Russell Breaton, MD & Clair McGinley, ON
16 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #723 Morgan O'Leary ( Young )
2 < 210 > … #130 Hannah Austin ( Griffith )
3 < 206 > … #515 Brittany Krause ( Drumcliffe )
4 < 186 > … #889 Hayley Patricia Smock ( Drumcliffe )
5 < 176 > … #833 Claire Ryan ( O'Keefe - NY )
6 < 159 > … #894 Sarah Spitznogle ( Rochez )
.
1:46 PM
Event #618 Open Championship Girls Under 18
Judged by AnnMarie Leonard, ON, Russell Breaton, MD & Clair McGinley, ON
11 Registered, 8 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #302 Liandra Doonan ( Short )
2 < 231 > … #531 Patrice Lawless ( Boland )
3 < 195 > … #659 Cassandra Moran ( Boland )
4 < 180 > … #880 Mallory Siwirski ( Woodgate-Shamrock )
.
2:15 PM
Event #619 Open Championship Ladies 18 & Over
Judged by AnnMarie Leonard, ON, Russell Breaton, MD & Clair McGinley, ON
13 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #730 Brittany O'Reilly ( Drumcliffe )
2 < 250 > … #551 Courtney Lussier ( Boland )
3 < 178 > … #754 Jenna Piecuch ( Woodgate-Shamrock )
4 < 175 > … #123 Amy Arnoldo ( Clann Na Cara )
5 < 171 > … #810 Colleen Robinson ( Woodgate-Shamrock )
.
12:02 PM
Event #716 Open Championship Boys Under 16
Judged by AnnMarie Leonard, ON, Russell Breaton, MD & Clair McGinley, ON
2 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #532 Lucas Lawton ( Short )
2 < 250 > … #979 Brian White ( Glor na h'Eireann )
.
1:32 PM
Event #718 Open Championship Boys Under 18
Judged by AnnMarie Leonard, ON, Russell Breaton, MD & Clair McGinley, ON
3 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #1051 Balfe Lorcan ( BFO'C )
2 < 225 > … #907 Derek Stillman ( Murphy I.A. )