Sheahan-Gormley Feis 2011

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Grade PDF archive results not available.

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Sheahan-Gormley Feis 2011 As Tabulated by Jim M, FeisWeb.Com on Sat May 14
Overall ReCap: There were 307 PC & OC Champions registered for the feis and 244 danced. 149 were awarded (61.1%).
Champion regular events ended shortly after 4:39 PM when last regular event was tabulated. There were 2 rounds PC and 3 rounds for OC, with special 'round' awards. Note that times originally reported were about 1.25 hours off which I've corrected here. (I had to use my backup computer and didn't realize it's clock was off until halfway through my next day's feis.)
I congratulate UnaTheresa as well as her Committee and all the friendly, knowledgable volunteers involved with this success.
.
.
.
12:44 PM
Event #580 Adult Championships
Judged by Carlene Stillson, ME, Cathy Spencer Revis, NY & Eileen McDonagh Morr, NY
3 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #230 Michael Facelle (O'Rourke)
2 < 215 > … #439 Kathleen Meehan (O'Rourke)
3 < 205 > … #331 Ilana Kalmanovich (Aherne Sheehan)
.
1:47 PM
Event #801 Preliminary Boys and Girls Under 8
Judged by John O'Keefe, CT, Cathy Spencer Revis, NY & Eileen McDonagh Morr, NY
9 Registered, 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #155 Alicia Caracciolo (Petri School)
2 < 240 > … #190 Hannah Cunniffe (Marie Moore)
3 < 193 > … #369 Maggie Krein (Carle)
4 < 175 > … #172 Colleen Coelho (Ryan Academy - NY)
.
1:55 PM
Event #802 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by John O'Keefe, CT, Cathy Spencer Revis, NY & Eileen McDonagh Morr, NY
14 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 229.5 > … #140 Lily Anne Bruer (McElligott)
2 T < 225 > … #360 Theo Marie Kontonis (Ryan Academy - NY)
2 T < 225 > … #141 Megan Bruhn (DeNogla)
3 < 215 > … #282 Emily Grace (Kelly-Oster)
4 < 163 > … #385 Sophie Lusty (Peter Smith)
5 < 157.5 > … #174 Jillian Collins (Gray-Gillan-Owens)
6 < 149 > … #364 Emily Kornick (DeNogla)
.
12:25 PM
Event #805 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Carlene Stillson, ME, Kate O'Neill, PA & Eileen McDonagh Morr, NY
16 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 245 > … #394 Grace Mahon (Shea-Jennings)
2 < 207 > … #249 Rachel Flicker (O'Grady-Quinlan)
3 < 193 > … #554 Jillian Scanlon (Verlin)
4 < 175 > … #591 Anna-Kate Sweeney (Drake)
5 < 169 > … #173 Tara Coelho (Ryan Academy - NY)
6 < 160 > … #484 Ashling O Connor (Flynn)
7 < 157 > … #531 Kelly Quinn (O'Rourke)
.
11:53 AM
Event #815 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Rowena Ryan, GA, Cathy Spencer Revis, NY & Eileen McDonagh Morr, NY
20 Registered, 16 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #308 Cody Hoctor (Johnston)
2 < 213 > … #389 Meaghan Lynn (Gray-Gillan-Owens)
3 < 200 > … #444 Erin Rose Miller (O'Grady-Quinlan)
4 < 185.5 > … #429 Mary Kate McIntyre (Petri School)
5 < 168 > … #304 Caroline Hawk (O'Grady-Quinlan)
6 < 160 > … #183 Riley Cronin (Smith-Houlihan)
7 < 158 > … #624 Anna Walsh (Early-McLoughlin)
8 < 148 > … #486 Aileen O'Brien (Broesler)
.
11:30 AM
Event #825 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Kate O'Neill, PA, Cathy Spencer Revis, NY & Eileen McDonagh Morr, NY
25 Registered, 21 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 225 > … #373 Bridget LaSala (Lenihan)
2 < 220 > … #301 Nina Hart (O'Grady-Quinlan)
3 < 191 > … #388 Deirdre Lynch (Donny Golden)
4 < 185 > … #477 Jean-Marie Neave (Donny Golden)
5 < 168 > … #644 Mia Zang (Marie Moore)
6 < 166 > … #109 Hailey Atiyeh (O'Grady-Quinlan)
7 < 140 > … #382 Meghan Loftus (Drumcliffe)
8 < 139 > … #408 Eliza McCarthy (Kerry)
9 < 138 > … #529 Shannon Quinlan (Rince Na Tiarna)
10 < 137.5 > … #553 Payton Sawyer (Boland)
11 < 131 > … #370 Sarah Krein (Carle)
.
10:23 AM
Event #835 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Rowena Ryan, GA, Cathy Spencer Revis, NY & Eileen McDonagh Morr, NY
36 Registered, 31 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 16 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 222 > … #390 Douglas Lyon (O'Rourke)
2 < 190 > … #229 Kathryn Facelle (O'Rourke)
3 < 167 > … #646 Meredith Zembiec (Johnston)
4 < 163 > … #383 Tara Eileen Longo (Fitzpatrick Academy)
5 < 156 > … #146 Nora Burke (O'Grady-Quinlan)
6 < 154 > … #125 Erin Bolan (DeNogla)
7 < 151 > … #235 Katie Feenan (O'Grady-Quinlan)
8 < 148.5 > … #176 Elise Coombs (Johnston)
9 < 146.5 > … #116 Jordan Barto (Hagen)
10 < 144 > … #355 Alyssa Komosinski (O'Rourke)
11 < 138 > … #578 Megan Stella (McInerney)
12 < 134 > … #247 Sinead Flanagan (Verlin)
13 < 123 > … #573 Erin Smith (Petri School)
14 < 122 > … #220 Mary Catherine Drew (Peter Smith)
15 < 117 > … #457 Amanda Morgante (Kelly-Oster)
16 < 113 > … #202 Hailey Davis (Ryan-Kilcoyne - PA)
.
4:02 PM
Event #845 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Sean Flynn, NY, Cathy Spencer Revis, NY & Eileen McDonagh Morr, NY
33 Registered, 27 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 14 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 201.5 > … #156 Mary Kate Carolan (Early-McLoughlin)
2 < 185 > … #590 Shannon Svitek (Petri School)
3 < 181 > … #549 Maggie Rustowicz (McCarthy)
4 < 174 > … #411 Katrina McCollum (Rince Na Tiarna)
5 < 173.5 > … #290 Skylynn Gyuro (Kerry)
6 < 159 > … #510 Kelly Palamar (Young School)
7 < 155 > … #320 Brianna Irwin (Petri School)
8 < 148 > … #136 Samantha Brewster (Gallagher)
9 < 147 > … #251 Allison Flood (Patricia Murphy)
10 < 137 > … #381 Erin Loftus (Drumcliffe)
11 < 136 > … #209 Rachel DiMauro (Lynn)
12 < 131 > … #434 Jillian McManaman (Petri School)
13 < 130.5 > … #263 Ciara Gallagher (Inishfree)
14 < 127 > … #639 Sandra Wilson (Verlin)
.
3:08 PM
Event #855 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Sean Flynn, NY, Cathy Spencer Revis, NY & Eileen McDonagh Morr, NY
20 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 243 > … #271 Hannah Gilchrist (Boland)
2 < 225 > … #391 Emily Mahana (McDonald-Ashford)
3 < 201 > … #359 Erin Konanez (Petri School)
4 < 170 > … #315 Anna Hulseman (Peter Smith)
5 < 164.5 > … #576 Sheppard Somers (Hagen)
6 < 160.5 > … #133 Emilie Braun (Coyle)
7 < 142 > … #455 Mary Kate Moran (Cummins)
8 < 140 > … #490 Catherine O'Donnell (Broesler)
9 < 139 > … #104 Gwendolen Anderson (Gallagher)
.
2:10 PM
Event #865 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Sean Flynn, NY, Cathy Spencer Revis, NY & Eileen McDonagh Morr, NY
11 Registered, 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #162 Kelly Lynn Chagnon (Ardmore)
2 < 235 > … #552 Bailey Sawyer (Boland)
3 < 221 > … #621 Sara Volo (Boland)
4 < 186 > … #605 Meredith Tolley (Caitrin)
.
3:17 PM
Event #875 Preliminary Boys and Girls Under 17
Judged by Sean Flynn, NY, Cathy Spencer Revis, NY & Eileen McDonagh Morr, NY
5 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #242 Marisa Fiore (Broesler)
2 < 250 > … #571 Kayla Slattery (O'Rourke)
3 < 195 > … #462 Rose Muldoon (Hagen)
4 < 176 > … #362 Mariah Kopeykin (Coyle)
5 < 172 > … #270 Caitlin Giagnacova (Caitrin)
.
12:38 PM
Event #895 Preliminary Men and Ladies 17 & Over
Judged by Carlene Stillson, ME, Cathy Spencer Revis, NY & Eileen McDonagh Morr, NY
6 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #276 Heather Gluck (Davis)
2 < 221 > … #476 Jennie Natusch (Heavey-Quinn)
3 < 215 > … #198 Samantha Dailey (Drumcliffe)
4 < 183 > … #258 Amanda Fuller (O'Rourke)
5 < 174 > … #274 Ashley Gilnack (Farrell - NY)
.
11:03 AM
Event #910 Open Championship Girls Under 9
Judged by Justine Ward, UK, Carlene Stillson, ME & Breda O'Brien, UK
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #332 Erin Karlok (Peter Smith)
.
11:45 AM
Event #920 Open Championship Girls Under 10
Judged by Justine Ward, UK, Carlene Stillson, ME & Breda O'Brien, UK
7 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #214 Sierra Donovan (O'Rourke)
2 < 195 > … #526 Maggie Priole (Cummins)
3 < 193 > … #375 Ciara Lawlor (Marie Moore)
4 < 187 > … #473 Ava Namar (Marie Moore)
5 < 186 > … #135 Erin Brennan (Marie Moore)
6 < 166 > … #595 Regan Sweeney (McDade-Cara)
.
10:39 AM
Event #930 Open Championship Girls Under 11
Judged by Justine Ward, UK, Carlene Stillson, ME & Breda O'Brien, UK
10 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #638 Chloe Williams (Ardmore)
2 < 250 > … #333 Shannon Karlok (Peter Smith)
3 < 186 > … #586 Hannah Sullivan (Verlin)
4 < 181 > … #515 Ceili Peake (Maple)
5 < 176 > … #442 Lauren Merchant (Sheahan-Gormley)
.
2:35 PM
Event #940 Open Championship Girls Under 12
Judged by Justine Ward, UK, John O'Keefe, CT & Breda O'Brien, UK
9 Registered, 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #164 Gianna Cheeseman (Broesler)
2 < 230 > … #458 Sarah Morrissey (Inishfree)
3 < 182 > … #115 Jenna Barto (Hagen)
4 < 178 > … #153 Aisling Cantillon (Donny Golden)
.
4:39 PM
Event #950 Open Championship Girls Under 13
Judged by Justine Ward, UK, John O'Keefe, CT & Patty Murphy, NJ
11 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #234 Fiona Fay (McDade-Cara)
2 < 250 > … #705 Murphy Ciara (Petri School)
3 < 182 > … #268 Brianna Genthe (Peter Smith)
4 < 175.5 > … #114 Tess Barrett (Peter Smith)
5 < 173 > … #630 Lauren Walsh (Inishfree)
.
11:11 AM
Event #954 Open Championship Boys Und 11 & Und 13
Judged by Justine Ward, UK, Carlene Stillson, ME & Breda O'Brien, UK
2 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #386 William Lusty (Peter Smith)
2 < 250 > … #217 Matthew Dougherty (Inishfree)
.
11:01 AM
Event #960 Open Championship Girls Under 14
Judged by Justine Ward, UK, Carlene Stillson, ME & Breda O'Brien, UK
6 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #112 Molly Bancroft (Sheahan-Gormley)
2 < 235 > … #227 Caitlin Mary Ennis (Petri School)
3 < 225 > … #243 Anna May Fitch (Shea-Jennings)
4 < 188 > … #236 Delanie Fekert (Donny Golden)
5 < 177 > … #583 Ciara Sullivan (Verlin)
6 < 162 > … #169 Virginia Clark (Donny Golden)
.
1:14 PM
Event #970 Open Championship Girls Under 15
Judged by Justine Ward, UK, Rowena Ryan, GA & Breda O'Brien, UK
22 Registered, 16 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #612 Paige Turilli (Inishfree)
2 < 205 > … #700 Taylor Collins (Petri School)
3 < 195 > … #206 MaryKate DiChiara (Inishfree)
4 < 193 > … #259 Catriona Furlong (Verlin)
5 < 162 > … #358 Ashley Konanez (Petri School)
6 < 157 > … #102 Brianna Adams (Francis Academy)
7 < 147 > … #616 Ashley Ann Velez (Petri School)
8 < 141 > … #454 Tracy Moore (Verlin)
.
4:12 PM
Event #980 Open Championship Girls Under 16
Judged by Rowena Ryan, GA, Kate O'Neill, PA & Breda O'Brien, UK
13 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #287 Kendal Griffler (Early-McLoughlin)
2 < 225 > … #436 Sarah Grace McNally (Short)
3 < 210 > … #157 Alison Carr (Bremer)
4 < 200 > … #379 Amanda Lewton (Shea-Jennings)
5 < 168 > … #517 Bridget Pepe (Shea-Jennings)
6 < 159 > … #648 Morgan Zucchino (Gallagher)
.
3:25 PM
Event #990 Open Championship Girls Under 17
Judged by Rowena Ryan, GA, Kate O'Neill, PA & Breda O'Brien, UK
11 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 245 > … #123 Gabriela Bloomgarden (Inishfree)
2 < 235 > … #544 Brigid C. Rosendale (O'Grady-Quinlan)
3 < 225 > … #134 Caitlin Brennan (Marie Moore)
4 < 191 > … #221 Teresa Mary Drew (Peter Smith)
5 < 166 > … #494 Brigit O'Malley (Ryan-Kilcoyne - PA)
6 < 165 > … #208 Elisabeth DiMauro (Lynn)
.
4:22 PM
Event #1000 Open Championship Girls Under 18
Judged by Rowena Ryan, GA, Kate O'Neill, PA & Breda O'Brien, UK
7 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #492 Shannon O'Gorman (Ryan-Kilcoyne - PA)
2 < 225 > … #339 Kiera Keller (Early-McLoughlin)
3 < 195 > … #423 Lori McGovern (Kerry)
4 < 176 > … #341 Caitlin Kelly (Kerry)
5 < 172 > … #706 Victoria Phillips (Schade)
.
2:41 PM
Event #1010 Open Championship Ladies 18 & Over
Judged by Justine Ward, UK, John O'Keefe, CT & Breda O'Brien, UK
6 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #556 Kelsey Schuhle (Broesler)
2 < 225 > … #645 Leah Zembiec (Johnston)