Rochester Feis 2011

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Rochester Feis 2011 Grade Results PDF

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Grade Results Here - pdf format

Feis Rochester 2011 As Tabulated by Jim M, FeisWeb.Com on Sat Jul 9
Overall ReCap: There were 231 PC & OC Champions registered for the feis and 198 danced. 105 were awarded (53.0%).
Champion regular events ended shortly after 6:15 PM when last regular event was tabulated. There were 2 rounds PC and 3 rounds for OC, with special 'round' awards.
I congratulate Rachel, all her host Committee members and all the friendly, knowledgable volunteers involved with this success.
My SPECIAL thanks go to Amy Coppolo for her tabulating assistance in the afternoon when we were running two champ stages.
.
.
9:57 AM
Event #509 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by Eilis Rochez, NY, Ron Plummer, ON & Anne Marie Leonard, ON
8 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #744 Emma Pittens (Woodgate-Shamrock)
2 < 229.5 > … #735 Beibhinn Parisi (McGinley)
3 < 205 > … #535 Molly Laumakis (O'Shea)
.
10:24 AM
Event #510 Preliminary Boys and Girls Under 10 (Corrected)
Judged by Eilis Rochez, NY, Ron Plummer, ON & Anne Marie Leonard, ON
While the overall results announced did not change, I have to correct it's details. I inadvertantly switched Judge1 and Judge3 score sheets when entering scores. To you 12 dancers who received Marks, kindly note that scores and rankings of Eilis are those of Anne Marie (and vice versa). Sorry about that. I can send you a copy of your corrected marks if you wish. Remember though, your overall info does not change. Just email me at Jim@FeisWeb.com.
12 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 253 > … #405 Abigail Graham-Luke (Young School)
2 < 230 > … #192 Sarah Campeau (BFO'C)
3 < 189 > … #356 Heather Fletcher (Goggin-Carroll)
4 < 176 > … #695 Hilary Nixon (Woodgate-Shamrock)
5 < 169 > … #804 Anna Rybczynski (O'Sullivan)
6 < 163 > … #700 Casey O'Brien (Short)
.
10:55 AM
Event #511 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Eilis Rochez, NY, Ron Plummer, ON & Anne Marie Leonard, ON
12 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 256 > … #175 Kaitlyn Buller (Woodgate-Shamrock)
2 < 220 > … #668 Mackenzie Margaret Mosco (Burke-Conroy)
3 < 210 > … #545 Shannon Lemmens (Simpson)
4 < 183 > … #254 Taryn Costello (Woodgate-Shamrock)
5 < 181 > … #588 Madelyn Markewich (McDonald-Ashford)
6 < 156 > … #437 Taylor Heineman (McMahon)
.
11:22 AM
Event #512 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Eilis Rochez, NY, Ron Plummer, ON & Anne Marie Leonard, ON
18 Registered, 16 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #360 Sophia Flynn (Corrigan)
2 < 240 > … #584 Kaylee Manning (NF-OC)
3 < 200 > … #572 Paige Mackintosh (Goggin-Carroll)
4 < 169 > … #281 Erica Daly (McGinley)
5 < 165 > … #557 Meghan Loftus (Drumcliffe)
6 < 164.5 > … #599 Laura McAleese (Woodgate-Shamrock)
7 < 142 > … #561 Lauren Lozier (Goggin-Carroll)
8 < 132 > … #478 Kara Kallfelz (Johnston)
.
2:04 PM
Event #513 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Una Ellis, OH, Ron Plummer, ON & Anne Marie Leonard, ON
17 Registered, 16 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #318 Abigail Draiss (Leneghan)
2 < 199 > … #910 Molly Vadala (Johnston)
3 < 173 > … #173 Alycia Buller (Woodgate-Shamrock)
4 < 165 > … #878 Mia Sullivan (Rochez)
5 < 162 > … #754 Victoria Preston-Walker (Gilchrist-Canavan)
6 < 161 > … #822 Bridget Schwartz (BFO'C)
7 < 160 > … #959 Meredith Zembiec (Johnston)
8 < 156 > … #466 Ashley Johnson (Petri School)
.
2:40 PM
Event #514 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Una Ellis, OH, Ron Plummer, ON & Anne Marie Leonard, ON
26 Registered, 25 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 13 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 184 > … #733 Monica Panzer (Clann Na Cara)
2 < 166.5 > … #467 Baylea Johnson (Rince Na Tiarna)
3 < 163 > … #1003 Meghan Henry (Goggin-Carroll)
4 < 162.5 > … #702 Clare O'Brien (Goggin-Carroll)
5 < 160 > … #824 Emily Scoma (Rince Na Tiarna)
6 < 156 > … #556 Erin Loftus (Drumcliffe)
7 < 151.5 > … #326 X. Patrick Dzielski (O'Sullivan)
8 < 148 > … #699 Ashley O'Brien (Short)
9 < 141 > … #709 Meadhbh O'Connor (Kelly)
10 < 139.5 > … #493 Fiona Kier (Young School)
11 < 138 > … #793 Siera Rogers (Rince Na Tiarna)
12 < 132 > … #732 Kelly Palamar (Young School)
13 < 130.5 > … #789 Emily Ridge (Flanigan-O'Hare)
.
4:14 PM
Event #515 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Sheila Butler-Duffy, FL, Eileen McGinley, FL & Eleanor Kelly, ON
23 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 231 > … #461 Emily Jaeger (BFO'C)
2 < 210.5 > … #560 Niki Louvelle (Faherty DeMenezes)
3 < 181.5 > … #787 Brittany Richardson (Francis Academy)
4 < 177 > … #755 Rachel Prikazsky (McDonald-Ashford)
5 T < 158.5 > … #691 Heather Nelson (Brady-Campbell)
5 T < 158.5 > … #725 Julia O'Sullivan (O'Sullivan)
6 < 149.33 > … #148 Nicole Blazicek (Clann Na Cara)
7 < 143.33 > … #119 Emma Arnott (Woodgate-Shamrock)
8 < 139.5 > … #512 Katelyn Knoll (Rince Na Tiarna)
.
4:58 PM
Event #516 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Sheila Butler-Duffy, FL, Una Ellis, OH & Eleanor Kelly, ON
16 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 64% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 221 > … #550 Kiera Lewis (Gilchrist-Canavan)
2 < 220 > … #922 Sara Volo (Boland)
3 < 203 > … #614 Aine McGehee Marley (O'Hare)
4 < 200 > … #954 Hannah Woodbridge (Faherty DeMenezes)
5 < 165 > … #658 Courtney Moloney (Woodgate-Shamrock)
6 T < 162 > … #288 Lydia Deinhart (O'Sullivan)
6 T < 162 > … #265 Jennifer Crossen (McMahon)
.
5:24 PM
Event #517 Preliminary Boys and Girls Under 17
Judged by Sheila Butler-Duffy, FL, Una Ellis, OH & Eleanor Kelly, ON
18 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #521 Miranda Kuepfer (Faherty DeMenezes)
2 < 204.33 > … #870 Deirdre Stevens (Boland)
3 < 178 > … #797 Cailin Rooke (Woodgate-Shamrock)
4 < 173 > … #217 Aileen Chickey (Graham)
5 < 166 > … #823 Charlotte Schwartz (Short)
6 < 164 > … #926 Cara Waldraff (O'Sullivan)
7 < 160.5 > … #814 Anna Schimpf (Boland)
.
5:43 PM
Event #518 Preliminary Boys and Girls Under 18
Judged by Sheila Butler-Duffy, FL, Una Ellis, OH & Eleanor Kelly, ON
8 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 256 > … #760 Kristin Przybyla (Woodgate-Shamrock)
2 < 225 > … #120 Veronica Arnott (Woodgate-Shamrock)
3 < 215 > … #537 Victoria Leahy (Goggin-Carroll)
4 < 182.5 > … #731 Samantha Painter (Clann Na Cara)
.
6:15 PM
Event #519 Preliminary Men and Ladies 18 & Over
Judged by Sheila Butler-Duffy, FL, Una Ellis, OH & Orla Kelly, ON
18 Registered, 15 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 245 > … #327 Natalie Ebeling Koning (Bell)
2 < 228 > … #906 Olivia Upshur (Gilchrist-Canavan)
3 < 200 > … #639 Caitlin Mercer (Faherty DeMenezes)
4 < 170 > … #416 Katie Gulycz (Short)
5 < 161.5 > … #554 Brooke Little (McMahon)
6 < 160 > … #653 Samantha Miller (Young School)
7 < 158.5 > … #602 Brenna McCabe (McCarthy)
8 < 150.5 > … #222 Caitlyn Clancy Ortiz (Graham)
.
10:11 AM
Event #609 Open Championship Girls Under 9
Judged by Eilis Rochez, NY, Ron Plummer, ON & Anne Marie Leonard, ON
2 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #855 Molly Kate-Brooks Smock (Drumcliffe)
.
12:05 PM
Event #612 Open Championship Girls Under 12
Judged by Eilis Rochez, NY, Ron Plummer, ON & Anne Marie Leonard, ON
7 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 235 > … #785 Erin-Louise Reynolds (Woodgate-Shamrock)
2 < 231 > … #803 MaryElisabeth Rustowicz (McCarthy)
3 < 212 > … #742 Lillian Pich (Woodgate-Shamrock)
.
3:32 PM
Event #614 Open Championship Girls Under 14
Judged by Una Ellis, OH, Ron Plummer, ON & Anne Marie Leonard, ON
15 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 225 > … #636 Brynna McVittie (Woodgate-Shamrock)
2 < 221 > … #739 Hayley Pereira (Goggin-Carroll)
3 < 218 > … #312 Aemile Donoghue (Rince Na Tiarna)
4 < 181 > … #141 Hailey Bicknell (Carle)
5 < 175 > … #357 Shannon Fletcher (Goggin-Carroll)
6 < 169.5 > … #801 Kayla Ruggle (McGinley)
7 < 142.5 > … #171 Erin Buckley (Boland)
.
4:45 PM
Event #616 Open Championship Girls Under 16
Judged by Eilis Rochez, NY, Ron Plummer, ON & Anne Marie Leonard, ON
11 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 67% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #185 Renee Burns (Young School)
2 < 231 > … #200 Bailey B. Carter (Boland)
3 < 200 > … #1001 Orla Mahon (Short)
4 < 166.5 > … #578 Emily Mahana (McDonald-Ashford)
5 T < 163 > … #884 Brenna Swetman (Young School)
5 T < 163 > … #776 Christina Rebh (Maple)
.
5:13 PM
Event #618 Open Championship Girls Under 18
Judged by Eilis Rochez, NY, Ron Plummer, ON & Anne Marie Leonard, ON
10 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #523 Mary Katherine Kulp (Clann Na Cara)
2 < 210 > … #1004 Morgan O'Leary (Young School)
3 < 206 > … #759 Rachel Prutsman (McMahon)
4 < 178 > … #645 Megan Midgley (Brady-Campbell)
5 < 171 > … #363 Madeleine S. Follis (Gilchrist-Canavan)
.
5:33 PM
Event #619 Open Championship Ladies 18 & Over
Judged by Eilis Rochez, NY, Ron Plummer, ON & Anne Marie Leonard, ON
8 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #564 Courtney Lussier (Boland)
2 < 230 > … #110 Lauren Altman (O'Sullivan)
3 < 210 > … #462 Katie Jamieson (Drumcliffe)
.
11:58 AM
Event #712 Open Championship Boys Under 12
Judged by Eilis Rochez, NY, Ron Plummer, ON & Anne Marie Leonard, ON
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #600 Robert McAleese (Woodgate-Shamrock)