Sheahan-Gormley Feis 2014

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Sheahan-Gormley Feis 2014 Grade Results PDF

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Grade Results Here - pdf format


Sheahan Gromley Feis 2014 As Tabulated by FeisWeb.Com on 5/10/2014
Overall ReCap: There were 337 Champions registered for the feis and 276 danced. 152 were awarded (55.1%)
Champion regular events ended shortly after 5:18PM when last regular events was tabulated. There were 3 rounds for OC and 2 rounds for PC. Round awards for PC & OC events.
.
.
.
.
4:39 PM
Event #580 Adult Championship
Judged by Eileen McDonogh-Moor, , Cathy Spencer Revis, NY & Joan Cass, NY
6 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 100% )
(Note: correction to dancer names from original marks)
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #435 Michael Facelle (O'Rourke)
2 < 210 > … #101 Aishling O'Reilly (McGough Academy)
3 < 200 > … #266 Natalie Alvarez (O'Rourke)
4 < 190 > … #230 Kristina Varade (Niall O'Leary)
5 < 168 > … #344 Caryn Cincota (Schade)
.
10:28 AM
Event #801 Preliminary Boys and Girls Under 8
Judged by Irene Horgan, CT, Joanie Cass, NY & Paula Woodgate,
(Note: correction to judges names from original marks)
9 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #105 Elena Olson (O'Rourke)
2 < 205 > … #490 Hannah Glynn (Early-McLoughlin)
3 < 172 > … #687 Ailismae Millar (Scoil Rince Saoirse)
4 < 171 > … #418 Gabriella Downey (McGough Academy)
5 < 170 > … #607 Ciara Leddy (Scoil Rince Saoirse)
.
11:17 AM
Event #802 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by Irene Horgan, CT, Joanie Cass, NY & Paula Woodgate,
16 Registered, 16 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #606 Ava Leddy (Scoil Rince Saoirse)
2 < 213 > … #352 Niamh Coleman (Scoil Rince Saoirse)
3 < 191.5 > … #140 Keira Rheinheimer (Early-McLoughlin)
4 < 182.5 > … #426 Lana Eichenbaum (Lynn)
5 < 180 > … #614 Margaret Lesinski (Marie Moore)
6 < 174.5 > … #496 Natalie Grace (Kelly-Oster)
7 < 147 > … #535 Cate Hurson (Scoil Rince Saoirse)
8 < 141 > … #565 Mackenzie Kelly (McGough Academy)
.
9:52 AM
Event #805 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Irene Horgan, CT, Joanie Cass, NY & Paula Woodgate,
16 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #442 Leah Feehan (Doherty Petri)
2 < 235 > … #571 Ainsley King (Marie Moore)
3 < 190 > … #675 Catriona McKeown (Inishfree)
4 < 175 > … #575 Sean King (Inishfree)
5 < 169 > … #432 Erin Eustace (Marie Moore)
6 < 167 > … #137 Molly Rea (O'Grady-Quinlan)
7 < 159 > … #388 Sarra Darby (Pender-Keady)
.
12:46 PM
Event #815 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Irene Horgan, CT, Joanie Cass, NY & Paula Woodgate,
24 Registered, 22 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 237.5 > … #476 Madelyne Gasper (McElligott)
2 < 220 > … #487 Haidyn Gilmore (Ardmore)
3 < 206 > … #420 Gabrielle Drobot (Ryan-Kilcoyne - PA/MD)
4 < 205 > … #371 Aoife Cullen (O'Grady-Quinlan)
5 < 155 > … #375 Samantha Cunniff (DeNogla)
6 < 148.5 > … #566 Madison Kelly (McGough Academy)
7 < 137 > … #427 Zachary Eichenbaum (Lynn)
8 < 130.5 > … #468 Madison Frantz (McElligott)
9 < 129 > … #311 Gabrielle Buell (O'Grady-Quinlan)
10 < 126.5 > … #423 Aiden Dwyer (O'Sullivan)
11 < 122.5 > … #213 Kathleen Tokar (Sheeaun Academy)
.
3:27 PM
Event #825 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Kate O'Neill-Wosczyna, PA, Patty Lenihan, CT & Erin Kennedy, CT
20 Registered, 16 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #526 Sarah Hogan (Johnston)
2 < 193 > … #362 Mairin Connorton (Young School - NY)
3 < 172.5 > … #270 Elizabeth Anthony (O'Grady-Quinlan)
4 < 170 > … #337 Michaela Casey (Johnston)
5 < 162 > … #279 Zack Barnet (Inishfree)
6 < 148.5 > … #447 Claire Finnegan (Broesler)
7 T < 148 > … #491 Mckenna Goltry (Carle)
7 T < 148 > … #637 Michaela Maniscalco (Doherty Petri)
.
5:18 PM
Event #835 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Kate O'Neill-Wosczyna, PA, Patty Lenihan, CT & Erin Kennedy, CT
33 Registered, 29 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 15 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 220 > … #721 Alexa Natale (O'Grady-Quinlan)
2 < 213 > … #129 Jack Puluka (Lynn)
3 < 196.5 > … #471 Kelly Frost (McDonald School)
4 < 164.5 > … #281 Emma Barry (Donny Golden)
5 < 163 > … #208 Brynne Szabo (O'Grady-Quinlan)
6 < 162 > … #177 Mya Shanahan (Lynn)
7 < 149 > … #241 Lauren Weir (An Rince Mor)
8 < 139 > … #649 Roisin Mccabe (DeNogla)
9 < 135.5 > … #441 Mairead Fee (Broesler)
10 < 135 > … #684 Alexis Merhige (Gallagher)
11 < 134.5 > … #321 Kyra Caffrey (Broesler)
12 < 130.5 > … #590 Annie LaFaver (O'Grady-Quinlan)
13 < 117.5 > … #223 Molly Turchioe (O'Rourke)
14 < 116.5 > … #731 Margaret O'Connell (Mulvihill-Lynch)
15 < 111 > … #529 Gillian Hughes (Inishfree)
.
2:44 PM
Event #845 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Irene Horgan, CT, Joanie Cass, NY & Paula Woodgate,
23 Registered, 19 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #587 Mary Kumpon (Clann Na Cara)
2 < 235 > … #715 Morgan Murray (Fitzpatrick Academy)
3 < 197 > … #556 Blaine Keevern (Boland)
4 < 175 > … #676 Meghan McKeown (Inishfree)
5 < 172 > … #120 Mackenzie Phelan (Lynn)
6 < 160.5 > … #122 Olivia Pitta (Mulvihill-Lynch)
7 < 158 > … #605 Jessica Leaning (Ryan-Kilcoyne - PA/MD)
8 < 155 > … #451 Erin Fitzgerald (Broesler)
9 < 133.5 > … #722 Margaret Naughton (An Clar)
.
1:07 PM
Event #855 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Irene Horgan, CT, Joanie Cass, NY & Paula Woodgate,
18 Registered, 16 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 235 > … #472 Caitlin Gallagher (Broesler)
2 < 204.5 > … #586 Jenna Kopeykin (Coyle)
3 < 200 > … #268 Sarah Anderson (Harney)
4 < 194.5 > … #645 Erika Mayette (Roisin Academy)
5 < 181 > … #262 Maree Albano (DeNogla)
6 < 166 > … #252 Kalina Yadlosky (Clann Na Cara)
7 < 152 > … #379 Abby Cunningham (Boland)
8 < 150 > … #226 Kristin Ullrich (Sheahan-Gormley)
.
3:55 PM
Event #865 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Kate O'Neill-Wosczyna, PA, Patty Lenihan, CT & Erin Kennedy, CT
17 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 253 > … #250 Abby Wynkoop (O'Grady-Quinlan)
2 < 213 > … #282 Ashley Beard (O'Grady-Quinlan)
3 < 195 > … #537 Rosie Hutchison (Aoibhneas an Rince)
4 < 191 > … #113 Amelia Peck (Broesler)
5 < 176 > … #700 Olivia Morin (Gilleoghan)
6 < 174 > … #499 Cally Griffin (McDonald School)
7 < 160 > … #521 Clare Hernon (Shea-Jennings)
.
4:18 PM
Event #875 Preliminary Boys and Girls Under 17
Judged by Kate O'Neill-Wosczyna, PA, Patty Lenihan, CT & Erin Kennedy, CT
11 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #309 Sarah Brown (Gallagher)
2 < 231 > … #470 Anna French (O'Grady-Quinlan)
3 < 196 > … #701 Aidan Moroz (Ryan-Kilcoyne - PA/MD)
4 < 183 > … #639 Veronica Mariano (McLaughlin-Goodwin-O'Shanecy)
5 < 170 > … #154 Maggie Rustowicz (McCarthy)
.
5:07 PM
Event #885 Preliminary Boys and Girls Under 18
Judged by Kate O'Neill-Wosczyna, PA, Patty Lenihan, CT & Erin Kennedy, CT
5 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 T < 240 > … #460 Emily Flynn (Carle)
1 T < 240 > … #679 Brigid Meagher (Broesler)
1 T < 240 > … #180 Claire Sheen (Rince Na Sonas)
.
4:43 PM
Event #895 Preliminary Men & Ladies 18 & Over
Judged by Eileen McDonogh-Moor, , Cathy Spencer Revis, NY & Joan Cass, NY
8 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #400 Amara Dieter (Aherne Sheehan)
2 < 225 > … #110 Lindsey Pappas (Horgan)
3 < 183 > … #392 Jennifer Dawson (Marie Moore)
4 < 174 > … #184 Susan Sheng (Aherne Sheehan)
.
10:37 AM
Event #910 Open Champion Girls Under 9
Judged by Eileen McDonogh-Moor, , Cathy Spencer Revis, NY & Joan Cass, NY
2 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #380 Jenna Cunningham (Verlin)
2 < 225 > … #405 Erin Dixon (Pender-Keady)
.
10:41 AM
Event #920 Open Champion Girls Under 10
Judged by Eileen McDonogh-Moor, , Cathy Spencer Revis, NY & Joan Cass, NY
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #376 Alicia Cunniff-Caracciolo (Doherty Petri)
.
10:47 AM
Event #930 Open Champion Girls Under 11
Judged by Eileen McDonogh-Moor, , Cathy Spencer Revis, NY & Joan Cass, NY
6 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #293 McKayla Boyd (O'Rourke)
2 < 250 > … #515 Sophia Hatch (Johnston)
3 < 195 > … #705 Ava Moylan (Flynn)
4 < 180 > … #288 Lily Blank (O'Rourke)
.
10:08 AM
Event #940 Open Champion Girls Under 12
Judged by Eileen McDonogh-Moor, , Cathy Spencer Revis, NY & Joan Cass, NY
11 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 253 > … #671 Aine McIntyre (Johnston)
2 < 231 > … #495 Emily Grace (Kelly-Oster)
3 < 200 > … #520 Keeley Hayes (Fitzpatrick)
4 < 185 > … #429 Mia Eltzholtz (Ardmore)
5 < 184 > … #325 Kayla Campisi (Flynn)
.
12:52 PM
Event #950 Open Champion Girls Under 13
Judged by Eileen McDonogh-Moor, , Cathy Spencer Revis, NY & Joan Cass, NY
12 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 228 > … #563 Brooke Kelly (Gilleoghan)
2 < 213 > … #623 Caitlin Lynch (Mulvihill-Lynch)
3 < 207 > … #404 Mary Grace Dimock (Drumcliffe)
4 T < 176.5 > … #264 Sage Almstead (Roisin Academy)
4 T < 176.5 > … #164 Jillian Scanlon (Verlin)
.
2:31 PM
Event #954 Boys Champion Under 13
Judged by Eileen McDonogh-Moor, , Cathy Spencer Revis, NY & Joan Cass, NY
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #312 Christophe Bullard (Peter Smith)
.
2:54 PM
Event #960 Open Champion Girls Under 14
Judged by Eileen McDonogh-Moor, , Cathy Spencer Revis, NY & Joan Cass, NY
17 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #492 Claire Goode (Broesler)
2 < 225 > … #285 Kerri Betz (Ryan-Kilcoyne - PA/MD)
3 < 187.5 > … #228 Kasey Van Doran (Flynn)
4 < 164 > … #655 Therese McCoy (Gallagher)
5 < 158 > … #428 Julia Eltzholtz (Ardmore)
6 < 154.5 > … #160 Sierra Sander (McDonald School)
7 < 149.5 > … #284 Shea Betten (Lynn)
8 < 148 > … #153 Alyssa Rothman (Peter Smith)
.
2:25 PM
Event #964 Boys Champion Under 14
Judged by Eileen McDonogh-Moor, , Cathy Spencer Revis, NY & Joan Cass, NY
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #680 Declan Meagher (Broesler)
.
4:08 PM
Event #970 Open Champion Girls Under 15
Judged by Eileen McDonogh-Moor, , Cathy Spencer Revis, NY & Joan Cass, NY
21 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 254.5 > … #678 Kayla McMennamin (Coyle)
2 < 235 > … #737 Kerry Anne O'Neill (An Clar)
3 < 193 > … #723 Jean-Marie Neave (Donny Golden)
4 < 168 > … #497 Emily Grady (Lenihan)
5 < 165 > … #272 Hailey Atiyeh (O'Grady-Quinlan)
6 < 161.5 > … #326 Aisling Cantillon (Donny Golden)
7 < 157 > … #619 Meghan Loftus (Drumcliffe)
.
2:27 PM
Event #974 Boys Champion Under 15
Judged by Eileen McDonogh-Moor, , Cathy Spencer Revis, NY & Joan Cass, NY
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #297 Joey Brad (Lynn)
.
3:44 PM
Event #980 Open Champion Girls Under 16
Judged by Irene Horgan, CT, Joanie Cass, NY & Paula Woodgate,
22 Registered, 17 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 T < 240 > … #480 Brianna Genthe (Peter Smith)
1 T < 240 > … #239 Lauren Walsh (Inishfree)
2 < 235 > … #280 Tess Barrett (Peter Smith)
3 < 177 > … #719 CarlieJane Nasseh (Ardmore)
4 < 150.5 > … #434 Kathryn Facelle (O'Rourke)
5 < 141.5 > … #612 Isabelle Leon (Kerry)
6 < 138.5 > … #183 Meghan Sheil (Inishfree)
7 < 137 > … #111 Emily Parry (Curran School)
8 < 135 > … #457 Rebecca Flanagan (Johnston)
.
4:32 PM
Event #990 Open Champion Girls Under 17
Judged by Irene Horgan, CT, Joanie Cass, NY & Paula Woodgate,
11 Registered, 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #444 Delanie Fekert (Donny Golden)
2 < 210.5 > … #112 Hailey Payea (Broesler)
3 < 205 > … #278 Molly Bancroft (Inishfree)
4 < 181 > … #459 Allison Flood (Devrin Academy)
.
12:18 PM
Event #1000 Open Champion Girls Under 18
Judged by Eileen McDonogh-Moor, , Cathy Spencer Revis, NY & Joan Cass, NY
8 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #628 Emily Mahana (Roisin Academy)
2 < 240 > … #385 Alanah Mairead D'Arcy (Broesler)
3 < 200 > … #292 Reilly Bonner (Devrin Academy)
.
2:13 PM
Event #1004 Boys Champion Under 18
Judged by Eileen McDonogh-Moor, , Cathy Spencer Revis, NY & Joan Cass, NY
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #167 Liam Schofield (Muggivan)
.
11:28 AM
Event #1010 Open Champion Ladies 18 & Over
Judged by Eileen McDonogh-Moor, , Cathy Spencer Revis, NY & Joan Cass, NY
13 Registered, 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #401 Elisabeth DiMauro (Lynn)
2 < 220 > … #720 Emilie Nasseh (Ardmore)
3 < 206 > … #541 Katie Jamieson (Drumcliffe)
4 < 193 > … #617 Amanda Lewton (Shea-Jennings)
.
2:18 PM
Event #1014 Mens Champion 18 & Over
Judged by Eileen McDonogh-Moor, , Cathy Spencer Revis, NY & Joan Cass, NY
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #359 Gannon Connors (Clann Na Cara)