Thousand Island Feis 2008

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Grade PDF archive results not available.

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Thousand Islands Feis 2008 As Tabulated by Haylie, FeisWeb.Com on Sun Sep 21
Overall ReCap:There were 244 PC & OC Champions registered while 192 actually danced. 101 were awarded (52.6%).
Champion regular events ended shortly after 4;14 PM when last regular event was tabulated. There were 2 rounds for PC & 2 rounds for OC.
My Congratulations to the Feis Committee. Thanks for asking us back.
.
9:53 AM
Event #509 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by Ann Marie Leanord, Orla Kelly & Maureen O`leary
12 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 256 > … #586 MaryElisabeth Rustowicz ( McCarthy )
2 < 222 > … #538 Lillian Pich ( Woodgate-Shamrock )
3 < 184 > … #268 Ellie Evans ( Corrigan )
4 < 177 > … #633 Meghann Stark ( Reaney )
5 < 175 > … #554 Meghan Quinn ( Goggin-Carroll )
.
10:38 AM
Event #510 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Ann Marie Leanord, Orla Kelly & Maureen O`leary
20 Registered, 17 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 247 > … #535 Hayley Pereira ( Goggin-Carroll )
2 < 206 > … #178 Nyles Church ( Reaney )
3 < 194.5 > … #285 Rebecca Flanagan ( Johnston )
4 < 189.5 > … #708 Katie Zenker ( Goggin-Carroll )
5 < 182 > … #136 Hailey Bicknell ( Carle )
6 < 172.5 > … #233 Olivia Devlin ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
7 < 166 > … #120 Colleen Augello ( Johnston )
8 < 134 > … #573 Nieve Robinson ( Goggin-Carroll )
9 < 127 > … #631 Shelby Stack ( Johnston )
.
10:52 AM
Event #511 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Ann Marie Leanord, Orla Kelly & Maureen O`leary
17 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 245 > … #697 Jemma Yates ( Goggin-Carroll )
2 < 214 > … #105 Clare Ahern ( Gray )
3 < 200 > … #357 Baylea Johnson ( Rince Na Tiarna )
4 < 198 > … #282 Halle FitzGerald ( McCarthy )
5 < 179.5 > … #307 Isabel Gamus ( Goggin-Carroll )
.
11:50 AM
Event #512 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Ann Marie Leanord, Orla Kelly & Maureen O`leary
10 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 235 > … #170 Bailey Carter ( Boland )
2 < 229.5 > … #378 Megan Kenny ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
3 < 222 > … #543 Emily Politeski ( Goggin-Carroll )
4 < 172 > … #694 Emily Woolgar ( O'Donnell )
5 < 170 > … #147 Carly Bova ( Johnston )
.
12:47 PM
Event #513 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Ann Marie Leanord, Orla Kelly & Maureen O`leary
16 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 225 > … #308 Christina Gates ( Clann Na Cara )
2 < 222.33 > … #678 Caitlin Ware ( Gallagher )
3 < 221 > … #676 Kelly Elizabeth Walsh ( Boland )
4 < 178 > … #243 Kelly Downes ( Johnston )
5 < 172 > … #275 Eleasa Feldman ( Short )
6 < 166 > … #692 Olivia Wood ( Boland )
.
2:32 PM
Event #514 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Ann Marie Leanord, Orla Kelly & Maureen O`leary
30 Registered, 27 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 14 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #510 Morgan O'Leary ( Young School )
2 < 204.5 > … #474 Delaina Morris-Johnstone ( Woodgate-Shamrock )
3 < 191 > … #281 Olivia Fisher ( Plummer )
4 < 171 > … #495 Meghan Nowak ( Woodgate-Shamrock )
5 < 167 > … #316 Katie Gorman ( McCarthy )
6 < 148 > … #428 Clare Malone ( Boland )
7 < 145 > … #190 Jordan Connell ( Johnston )
8 < 144 > … #563 Sophie Reynolds ( Fay-Healy )
9 < 142 > … #349 Meg Hughes ( Johnston )
10 < 130.5 > … #613 Becky Sindrey ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
11 < 122.5 > … #442 Meghan McCarthy ( Rince Na Tiarna )
12 < 117 > … #658 Bridey Tracy ( Ashford )
13 < 113.5 > … #404 Erica LeBrun ( Short )
14 < 110.5 > … #622 Morgan Spear ( Carle )
.
3:00 PM
Event #515 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Owen McAuley, Laura Masters & John O`Keefe
25 Registered, 20 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #435 Rochelle McAdam ( Goggin-Carroll )
2 < 205 > … #632 Katherine Stahlkopf ( Goggin-Carroll )
3 < 171 > … #534 Mikaela Penney ( Miller )
4 < 166.5 > … #402 Lucas Lawton ( Short )
5 < 165 > … #122 Leah Baker ( Boland )
6 < 147 > … #130 Trisha Belleville ( Faherty )
7 < 139.5 > … #141 Maria Blatner ( Rince Na Tiarna )
8 T < 137.5 > … #682 Sarah Weese ( Goggin-Carroll )
8 T < 137.5 > … #317 Alexandra Graham ( Graham )
9 < 136.5 > … #224 Emma Dans ( Trillium )
.
3:16 PM
Event #516 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Ann Marie Leanord, Orla Kelly & Maureen O`leary
13 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #473 Cassandra Moran ( Boland )
2 < 210 > … #653 Jessica Thompson ( Butler-Fearon-Oconnor )
3 < 209 > … #342 Casey Hoctor ( Johnston )
4 < 200 > … #319 Shannon Graves ( McCarthy )
5 < 181 > … #706 Leah Zembiec ( Johnston )
.
3:42 PM
Event #517 Preliminary Boys and Girls Under 17
Judged by Owen McAuley, Laura Masters & Ann Johnston
17 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #422 Beth MacNeil ( Greene School )
2 < 210 > … #484 Jennifer Murphy ( Graham )
3 < 200.5 > … #199 Julia Cote ( Short )
4 < 188 > … #344 Leah Hodder ( Young School )
5 < 171 > … #637 Meredith Stone ( McCarthy )
6 < 165 > … #379 Simon Kiley ( Short )
7 < 157.5 > … #470 Rebecca Mitchell ( Moran )
.
4:14 PM
Event #518 Preliminary Men & Ladies 17 & Over
Judged by Ann Johnston, Laura Masters & Maureen O`leary
18 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 225 > … #646 Catherine Swanson ( O'Donnell )
2 < 221 > … #108 Lauren Altman ( O'Sullivan )
3 < 215 > … #431 Rachael Martin ( O'Keefe - CT )
4 < 209 > … #322 Samantha Griffin ( Short )
5 < 181 > … #669 Kathleen Varlow ( Graham )
6 < 159 > … #373 Shea Kelly ( Carle )
7 < 148 > … #657 Patricia Townsend ( Short )
8 < 139 > … #276 Rachel Feldman ( Short )
.
10:04 AM
Event #611 Open Championship Girls Under 11
Judged by Ann Marie Leanord, Orla Kelly & Maureen O`leary
10 Registered, 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #158 Erin Buckley ( Boland )
2 < 240 > … #457 Brynna McVittie ( Woodgate-Shamrock )
3 < 195 > … #368 Alana Kearney ( Goggin-Carroll )
4 < 190 > … #526 Kylie Paliani ( Corrigan )
.
11:17 AM
Event #613 Open Championship Girls Under 13
Judged by Ann Marie Leanord, Orla Kelly & Maureen O`leary
10 Registered, 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #232 Merry Jo Devine ( Johnston )
2 < 213 > … #455 Sarah Grace McNally ( Short )
3 < 210 > … #152 Elizabeth Brosnan ( Johnston )
4 < 181 > … #193 Maggie Cook ( Goggin-Carroll )
.
1:39 PM
Event #615 Open Championship Girls Under 15
Judged by Ann Marie Leanord, Orla Kelly & Maureen O`leary
17 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 62% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #714 Haley Smock (Drumcliffe)
2 < 215 > … #691 Emily Wood ( Goggin-Carroll )
3 < 203 > … #396 Mary Katherine Kulp ( Clann Na Cara )
4 < 195 > … #274 Emily Fejtek ( Ni Fhearraigh-O Ceallaigh )
5 < 156 > … #713 Brittany Silla ( Johnston )
6 < 151 > … #146 Jacqueline Boutilier ( Goggin-Carroll )
7 T < 145 > … #696 Allyson Yates ( Goggin-Carroll )
7 T < 145 > … #380 Caitlin Kilmartin ( Short )
.
3:06 PM
Event #617 Open Championship Girls Under 17
Judged by Owen McAuley, Laura Masters & John O`Keefe
12 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #225 Ashley Davidson ( Butler-Fearon-Oconnor )
2 < 225 > … #432 Bridget Mason ( Fay Healy )
3 < 190 > … #635 Rebecca Stewart ( Goggin-Carroll )
.
3:31 PM
Event #619 Open Championship Ladies 17 & Over
Judged by Ann Marie Leanord, Orla Kelly & Maureen O`leary
14 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #416 Emily Lupiano ( Fay-Healy )
2 < 240 > … #453 Elspeth McMurray ( Short )
3 < 188 > … #202 Stephanie Coull ( Short )
4 < 180 > … #317 Alexandra Graham ( Graham )
5 < 178 > … #246 Charmayne Dulley ( Butler-Fearon-Oconnor )
6 < 168 > … #687 Paige Whyte-Fagundes ( Graham )
.
11:23 AM
Event #714 Open Championship Boys Under 15
Judged by Ann Marie Leanord, Orla Kelly & Maureen O`leary
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #110 Patrick Andison ( Butler-Fearon-Oconnor )
.
3:01 PM
Event #718 Open Championship Men 17 & Over
Judged by Owen McAuley, Laura Masters & John O`Keefe
2 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #672 Charles Walck ( Johnston )