Sheahan-Gormley Feis 2012

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Sheahan-Gormley Feis 2012 Grade Results PDF

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Grade Results Here - pdf format


Sheahan Gormley Feis 2012 As Tabulated by FeisWeb.Com on Sat May 12
Overall ReCap: There were 368 Preliminary & Champions registered for the feis and 289 danced. 159 were awarded (55.0%).
Champion regular events ended shortly after 5:26 PM when last regular events were tabulated. There were 2 rounds PC and 3 rounds for OC with Special round medals for OC.

.
.
11:08 AM
Event #801 Preliminary Boys and Girls Under 8
Judged by Irene Horgan, CT, Patricia Murphy, NJ & Sean Flynn, NY
7 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #234 Kate Catterson (Petri School)
2 < 210 > … #199 Colleen Coelho (Petri School)
3 < 206 > … #656 Florence Rodrigue (Woodgate-Shamrock - ON)
4 < 190 > … #230 Jenna Cunningham (Verlin)
.
10:13 AM
Event #802 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by Irene Horgan, CT, Patricia Murphy, NJ & Sean Flynn, NY
15 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 225 > … #616 Marissa Patrizio (Petri School)
2 < 213 > … #774 Zali Williams (Ardmore)
3 < 197 > … #296 Kate Fodero (O'Rourke)
4 < 190 > … #710 Abigail Story (Hagen)
5 < 179.5 > … #129 Lily Blank (O'Rourke)
6 < 172 > … #176 Darin Douglas Carlin (O'Rourke)
.
3:30 PM
Event #805 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Kate O'Neill, PA, Patricia Murphy, NJ & Paula Woodgate, ON
20 Registered, 16 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 235 > … #423 Theo Marie Kontonis (Petri School)
2 < 230 > … #153 Megan Bruhn (DeNogla)
3 < 196 > … #594 Maeve O'Brien (Hagen)
4 < 177.33 > … #102 Amy Ackaway (Curran)
5 < 154.5 > … #120 Zack Barnet (Inishfree)
6 T < 153 > … #653 Bridget Riordan (Verlin)
6 T < 153 > … #307 Roisin Gaffney (Peter Smith)
7 < 148.5 > … #406 Abigail Kerensky (Mulvihill-Lynch)
.
2:38 PM
Event #815 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Kate O'Neill, PA, Patricia Murphy, NJ & Paula Woodgate, ON
21 Registered, 17 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 230 > … #591 Ashling O Connor (Flynn)
2 < 215 > … #562 Maeve Murphy (Mulvihill-Lynch)
3 < 203 > … #243 Rachel Delate (McDade-Cara)
4 < 200 > … #157 Christophe Bullard (Peter Smith)
5 < 168 > … #404 Deirdre Kelly (O'Grady-Quinlan)
6 < 162 > … #727 Brynne Szabo (O'Grady-Quinlan)
7 < 161 > … #501 Meghan McDonald (O'Grady-Quinlan)
8 < 151 > … #769 Grace Anne Werner (Petri School)
9 < 143 > … #277 Mairead Fee (Broesler)
.
12:50 PM
Event #825 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Sean Flynn, NY, Patricia Murphy, NJ & Paula Woodgate, ON
24 Registered, 19 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #270 Julia Eltzholtz (Ardmore)
2 < 220 > … #338 Hugh Grennan (Peter Smith)
3 < 218 > … #661 Alyssa Rothman (Peter Smith)
4 < 171.5 > … #304 Brendan Gaffney (Peter Smith)
5 < 166.5 > … #567 Caroline Murray (O'Sullivan)
6 < 151 > … #363 Christina Henehan (Verlin)
7 < 143.5 > … #593 Aileen O'Brien (Broesler)
8 < 142.5 > … #764 Anna Walsh (Early-McLoughlin)
9 < 132.5 > … #759 Caroline Voigt (Early-McLoughlin)
10 < 131.5 > … #481 Madelyn Markewich (MDL Academy)
.
11:40 AM
Event #835 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Irene Horgan, CT, Patricia Murphy, NJ & Paula Woodgate, ON
23 Registered, 20 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #358 Nina Hart (O'Grady-Quinlan)
2 < 228 > … #438 Alayna Langan (Lynn)
3 < 177 > … #479 Tripanne Manuel (Broesler)
4 < 176 > … #465 Deirdre Lynch (Donny Golden)
5 < 167.5 > … #112 Hailey Atiyeh (O'Grady-Quinlan)
6 < 151.5 > … #109 Briana Andreoli (Petri School)
7 < 149.33 > … #456 Meghan Loftus (Drumcliffe)
8 < 146 > … #750 Kristin Ullrich (Sheahan-Gormley)
9 < 138.5 > … #371 Megan Honey (O'Rourke)
10 < 135 > … #592 Eileen O Connor (Flynn)
.
4:48 PM
Event #845 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Joan Cass, NY, Irene Horgan, CT & Maureen Hamilton, NY
32 Registered, 26 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 13 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 218 > … #724 Melissa Sweeney (Lynn)
2 < 215 > … #352 Diana Hammerstone (O'Grady-Quinlan)
3 < 177.5 > … #191 Emma Chilelli (Petri School)
4 < 171 > … #253 Erin Doran (Peter Smith)
5 < 166 > … #686 Brian Shapiro (Verlin)
6 < 162 > … #782 Abby Wynkoop (O'Grady-Quinlan)
7 < 156.5 > … #224 Colleen Cotter (Verlin)
8 < 150 > … #366 Clare Hernon (Shea-Jennings)
9 < 149.5 > … #149 Mairead Brown (Hagen)
10 < 148.5 > … #788 Meredith Zembiec (Johnston)
11 < 124 > … #671 Silvana Salomone (Johnston)
12 T < 119 > … #268 Regina Dziergas (Johnston)
12 T < 119 > … #650 Kieran Riley (Peter Smith)
.
3:23 PM
Event #855 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Joan Cass, NY, Irene Horgan, CT & Maureen Hamilton, NY
33 Registered, 27 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 14 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 216 > … #749 Laoise Tyndall (Marie Moore)
2 < 189.5 > … #429 Erin Kouridakis (Ryan-Kilcoyne - PA/MD)
3 < 187 > … #302 Morgan Frazier (Gallagher)
4 < 177.5 > … #735 Delia Thornton (Petri School)
5 < 172.5 > … #249 Rachel DiMauro (Lynn)
6 < 165.5 > … #664 Rebecca Ruotolo (Inishfree)
7 < 162 > … #493 Katrina McCollum (Rince Na Tiarna)
8 < 150.33 > … #775 Sandra Wilson (Verlin)
9 < 138 > … #668 Maggie Rustowicz (McCarthy)
10 < 133.5 > … #343 Skylynn Gyuro (Kerry)
11 < 131 > … #171 Patricia Canavan (Broesler)
12 < 127 > … #353 Brooke Harig (Johnston)
13 < 114.5 > … #425 Julia Kornick (DeNogla)
14 < 114 > … #634 Katie Quinlan (Rince Na Tiarna)
.
1:44 PM
Event #865 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Kate O'Neill, PA, Patricia Murphy, NJ & Paula Woodgate, ON
12 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #420 Kailey Rose Komosinski (O'Rourke)
2 < 225 > … #770 Sarah Wicks (Kerry)
3 T < 197.5 > … #607 Shannon O'Shaughnessy (Inishfree)
3 T < 197.5 > … #699 Laura Smith (Early-McLoughlin)
4 < 174 > … #615 Mariah Patrizio (Petri School)
5 < 155 > … #464 Ciara Lynch (Donny Golden)
.
2:20 PM
Event #875 Preliminary Boys and Girls Under 17
Judged by Kate O'Neill, PA, Patricia Murphy, NJ & Paula Woodgate, ON
8 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #648 Dick Riley (Peter Smith)
2 < 235 > … #128 Casey Biederman (An Clar)
3 < 205 > … #179 Madison Carter (Boland)
.
1:04 PM
Event #885 Preliminary Boys and Girls Under 18
Judged by Sean Flynn, NY, Patricia Murphy, NJ & Paula Woodgate, ON
6 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #317 Caitlin Giagnacova (Caitrin)
2 < 225 > … #310 Caitlin Galli (Peter Smith)
3 < 215 > … #111 Cecilia Arechiga (O'Grady-Quinlan)
4 < 185 > … #768 Sara Welch (O'Rourke)
.
12:58 PM
Event #895 Preliminary Men and Ladies 18 & Over
Judged by Sean Flynn, NY, Patricia Murphy, NJ & Paula Woodgate, ON
7 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #608 Kelcey Otten (Farrell)
2 < 210 > … #323 Ashley Gilnack (Farrell)
3 < 205 > … #555 Cailin Marie Mulvihill (Sabo)
4 < 185 > … #231 Samantha Dailey (Drumcliffe)
5 < 168 > … #542 Colleen Mitchell (O'Grady-Quinlan)
.
10:32 AM
Event #910 Open Champion Girls Under 9
Judged by Kate O'Neill, PA, Sheila DuPois, CT & Erin Kennedy, CT
2 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #433 Maggie Krein (Carle)
2 < 250 > … #692 Meghan Sheridan (Petri School)
.
10:38 AM
Event #920 Open Champion Girls Under 10
Judged by Kate O'Neill, PA, Sheila DuPois, CT & Erin Kennedy, CT
5 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #393 Erin Karlok (Peter Smith)
2 < 250 > … #334 Emily Grace (Kelly-Oster)
3 < 190 > … #461 Sophie Lusty (Peter Smith)
4 < 185 > … #395 Bridget Keary (Lenihan)
.
12:20 PM
Event #930 Open Champion Girls Under 11
Judged by Kate O'Neill, PA, Sheila DuPois, CT & Erin Kennedy, CT
16 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #104 Nora Rose Ahern (Gilleoghan)
2 < 186 > … #266 Delia Rayne Duran (Petri School)
3 < 176 > … #463 Caitlin Lynch (Mulvihill-Lynch)
4 < 169 > … #143 Erin Brennan (Marie Moore)
5 < 161 > … #131 Bridie Ann Bommentre (Broesler)
6 < 158.5 > … #336 Abigail Graham-Luke (Young School - NY)
7 < 150.5 > … #446 Ciara Lawlor (Marie Moore)
.
11:23 AM
Event #940 Open Champion Girls Under 12
Judged by Kate O'Neill, PA, Sheila DuPois, CT & Erin Kennedy, CT
15 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #507 Emily McEwen (Rince Na Tiarna)
2 < 210 > … #394 Shannon Karlok (Peter Smith)
3 < 196 > … #773 Chloe Williams (Ardmore)
4 < 185 > … #754 Kasey Van Doran (Flynn)
5 < 165 > … #330 Claire Goode (Broesler)
6 < 152 > … #720 Hannah Sullivan (Verlin)
.
2:50 PM
Event #950 Open Champion Girls Under 13
Judged by Sheila DuPois, CT, Sean Flynn, NY & Erin Kennedy, CT
16 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #551 Sarah Morrissey (Inishfree)
2 < 240 > … #556 Caroline Murphy (Lynn)
3 < 205 > … #189 Gianna Cheeseman (Broesler)
4 < 170 > … #281 Raegan Fekert (Donny Golden)
5 < 162 > … #669 MaryElisabeth Rustowicz (McCarthy)
6 < 160 > … #779 Kylie Woo (Petri School)
.
5:00 PM
Event #960 Open Champion Girls Under 14
Judged by Sheila DuPois, CT, Sean Flynn, NY & Erin Kennedy, CT
18 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #752 Melanie Valdes (Petri School)
2 < 190 > … #290 Rebecca Flanagan (Johnston)
3 < 184 > … #122 Tess Barrett (Peter Smith)
4 < 181 > … #665 Jamie Rush (Lenihan)
5 < 174 > … #557 Ciara Murphy (Petri School)
6 < 153.5 > … #560 Erin Murphy (McInerney)
7 < 149 > … #577 CarlieJane Nasseh (Ardmore)
.
4:39 PM
Event #970 Open Champion Girls Under 15
Judged by Kate O'Neill, PA, Patricia Murphy, NJ & Paula Woodgate, ON
17 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #286 Anna May Fitch (Shea-Jennings)
2 < 240 > … #103 Clare Ahern (Gilleoghan)
3 < 196 > … #280 Delanie Fekert (Donny Golden)
4 < 180 > … #561 Julia Murphy (Gilleoghan)
5 < 163.5 > … #161 Jessica Byrne (Hagen)
6 < 159.5 > … #267 Phoebe Duran (Petri School)
7 < 142.5 > … #477 Pax Manning (Ardmore)
8 < 142 > … #715 Ciara Sullivan (Verlin)
.
10:51 AM
Event #980 Open Champion Girls Under 16
Judged by Kate O'Neill, PA, Sheila DuPois, CT & Erin Kennedy, CT
17 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 231 > … #207 Taylor Collins (Petri School)
2 < 228 > … #234 Alanah Mairead D'Arcy (Broesler)
3 < 208 > … #247 MaryKate DiChiara (Inishfree)
4 < 205 > … #559 Erin Murphy (Broesler)
5 < 174 > … #178 Bailey B. Carter (Boland)
6 < 163 > … #221 Amanda Corcione (O'Rourke)
.
3:54 PM
Event #990 Open Champion Girls Under 17
Judged by Sheila DuPois, CT, Sean Flynn, NY & Erin Kennedy, CT
15 Registered, 9 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 235 > … #369 Gabriela Teresa Hnizdo (Petri School)
2 < 230 > … #409 Grace Kiley (Lenihan)
3 < 225 > … #452 Amanda Lewton (Shea-Jennings)
4 < 206 > … #765 Kelly Elizabeth Walsh (Boland)
.
5:26 PM
Event #1000 Open Champion Girls Under 18
Judged by Kate O'Neill, PA, Patricia Murphy, NJ & Paula Woodgate, ON
10 Registered, 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #734 Hali Thorne (Gilleoghan)
2 < 222.5 > … #385 Sarah Jabour (Boland)
3 < 206 > … #660 Brigid C. Rosendale (O'Grady-Quinlan)
4 < 192.5 > … #257 Teresa Mary Drew (Peter Smith)
.
2:06 PM
Event #1010 Open Champion Ladies 18 & Over
Judged by Sheila DuPois, CT, Sean Flynn, NY & Erin Kennedy, CT
16 Registered, 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #511 Lori McGovern (Kerry)
2 < 250 > … #261 Erin Duffy (Golden Harp)
3 < 187.5 > … #783 Rebekah Wynkoop (O'Grady-Quinlan)
4 < 175.5 > … #643 Abigail Reff (Caitrin)
.
5:07 PM
Event #964 Open Champion Boys Under 14
Judged by Joan Cass, NY, Irene Horgan, CT & Maureen Hamilton, NY
3 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #717 Connor Patrick Sullivan (Petri School)
2 < 250 > … #255 Matthew Dougherty (Inishfree)
3 < 205 > … #469 Douglas Lyon (O'Rourke)
.
5:13 PM
Event #974 Open Champion Boys Under 15
Judged by Joan Cass, NY, Irene Horgan, CT & Maureen Hamilton, NY
2 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #236 Jonathan De Tullio (Petri School)
.
5:10 PM
Event #984 Open Champion Boys Under 16
Judged by Joan Cass, NY, Irene Horgan, CT & Maureen Hamilton, NY
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #587 Lachlan Nidds (Broesler).
5:04 PM
.
Event #1014 Open Champion Men 18 & Over
Judged by Joan Cass, NY, Irene Horgan, CT & Maureen Hamilton, NY
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #649 Joe Riley (Peter Smith)
.
1:09 PM
Event #580 Adult Championship
Judged by Sean Flynn, NY, Patricia Murphy, NJ & Paula Woodgate, ON
3 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #275 Michael Facelle (O'Rourke)
2 < 225 > … #757 Kristina Varade (Niall O'Leary)
3 < 195 > … #192 Caryn Cincotta (Schade)