Syracuse Feis 2009

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Grade PDF archive results not available.

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Syracuse Feis 2009 As Tabulated by Colleen, FeisWeb.Com on Sat Sep 19
Overall ReCap: There were 320 PC & OC Champions registered for the feis and 264 danced. 137 were awarded (50%).
Champion regular events ended shortly after 4:14 PM when last regular event was tabulated. There 2 rounds for PC and 2 rounds OC.

.
10:40 AM
Event #509 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by LuAnn O'Rourke-Boyd, Cathy Spencer-Revis & Brenda Crossen-Finn
10 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #772 Fiona Reynolds ( Fay-Healy )
2 < 250 > … #460 Talia Johnstone ( Woodgate-Shamrock )
3 < 180 > … #210 Lindsay Clarke ( Finnegan )
4 < 170.5 > … #135 Danielle Batz ( Clann Na Cara )
5 < 166 > … #486 Kiera Kenny ( NFOC )
.
10:50 AM
Event #510 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by LuAnn O'Rourke-Boyd, Cathy Spencer-Revis & Brenda Crossen-Finn
14 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #867 Meghann Stark ( Reaney )
2 < 205 > … #861 Abby Stack ( Johnston )
3 < 181 > … #347 Brigid Flynn ( O'Sullivan )
4 < 169 > … #552 Paige Mackintosh ( Goggin-Carroll )
5 < 164 > … #324 Sierra Falcone ( Johnston )
6 < 163 > … #564 Aliyah Siobhan Malik ( Fay-Healy )
.
11:04 AM
Event #511 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by LuAnn O'Rourke-Boyd, Cathy Spencer-Revis & Brenda Crossen-Finn
21 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 262.5 > … #304 Paige Doyle ( Woodgate-Shamrock )
2 < 221 > … #126 Brigid Bane ( Harney )
3 < 174.5 > … #899 Tess Teodoro ( Johnston )
4 < 171 > … #862 Shelby Stack ( Johnston )
5 < 169.5 > … #145 Hailey Bicknell ( Carle )
6 < 148.5 > … #869 Martine Steiner ( NFOC )
7 < 147 > … #868 Maire Stea ( BFOC )
8 < 146 > … #968 Katie Zenker ( Goggin-Carroll )
9 < 144 > … #692 Jade O'hara ( BFOC )
.
11:37 AM
Event #512 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by LuAnn O'Rourke-Boyd, Cathy Spencer-Revis & Brenda Crossen-Finn
18 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #395 Isabella Haber ( Johnston )
2 < 229.5 > … #158 Chanel Brem ( Goggin-Carroll )
3 < 180 > … #181 Laura Campeau ( BFOC )
4 < 178 > … #756 Triona Reaney-Brown ( Reaney )
5 < 175.5 > … #193 Lily Chafetz ( Short )
6 < 174 > … #368 Isabel Gamus ( Goggin-Carroll )
7 < 154.5 > … #715 Kelly Palamar ( Young School )
.
11:57 AM
Event #513 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by LuAnn O'Rourke-Boyd, Cathy Spencer-Revis & Brenda Crossen-Finn
17 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #956 Emily Woolgar ( O'Donnell )
2 < 216 > … #440 Erin Louise Hunt ( Trillium )
3 < 170 > … #157 Carly Bova ( Johnston )
4 < 168 > … #507 Emily Kuettel ( Rochez )
5 < 163 > … #897 Erin Tackaberry ( NFOC )
6 < 159 > … #562 Emily Malfara ( McGinley )
7 < 158 > … #375 MacKenzie Goggin-Wade ( Goggin-Carroll )
8 < 147 > … #720 Mary Panzetta ( Rince Na Sonas )
.
12:10 PM
Event #514 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by LuAnn O'Rourke-Boyd, Cathy Spencer-Revis & Brenda Crossen-Finn
23 Registered, 16 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #529 Kayla Littlejohn ( Fay-Healy )
2 < 240 > … #125 Sharon Ball ( McGinley )
3 < 200 > … #503 Heather Kollmann ( Goggin-Carroll )
4 < 166 > … #709 Emma O'Toole ( McGinley )
5 < 163 > … #812 Bailey Sawyer ( Boland )
6 < 155 > … #912 Georgia Tuttle ( Drumcliffe )
7 < 153 > … #929 Sara Volo ( Boland )
8 < 142 > … #688 Laura O'Hanlon ( Lynn )
.
2:15 PM
Event #515 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Brenda Crossen-Finn, Cathy Spencer-Revis & Ann Marie O'Donnell
37 Registered, 34 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 17 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 248.5 > … #297 Ellen Dooley ( Boland )
2 < 222.5 > … #222 Jordan Connell ( Johnston )
3 < 183 > … #369 Emily Gaynor ( NFOC )
4 < 170.5 > … #632 Kelsey Mills ( NFOC )
5 < 163.5 > … #774 Sophie Reynolds ( Fay-Healy )
6 < 138 > … #730 Emma Pich ( Woodgate-Shamrock )
7 < 133.5 > … #644 Delaina Morris-Johnstone ( Woodgate-Shamrock )
8 T < 132 > … #130 Sierra Barrett ( Woodgate-Shamrock )
8 T < 132 > … #379 Katie Gorman ( McCarthy )
9 < 125.5 > … #194 Colleen Chaney ( Murray )
10 < 123.5 > … #565 Clare Malone ( Boland )
11 < 121 > … #844 Becky Sindrey ( NFOC )
12 < 118 > … #825 Charlotte Schwartz ( Short )
13 < 117.5 > … #153 Maura Bobak ( McCarthy )
14 < 109.5 > … #584 Alice McBride ( Boland )
15 < 108 > … #525 Saffron Levesque ( Short )
16 < 107.5 > … #196 Mary Kate Chaney ( Murray )
.
3:19 PM
Event #516 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Ann Marie O'Donnell, Cathy Spencer-Revis & Brenda Crossen-Finn
27 Registered, 22 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 198.5 > … #561 Samantha Mailhot ( Short )
2 < 191 > … #156 Emily Bond ( Woodgate-Shamrock )
3 < 190 > … #134 Brittany Bates ( Goggin-Carroll )
4 T < 186 > … #266 Emma Dans ( Trillium )
4 T < 186 > … #373 Ally Gilmour ( Reaney )
5 < 158.5 > … #944 Sarah Weese ( Goggin-Carroll )
6 < 156 > … #477 Megan Keating ( Young School )
7 < 154 > … #517 Victoria Leahy ( Goggin-Carroll )
8 < 152.5 > … #917 Katy Vadala ( Johnston )
9 < 151.5 > … #146 Keleigh Bicknell ( Carle )
10 < 126 > … #799 Marissa Russell ( Johnston )
.
3:29 PM
Event #517 Preliminary Boys and Girls Under 17
Judged by Ann Marie O'Donnell, Cathy Spencer-Revis & Brenda Crossen-Finn
19 Registered, 19 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #424 Casey Hoctor ( Johnston )
2 < 218.5 > … #689 Kaitlyn OHara ( Woodgate-Shamrock )
3 < 185.5 > … #955 Colleen Woods ( Woodgate-Shamrock )
4 < 175 > … #760 Meggie Reardon ( Greene )
5 < 154 > … #237 Kelly Anne Cote ( BFOC )
6 < 151 > … #627 Stephanie Milberry ( Faherty )
7 < 149 > … #800 Katie Rustowicz ( McCarthy )
8 < 148.5 > … #128 Megan Barmann ( Murphy Irish Arts )
9 < 143 > … #711 Kelcey Otten ( Farrell - NY )
10 < 142.5 > … #240 Andrea Cousineau ( Trillium )
.
4:14 PM
Event #519 Preliminary Boys and Girls 17 & Over
Judged by Ann Marie O'Donnell, Cathy Spencer-Revis & Brenda Crossen-Finn
24 Registered, 21 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 237 > … #585 Brenna McCabe ( McCarthy )
2 < 191 > … #127 Amanda Barker ( O'Sullivan )
3 < 171 > … #102 Amber Afseth ( Short )
4 < 168.5 > … #908 Patricia Townsend ( Short )
5 < 165 > … #630 Samantha Miller ( Young School )
6 < 163.5 > … #833 Alicia Sewell ( Kelly )
7 < 161.5 > … #391 Kelly Griffin ( Short )
8 < 152 > … #790 Andrea Romansky ( Young School )
9 < 148 > … #518 Lindsay LeBlanc ( Short )
10 < 140 > … #456 Jennifer Johnson - Anderson ( Johnson )
.
11:29 AM
Event #609 Open Championship Girls Under 9
Judged by Eileen McDonough-Moore, John O'Keefe & Orla Kelly-Huggert
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #731 Lillian Pich ( Woodgate-Shamrock )
.
11:51 AM
Event #611 Open Championship Girls Under 11
Judged by Eileen McDonough-Moore, John O'Keefe & Orla Kelly-Huggert
12 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #120 Colleen Augello ( Johnston )
2 < 218 > … #255 Kaitlyn Curtis ( Johnston )
3 < 193 > … #729 Hayley Pereira ( Goggin-Carroll )
4 T < 173 > … #659 Erin Murphy ( McInerney )
4 T < 173 > … #396 Meghan Hachey ( Woodgate-Shamrock )
5 < 168.5 > … #802 MaryElisabeth Rustowicz ( McCarthy )
.
1:20 PM
Event #613 Open Championship Girls Under 13
Judged by Eileen McDonough-Moore, John O'Keefe & Orla Kelly-Huggert
16 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 256 > … #187 Bailey Carter ( Boland )
2 < 221 > … #491 Meaghan Kilmartin ( Short )
3 < 200 > … #349 Laura Flynn ( McGinley )
4 < 178 > … #441 Audrey Hutton ( Burke-Conroy )
5 < 166 > … #339 Halle FitzGerald ( McCarthy )
6 < 157 > … #166 Erin Buckley ( Boland )
.
10:29 AM
Event #615 Open Championship Girls Under 15
Judged by Eileen McDonough-Moore, John O'Keefe & Orla Kelly-Huggert
28 Registered, 20 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 225 > … #559 Orla Mahon ( Short )
2 < 192 > … #277 Merry Jo Devine ( Johnston )
3 < 191.5 > … #106 Elizabeth Al-Jbouri ( NFOC )
4 < 183 > … #803 Claire Ryan ( Francis Academy )
5 < 166.5 > … #400 Shannon Hall ( NFOC )
6 < 157 > … #447 Sarah Jabour ( Boland )
7 < 156.33 > … #658 Elizabeth Murphy ( McInerney )
8 < 139.5 > … #808 Rebecca Sanders ( Woodgate-Shamrock )
9 < 139.33 > … #334 Emily Fejtek ( NFOC )
10 T < 136 > … #393 Kendal Griffler ( Early-McLoughlin )
10 T < 136 > … #438 MaryMargaret Hughes ( Johnston )
.
2:34 PM
Event #616 Open Championship Girls Under 16
Judged by Eileen McDonough-Moore, John O'Keefe & Orla Kelly-Huggert
11 Registered, 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 247 > … #513 Katie Lasda ( Johnston )
2 < 230 > … #708 Colleen O'Toole ( McGinley )
3 < 203 > … #851 Hayley Patricia Smock ( Drumcliffe )
4 < 191 > … #787 Simone Rodriguez ( Campbell - NY )
.
3:00 PM
Event #617 Open Championship Girls Under 17
Judged by Eileen McDonough-Moore, John O'Keefe & Orla Kelly-Huggert
17 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #909 Abigail Trageser ( Johnston )
2 < 240 > … #450 Sarah Jamestee ( Goggin-Carroll )
3 < 193 > … #966 Leah Zembiec ( Johnston )
4 < 170 > … #410 Celina Hawkins ( Fay-Healy )
5 < 165 > … #385 Shannon Graves ( McCarthy )
6 < 160.5 > … #298 Liandra Doonan ( Short )
.
4:07 PM
Event #619 Open Championship Girls Under 19
Judged by Eileen McDonough-Moore, John O'Keefe & Orla Kelly-Huggert
9 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #540 Emily Lupiano ( Fay-Healy )
2 < 240 > … #958 Natasha Woytiuk ( Short )
3 < 205 > … #270 Ashley Davidson ( BFOC )
.
3:50 PM
Event #621 Open Championship Ladies 19 & Over
Judged by Eileen McDonough-Moore, John O'Keefe & Orla Kelly-Huggert
12 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 256 > … #613 Elspeth McMurray ( Short )
2 < 240 > … #541 Courtney Lussier ( Boland )
3 < 200 > … #732 Jackie Piecuch ( Woodgate-Shamrock )
4 < 191 > … #451 Katie Jamieson ( Drumcliffe )
5 < 163.5 > … #783 Colleen Robinson ( Woodgate-Shamrock )
.
1:44 PM
Event #711 Open Championship Boys Under 11
Judged by Eileen McDonough-Moore, John O'Keefe & Orla Kelly-Huggert
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #205 Nyles Church ( Reaney )
.
1:49 PM
Event #717 Open Championship Boys Under 17
Judged by Eileen McDonough-Moore, John O'Keefe & Orla Kelly-Huggert
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #874 Derek Stillman ( Murphy Irish Arts )
.
1:53 PM
Event #719 Open Championship Men 17 & Over
Judged by Eileen McDonough-Moore, John O'Keefe & Orla Kelly-Huggert
2 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #383 Scott Graham ( Graham )
2 < 250 > … #930 Charles Walck ( Johnston )