Western CT State (Gray) 2007

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Grade PDF archive results not available.

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Western Connecticut State Feis `07 As Tabulated by Jim Montague, FeisWeb.Com on Sun May 6
.
4:55 PM
Event #700 Preliminary Boys and Girls Under 8
Judged by Fedelmia Davis , Sean Flynn & Joan Cass
12 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #315 Julianna Bremer-Summa ( Bremer )
2 < 207 > … #849 Hallie Contois ( Smith-Houlihan )
3 < 206 > … #316 Nicoletta Bremer-Summa ( Bremer )
4 < 200 > … #173 Julia O'Rourke ( Petri )
5 < 184 > … #888 Emily Turilli ( Inishfree )
.
4:10 PM
Event #701 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by Fedelmia Davis , Sean Flynn & Joan Cass
15 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #1000 Caroline Goulding ( Goulding School )
2 < 210 > … #134 Madison Dalton ( Ardmore Academy )
3 < 196 > … #277 Elena Phethean ( O'Sullivan )
4 < 173 > … #821 Erin Murphy ( McInerney )
5 < 160 > … #348 Chelsea Dougherty ( An Rince Mor )
6 < 154 > … #604 Aislinn Bevill ( Pender-Keady )
7 < 152 > … #1027 Maudie Carey ( Kelly-Oster )
.
3:56 PM
Event #702 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Fedelmia Davis , Sean Flynn & Joan Cass
26 Registered, 21 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 252.5 > … #585 Maeve Norton ( Smith-Houlihan )
2 < 207 > … #149 Harper Mills ( O'Shea Chaplin )
3 < 196.5 > … #474 Caitlin Ennis ( Acosta )
4 < 182 > … #920 Paul Pullara ( An Rince Mor )
5 < 170 > … #631 Alyssa Enright ( Gray School )
6 < 154 > … #897 Hailey Fusaro ( Ardmore Academy )
7 < 151 > … #305 Kelly Donohue ( Griffith Academy )
8 < 141 > … #127 Ellen E Farrelly ( Donny Golden )
9 < 136 > … #587 Clare Ahern ( Gray School )
10 < 134.5 > … #271 Aine V Varden ( Forbes )
11 < 127 > … #946 Maura Ingraham ( Carle Irish Dance )
.
6:30 PM
Event #703 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Rose Kenny , Brendan O'Brien & Anna O'Sullivan
34 Registered, 28 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 14 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #1011 Jessica Wojnicki ( Gray School )
2 T < 210 > … #661 Carmelo Saia ( Lenihan )
2 T < 210 > … #444 Emma Waters ( Pender-Keady )
3 < 165 > … #842 Molly McLoughlin ( Harney Academy )
4 < 161.83 > … #684 Elise Regina ( Petri )
5 < 155.5 > … #588 Breanna Ahern ( Gray School )
6 < 154 > … #320 Marie Ann Benton ( Lenihan )
7 < 150.33 > … #548 Elizabeth Croker ( Lenihan )
8 < 144 > … #822 Thomas Murphy ( McInerney )
9 < 139 > … #933 Krisitn Hanson ( Inishfree )
10 < 116.5 > … #745 Meghan Phelan ( Bremer )
11 < 109.83 > … #844 Mary Kate DiChiara ( O'Rourke )
12 < 108 > … #601 MaryKate McFirisin ( Lenihan )
13 < 107 > … #763 Shannon O'Shaughnessy ( Inishfree )
.
6:04 PM
Event #704 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Breda O'Brien , Fedelmia Gallagher & Rose Fearon
34 Registered, 27 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 14 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 258 > … #592 Rosalie Caracciolo ( Petri )
2 < 206 > … #580 Ciara McGovern ( Petri )
3 < 179 > … #767 Kiara Kallaway ( Lenihan )
4 < 174 > … #338 Gabriela Hrizdo ( Inishfree )
5 < 172 > … #239 Erin Murphy ( Gray School )
6 < 162 > … #693 Maura Arnold ( Gray School )
7 < 158.5 > … #652 Jordane Mink ( Petri )
8 < 157 > … #746 Grace Schiller ( Harney Academy )
9 < 150 > … #974 Ailish Coughlin ( Smith-Houlihan )
10 < 138 > … #237 Kendall Krafick ( Gray School )
11 < 125.5 > … #971 Hailey Parry ( Pender-Keady )
12 < 124 > … #928 Allyson Tracey ( Lynn Academy )
13 < 119 > … #823 Elizabeth Murphy ( McInerney )
14 < 103.5 > … #391 Kelly Walsh ( Boland )
.
5:51 PM
Event #705 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Fedelmia Gallagher , Siobhan Moore & Noreen Melvin
40 Registered, 32 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 16 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 239 > … #954 Sheila Powera ( Kathleen O'Keefe )
2 < 185.5 > … #282 Kiera Wood ( Gray School )
3 < 168 > … #611 Alyssa N Fiorentino ( Early-McLoughlin )
4 < 164 > … #143 Alyssa Benson ( Marie Moore )
5 < 151 > … #344 Brianna Rafferty ( Petri )
6 < 150 > … #608 Deirdre Simms ( Harney Academy )
7 < 145 > … #262 Mara Donoghue ( Pender-Keady )
8 < 143 > … #908 Ellen Dooley ( Boland )
9 < 138.5 > … #672 Cassie Fitzgerald ( Lenihan )
10 < 135 > … #158 Kacey Jay ( Shamrock )
11 < 131 > … #488 Caitlin Haggan ( Smith-Houlihan )
12 < 125 > … #169 Meghan Dougherty ( Boland )
13 T < 120 > … #856 Kerry Maloney ( Kelly-Oster )
13 T < 120 > … #880 Nora Shea ( Smith-Houlihan )
14 < 113.5 > … #919 Elizabeth Pullara ( An Rince Mor )
15 < 113 > … #178 Lizzy VanIngen ( Pender-Keady )
.
1:32 PM
Event #706 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Breda O'Brien , Sean Flynn & Laura Stack
32 Registered, 28 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 14 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #342 Shannon O'Gorman ( Ryan )
2 < 178 > … #392 Meredith Kelly ( Gray School )
3 < 170 > … #924 Erin Saunders ( Gray School )
4 < 165.5 > … #824 Shane Murphy ( McInerney )
5 < 163 > … #832 Lisa Albano ( O'Sullivan )
6 < 161.5 > … #1006 Kerri Ann Hanley ( Forbes )
7 < 160 > … #327 Gabrielle Homola ( Kelly-Oster )
8 < 158.5 > … #768 Molly Kallaway ( Lenihan )
9 < 151 > … #434 Kayla Brady ( Gray School )
10 < 125 > … #939 Claire Slattery ( Sheahan-Gormley )
11 < 124.5 > … #926 Kaitlyn Schneider ( Gray School )
12 < 120 > … #208 Kerin Crowley ( McInerney )
13 < 117.5 > … #273 Colleen McCluskey ( Griffith Academy )
14 < 113 > … #814 Olivia Houston ( Bernadette Short )
.
12:30 PM
Event #707 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Breda O'Brien , Sean Flynn & Laura Stack
30 Registered, 27 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 14 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 235 > … #101 Danielle Demakos ( Lenihan )
2 T < 226.5 > … #996 Bridget McNamara ( Mulvihill-Lynch )
2 T < 226.5 > … #307 Elizabeth Harris ( Gray School )
3 < 177.5 > … #229 Elizabeth McLoughlin ( Gray School )
4 < 162 > … #825 Bridget Murphy ( McInerney )
5 < 146 > … #723 Rachel Bennett ( Inishfree )
6 < 144 > … #934 Colleen Kelly ( An Rince Mor )
7 < 136.5 > … #788 Elizabeth Keating ( Gray School )
8 < 134.25 > … #332 McKenzie Baldorossi ( Ryan )
9 < 130.5 > … #425 Gabrielle Sartori ( Coogan )
10 < 127.75 > … #795 Hugh McNamara ( Lenihan )
11 < 122.5 > … #872 Molly Hutcher ( Broesler )
12 < 117 > … #620 Lauren O'Neil ( McInerney )
13 < 114.25 > … #930 Gavin Immer ( Lenihan )
.
11:00 AM
Event #708 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Breda O'Brien , Sean Flynn & Laura Stack
22 Registered, 16 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #259 Emily Corr ( An Rince Mor )
2 < 218 > … #744 Megan Knittle ( McInerney )
3 < 205 > … #736 Emma Begbie ( Boland )
4 < 193 > … #443 Caitlin D'Mello ( Spirited Soles )
5 < 162 > … #943 Julia Pauciello ( Lenihan )
6 < 158 > … #419 Caitlin Humphries ( Broesler )
7 < 147 > … #780 Gabrielle Eriquez ( Gray School )
8 < 141 > … #155 Mallory Sullivan ( Griffith Academy )
.
10:11 AM
Event #709 Preliminary Men and Ladies 16 and Over
Judged by Breda O'Brien , Sean Flynn & Laura Stack
24 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 233 > … #255 Kaitlin Graf ( Ardmore Academy )
2 < 222.5 > … #355 Brynne Krenicki ( Pender-Keady )
3 < 204.5 > … #937 Elizabeth Anderson ( Culkin )
4 < 203.5 > … #852 Ariel Wolf ( Harney Academy )
5 < 175.5 > … #969 Courtney Bizub ( Peter Smith )
6 < 165 > … #798 Jill Perreira ( McInerney )
7 < 156 > … #678 Ashley Vannasse ( Heavey-Quinn )
8 < 146 > … #188 Elizabeth O'Keefe ( Heavey-Quinn )
.
5:56 PM
Event #800 Open Championship Girls Under 9
Judged by Fedelmia Davis , Sean Flynn & Joan Cass
10 Registered, 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 63% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #801 Kaela Milewski ( Gray School )
2 < 240 > … #817 Colleen McCarthy ( Harney Academy )
3 < 178 > … #747 Emma Schiller ( Harney Academy )
4 T < 175 > … #281 Kelli Devlin ( Broesler )
4 T < 175 > … #812 Saorise Healy ( Harney Academy )
.
6:18 PM
Event #801 Open Championship Girls Under 10
Judged by Fedelmia Davis , Sean Flynn & Joan Cass
9 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #280 Shannon Umhafer ( Hagen )
2 < 218 > … #401 Caitlin TeeKing ( Gray School )
3 < 205 > … #729 Hannah Campbell ( Goulding School )
4 < 187 > … #395 Mairead Dougherty ( Smith-Houlihan )
.
5:01 PM
Event #802 Open Championship Girls Under 11
Judged by Breda O'Brien , Fedelmia Davis & Rose Fearon
15 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #887 Paige Turilli ( Inishfree )
2 < 237.5 > … #278 Catriona Furlong ( Verlin )
3 < 193 > … #970 Kelsey Parry ( Pender-Keady )
4 < 192.5 > … #699 Kelly Niesen ( Pender-Keady )
5 < 154.5 > … #113 Tracy Moore ( Lynn Academy )
.
4:19 PM
Event #803 Open Championship Girls Under 12
Judged by Breda O'Brien , Fedelmia Gallagher & Siobhan Moore
17 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #334 Shannon Csapilla ( Pender-Keady )
2 < 205 > … #528 Colleen Egan ( Early-McLoughlin )
3 < 195 > … #871 Maureen Fitzpatrick ( Schade )
4 < 177 > … #197 Shannon Deveney ( Gray School )
5 < 159 > … #369 Grace Kiley ( Lenihan )
6 < 154.5 > … #541 Kiera Fellegara ( Inishfree )
7 < 153 > … #375 Emma Gruber ( Pender-Keady )
8 < 151.5 > … #599 Megan Young ( Inishfree )
.
2:58 PM
Event #804 Open Championship Girls Under 13
Judged by Breda O'Brien , Sean Flynn & Laura Stack
25 Registered, 20 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 235 > … #964 Claire Ryan ( Kathleen O'Keefe )
2 < 225 > … #1012 Hali Thorne ( Gray School )
3 < 195 > … #839 Taylor Rose Smyth ( Pender-Keady )
4 < 189.5 > … #359 Bridget Markham ( Early-McLoughlin )
5 < 179.5 > … #418 Kinberly Dargin ( Woods )
6 < 154 > … #123 Mary Byrne ( O'Shea Chaplin )
7 < 143.5 > … #520 Shannon Glynn ( Verlin )
8 < 142 > … #646 Michaela Tricozzi ( Campbell School )
9 < 139.5 > … #615 Gabriella Klein ( Hagen )
10 < 132 > … #288 Meghan Moore ( Early-McLoughlin )
.
5:28 PM
Event #805 Open Championship Girls Under 14
Judged by Rose Kenny , Brendan O'Brien & Laura Stack
39 Registered, 27 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 14 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #614 Mary Katherine Kulp ( Clann Na Cara )
2 < 225 > … #886 Erica Guerin ( O'Sullivan )
3 < 221 > … #399 Bridget TeeKing ( Gray School )
4 < 191 > … #1003 Megan Borowy ( Gray School )
5 < 169 > … #494 Theresa Oei ( Griffith Academy )
6 < 149 > … #145 Megan Prendergast ( Petri )
7 < 146 > … #313 Diane Molloy ( Early-McLoughlin )
8 < 143 > … #476 Simone Rodriguez ( Campbell School )
9 < 128 > … #533 Kiera Keller ( Early-McLoughlin )
10 < 121 > … #978 Maura Quinn ( Verlin )
11 < 117.5 > … #353 Angelica Salem ( Pender-Keady )
12 < 114.5 > … #194 Colleen Macsuga ( Shamrock )
13 < 111.5 > … #507 Hannah Austin ( Griffith Academy )
14 < 106 > … #258 Kelsey Latham ( Griffith Academy )
.
3:43 PM
Event #806 Open Championship Girls Under 15
Judged by Rose Kenny , Brendan O'Brien & Rose Fearon
29 Registered, 19 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #552 Colleen Meenan ( Schade )
2 < 202.5 > … #317 Michela Bremer-Summa ( Bremer )
3 < 187 > … #942 Catherine Ternes ( Bremer )
4 < 171 > … #722 Emily Meci ( Petri )
5 < 167.5 > … #906 Emma Kosmaczewski ( Smith-Houlihan )
6 < 159 > … #527 Rachel Murphy ( Pender-Keady )
7 < 151.5 > … #818 Molly Carr ( Goulding School )
8 < 147 > … #776 Shannon Corrigan ( Early-McLoughlin )
9 < 140.5 > … #335 Kelly Reidy ( Petri )
10 < 132 > … #949 Gena Stillson ( Gray School )
.
1:47 PM
Event #807 Open Championship Girls Under 16
Judged by Rose Kenny , Brendan O'Brien & Rose Fearon
20 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #802 Alanna Davies ( Golden Harp )
2 < 240 > … #948 Isabel Liberis ( Early-McLoughlin )
3 < 195 > … #555 Kara Titus ( Schade )
4 < 183 > … #484 Kelsey Schuhle ( Campbell School )
5 < 170 > … #110 Mairead Early ( Early-McLoughlin )
6 < 159.5 > … #1022 Lauren Zuvich ( Gray School )
7 < 140.5 > … #913 Mackenzie Riley ( Farrell )
.
12:08 PM
Event #808 Open Championship Girls Under 17
Judged by Rose Kenny , Brendan O'Brien & Rose Fearon
18 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #884 Alexandra Siega ( Gray School )
2 < 205 > … #781 Colleen Mello ( Gray School )
3 T < 191 > … #471 Kathryn Guarino ( Petri )
3 T < 191 > … #950 Andrea Stillson ( Gray School )
4 < 178 > … #951 Julie Wamser ( Gray School )
5 < 156 > … #130 Erin Duffy ( Golden Harp )
6 < 138 > … #368 Erin Kiley ( Lenihan )
.
10:40 AM
Event #809 Open Championship Girls Under 18
Judged by Rose Kenny , Brendan O'Brien & Rose Fearon
14 Registered, 6 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 60% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #254 Victoria Greenan ( Early-McLoughlin )
2 < 215 > … #1013 Tilly Philbrick ( Gray School )
3 < 205 > … #870 Eileen Fitzpatrick ( Schade )
.
10:02 AM
Event #810 Open Championship Ladies 18 & Over
Judged by Rose Kenny , Brendan O'Brien & Rose Fearon
6 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #784 Christina Dolzall ( Gray School )
2 < 225 > … #557 Suzanne Reny ( Devine Reny School )
3 < 195 > … #857 Colleen Kanaley ( Haley )
4 < 180 > … #351 Diana Nichols ( Bremer )
.
6:13 PM
Event #811 Open Championship Boys Under 9
Judged by Fedelmia Davis , Sean Flynn & Joan Cass
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #656 Connor P Sullivan ( Inishfree )
.
6:21 PM
Event #812 Open Championship Boys Under 10
Judged by Fedelmia Davis , Sean Flynn & Joan Cass
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #687 Liam McMahon ( Inishfree )
.
5:11 PM
Event #813 Open Championship Boys Under 12
Judged by Breda O'Brien , Fedelmia Davis & Rose Fearon
4 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #782 Joseph Mello ( Gray School )
2 < 225 > … #221 Colin Dyson ( Griffith Academy )
.
11:58 AM
Event #814 Open Championship Boys Under 14
Judged by Rose Kenny , Brendan O'Brien & Rose Fearon
4 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #207 Conor O'Brien ( O'Shea Chaplin )
2 < 225 > … #935 Harrison Cullen ( Schade )
3 < 195 > … #240 Ryan Murphy ( Gray School )
4 < 180 > … #910 Ryan Ferrie ( Shea-Jennings )
.
10:29 AM
Event #815 Open Championship Boys Under 16
Judged by Rose Kenny , Brendan O'Brien & Rose Fearon
2 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #412 Joe Harrison ( Shamrock )
2 < 225 > … #479 Mitchell DeSimone ( Millenium School )
.
9:47 AM
Event #816 Open Championship Men 16 & Over
Judged by Rose Kenny , Brendan O'Brien & Rose Fearon
2 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #1010 Matt Mulvey ( Gray School )