Roseland Feis 2007

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Grade PDF archive results not available.

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Roseland Feis 2007 As Tabulated by Colleen, FeisWeb.Com on Sat Oct 27
Overall ReCap:There were 296 PC & OC Champions registered while 275 actually danced. 148 were awarded (53.8%).
Champion regular envets ended shortly after 6:33 PM when last regular event was tabulated. There were 3 rounds for OC and 2 rounds for PC.
.
.
10:56 AM
Event #39 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Sue Fay Healy , Laura Masters & Ann Johnston
26 Registered, 25 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 14 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 T < 225 > … #518 Ruth Neumann ( Corrigan )
1 T < 225 > … #235 Olivia Devlin ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
2 < 198.5 > … #188 Hannah Clouse ( Shamrock - ON )
3 < 173.5 > … #154 Marissa Brown ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
4 < 172 > … #714 Jemma Yates ( Goggin-Carroll )
5 < 170 > … #607 Kayla Ruggle ( McGinley )
6 < 148 > … #480 Leiden McMurray ( Gilchrist )
7 < 139.75 > … #453 Jaiden Maunder ( Reaney )
8 < 137.75 > … #267 Ellie Evans ( Corrigan )
9 < 127 > … #287 Isabel Gamus ( Goggin-Carroll )
10 < 124.25 > … #347 Rebecca Holland ( Goggin-Carroll )
11 < 119 > … #486 Tierney Mikula ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
12 T < 116.5 > … #377 Alana Kearney ( Goggin-Carroll )
12 T < 116.5 > … #393 Erica Kollmann ( Goggin-Carroll )
.
11:14 AM
Event #40 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Sue Fay Healy , Laura Masters & Ann Johnston
17 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #315 Stacey Hannan ( McGinley )
2 < 206 > … #106 Siobhan Alexander ( Gilchrist )
3 < 189.5 > … #476 Laura McLeod ( Shamrock - ON )
4 < 170 > … #259 Braedyn Ellis ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
5 < 169.5 > … #385 Megan Kenny ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
6 < 163 > … #561 Alexandra Petersen ( Lancaster )
7 < 153 > … #156 Sarah Brown ( McGinley )
.
11:46 AM
Event #41 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Sue Fay Healy , Laura Masters & Ann Johnston
22 Registered, 21 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #524 Ashley Nikolov ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
2 < 210 > … #196 Laura Connally ( Butler-Fearon-Oconnor )
3 < 187 > … #424 Amanda MacDonald ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
4 < 164 > … #517 Kate Neumann ( Corrigan )
5 < 157 > … #423 Alexis MacCallum ( Reaney )
6 < 154.5 > … #623 Amanda Sharp ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
7 < 152.5 > … #408 Kiera Lewis ( Butler-Fearon-Oconnor )
8 < 146 > … #538 Aine O'Neill ( Goggin-Carroll )
9 T < 139 > … #124 Sharon Ball ( McGinley )
9 T < 139 > … #619 Jeremy Seed ( Shamrock - ON )
10 < 131 > … #433 Breagh MacNeil ( Goggin-Carroll )
.
3:05 PM
Event #42B Preliminary Boys and Girls Under 14 Group B
Judged by Sue Fay Healy , Laura Masters & Ann Johnston
26 Registered, 26 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 13 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #628 Katrina Shepley ( McGinley )
2 < 214.33 > … #395 Majella Kostiuk ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
3 < 205 > … #144 Jacqueline Boutilier ( Goggin-Carroll )
4 < 180 > … #213 Triona Curran ( Butler-Fearon-Oconnor )
5 < 158.5 > … #105 Danielle Alexander ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
6 < 150 > … #111 Taylor Andrushko ( Shamrock - ON )
7 < 144 > … #713 Allyson Yates ( Goggin-Carroll )
8 < 137.5 > … #151 Katie Brogan ( Shamrock - ON )
9 < 137 > … #404 Jessica Lees ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
10 < 130 > … #545 Colleen O'Toole ( McGinley )
11 < 127.33 > … #134 Kirsten Beckley ( Reaney )
12 < 121.83 > … #131 Brittany Bates ( Goggin-Carroll )
13 < 121.5 > … #454 Rochelle McAdam ( Goggin-Carroll )
.
1:55 PM
Event #42A Preliminary Boys and Girls Under 14 Group A
Judged by Sue Fay Healy , Laura Masters & Ann Johnston
27 Registered, 25 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 13 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 223 > … #554 Sarah Paterson ( Gilchrist )
2 < 220 > … #277 Olivia Fisher ( Plummer )
3 < 193.5 > … #249 Jennifer Doyle ( Woodgate )
4 < 167.5 > … #313 Shannon Hall ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
5 < 167 > … #354 Kathleen Huff ( Butler-Fearon-Oconnor )
6 < 162 > … #271 Emily Fejtek ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
7 < 156.5 > … #585 Katherine Radojewski ( Shamrock - ON )
8 < 142.5 > … #489 Kelsey Mills ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
9 < 140 > … #172 Kate Caughey ( Reaney )
10 < 135 > … #205 Taylor Cowl ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
11 < 126.5 > … #107 Elizabeth Al-Jbouri ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
12 < 124.5 > … #299 Siobhan Girard ( Goggin-Carroll )
13 < 118 > … #297 Sarah Gilboe ( Corrigan )
.
4:33 PM
Event #43 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Sue Fay Healy , Laura Masters & Ann Johnston
38 Registered, 36 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 18 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 237 > … #614 Katie Sacharin ( Goggin-Carroll )
2 < 218 > … #123 Lauren Ball ( McGinley )
3 < 203 > … #447 Sarah Marcus ( Rochez )
4 < 178 > … #640 Meghan Smart ( Goggin-Carroll )
5 < 171 > … #592 Maureen Riddell ( Goggin-Carroll )
6 < 157 > … #317 Christine Hardy ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
7 < 147.5 > … #221 Jaimee Davidson ( Goggin-Carroll )
8 < 142 > … #260 Cleary Ellis ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
9 < 135 > … #667 Jessica Thompson ( Butler-Fearon-Oconnor )
10 < 131 > … #245 Liandra Doonan ( Short )
11 < 124.5 > … #673 Amy Tribe ( Goggin-Carroll )
12 < 115.5 > … #643 Jessica Smith ( Reaney )
13 < 111 > … #346 Kimberley Holland ( Butler-Fearon-Oconnor )
14 < 110.5 > … #381 Brittany Kendrick ( Goggin-Carroll )
15 T < 110 > … #194 Amanda Concannon ( Goggin-Carroll )
15 T < 110 > … #654 Lisa Stinson ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
16 T < 105.5 > … #439 Michael Major ( Shamrock - ON )
16 T < 105.5 > … #379 Amanda Keith ( Butler-Fearon-Oconnor )
.
5:13 PM
Event #44 Preliminary Men and Ladies 16 and Over
Judged by Barbara Boland , Laura Masters & Ann Johnston
26 Registered, 20 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 253 > … #387 Jennifer Kielbiski ( Shamrock - ON )
2 < 206 > … #591 Moira Richards ( Gilchrist )
3 < 194 > … #175 Jeffrey Charboneau ( Butler-Fearon-Oconnor )
4 < 169 > … #294 Charlotte Gerroir ( DeMenezes )
5 < 166 > … #719 Allison Zielke ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
6 < 165.5 > … #700 Paige Whyte-Fagundes ( Graham )
7 < 152 > … #164 Caitlin Callaghan ( Trillium )
8 < 150.5 > … #474 Leanne McLean ( Fay-Healy )
9 < 144.2 > … #612 Tara Ryan ( Reaney )
10 < 141 > … #305 Martina Graham ( Graham )
.
10:26 AM
Event #54 Open Boys and Girls Championship Under 10
Judged by Barbara Boland , Dan Armstrong & Josephine Brennan King
5 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #431 Sophie MacLellan ( Shamrock - ON )
2 < 221 > … #482 Brynna McVittie ( Shamrock - ON )
3 < 215 > … #227 Alana Della Mora ( Butler-Fearon-Oconnor )
4 < 200 > … #551 Kylie Paliani ( Corrigan )
5 < 172 > … #310 Meghan Hachey ( Shamrock - ON )
.
10:35 AM
Event #55 Open Boys and Girls Championship Under 11
Judged by Barbara Boland , Dan Armstrong & Josephine Brennan King
9 Registered, 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 63% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 262.5 > … #553 Laura Pastor ( Grant )
2 < 227.5 > … #217 Nikki Daly ( Shamrock - ON )
3 < 218 > … #603 Maggie Rodrigues ( McGinley )
4 < 181 > … #143 Justine Bongers ( Butler-Fearon-Oconnor )
5 < 172 > … #211 Taryn Cunningham ( Shamrock - ON )
.
11:28 AM
Event #56 Open Boys and Girls Championship Under 12
Judged by Barbara Boland , Dan Armstrong & Josephine Brennan King
5 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #233 Maggie Devine ( Doyle )
2 < 250 > … #158 Niamh Bryson ( Shamrock - ON )
3 < 185 > … #616 Rebecca Sanders ( Shamrock - ON )
4 < 181 > … #715 Kaitlyn Zabransky ( Shamrock - ON )
5 < 177 > … #251 Siobhan Dundon ( Doyle )
.
12:08 PM
Event #57 Open Boys and Girls Championship Under 14
Judged by Barbara Boland , Dan Armstrong & Josephine Brennan King
23 Registered, 21 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 244 > … #278 Megan Fixter ( Goggin-Carroll )
2 < 215 > … #660 Shannon Symington ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
3 < 189 > … #608 Claire Ryan ( O'Keefe - NY )
4 < 185 > … #173 Rachel Cawker ( Doyle )
5 < 175 > … #118 Andrew Babyn ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
6 < 155 > … #707 Emily Wood ( Goggin-Carroll )
7 < 152.5 > … #216 Heidi Daly ( Shamrock - ON )
8 < 145 > … #457 Lindsay McBride ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
9 < 139 > … #658 Emma Sullivan ( Doyle )
10 < 137 > … #230 Lauren Dennis ( Shamrock - ON )
11 < 134.5 > … #200 Emilie Corcoran ( Plummer )
.
2:24 PM
Event #58B Open Boys and Girls Championship Under 15
Judged by Barbara Boland , Dan Armstrong & Josephine Brennan King
20 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 256 > … #583 Chanelle Quick ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
2 < 227.5 > … #611 Peter Ryan ( O'Keefe - NY )
3 < 210 > … #327 Colleen Hennessy ( Shamrock - ON )
4 T < 171.5 > … #368 Meaghan Jones ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
4 T < 171.5 > … #361 Sarah Jamestee ( Goggin-Carroll )
5 < 161.5 > … #316 Allison Hardy ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
6 < 143 > … #214 Colleen Daly ( Shamrock - ON )
7 < 136.5 > … #804 Marsh Naomi ( Goggin-Carroll )
8 < 136 > … #220 Andrea Davidson ( Goggin-Carroll )
.
4:09 PM
Event #58A Open Boys and Girls Championship Under 16
Judged by Barbara Boland , Dan Armstrong & Josephine Brennan King
15 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #110 Kait Andrushko ( Shamrock - ON )
2 < 220 > … #521 Mike Newman ( Shamrock - ON )
3 < 193 > … #653 Rebecca Stewart ( Goggin-Carroll )
4 < 183 > … #229 Samantha Dennie ( Butler-Fearon-Oconnor )
5 < 179 > … #515 Olivia Nazarewich ( Goggin-Carroll )
6 < 167.5 > … #307 Kaila Grande ( Shamrock - ON )
7 < 144 > … #280 Ashley-Anne Flynn ( Doyle )
.
6:15 PM
Event #59 Open Boys and Girls Championship Under 18
Judged by Orla Kelly , Dan Armstrong & Josephine Brennan King
27 Registered, 23 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #239 Liam Dinsmore ( Goggin-Carroll )
2 < 219.5 > … #569 Jenna Piecuch ( Woodgate )
3 < 164 > … #119 Kimberley Babyn ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
4 < 161.5 > … #420 Emily Lupiano ( Fay-Healy )
5 < 160 > … #388 Elizabeth King ( Shamrock - ON )
6 < 156 > … #704 Nicole Wilson ( Goggin-Carroll )
7 < 152 > … #272 Claire Feltrin ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
8 < 145 > … #276 Ciara Finnegan ( O'Donnell )
9 < 139.5 > … #568 Jackie Piecuch ( Woodgate )
10 < 133 > … #133 Alexandria Beaton ( Goggin-Carroll )
11 < 132.5 > … #291 Cian Gavin ( Butler-Fearon-Oconnor )
12 < 125 > … #711 Natasha Woytiuk ( Short )
.
6:33 PM
Event #60 Open Men and Ladies Championship 18 & Over
Judged by Orla Kelly , Dan Armstrong & Josephine Brennan King
10 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #421 Courtney Lussier ( Boland )
2 < 250 > … #223 Daly Davis ( Butler-Fearon-Oconnor )
3 < 186 > … #413 Lisa Lonergan ( Drumcliffe )
4 < 181 > … #122 Ciara Balfe ( Butler-Fearon-Oconnor )