Verlin Feis 2011

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Verlin Feis 2011 Grade Results PDF

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Grade Results Here - pdf format

Verlin Feis 2011 As Tabulated by Jim M, FeisWeb.Com on Sun Oct 16
Overall ReCap: There were Preliminary Champions 550 registered for the feis and 454 danced. 240 were awarded (52.9%).
Champion regular events ended shortly after 5:37 PM when last regular events were tabulated. There were 2 rounds PC and 3 rounds for OC. Round medals were awarded following OC events
I congratulate Ellen Riordan,ADCRG, Committee Chairs, Jacqueline McKay and Maureen O'Connor and all the friendly, knowledgable volunteers involved with this success.
My special thanks to Mary Goodman, Clair Moore & Cathy O'Sullivan for their tabulation assistance throughout the day!
My thanks to the committee for asking me to join them again.
.
9:33 AM
Event #200 Preliminary Boys and Girls Under 8
Judged by Maureen Armstrong, FL, Breda O'Brien, NC & Roger Casey, NY
23 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 246 > … #915 Meghan Sheridan (Petri School)
2 < 221 > … #213 Darin Douglas Carlin (O'Rourke)
3 < 185 > … #887 Sara Sam-Zee-Moi (O'Rourke)
4 < 181 > … #651 Aine Marie Mannion (Petri School)
5 < 170 > … #197 Daniel Callanan (Lynn)
6 < 160 > … #121 Chloe Armstrong (Pender-Keady)
7 < 155 > … #995 Jessica van Blerk (Peter Smith)
8 < 149 > … #226 Kate Catterson (Petri School)
9 < 136 > … #525 Sheila Hulseman (Peter Smith)
.
10:47 AM
Event #201 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by Maureen Armstrong, FL, Breda O'Brien, NC & Roger Casey, NY
24 Registered, 20 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 231 > … #443 Emily Grace (Kelly-Oster)
2 T < 210 > … #593 Lia Kroll (Mulvihill-Lynch)
2 T < 210 > … #535 Emma Johnson (Hagen)
3 < 205 > … #990 Kyleigh Tuma (Peter Smith)
4 < 170.5 > … #179 Madison Brower (Hagen)
5 < 151.83 > … #567 Abigail Kerensky (Mulvihill-Lynch)
6 < 149.5 > … #103 Amy Ackaway (Curran)
7 < 144 > … #632 Sophie Lusty (Peter Smith)
8 < 133.5 > … #331 Sara Doorly (Cummins)
9 < 128.5 > … #118 Elizabeth Anthony (O'Grady-Quinlan)
.
11:16 AM
Event #202 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Maureen Armstrong, FL, Breda O'Brien, NC & Roger Casey, NY
33 Registered, 31 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 16 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #462 Alison Guidarelli (Hagen)
2 < 215 > … #634 Caitlin Lynch (Mulvihill-Lynch)
3 < 167 > … #263 Kate Contini (Ardmore)
4 < 159 > … #892 Jillian Scanlon (Verlin - NY)
5 < 156 > … #501 Fiona Hickey (Pender-Keady)
6 < 147 > … #480 Catherine Harkins (Shea-Jennings)
7 T < 139.5 > … #772 Aislinn O'Brien (McDade-Cara - PA)
7 T < 139.5 > … #855 Theresa Richardson (Marie Moore)
8 < 131 > … #245 Tara Coelho (Petri School)
9 < 121 > … #680 Kada McGovern (Ryan-Kilcoyne - PA/MD)
10 < 117 > … #1037 Grace Anne Werner (Petri School)
11 < 116 > … #533 Elizabeth Jensen (Petri School)
12 < 115 > … #969 Haley Tenefrancia (Kelly-Oster)
13 < 113 > … #307 Madison deBlasi (Pender-Keady)
14 T < 112.5 > … #293 Catherine Cunningham (Peter Smith)
14 T < 112.5 > … #858 Mary Kate Rider (Shea-Jennings)
.
12:20 PM
Event #203 Preliminary Boys and Girls Under 11 (Corrected # of Placements)
Judged by Maureen Armstrong, FL, Breda O'Brien, NC & Roger Casey, NY
33 Registered, 28 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 15 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 195 > … #637 Meaghan Lynn (Gilleoghan - CT)
2 < 186.5 > … #558 Grace Kelley (McInerney)
3 < 169.5 > … #943 Kimberly Stossel (Gallagher)
4 < 166.5 > … #575 Matthew Kohaut (Peter Smith)
5 < 166 > … #549 Savanna Keefe (Harney)
6 < 159 > … #349 Julia Eltzholtz (Ardmore)
7 < 157 > … #825 Katie Quigley (DeNogla)
8 < 141.5 > … #579 Lauren Komosinski (O'Rourke)
9 < 139.5 > … #326 Maeve Donoghue (Pender-Keady)
10 < 134 > … #163 Claire Boyle (McDade-Cara - PA)
11 < 133.5 > … #451 Hugh Grennan (Peter Smith)
12 < 130.5 > … #181 Kaleigh Bryden (Inishfree)
13 < 126 > … #752 Caroline Murray (O'Sullivan)
14 < 122 > … #335 Ciara Lee Dowling (Petri School)
15 < 120 > … #1034 Gabriella Weir (Schade)
.
1:52 PM
Event #204 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Maureen Armstrong, FL, Breda O'Brien, NC & Eileen McDonagh Morr, NY
39 Registered, 33 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 17 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #734 Sarah Moshier (Broesler)
2 < 208.5 > … #129 Mary-kate Bane (Mulvihill-Lynch)
3 < 206 > … #544 Kaitlyn Keane (DeNogla)
4 < 169 > … #485 Nina Hart (O'Grady-Quinlan)
5 < 166 > … #822 Hannah Probst (Marie Moore)
6 < 155.5 > … #445 Emily Grady (Lenihan)
7 < 143 > … #636 Deirdre Lynch (Donny Golden)
8 < 138 > … #596 Alayna Langan (Lynn)
9 T < 129.5 > … #664 Eliza McCarthy (Kerry)
9 T < 129.5 > … #847 Caitlin Reid (Pender-Keady)
10 < 116.5 > … #905 Margot Shanahan (Lenihan)
11 < 112.5 > … #554 Jenna Kelleher (Petri School)
12 < 108.5 > … #441 Natalie Gorman (Pender-Keady)
13 < 105 > … #243 Katie Clauson (Lynn)
14 T < 104 > … #117 Briana Andreoli (Petri School)
14 T < 104 > … #159 Anne Borzner (Marie Moore)
15 < 103.5 > … #592 Abigail Kress (Sabo - PA)
.
3:00 PM
Event #205 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Maureen Armstrong, FL, Breda O'Brien, NC & Eileen McDonagh Morr, NY
42 Registered, 36 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 18 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 216 > … #577 Alyssa Komosinski (O'Rourke)
2 < 194 > … #500 Clare Hernon (Shea-Jennings)
3 < 188.5 > … #382 Sinead Flanagan (Verlin - NY)
4 < 183 > … #926 Erin Smith (Petri School)
5 < 178.5 > … #476 Diana Hammerstone (O'Grady-Quinlan)
6 < 169 > … #908 Brian Shapiro (Verlin - NY)
7 < 158 > … #806 Emily Parry (Peter Smith)
8 < 144.5 > … #320 John Dinelli (Inishfree)
9 < 141.5 > … #959 Melissa Sweeney (Lynn)
10 < 131 > … #860 Kieran Riley (Peter Smith)
11 < 128 > … #730 Amanda Morgante (Kelly-Oster)
12 < 126 > … #273 Colleen Cotter (Verlin - NY)
13 < 121 > … #332 Erin Doran (Peter Smith)
14 < 118.5 > … #355 Kathryn Facelle (O'Rourke)
15 < 118 > … #232 Emma Chilelli (Petri School)
16 < 111.5 > … #397 Kathryn Foster (Peter Smith)
17 < 105 > … #251 Nicole Colussi (O'Grady-Quinlan)
18 < 102.5 > … #606 Bridget Leake (Hagen)
.
4:40 PM
Event #206 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Maureen Armstrong, FL, Breda O'Brien, NC & Eileen McDonagh Morr, NY
39 Registered, 33 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 17 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #486 Ashley Harten (Donny Golden)
2 < 206 > … #266 Grace Cook (DeNogla)
3 < 205 > … #973 Delia Thornton (Petri School)
4 < 163.5 > … #970 Michaela Tevlin (DeNogla)
5 < 157.5 > … #1046 Sandra Wilson (Verlin - NY)
6 < 154.5 > … #906 Monica Shanahan (Harney)
7 < 148.5 > … #801 Kelly Palamar (Young School - NY)
8 < 147 > … #346 Sarah Durso (McAleer)
9 < 142 > … #385 Allison Flood (Patricia Murphy)
10 < 131.5 > … #278 Jane Cramer (Gallagher)
11 < 127.5 > … #916 Megan Shugrue (Donny Golden)
12 < 124.5 > … #466 Skylynn Gyuro (Kerry)
13 < 117 > … #367 Kaitlyn Ferranti (Petri School)
14 < 116 > … #268 Jessa Cooperman (Verlin - NY)
15 < 114.5 > … #401 Molly Francis (An Clar - NJ)
16 < 110.5 > … #413 Ciara Gallagher (Inishfree)
17 < 110 > … #404 Morgan Frazier (Gallagher)
.
4:26 PM
Event #207 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Joan McNiff Cass, NY, Caitlin Allen, NY & Vivienne Bergin, NY
27 Registered, 26 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 13 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #537 Claire Johnston (Ryan-Kilcoyne - PA/MD)
2 < 175 > … #635 Ciara Lynch (Donny Golden)
3 < 173.5 > … #1042 Sarah Wicks (Kerry)
4 < 152 > … #272 Meghan Costello (DeNogla)
5 < 147.5 > … #158 Reilly Bonner (Patricia Murphy)
6 < 147 > … #709 Shea Mena (O'Rourke)
7 T < 140 > … #578 Kailey Rose Komosinski (O'Rourke)
7 T < 140 > … #581 Erin Konanez (Petri School)
8 < 127.5 > … #972 Bridgette Thornton (Mulvihill-Lynch)
9 < 123.5 > … #976 Jaclyn Timoney (Ryan-Kilcoyne - PA/MD)
10 T < 121.5 > … #115 Gwendolen Anderson (Gallagher)
10 T < 121.5 > … #702 Brigid Meagher (Marie Moore)
11 < 121 > … #396 Bridget Forbes (Lenihan)
.
3:44 PM
Event #208 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Maureen Armstrong, FL, Breda O'Brien, NC & Eileen McDonagh Morr, NY
17 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 60% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #873 Caitlin Romanczyk (Peter Smith)
2 < 225 > … #488 Kristen Havner (Broesler)
3 < 190 > … #863 Richard Riley (Peter Smith)
4 < 170.5 > … #151 Casey Biederman (An Clar - NJ)
5 < 167 > … #621 Rowan Lewczak (Gallagher)
6 < 158 > … #981 Meredith Tolley (Caitrin)
7 T < 154 > … #228 Hayley Cerimido (Peter Smith)
7 T < 154 > … #812 Gabriella Tara Perciavalle (Mulvihill-Lynch)
7 T < 154 > … #613 Mary Lehane (Nevin)
.
5:37 PM
Event #209 Preliminary Men and Ladies 16 & Over
Judged by Joan McNiff Cass, NY, Caitlin Allen, NY & Eileen McDonagh Morr, NY
26 Registered, 19 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #865 Emily Ripper (O'Grady-Quinlan)
2 < 215 > … #835 Brianna Rafferty (Petri School)
3 < 192 > … #239 Jacque Clark (Lynn)
4 < 182 > … #1036 Sara Welch (O'Rourke)
5 < 162 > … #527 Brittany Jackson (Kerry)
6 < 155 > … #939 Clara Steinhagen (Spirited Soles)
7 < 152 > … #911 Brigid Shaw (O'Malley)
8 < 148 > … #878 Michelle Rueb (Inishfree)
9 < 137 > … #524 Grace Hulseman (Peter Smith)
10 < 136.5 > … #415 Caitlin Galli (Peter Smith)
.
10:50 AM
Event #210 Open Championship Girls Under 9
Judged by Laura O'Sullivan, FL, John O'Keefe, CT & Michael Bergin, NY
7 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #626 Simone Loysen (Culkin)
2 < 240 > … #102 Bridget Abraldes (Mulvihill-Lynch)
3 < 200 > … #161 McKayla Boyd (O'Rourke)
.
11:33 AM
Event #211 Open Championship Girls Under 10
Judged by Sheila Lasky, MA, John O'Keefe, CT & Michael Bergin, NY
11 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #333 Farran Dougherty (Broesler)
2 < 215 > … #156 Bridie Ann Bommentre (Broesler)
3 < 190 > … #107 Nora Rose Ahern (Gilleoghan - CT)
4 < 176 > … #756 Kaitlyn Musmacher (Mulvihill-Lynch)
5 < 167.5 > … #828 Kelly Quinn (O'Rourke)
Note to the 9 competitors receiving Marks Reports for Event 211: As announced at Award ceremony, a reminder that Judge #2, John O'Keefe, was the adjudicator for this event (and NOT Joan McNiff Cass as it says on your Marks Report.
.
12:31 PM
Event #212 Open Championship Girls Under 11
Judged by Laura O'Sullivan, FL, John O'Keefe, CT & Sheila Lasky, MA
22 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 247 > … #169 Nicoletta Bremer (Bremer)
2 < 225 > … #150 Kerri Betz (Ryan-Kilcoyne - PA/MD)
3 < 215 > … #168 Julianna Bremer (Bremer)
4 < 188 > … #1031 Caitlin Ward (Donny Golden)
5 < 168 > … #543 Shannon Karlok (Peter Smith)
6 T < 153 > … #478 Olivia Hanselman (Inishfree)
6 T < 153 > … #437 Claire Goode (Broesler)
7 < 142.5 > … #998 Kasey Van Doran (Flynn - NY)
.
2:23 PM
Event #213 Open Championship Girls Under 12
Judged by Laura O'Sullivan, FL, Sheila Lasky, MA & Michael Bergin, NY
26 Registered, 22 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 220 > … #732 Sarah Morrissey (Inishfree)
2 < 204.5 > … #609 Caroline Leeber (Pender-Keady)
3 < 202.5 > … #573 Haylee Kirk (McDade-Cara - PA)
4 < 197 > … #831 Meghan Quinn (Goggin-Carroll)
5 < 156 > … #361 Raegan Fekert (Donny Golden)
6 < 148.5 > … #787 Shannon O'Neill (O'Grady-Quinlan)
7 < 148 > … #230 Gianna Cheeseman (Broesler)
8 < 147.5 > … #479 Amanda Hansen (An Rince Mor)
9 < 140.5 > … #737 Katie Mullane (Harney)
10 < 140 > … #741 Caroline Murphy (Lynn)
11 < 127.5 > … #523 Clare Hulseman (Peter Smith)
.
4:13 PM
Event #214 Open Championship Girls Under 13
Judged by Laura O'Sullivan, FL, Sheila Lasky, MA & Michael Bergin, NY
26 Registered, 21 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 245 > … #824 Caitlin Pyle (Hagen)
2 < 203 > … #722 Grace Monaghan (Mulvihill-Lynch)
3 < 199.5 > … #813 Erin Perotta (Inishfree)
4 < 181 > … #851 Ciara Rhodes (Verlin - NY)
5 < 175 > … #1026 Lauren Walsh (Inishfree)
6 < 158.5 > … #714 Kaela Milewski (Gray - CT)
7 < 142 > … #131 Sarah Barkman (Lynn)
8 < 141.5 > … #492 Niamh Hayes (Shea-Jennings)
9 < 138 > … #301 Madison Dalton (Broesler)
10 < 133 > … #425 Brianna Genthe (Peter Smith)
11 < 129 > … #135 Tess Barrett (Peter Smith)
.
11:59 AM
Event #215 Open Championship Girls Under 14
Judged by Thomas Bracken, MA, Maureen Hamilton Nelson, NJ & Sean Flynn, NY
27 Registered, 22 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 225 > … #375 Anna May Fitch (Shea-Jennings)
2 < 212 > … #745 Julia Murphy (Gilleoghan - CT)
3 < 206 > … #106 Clare Ahern (Gilleoghan - CT)
4 < 195 > … #738 Kayleigh Mulvey (Petri School)
5 < 175 > … #569 Fiona Kiernan (Petri School)
6 < 169 > … #1038 Nicole Whalen (Peter Smith)
7 < 143 > … #342 Kellie Dugan (Peter Smith)
8 < 137 > … #327 Kelly Donohue (Griffith)
9 < 136.5 > … #256 Brianna Connick (Rince na h'Eireann)
10 < 135 > … #414 Elizabeth Gallary (Brady)
11 < 128.5 > … #241 Virginia Clark (Donny Golden)
.
3:25 PM
Event #216 Open Championship Girls Under 15
Judged by Thomas Bracken, MA, Maureen Hamilton Nelson, NJ & Sean Flynn, NY
31 Registered, 24 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #723 Heather Monaghan (Mulvihill-Lynch)
2 < 231 > … #105 Breanna Ahern (Gilleoghan - CT)
3 < 190 > … #104 Brianna Adams (Francis Academy - NY)
4 < 184 > … #318 MaryKate DiChiara (Inishfree)
5 < 142.5 > … #971 Mary Thayer (An Rince Mor)
6 < 141 > … #365 Sarah Victoria Ferguson (Marie Moore)
7 < 140.5 > … #726 Tracy Moore (Verlin - NY)
8 < 140 > … #353 Emily Evrard (Ryan-Kilcoyne - PA/MD)
9 < 137.5 > … #580 Ashley Konanez (Petri School)
10 < 137 > … #744 Erin Murphy (Broesler)
11 < 135 > … #416 Theresa Gammel (Petri School)
12 < 131 > … #305 Alanah Mairead D'Arcy (Broesler)
.
3:38 PM
Event #217 Open Championship Girls Under 16
Judged by Joan McNiff Cass, NY, John O'Keefe, CT & Vivienne Bergin, NY
19 Registered, 16 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #782 Sarah Oldam (Peter Smith)
2 < 215 > … #572 Grace Kiley (Lenihan)
3 < 190 > … #279 Blair Croce (Early-McLoughlin)
4 < 172 > … #768 Kerin Nussbaum (Petri School)
5 < 170 > … #679 Ciara McGovern (DeNogla)
6 < 163 > … #428 Jenna Giffard (Pender-Keady)
7 < 154 > … #456 Kendal Griffler (Early-McLoughlin)
8 < 138 > … #540 Kiara Kallaway (Lenihan)
.
5:15 PM
Event #218 Open Championship Girls Under 17
Judged by Thomas Bracken, MA, Maureen Hamilton Nelson, NJ & Sean Flynn, NY
26 Registered, 23 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 218 > … #528 Madeline Jacob (Marie Moore)
2 < 215.5 > … #1028 Mary Walsh (Petri School)
3 < 197.5 > … #944 Colleen Strazdas (Peter Smith)
4 < 192 > … #487 Isabelle Hastings (O'Sullivan)
5 < 190 > … #338 Teresa Mary Drew (Peter Smith)
6 < 169.5 > … #170 Caitlin Brennan (Marie Moore)
7 < 145 > … #716 Cameron Miller (Mulvihill-Lynch)
8 < 142 > … #615 Claire Leisner (Francis Academy - NY)
9 < 134.5 > … #631 Megan Luppino (Marie Moore)
10 < 133 > … #224 Katherine Cassidy (DeNogla)
11 < 129 > … #354 Kathleen Fabio (Peter Smith)
12 < 126 > … #857 Victoria Richardson (Marie Moore)
Note to the 23 competitors receiving Marks Reportsfor Event 218: While the overall results are ok, Judge #2 scores and comments are those of Sean Flynn and Judge #3 scores & comments are those of Maureen Hamilton. Sorry about this switch when I entered entered their scores sheets. My bad/JHM
.
12:04 PM
Event #219 Open Championship Girls Under 18
Judged by Thomas Bracken, MA, Maureen Hamilton Nelson, NJ & Sean Flynn, NY
8 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #777 Shannon O'Gorman (Ryan-Kilcoyne - PA/MD)
2 < 225 > … #729 Ryan Ashley Moran (Early-McLoughlin)
3 < 195 > … #829 Maura Quinn (Verlin - NY)
4 < 180 > … #692 Shannon McLaughlin (Mulvihill-Lynch)
.
4:49 PM
Event #220 Open Championship Ladies 18 & Over
Judged by Laura O'Sullivan, FL, Sheila Lasky, MA & Michael Bergin, NY
19 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 235 > … #705 Colleen Meenan (Schade)
2 < 221 > … #917 Alison Silverman (Campbell - PA)
3 < 212 > … #559 Brittany Kelly (Broesler)
4 < 183 > … #571 Erin Kiley (Lenihan)
5 < 175 > … #746 Keira Murphy (Pender-Keady)
6 < 166 > … #687 Claire McKenna (Donny Golden)
.
10:00 AM
Event #222 Open Championship Boys Under 11
Judged by Laura O'Sullivan, FL, Sheila Lasky, MA & Michael Bergin, NY
7 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 60% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 235 > … #938 Noel Spillane (Donny Golden)
2 < 231 > … #842 Sean Reagan (Inishfree)
3 < 225 > … #633 William Lusty (Peter Smith)
1 < 300 > … #840 Conor Reagan (Inishfree)
2 < 225 > … #405 Conor Frehill (Broesler)
3 < 195 > … #334 Matthew Dougherty (Inishfree)
.
10:30 AM
Event #224 Open Championship Boys Under 15
Judged by Thomas Bracken, MA, Maureen Hamilton Nelson, NJ & Sean Flynn, NY
5 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #165 Martin Bradshaw (Heavey-Quinn)
2 < 215 > … #853 Matthew Richardson (Marie Moore)
3 < 200 > … #601 Thomas Lavin (Donny Golden)
4 < 185 > … #407 Ryan Frehill (Broesler)
.
10:38 AM
Event #225 Open Championship Boys Under 17
Judged by Thomas Bracken, MA, Maureen Hamilton Nelson, NJ & Sean Flynn, NY
3 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #366 John Ferns (DeNogla)
2 < 225 > … #145 Rory Beglane (Inishfree)
.
10:24 AM
Event #226 Open Championship Men 17 & Over
Judged by Thomas Bracken, MA, Maureen Hamilton Nelson, NJ & Sean Flynn, NY
6 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #178 Ryan Broesler (Broesler)
2 < 225 > … #337 Daniel Drew (Peter Smith)
3 < 195 > … #859 Joseph Riley (Peter Smith)
4 < 180 > … #1100 David Janovasky (Peter Smith)