Syracuse Feis 2008

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Grade PDF archive results not available.

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Syracuse Feis 2008 As Tabulated by Carrie, FeisWeb.Com on Sat Sep 20
Overall ReCap:There were 349 PC & OC Champions registered while 291 actually danced. 152 were awarded (52.1%).
Champion regular events ended shortly after 5:22 PM when last regular event was tabulated. There were 2 rounds for PC & 2 rounds for OC.
My Congratulations to the Feis Committee. Thanks for asking us back.
.
10:19 AM
Event #509 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by Maire Clerkin, John O'Keefe & Laura Masters
19 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #781 Lillian Pich ( Woodgate-Shamrock )
2 < 250 > … #301 Shauna Deery ( Woodgate-Shamrock )
3 < 163 > … #350 Ellie Evans ( Corrigan )
4 < 157.5 > … #944 Meghann Stark ( Reaney )
5 < 157 > … #376 Brigid Flynn ( O'Sullivan )
6 < 152 > … #484 Talia Johnstone ( Woodgate-Shamrock )
7 < 151.5 > … #583 Paige Mackintosh ( Finnegan )
.
11:03 AM
Event #510 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Maire Clerkin, John O'Keefe & Laura Masters
24 Registered, 22 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #131 Colleen Augello ( Johnston )
2 < 221 > … #840 Nieve Robinson ( Goggin-Carroll )
3 < 214.5 > … #778 Hayley Pereira ( Goggin-Carroll )
4 < 184 > … #231 Nyles Church ( Reaney )
5 < 169 > … #369 Rebecca Flanagan ( Johnston )
6 < 164.5 > … #939 Shelby Stack ( Johnston )
7 < 145 > … #232 Molly Ciarla ( Johnston )
8 < 144 > … #668 Tierney Mikula ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
9 < 138 > … #309 Olivia Devlin ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
10 < 131.5 > … #732 Megan O'Connell ( Tir Na Greine )
11 < 121.5 > … #1063 Katie Zenker ( Goggin-Carroll )
.
11:26 AM
Event #511 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Maire Clerkin, John O'Keefe & Laura Masters
20 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #1051 Jemma Yates ( Goggin-Carroll )
2 < 233 > … #366 Halle FitzGerald ( McCarthy )
3 < 218 > … #511 MacKenzie Kimball ( Johnston )
4 < 183 > … #813 Triona Reaney-Brown ( Reaney )
5 < 171 > … #390 Isabel Gamus ( Goggin-Carroll )
6 < 145.5 > … #562 Megan L'Heureux ( Short )
7 < 144 > … #468 Maura Ingraham ( Carle )
8 < 142.5 > … #221 Lily Chafetz ( Short )
.
12:05 PM
Event #512 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Maire Clerkin, John O'Keefe & Laura Masters
14 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 230 > … #788 Gregory Piper ( Butler-Fearon-Oconnor )
2 < 218 > … #241 Marin Collins ( O'Sullivan )
3 < 215 > … #215 Bailey Carter ( Boland )
4 < 210 > … #168 Carly Bova ( Johnston )
5 < 164 > … #371 Connor Fletcher ( Goggin-Carroll )
6 < 155 > … #609 Kylie Martell ( Woodgate-Shamrock )
.
12:20 PM
Event #513 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Maire Clerkin, John O'Keefe & Laura Masters
25 Registered, 24 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #1013 Kelly Elizabeth Walsh ( Boland )
2 < 191 > … #391 Christina Gates ( Clann Na Cara )
3 < 190 > … #579 Alexis MacCallum ( Reaney )
4 < 174.33 > … #894 Elizabeth Selkis ( Boland )
5 < 171 > … #324 Kelly Downes ( Johnston )
6 < 169.5 > … #564 Kayla Littlejohn ( Fay-Healy )
7 < 158 > … #695 Rachel Munnett ( Johnston )
8 < 150 > … #1017 Caitlin Ware ( Gallagher )
9 < 131 > … #988 Georgia Tuttle ( O'Keefe - NY )
10 < 126.5 > … #1021 Nicole Watterud ( Ashford )
11 < 124.33 > … #171 Shannon Brambs ( O'Hare )
12 < 121 > … #526 Heather Kollmann ( Goggin-Carroll )
.
2:52 PM
Event #514 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Maire Clerkin, John O'Keefe & Laura Masters
35 Registered, 33 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 18 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #744 Morgan O'Leary ( Young School )
2 < 210 > … #591 Maggie Malaney ( O'Hare )
3 < 176 > … #440 Kelly Hennessy ( Woodgate-Shamrock )
4 < 168 > … #780 Emma Pich ( Woodgate-Shamrock )
5 < 166 > … #830 Sophie Reynolds ( Fay-Healy )
6 < 160.5 > … #244 Jordan Connell ( Johnston )
7 < 158.5 > … #464 Meg Hughes ( Johnston )
8 < 136.5 > … #719 Meghan Nowak ( Woodgate-Shamrock )
9 < 132.5 > … #222 Colleen Chaney ( Murray )
10 < 129.5 > … #595 Clare Malone ( Boland )
11 < 128 > … #224 Mary Kate Chaney ( Murray )
12 < 120.5 > … #546 Emma Lavallee ( Short )
13 < 113 > … #683 Delaina Morris-Johnstone ( Woodgate-Shamrock )
14 < 112 > … #884 Charlotte Schwartz ( Short )
15 < 109 > … #929 Morgan Spear ( Carle )
16 < 100.5 > … #1009 Cara Waldraff ( O'Sullivan )
17 T < 99.5 > … #321 Ellen Dooley ( Boland )
17 T < 99.5 > … #796 Emma Poulin ( Butler-Fearon-Oconnor )
.
4:02 PM
Event #515 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Maire Clerkin, John O'Keefe & Laura Masters
29 Registered, 25 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 13 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 209 > … #777 Mikaela Penney ( Miller )
2 < 197 > … #616 Rochelle McAdam ( Goggin-Carroll )
3 < 183.5 > … #146 Trisha Belleville ( Faherty )
4 T < 183 > … #548 Lucas Lawton ( Short )
4 T < 183 > … #402 Alexandria Graham ( Drumcliffe )
5 < 171.5 > … #442 Stacey Hepburn ( Miller )
6 < 149.5 > … #590 Samantha Mailhot ( Short )
7 < 138 > … #554 Jessica Lees ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
8 < 134.5 > … #1003 Lexi Varos ( Flanagan-O'Hare )
9 < 134 > … #465 Amy Hummel ( O'Sullivan )
10 < 133.5 > … #451 Sarah Hiti ( Leneghan )
11 < 132.5 > … #754 Colleen O'Toole ( McGinley )
12 < 130 > … #940 Katherine Stahlkopf ( Goggin-Carroll )
.
4:14 PM
Event #516 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Maire Clerkin, John O'Keefe & Laura Masters
17 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 253 > … #680 Cassandra Moran ( Boland )
2 < 214 > … #1061 Leah Zembiec ( Johnston )
3 < 205 > … #976 Jessica Thompson ( Butler-Fearon-Oconnor )
4 < 186 > … #406 Shannon Graves ( McCarthy )
5 T < 175 > … #690 Madeline Muench ( Murray )
5 T < 175 > … #927 Brianna Snyder ( Clann Na Cara )
6 < 149 > … #169 Emily Bowser ( Rochez )
7 < 147 > … #452 Casey Hoctor ( Johnston )
.
4:58 PM
Event #517 Preliminary Boys and Girls Under 17
Judged by Maire Clerkin, John O'Keefe & Laura Masters
19 Registered, 17 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 47% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #584 Beth MacNeil ( Greene School )
2 < 223.5 > … #700 Jennifer Murphy ( Graham )
3 < 207 > … #954 Meredith Stone ( McCarthy )
4 < 184.5 > … #506 Simon Kiley ( Short )
5 < 166 > … #454 Leah Hodder ( Young School )
6 < 163 > … #189 Catherine Bulman ( Finnegan )
7 < 154 > … #849 Elizabeth Rosevear ( Bell )
8 < 136.5 > … #261 Julia Cote ( Short )
.
5:22 PM
Event #519 Preliminary Men and Ladies 17 & Over
Judged by Maire Clerkin, Maureen O'Leary & Laura Masters
22 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 247 > … #112 Lauren Altman ( O'Sullivan )
2 < 240 > … #611 Rachael Martin ( O'Keefe - CT )
3 < 193 > … #967 Catherine Swanson ( O'Donnell )
4 < 175 > … #274 Kathryn Crowley ( Murphy Irish Arts )
5 < 153 > … #360 Rachel Feldman ( Short )
6 < 147.5 > … #413 Samantha Griffin ( Short )
7 < 142.5 > … #789 Emma Plumley ( Bracken School of Irish Dance )
8 < 142 > … #982 Patricia Townsend ( Short )
9 < 140 > … #679 Melanie Moore ( Fay-Healy )
.
12:26 PM
Event #609 Open Championship Girls Under 9
Judged by Christine Kilcoyne, Owen McAuley & Kathleen Dennehy
2 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #962 Julianna Summa ( Bremer )
2 < 225 > … #964 Nicoletta Summa ( Bremer )
.
11:11 AM
Event #611 Open Championship Girls Under 11
Judged by Christine Kilcoyne, Owen McAuley & Kathleen Dennehy
11 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #509 Meaghan Kilmartin ( Short )
2 < 222.5 > … #395 Valerie Gladiator ( Reaney )
3 < 202.5 > … #763 Kylie Paliani ( Corrigan )
4 < 191 > … #655 Brynna McVittie ( Woodgate-Shamrock )
5 < 175.5 > … #188 Erin Buckley ( Boland )
.
10:42 AM
Event #613 Open Championship Girls Under 13
Judged by Christine Kilcoyne, Owen McAuley & Kathleen Dennehy
18 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #449 Micheala Hinds ( Butler )
2 < 235 > … #308 Merry Jo Devine ( Johnston )
3 < 192.5 > … #183 Sarah Brown ( McGinley )
4 < 183 > … #249 Emily Conway ( Broesler )
5 < 159.5 > … #200 Molly Caldwell ( Johnston )
6 < 157.5 > … #653 Sarah Grace McNally ( Short )
7 < 151.5 > … #252 Maggie Cook ( Goggin-Carroll )
.
12:39 PM
Event #614 Open Championship Girls Under 14
Judged by Christine Kilcoyne, Owen McAuley & Kathleen Dennehy
18 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 252.5 > … #857 Claire Ryan ( O'Keefe - NY )
2 < 222 > … #197 Colleen Byrnes ( Johnston )
3 < 191 > … #818 Kristin Redmond ( Johnston )
4 < 190 > … #472 Joanne Jamestee ( Goggin-Carroll )
5 < 177.5 > … #807 Katherine Radojewski ( Woodgate-Shamrock )
6 < 152.5 > … #165 Lucy Bouchard ( Short )
7 < 142.5 > … #470 Sarah Jabour ( Boland )
8 < 141 > … #530 Brittany Krause ( Drumcliffe )
.
2:09 PM
Event #615 Open Championship Girls Under 15
Judged by Christine Kilcoyne, Owen McAuley & Kathleen Dennehy
13 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #180 Erinn Brown ( McGinley )
2 < 215 > … #1041 Emily Wood ( Goggin-Carroll )
3 < 200 > … #908 Brittany Silla ( Goggin-Carroll )
4 < 181 > … #167 Jacqueline Boutilier ( Goggin-Carroll )
5 < 159 > … #1050 Allyson Yates ( Goggin-Carroll )
.
4:27 PM
Event #617 Open Championship Girls Under 17
Judged by Christine Kilcoyne, Owen McAuley & Kathleen Dennehy
29 Registered, 20 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #299 Ashley Davidson ( Butler-Fearon-Oconnor )
2 < 224.5 > … #963 Michela Summa ( Bremer )
3 < 196.5 > … #984 Abigail Trageser ( Johnston )
4 < 191 > … #542 Leandra Langlois ( Short )
5 < 164.5 > … #612 Bridget Mason ( Sue Fay Healy )
6 < 154 > … #408 Rachel Greene ( Reaney )
7 < 151.33 > … #473 Sarah Jamestee ( Goggin-Carroll )
8 < 146.5 > … #322 Liandra Doonan ( Short )
9 < 144 > … #951 Rebecca Stewart ( Goggin-Carroll )
10 < 127.5 > … #435 Celina Hawkins ( Fay-Healy )
.
4:48 PM
Event #619 Open Championship Girls Under 19
Judged by Christine Kilcoyne, Owen McAuley & Kathleen Dennehy
15 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #782 Jackie Piecuch ( Woodgate-Shamrock )
2 < 231 > … #783 Jenna Piecuch ( Woodgate-Shamrock )
3 < 220 > … #572 Emily Lupiano ( Fay-Healy )
4 < 200 > … #1047 Natasha Woytiuk ( Short )
5 < 175.5 > … #652 Elspeth McMurray ( Short )
6 < 156 > … #1010 Allison Walker ( Short )
.
5:08 PM
Event #621 Open Championship Ladies 19 & Over
Judged by Christine Kilcoyne, Owen McAuley & Kathleen Dennehy
13 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 46% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #573 Courtney Lussier ( Boland )
2 < 209 > … #839 Colleen Robinson ( Woodgate-Shamrock )
3 < 203 > … #497 Jacqueline Kellish ( Trinity )
4 < 180 > … #906 Nora Sherry ( Reaney )
5 < 176 > … #327 Charmayne Dulley ( Butler-Fearon-Oconnor )
6 < 171.5 > … #264 Stephanie Coull ( Short )
.
11:38 AM
Event #713 Open Championship Boys Under 13
Judged by Christine Kilcoyne, Owen McAuley & Kathleen Dennehy
2 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #246 Gannon Connors ( Drumcliffe )
.
11:40 AM
Event #715 Open Championship Boys Under 15
Judged by Christine Kilcoyne, Owen McAuley & Kathleen Dennehy
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #118 Patrick Andison ( Butler-Fearon-Oconnor )
.
11:33 AM
Event #717 Open Championship Boys Under 17
Judged by Christine Kilcoyne, Owen McAuley & Kathleen Dennehy
3 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #863 Peter Ryan ( O'Keefe - NY )