Rochester Feis 2012

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Rochester Feis 2012 Grade Results PDF

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Grade Results Here - pdf format


Feis Rochester 2012 As Tabulated by Jim M of FeisWeb.Com on Sat Jul 14
Overall ReCap: There were 240 Champions registered for the feis and 217 danced. 114 were awarded (52.5%).
Champion regular events ended shortly after 4:11 PM when last regular events were tabulated. There were 3 rounds for OC and 2 rounds for both PC. Round Medals were awarded for both PC and OC events.
I congratulate Chairs Sandy & Rachel with Charlie, host TCRG, their Committee and the wonderful group of parents and friendly, knowledgable volunteers involved with this success.
.
My thanks to the Committee having me join them again.
.
9:59 AM
Event #509 Preliminary Boys and Girls Und 8 & Und 9
Judged by Jimmy Early, NY, Michael Meehan, IR & Anne Marie Leonard, ON
7 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #514 Nicholas Lynch (Drumcliffe)
2 < 250 > … #305 Niki Edmonds (Woodgate-Shamrock - ON)
3 < 186 > … #392 Sophia Hatch (Johnston)
.
10:09 AM
Event #510 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Jimmy Early, NY, Michael Meehan, IR & Anne Marie Leonard, ON
8 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 60% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #369 Jamie Gudyka (Young School - NY)
2 < 215 > … #675 Beibhinn Parisi (McGinley)
3 < 205 > … #627 Gabriel Murray (Francis Academy)
.
10:50 AM
Event #511 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Jimmy Early, NY, Michael Meehan, IR & Anne Marie Leonard, ON
17 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #188 Carrington Cavallin (Goggin-Carroll)
2 < 188.5 > … #208 Allie Cleveland (Drumcliffe)
3 < 176 > … #720 Noelle Rendine (Druid Academy)
4 < 175 > … #302 Mairead Durkan (Harney)
5 < 163 > … #740 Lauren Rooney (Woodgate-Shamrock - ON)
6 T < 151.5 > … #585 Kendra McPeek (Clann Na Cara)
6 T < 151.5 > … #821 Lillian Strusienski (Rince Na Tiarna)
7 < 150 > … #652 Lenna O'Handley (Ni Fhearraigh-O Ceallaigh)
.
11:46 AM
Event #512 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Jimmy Early, NY, Michael Meehan, IR & Anne Marie Leonard, ON
20 Registered, 19 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #575 Grace McGinnity (Young School - NY)
2 < 250 > … #362 Sophie Grey (Young School - NY)
3 < 175 > … #777 Shelby Seymour (Academy of Sarasota)
4 < 155 > … #876 Bri Wellenzohn (Rochez)
5 < 153.5 > … #687 Kierra Phillips (Doyle)
6 < 151.5 > … #294 Lizzie Dravis (Butler-Fearon-Oconnor)
7 < 149 > … #260 Erika Darling (Reaney)
8 < 144 > … #542 Madelyn Markewich (MDL Academy)
9 < 140.5 > … #845 Noel Urquhart (Clann Na Cara)
10 < 135.5 > … #400 Taylor Heineman (McMahon)
.
12:37 PM
Event #513 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Jimmy Early, NY, Michael Meehan, IR & Anne Marie Leonard, ON
20 Registered, 17 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 214 > … #258 Erica Daly (McGinley)
2 < 193 > … #882 Caroline Williams (Butler-Fearon-Oconnor)
3 T < 189 > … #449 Brigid Kennedy (Clann Na Cara)
3 T < 189 > … #146 Erin Boland (Druid Academy)
4 < 176 > … #412 Rachel Hoare (Graham)
5 < 164.33 > … #431 Katherine Johnston (Boland)
6 < 150 > … #464 Cassidy Klaybor (Rochez)
7 < 142.33 > … #282 Mary Dixon (Rince Na Tiarna)
8 < 140.5 > … #505 Meghan Loftus (Drumcliffe)
.
2:01 PM
Event #514 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Jimmy Early, NY, Michael Meehan, IR & Anne Marie Leonard, ON
36 Registered, 31 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 16 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #859 Siobhan Wagner (Druid Academy)
2 < 192 > … #782 Jenna Shepley (McGinley)
3 < 174.5 > … #165 Claire Bunston (Butler-Fearon-Oconnor)
4 < 169 > … #178 Shannon Cantlon (Rochez)
5 < 166 > … #125 Kiera Baron (Goggin-Carroll)
6 < 154 > … #825 Mia Sullivan (Rochez)
7 < 153 > … #753 Silvana Salomone (Johnston)
8 < 146.5 > … #345 Claire Gervin (Butler-Fearon-Oconnor)
9 < 146 > … #572 Shelby McGinnis (McMahon)
10 < 137 > … #574 Gabrielle McGinnity (Young School - NY)
11 < 127.5 > … #227 Maura Connorton (Young School - NY)
12 < 122.5 > … #112 Jahminah Andrews (Fay-Healy)
13 < 121.5 > … #441 Rebecca Kearney (Rince Na Sonas)
14 < 115.5 > … #376 Sarah Hamilton (Johnston)
15 < 114 > … #577 Brenna McGovern-Lind (Carle)
16 < 111 > … #797 Erin Smith (Petri School)
.
3:10 PM
Event #515 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Jimmy Early, NY, Michael Meehan, IR & Anne Marie Leonard, ON
27 Registered, 26 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 13 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 212 > … #737 Siera Rogers (Rince Na Tiarna)
2 < 203 > … #673 Monica Panzer (Clann Na Cara)
3 < 180 > … #703 Hailey Quartermain (Druid Academy)
4 < 179 > … #672 Kelly Palamar (Young School - NY)
5 < 164.5 > … #674 Adler Papiernik (Rince Na Tiarna)
6 < 151 > … #651 Meadhbh O'Connor (Kelly)
7 < 147 > … #378 Claire Hammerschmidt (MDL Academy)
8 < 144 > … #773 Emily Scoma (Rince Na Tiarna)
9 < 137.33 > … #541 Veronica Mariano (McLaughlin-Goodwin-O'Shanecy)
10 < 132 > … #387 Brooke Harig (Johnston)
11 < 130.33 > … #641 Rachel Nixon (Woodgate-Shamrock - ON)
12 T < 126.5 > … #807 Katey Spence (Gilchrist-Canavan)
12 T < 126.5 > … #385 Jessica Hardner (Rince Na Tiarna)
.
3:49 PM
Event #516 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Sheila Butler-Duffy, FL, Miare Dixon, IR & Rita O'Shea, MA
29 Registered, 28 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 14 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 219.5 > … #509 Niki Louvelle (Faherty DeMenezes)
2 < 196 > … #695 Rachel Prikazsky (MDL Academy)
3 < 186 > … #549 Hannah May (Rince Na Tiarna)
4 < 183 > … #309 Catherine Errington (Trillium)
5 < 163 > … #625 Tara Murphy (Clann Na Cara)
6 < 146.5 > … #780 Claire Sheen (Rince Na Sonas)
7 < 138.5 > … #733 Amanda Rochez (Rochez)
8 < 138 > … #639 Ana Laura Neve (Drake)
9 < 136.5 > … #499 Michaela Lincoln (Young School - NY)
10 < 133 > … #143 Nicole Blazicek (Clann Na Cara)
11 < 127 > … #337 Erin Gannon (Clann Na Cara)
12 < 121 > … #758 Kristin Sapienza (Francis Academy)
13 < 119 > … #787 Shannon Sinclair (Woodgate-Shamrock - ON)
14 < 115.5 > … #461 Devan Kistner (Clann Na Cara)
.
4:03 PM
Event #517 Preliminary Boys and Girls Under 17
Judged by Jimmy Early, NY, Michael Meehan, IR & Anne Marie Leonard, ON
8 Registered, 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 247 > … #734 Caitlin Rochez (Rochez)
2 < 240 > … #110 Maeve Allore (Goggin-Carroll)
3 < 188 > … #266 Lydia Deinhart (Clann Na Cara)
4 < 183 > … #654 Laura O'Kane (Kelly)
.
4:11 PM
Event #518 Preliminary Men & Ladies Under 18
Judged by Jimmy Early, NY, Michael Meehan, IR & Anne Marie Leonard, ON
7 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #145 Maura Bobak (McCarthy)
2 < 235 > … #597 Erica Miller (Young School - NY)
3 < 206 > … #206 Katherine Clayback (Rince Na Tiarna)
.
3:52 PM
Event #519 Preliminary Men and Ladies 18 & Over
Judged by Sheila Butler-Duffy, FL, Miare Dixon, IR & Rita O'Shea, MA
11 Registered, 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 216 > … #747 Katie Rustowicz (McCarthy)
2 < 206 > … #220 Colleen Conlon (Stephen Scariff)
3 < 203 > … #591 Caitlin Mercer (Faherty DeMenezes)
4 < 200 > … #671 Samantha Painter (Clann Na Cara)
.
10:23 AM
Event #609 Open Champion Girls Under 9
Judged by Sheila Butler-Duffy, FL, Miare Dixon, IR & Rita O'Shea, MA
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #803 Molly Kate-Brooks Smock (Drumcliffe)
.
10:30 AM
Event #612 Open Champion Girls Under 12
Judged by Sheila Butler-Duffy, FL, Miare Dixon, IR & Rita O'Shea, MA
3 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #353 Abigail Graham-Luke (Young School - NY)
2 < 250 > … #751 Anna Rybczynski (O'Sullivan)
.
11:13 AM
Event #614 Open Champion Girls Under 14
Judged by Sheila Butler-Duffy, FL, Miare Dixon, IR & Rita O'Shea, MA
10 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 60% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #588 Brynna McVittie (Goggin-Carroll)
2 < 235 > … #324 Rebecca Flanagan (Johnston)
3 < 205 > … #371 Meghan Hachey (Butler-Fearon-Oconnor)
4 < 181 > … #749 MaryElisabeth Rustowicz (McCarthy)
5 < 166 > … #316 Samantha Felling (Clarkson)
6 < 153 > … #428 Skylar Jenks (Young School - NY)
.
12:23 PM
Event #616 Open Champion Girls Under 16
Judged by Sheila Butler-Duffy, FL, Miare Dixon, IR & Rita O'Shea, MA
9 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #173 Renee Burns (Young School - NY)
2 < 235 > … #604 Charly Moore (Goggin-Carroll)
3 < 225 > … #824 Ciara Sullivan (Verlin)
4 < 171 > … #531 Emily Mahana (MDL Academy)
5 < 168 > … #504 Erin Loftus (Drumcliffe)
.
12:56 PM
Event #618 Open Champion Ladies Under 18
Judged by Sheila Butler-Duffy, FL, Miare Dixon, IR & Rita O'Shea, MA
15 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #655 Morgan O'Leary (Young School - NY)
2 < 250 > … #810 Sarah Spitznogle (Rochez)
3 < 177 > … #318 Lindsey Ferguson (Bell)
4 < 161.5 > … #494 Kiera Lewis (Gilchrist-Canavan)
5 < 161 > … #857 Sara Volo (Boland)
6 T < 150 > … #789 Madison Siwirski (Clann Na Cara)
6 T < 150 > … #473 Brittany Krause (Drumcliffe)
.
2:27 PM
Event #619 Open Championship Ladies 18 & Over
Judged by Sheila Butler-Duffy, FL, Miare Dixon, IR & Rita O'Shea, MA
10 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #790 Mallory Siwirski (Clann Na Cara)
2 < 205 > … #698 Rachel Prutsman (McMahon)
3 < 200 > … #732 Colleen Robinson (Drumcliffe)
4 < 184 > … #774 Emily Seirup (Broesler)
5 < 180 > … #424 Katie Jamieson (Drumcliffe)
.
11:01 AM
Event #714 Open Champion Boys Under 14
Judged by Sheila Butler-Duffy, FL, Miare Dixon, IR & Rita O'Shea, MA
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #893 Aaron Wolf (Bell)