Rochester Feis 2010

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Rochester Feis 2010 Grade Results PDF

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Grade Results Here - pdf format~85kb



Rochester Feis 2010 As Tabulated by Jim M, FeisWeb.Com on Sat Jul 10
Overall ReCap: There were 193 PC & OC Champions registered for the feis and 166 danced. 94 were awarded (56.6%).
Champion regular events ended shortly after 3:11 PM when last regular event was tabulated.
There were 2 rounds PC and 3 rounds for OC. Special 'round' medals were awarded for OC.
I congratulate Rachel Young and her friendly and knowledgable Committee people & volunteers. Thanks for asking me back this year.

.
9:59 AM
Event #509 Preliminary Boys and Girls Und 8 AND Und 9
Judged by Tom Hastings, OH, Orla Kelly, ON & Ron Plummer, ON
3 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #608 Jack McAuliff ( McDonald-Ashford )
2 < 240 > … #912 Molly Kate-Brooks Smock ( Drumcliffe )
3 < 215 > … #533 Maggie Krein ( Carle )
.
10:07 AM
Event #510 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Tom Hastings, OH, Orla Kelly, ON & Ron Plummer, ON
5 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 60% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #444 Taylor Heineman ( McMahon )
2 < 221 > … #357 Jamie Folwell ( Harney )
3 < 198 > … #779 Kierra Phillips ( Doyle )
.
10:59 AM
Event #511 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Tom Hastings, OH, Orla Kelly, ON & Ron Plummer, ON
17 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #516 Molly Kilroy ( Burke )
2 < 235 > … #519 Haylee Kirk ( McDade-Cara )
3 < 187 > … #571 Lauren Lozier ( Goggin-Carroll )
4 < 185 > … #1010 Mary White ( Rince Na Tiarna )
5 < 161.5 > … #713 Jean-Marie Neave ( Donny Golden )
6 < 151 > … #799 Shannon Quinlan ( Rince Na Tiarna )
7 < 149.5 > … #302 Bailey Dlugosz ( Rince Na Tiarna )
8 < 147.5 > … #1014 Caroline Williams ( B-F-O'C )
.
11:16 AM
Event #512 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Tom Hastings, OH, Orla Kelly, ON & Ron Plummer, ON
10 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #146 Hailey Bicknell ( Carle )
2 < 222.5 > … #615 Kerry McCann ( Goggin-Carroll )
3 < 188.5 > … #505 Victoria Keenan ( Boland )
4 < 175.5 > … #861 Maeve Sargeant ( Francis Academy )
5 < 167 > … #950 Alicia Symons ( Rochez )
.
12:26 PM
Event #513 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Tom Hastings, OH, Orla Kelly, ON & Ron Plummer, ON
22 Registered, 19 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 58% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 239 > … #153 Anna Bloomstine ( Rince Na Tiarna )
2 < 208.5 > … #400 Celina Graham ( Graham )
3 < 162 > … #879 Emily Scoma ( Rince Na Tiarna )
4 T < 158 > … #482 Baylea Johnson ( Rince Na Tiarna )
4 T < 158 > … #588 Clare Maloney ( Carle )
5 < 156.5 > … #1021 Emma Wolfe ( Rochez )
6 < 151 > … #854 Laura Ryan ( Goggin-Carroll )
7 < 149 > … #420 Brianna Hammel ( Bell )
8 < 137 > … #321 Hannah Rose Dugan ( Young )
9 T < 136.5 > … #797 Katie Quinlan ( Rince Na Tiarna )
9 T < 136.5 > … #430 Jessica Hardner ( Rince Na Tiarna )
.
1:32 PM
Event #514 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Tom Hastings, OH, Orla Kelly, ON & Ron Plummer, ON
17 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 243 > … #182 Renee Burns ( Young )
2 < 214.5 > … #749 Caroline O'Neil ( Bell )
3 < 191 > … #472 Emily Jaeger ( Woodgate-Shamrock )
4 < 184.5 > … #585 Emily Mahana ( McDonald-Ashford )
5 < 165 > … #537 Emily Kuettel ( Rochez )
6 < 160 > … #255 Madison Courtney ( Rince Na Tiarna )
7 < 159 > … #788 Alexander Pratt ( Brady-Campbell )
.
1:55 PM
Event #515 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by AnneMarie Leonard, ON, Rita O'Shea, MA & Eleanor Kelly, ON
22 Registered, 17 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #191 McKenzie Cantlon ( Rochez )
2 < 190 > … #983 Sara Volo ( Boland )
3 < 189.5 > … #118 Madison Andrews ( Erickson )
4 < 178 > … #633 Maire-Kate McGlynn ( Drumcliffe )
5 < 176.5 > … #966 Georgia Tuttle ( Drumcliffe )
6 < 163.5 > … #579 Tasha MacDougall ( Ni Fh-O Ceal )
7 < 151.5 > … #969 Cassie Uhler ( Leneghan )
8 < 143.5 > … #435 Delaney Hassell ( Rince Na Tiarna )
9 < 139.75 > … #428 Nora Hanna ( Pender-Keady )
.
2:36 PM
Event #516 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Tom Hastings, OH, Orla Kelly, ON & Ron Plummer, ON
19 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 243 > … #587 Clare Malone ( Boland )
2 < 196 > … #986 Cara Waldraff ( O'Sullivan )
3 < 187 > … #660 Megan Midgley ( Brady-Campbell )
4 < 173.5 > … #145 Victoria Bergeron ( McFadden )
5 < 157 > … #800 Erin Quinn ( O'Sullivan )
6 T < 156.5 > … #974 Hannah Vail ( O'Sullivan )
6 T < 156.5 > … #637 Hannah McGrath ( O'Sullivan )
7 < 153.5 > … #943 Cara Sutherland ( Murphy Irish Arts )
8 < 143 > … #616 Meghan McCarthy ( Rince Na Tiarna )
.
2:23 PM
Event #517 Preliminary Boys and Girls Under 17
Judged by AnneMarie Leonard, ON, Rita O'Shea, MA & Eleanor Kelly, ON
19 Registered, 17 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 225 > … #1001 Sarah Weese ( Goggin-Carroll )
2 < 195 > … #458 Sarah Hiti ( Leneghan )
3 < 185.5 > … #852 Christina Rutherford ( Rince Na Tiarna )
4 < 185 > … #504 Megan Keating ( Young )
5 < 183 > … #553 Grace Leneghan ( Leneghan )
6 < 170 > … #795 Emily Purcha ( Taylor )
7 < 161 > … #792 Kristin Przybyla ( Woodgate-Shamrock )
8 < 160.5 > … #744 Shannon O'Hara ( Young )
9 < 148 > … #139 Brittany Bates ( Goggin-Carroll )
.
2:51 PM
Event #518 Preliminary Boys and Girls Under 18
Judged by Tom Hastings, OH, Orla Kelly, ON & Ron Plummer, ON
5 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #555 Patrick Leneghan ( Leneghan )
2 < 250 > … #387 Bianca Genova ( McCarthy )
3 < 190 > … #561 Brooke Little ( McMahon )
4 < 185 > … #846 Erin Rozewicz ( Woodgate-Shamrock )
.
3:11 PM
Event #519 Preliminary Boys and Girls 18 & Over
Judged by Tom Hastings, OH, Orla Kelly, ON & Ron Plummer, ON
17 Registered, 15 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 215.5 > … #513 JolieAnn Kilpatrick ( Bell )
2 < 199 > … #265 Rachel Cuffney ( Young )
3 < 187.5 > … #1002 Elizabeth Weglarz ( Finnegan )
4 < 187 > … #671 Samantha Miller ( Young )
5 < 183.5 > … #463 Jesse Hoselton ( McDonald-Ashford )
6 < 180 > … #125 Brittany Atack ( Faherty )
7 < 166 > … #326 Natalie Ebeling Koning ( Bell )
8 < 144 > … #565 Jordan Long ( Shovlin )
.
10:19 AM
Event #612 Open Championship Girls Und 9, 10 AND 12
Judged by AnneMarie Leonard, ON, Rita O'Shea, MA & Eleanor Kelly, ON
2 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #354 Rebecca Flanagan ( Johnston )
2 < 225 > … #1003 Emery Wehrli ( Corrigan )
.
10:48 AM
Event #614 Open Championship Girls Under 14
Judged by AnneMarie Leonard, ON, Rita O'Shea, MA & Eleanor Kelly, ON
8 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #1102 Avery McNair ( B.F.O'C )
2 < 225 > … #196 Bailey Carter ( Boland )
3 < 186 > … #309 Aemile Donoghue ( Rince Na Tiarna )
4 < 178 > … #352 Halle FitzGerald ( McCarthy )
.
11:36 AM
Event #616 Open Championship Girls Under 16
Judged by AnneMarie Leonard, ON, Rita O'Shea, MA & Eleanor Kelly, ON
11 Registered, 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #747 Morgan O'Leary ( Young )
2 < 205 > … #381 Christina Gates ( Boland )
3 < 193 > … #335 Brooke Ezekiel ( Goggin-Carroll )
4 < 181 > … #948 Brenna Swetman ( Young )
.
12:59 PM
Event #618 Open Championship Girls Under 18
Judged by AnneMarie Leonard, ON, Rita O'Shea, MA & Eleanor Kelly, ON
7 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #1022 Emily Wood ( Goggin-Carroll )
2 < 213 > … #958 Jennifer Toal ( Goggin-Carroll )
3 < 206 > … #791 Rachel Prutsman ( McMahon )
4 < 201.5 > … #904 Mallory Siwirski ( Woodgate-Shamrock )
.
1:10 PM
Event #619 Open Championship Ladies 18 & Over
Judged by AnneMarie Leonard, ON, Rita O'Shea, MA & Eleanor Kelly, ON
6 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #573 Courtney Lussier ( Boland )
2 < 215 > … #114 Lauren Altman ( O'Sullivan )
3 < 205 > … #835 Colleen Robinson ( Woodgate-Shamrock )
4 < 180 > … #543 Anne Lally ( Brady-Campbell )