Shamrock Feis 2013

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Shamrock Feis 2013 Grade Results PDF

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Grade Results Here - pdf format


Shamrock Feis 2013 As Tabulated by Jim M from FeisWeb.Com on Sun Feb 3
Overall ReCap: There were 355 Champions registered for the feis and 290 danced. 157 were awarded (54.1%).
Champion regular events ended shortly after 4:17 PM when last regular events was tabulated. There were 3 rounds for OC and 2 rounds for PC. Round awards for OC events.
I congratulate the Feis Committtee, the wonderful group of parents and all the friendly, knowledgable volunteers involved with this success.
My special thanks to Caitriona Johnson for champ tabulation assistance throughout the day.
My thanks to Sheila, Shannon and their Committee for having me join them again.
.
10:56 AM
Event #340 Preliminary Boys and Girls Under 8
Judged by Judy De Napoli, CO, John Cunniffe, MA & Sheila Dupuis, CT
5 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #174 Anna Canniff (Dunleavy Shaffer)
2 < 240 > … #585 Kate Nugent (Lynn)
3 < 230 > … #282 Lauren Farrell (Dunleavy Shaffer)
4 < 180 > … #730 Emily Sullivan (Harney)
5 < 168 > … #531 Cecelia Medico (Woods)
.
11:09 AM
Event #341 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by Judy De Napoli, CO, John Cunniffe, MA & Sheila Dupuis, CT
12 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 233 > … #288 Bridget Fessenden (Harney)
2 < 225 > … #808 Emma Cullinan (Scoil Rince Saoirse)
3 < 204.5 > … #575 Ella Neret (Dunleavy Shaffer)
4 < 196 > … #317 Mairead Gallagher (Dunleavy Shaffer)
5 < 176.5 > … #253 Piper Doyle (Sheeaun Academy)
.
11:07 AM
Event #342 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Siobhan Moore, NY, Kerry Oster, NY & Noreen Melvin, MA
15 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 225 > … #500 Kieran McByrne (Inishfree)
2 < 200 > … #235 Julia Denys (Lynn)
3 < 193 > … #297 Grace Flores (Scoil Rince Naomh Attracta)
4 < 185 > … #428 Ronan Kelly (Brady)
5 < 177 > … #860 Anna Pacilio (Pender-Keady)
6 < 167 > … #395 Alexa Iassogna (Lenihan)
7 < 157 > … #478 Maeve Malloy (Lenihan)
8 < 151 > … #136 Annie Benting (O'Shea-Chaplin)
.
11:26 AM
Event #343 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Siobhan Moore, NY, Kerry Oster, NY & Noreen Melvin, MA
14 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #608 Brianna O'Rourke (Griffith)
2 < 213 > … #290 Naomi Fitzgerald (Harney)
3 < 206 > … #707 Isabel Siu-Zmuidzinas (O'Shea-Chaplin)
4 < 176 > … #352 Orla Hagan (Lynn)
5 < 160 > … #189 Conor Clarke (Woods)
6 < 157.5 > … #694 Clare Shanahan (Lenihan)
.
10:28 AM
Event #344 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Judy De Napoli, CO, John Cunniffe, MA & Sheila Dupuis, CT
23 Registered, 19 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #588 Erin O'Brien (Scoil Rince Naomh Attracta)
2 < 185 > … #542 Samantha Mihalko (Gray)
3 < 180 > … #701 Katie Sheerin (Johnston)
4 < 160 > … #696 Mya Shanahan (Lynn)
5 < 157.5 > … #640 Jayne Rathbone (Hansen-Keohane)
6 < 157 > … #589 Katherine O'Brien (Scoil Rince Naomh Attracta)
7 < 152 > … #226 Hailey Curtis (Johnston)
8 < 144 > … #298 Chloe Foglia (Druid Academy)
9 < 141.5 > … #611 Ryan O'Sullivan (Dunleavy Shaffer)
10 < 140.5 > … #496 Maeve McAllister (O'Shea-Chaplin)
.
10:59 AM
Event #345 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Siobhan Moore, NY, Kerry Oster, NY & Noreen Melvin, MA
22 Registered, 19 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 212 > … #803 Maeve Connorton (Young School - NY)
2 < 210 > … #671 Amelia Rozear (Lenihan)
3 < 189.5 > … #726 Vincent Stifano (Griffith)
4 < 184.5 > … #393 Emma Rose Hurley (Spirited Soles)
5 < 176 > … #139 Shea Betten (Lynn)
6 < 161.5 > … #470 Tara Lynch (Shamrock)
7 < 149.33 > … #864 Mackenzie Phelan (Lynn)
8 < 141.5 > … #610 Mary O'Sullivan (Dunleavy Shaffer)
9 < 138 > … #402 Emily Johnson (Sheeaun Academy)
10 < 137.5 > … #551 Mackenzie Margaret Mosco (Burke-Conroy)
.
9:46 AM
Event #346 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Judy De Napoli, CO, John Cunniffe, MA & Sheila Dupuis, CT
23 Registered, 21 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #779 Anna Woodard (Griffith)
2 < 208.5 > … #259 Niamh Duffy (O'Shea-Chaplin)
3 < 176.5 > … #152 Patrick Breen (Broesler)
4 < 175 > … #643 Caitlin Reid (Pender-Keady)
5 < 166.5 > … #377 Sophie Herrmann (Carle)
6 < 155 > … #313 Caitlin Gallagher (Broesler)
7 < 151.5 > … #485 Tripanne Manuel (Broesler)
8 < 141 > … #413 Kelly Katigbak (Short)
9 < 133 > … #225 Abby Cunningham (Boland)
10 < 127 > … #884 Kalina Yadlosky (Clann Na Cara)
11 < 126 > … #582 Lindsey Noniewicz (Gray)
.
9:27 AM
Event #347 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Marie Moore-Cunniffe, NJ, Ann Devine, CT & Maureen Greene-O'Leary, MA
19 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 T < 202.5 > … #405 Maryjane Johnson (Shamrock)
1 T < 202.5 > … #805 Maura Connorton (Young School - NY)
2 < 201 > … #256 Clare Duffus (Burke-Conroy)
3 < 194 > … #625 Sofia Piela (O'Grady-Quinlan)
4 < 179.5 > … #626 Collette Poisson (Murray)
5 < 166 > … #471 Taylor Lynch (Coogan)
6 < 161 > … #143 Katarina Blonski (Murray)
.
9:58 AM
Event #348 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Siobhan Moore, NY, Kerry Oster, NY & Noreen Melvin, MA
18 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #796 Rebecca Clayson (Rince Na Tiarna)
2 < 197 > … #171 Patricia Canavan (Broesler)
3 < 182 > … #777 Alexa Wisnieski (Golden Harp)
4 < 178 > … #751 Danielle Veith (Lenihan)
5 < 163 > … #347 MaryKate Griffin (Goulding)
6 < 162 > … #634 Katie Quinlan (Rince Na Tiarna)
7 < 159 > … #199 Fiona Connolly (Inishfree)
.
9:44 AM
Event #349 Preliminary Men & Ladies 16 & Over
Judged by Maureen Cunniffe-Daly, IRE, Breda O'Brien, NC & Colleen Mulhern, IL
28 Registered, 22 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #743 Joshua Tobing (Teelin)
2 T < 200 > … #464 Amanda Lloyd (Dunleavy Shaffer)
2 T < 200 > … #121 Elizabeth Barber (Spirited Soles)
3 < 178 > … #312 Kayla-Hope Gagne (Short)
4 < 151.5 > … #181 Caitlin Cassidy (Smith-Houlihan)
5 < 151 > … #574 Maggie Nee (Dunleavy Shaffer)
6 < 142 > … #700 Claire Sheen (Rince Na Sonas)
7 < 141 > … #328 Nicole Germain (Lenihan)
8 < 135 > … #497 Stefanie McArdle (Griffith)
9 < 134 > … #120 Alexandra Barber (Dunleavy Shaffer)
10 < 133 > … #729 Sarah Kate Stuart (Coogan)
.
10:12 AM
Event #400 Open Champion Boys And Girls Under 9 (Event Name Fixed)
Judged by Marie Moore-Cunniffe, NJ, Ann Devine, CT & Maureen Greene-O'Leary, MA
6 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #118 Misha Bane (Harney)
2 < 230 > … #593 Brigid O'Connor (Murray)
3 < 215 > … #536 Kiley Meringer (O'Shea-Chaplin)
.
10:21 AM
Event #401 Open Champion Girls Under 10
Judged by Marie Moore-Cunniffe, NJ, Ann Devine, CT & Maureen Greene-O'Leary, MA
8 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #175 Sarah Canniff (Dunleavy Shaffer)
2 < 213 > … #618 Marissa Patrizio (Petri School)
3 < 200 > … #773 Zali Williams (Ardmore)
.
1:01 PM
Event #402 Open Champion Girls Under 11
Judged by Maureen Cunniffe-Daly, IRE, Breda O'Brien, NC & Coleen Mulhern, IL
11 Registered, 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #524 Aine McIntyre (Johnston)
2 < 240 > … #476 Audrey Malila (Murray)
3 < 215 > … #461 Olivia Lenk (Murray)
4 < 170 > … #414 Bridget Keary (Lenihan)
.
12:32 PM
Event #403 Open Champion Girls Under 12
Judged by Judy De Napoli, CO, Siobhan Moore, NY & Sheila Dupuis, CT
13 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 228 > … #158 Sadie Bucknam (Murray)
2 < 213 > … #338 Brynn Golden (Dunleavy Shaffer)
3 < 205 > … #527 Zenaida McKinney (Scoil Rince Naomh Attracta)
4 < 201 > … #267 Maggie Eaton (Murray)
5 < 181 > … #738 Alexandra Terres (Broesler)
6 < 170.5 > … #754 Amy Viens (Griffith)
.
11:54 AM
Event #404 Open Champion Girls Under 13
Judged by Marie Moore-Cunniffe, NJ, Ann Devine, CT & Maureen Greene-O'Leary, MA
25 Registered, 21 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #154 Nicoletta Bremer (Bremer)
2 < 205 > … #153 Julianna Bremer (Bremer)
3 < 193 > … #511 Rachel McCully (Murray)
4 < 181 > … #101 Brooke Adamson (Brady)
5 < 174 > … #767 Chloe Williams (Ardmore)
6 < 159 > … #772 Maeve Williams (Brady)
7 < 138 > … #383 Cody Hoctor (Johnston)
8 < 137 > … #322 Jennifer Gargan (Brady)
9 < 130 > … #624 Emma Peterson (Harney)
10 < 126.5 > … #479 Erin Maloney (Harney)
11 T < 126 > … #781 Shanon Woods (Woods)
11 T < 126 > … #339 Claire Goode (Broesler)
.
1:43 PM
Event #405 Open Champion Girls Under 14
Judged by Marie Moore-Cunniffe, NJ, Ann Devine, CT & Maureen Greene-O'Leary, MA
21 Registered, 16 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #569 Clare Murray MacRitchie (Murray)
2 < 231 > … #123 Shaela Barry (Shamrock)
3 < 215 > … #780 Kendall Grace Woodcock (Harney)
4 < 193 > … #185 Gianna Cheeseman (Broesler)
5 < 155 > … #441 Aine Maighread King (Brady)
6 < 150.5 > … #430 Sinead Kelly (Brady)
7 < 148 > … #227 Kaitlyn Curtis (Johnston)
8 < 141.5 > … #342 Emily Grady (Lenihan)
.
3:13 PM
Event #406 Open Champion Girls Under 15
Judged by Marie Moore-Cunniffe, NJ, Ann Devine, CT & Maureen Greene-O'Leary, MA
23 Registered, 16 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #822 Kaela Gray Milewski (Gray)
2 < 200 > … #140 Aislinn Bevill (Pender-Keady)
3 < 175 > … #685 Emma Schiller (Harney)
4 < 172 > … #116 Kate Babcock (Murray)
5 < 163 > … #438 Payton Kiel (Pender-Keady)
6 < 155 > … #468 Caitlin Lynch (McInerney)
7 < 154.5 > … #455 Samantha Leary (Dunleavy Shaffer)
8 < 154 > … #359 Margaret Hanley (Dunleavy Shaffer)
.
2:55 PM
Event #407 Open Champion Girls Under 16
Judged by Maureen Cunniffe-Daly, IRE, Breda O'Brien, NC & Coleen Mulhern, IL
20 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #404 Haley Johnson (Dunleavy Shaffer)
2 < 250 > … #839 Jennifer Mancini (Murray)
3 < 192.5 > … #122 Mairead Barry (Shamrock)
4 < 159 > … #481 Carly Mangan (Spirited Soles)
5 < 156 > … #332 Claire Gilliland (Dunleavy Shaffer)
6 < 147 > … #482 Hayley Mangan (Spirited Soles)
7 < 142 > … #872 Rebecca Ruotolo (Inishfree)
8 < 140 > … #558 Rebecca Munro (O'Shea-Chaplin)
9 < 134 > … #434 Gillian Kenney (Murray)
.
4:17 PM
Event #408 Open Champion Girls Under 17
Judged by Marie Moore-Cunniffe, NJ, Ann Devine, CT & Maureen Greene-O'Leary, MA
12 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #863 Kelsey Parry (Pender-Keady)
2 < 218 > … #217 Elizabeth Croker (Lenihan)
3 < 215 > … #325 Margaret Garvey (Brady)
4 < 188 > … #229 Alanah Mairead D'Arcy (Broesler)
5 < 186 > … #807 Kelsey Crone (Short)
6 < 156 > … #299 Caileen Foley (McInerney)
.
11:40 AM
Event #409 Open Championship Ladies 17 & Over
Judged by Maureen Cunniffe-Daly, IRE, Breda O'Brien, NC & Coleen Mulhern, IL
31 Registered, 25 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 13 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 256 > … #723 Emily Stewart (Scoil Rince Naomh Attracta)
2 < 235 > … #844 Kelly McCourt (Gray)
3 < 185 > … #833 Brittany Krause (Drumcliffe)
4 < 177.5 > … #439 Erin Kiley (Lenihan)
5 < 174 > … #440 Grace Kiley (Lenihan)
6 < 165 > … #619 Kelsey Pearse (Gray)
7 < 156 > … #676 Hannah Russ (Dunleavy Shaffer)
8 < 135 > … #178 Olivia Casano (Proto Casano)
9 < 133 > … #862 Hailey Parry (Pender-Keady)
10 < 128 > … #257 Erin Duffy (Lenihan)
11 < 120.5 > … #345 Kristyn Grattan (Brady)
12 < 118.5 > … #268 Elizabeth Eddy (Murray)
13 < 114 > … #412 Kiara Kallaway (Lenihan)
.
4:02 PM
Event #424 Open Champion Boys Und 14 & Und 16
Judged by Marie Moore-Cunniffe, NJ, Ann Devine, CT & Maureen Greene-O'Leary, MA
3 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #535 Patrick Mello (Harney)
2 < 225 > … #394 Tucker Hutchinson (Griffith)
.
3:01 PM
Event #425 Open Championship Men 16 & Over
Judged by Maureen Cunniffe-Daly, IRE, Breda O'Brien, NC & Coleen Mulhern, IL
4 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #266 Colin Dyson (Griffith)
2 < 225 > … #127 Griffin Bartone (Griffith)
3 < 195 > … #166 Christian Cairone (Horgan)