Western CT State (Gray) 2011

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Western CT State (Gray) 2011 Grade Results PDF

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Grade Results Here - pdf format

Western CT State Feis 2011 As Tabulated by Jim M, FeisWeb.Com on Sun Oct 23
Overall ReCap: There were 373 PC & OC competitors (Including 43 OC Boys & Girls U12 thru U13) registered for the feis and 235 danced. 128 were awarded (54.5%).
Sadly, feis was cancelled shortly after 1:30 PM due to snowstorm/power outage. There were 2 rounds PC and 3 rounds for OC. Round medals were awarded following BOTH PC and OC events.
The OC Under 14 Boys & Under 14 Girls were determined 'final' after 2 rounds. These have been tabulated and appear at the end of this report. I'm sorry that the OC Under 13 girls (13 registered) and Under 12 girls and boys (23+3 registered) did not get the opportunity to dance at all. And of course all those Grade dancers. Really too bad!
My special thanks to Jill McCourt and Laurie Spencer for their tabulation assistance. And, to Alan too, for tabulating on his computer in the morning to keep things moving along.
Our thanks to Iris & Maura for asking me to join them.
.
10:50 AM
Event #700 Preliminary Boys and Girls Under 8
Judged by Bernadette Dillon-Gavin, IL, Cathy Spencer Revis, NY & Ann Johnston, NY
13 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #107 Chloe Armstrong (Pender-Keady)
2 < 230 > … #671 Jessica van Blerk (Peter Smith)
3 < 216 > … #552 Marissa Patrizio (Petri School)
4 < 210 > … #601 Sara Sam-Zee-Moi (O'Rourke)
5 < 162 > … #252 Nicolette Doherty (Sheeaun Academy)
.
10:32 AM
Event #701 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by Bernadette Dillon-Gavin, IL, Cathy Spencer Revis, NY & Ann Johnston, NY
14 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #661 Kyleigh Tuma (Peter Smith)
2 < 222 > … #323 Emily Grace (Kelly-Oster)
3 < 215 > … #466 Ellie-Kate McCoy (Spirited Soles)
4 < 181 > … #428 Sophie Lusty (Peter Smith)
5 < 173 > … #152 Megan Bruhn (DeNogla)
6 < 167 > … #383 Bridget Keary (Lenihan)
.
9:29 AM
Event #702 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Bernadette Dillon-Gavin, IL, Ann Johnston, NY & Cathy Spencer Revis, NY
23 Registered, 17 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #355 Fiona Hickey (Pender-Keady)
2 < 215 > … #525 Ashling O Connor (Flynn - NY)
3 < 195 > … #576 Mary Kate Rider (Shea-Jennings)
4 < 181 > … #492 Annabella Milici (Sheeaun Academy)
5 < 180 > … #227 Catherine Cunningham (Peter Smith)
6 < 166.5 > … #339 Katie Hackett (Pender-Keady)
7 < 154.5 > … #156 Hannah Burke (Shea-Jennings)
8 < 149 > … #650 Haley Tenefrancia (Kelly-Oster)
9 < 138 > … #604 Jillian Scanlon (Verlin - NY)
.
9:58 AM
Event #703 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Bernadette Dillon-Gavin, IL, Cathy Spencer Revis, NY & Ann Johnston, NY
19 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #219 Riley Cronin (Smith-Houlihan)
2 < 240 > … #404 Caroline Kroon (Dunleavy Shaffer - MA)
3 < 225 > … #634 Kimberly Stossel (Gallagher)
4 < 175 > … #405 Shea Kushnir (Dunleavy Shaffer - MA)
5 < 161 > … #272 Meredith Eddy (Murray)
.
9:58 AM
Event #704 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Joan McNiff Cass, NY, Rita O'Shea, MA & Fedelmia Mullan Davis, NJ
28 Registered, 19 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 231 > … #158 Claire Butler (Lenihan)
2 < 230 > … #475 Cassie McKiernan (Gray - CT)
3 < 197.5 > … #458 Reagan Masson (Gray - CT)
4 < 170.5 > … #609 Kiera Scott (Kelly-Oster)
5 < 168.5 > … #569 Caitlin Reid (Pender-Keady)
6 < 150 > … #366 Megan Honey (O'Rourke)
7 < 147 > … #614 Margot Shanahan (Lenihan)
8 < 140.5 > … #325 Emily Grady (Lenihan)
9 < 139 > … #546 Katie Parrish (Carle)
10 < 137.5 > … #319 Rowan Goodman (Rince Na Sonas)
.
10:42 AM
Event #705 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Joan McNiff, NY, Rita O'Shea, MA & Fedelmia Mullan Davis, NJ
27 Registered, 21 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 52% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #567 Alexus Reid (Spirited Soles)
2 < 188 > … #616 Brian Shapiro (Verlin - NY)
3 < 178 > … #500 Amanda Morgante (Kelly-Oster)
4 < 168 > … #276 Kathryn Facelle (O'Rourke)
5 < 166 > … #287 Sinead Flanagan (Verlin - NY)
6 < 157 > … #373 Meagan Humphrey (Pender-Keady)
7 < 155.5 > … #237 Julia D'Arinzo (Pender-Keady)
8 T < 150 > … #547 Emily Parry (Peter Smith)
8 T < 150 > … #132 Erin Bolan (DeNogla)
9 < 142 > … #261 Erin Doran (Peter Smith)
10 < 130.5 > … #639 Carly Sullivan (Woods - MA)
.
9:48 AM
Event #706 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Siobhan Moore, NY, Noreen Melvin, MA & Maureen Greene O'Leary, MA
35 Registered, 23 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 12 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #635 Hadley Strainge (Bremer)
2 < 221 > … #627 Tara Slattery (O'Rourke)
3 < 192 > … #150 Sarah Brown (Gallagher)
4 < 185 > … #424 Erin Loftus (Drumcliffe)
5 < 160 > … #134 Catherine Boozang-Hill (Inishfree)
6 < 156 > … #701 Alexa Wisnieski (Golden Harp)
7 < 150 > … #342 Claire Hammerschmidt (McDonald-Ashford)
8 < 146 > … #318 Conlan Goodman (Rince Na Sonas)
9 < 139 > … #615 Monica Shanahan (Harney)
10 < 129.5 > … #199 Fiona Connolly (Inishfree)
11 < 126.5 > … #186 Emily Cimmino (Lenihan)
12 < 122.5 > … #377 Brianna Irwin (Petri School)
.
10:46 AM
Event #707 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Siobhan Moore, NY, Noreen Melvin, MA & Maureen Greene O'Leary, MA
27 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #610 Kyra Seeley (Peter Smith)
2 < 218 > … #195 Meghan Collins (Shamrock - CT)
3 < 206 > … #293 Bridget Forbes (Lenihan)
4 < 180 > … #542 Mary Panzetta (Rince Na Sonas)
5 < 170 > … #696 Sarah Wicks (Kerry)
6 < 168 > … #105 Haley Anderson (Lenihan)
7 < 143 > … #330 Caitlin Greene (Dunleavy Shaffer - MA)
8 < 139.5 > … #423 Amanda Lloyd (Dunleavy Shaffer - MA)
9 < 135 > … #527 Ciara O'Brien (Dunleavy Shaffer - MA)
.
11:41 AM
Event #708 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Siobhan Moore, NY, Noreen Melvin, MA & Maureen Greene O'Leary, MA
7 Registered, 5 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #606 Helen Schmidt (Gray - CT)
2 < 250 > … #310 Sarah Gebhard (An Clar - NJ)
3 < 195 > … #638 Anna Sullivan (McDermott)
4 < 180 > … #438 Meghan Maguire (Kelly-Oster)
.
11:20 AM
Event #709 Preliminary Men and Ladies 16 & Over
Judged by Siobhan Moore, NY, Noreen Melvin, MA & Maureen Greene O'Leary, MA
15 Registered, 11 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 60% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #652 Mark Therriault (Dunleavy Shaffer - MA)
2 < 235 > … #176 Jennifer Castellano (Petri School)
3 < 203 > … #520 Jocelyn Neveu (An Clar - NJ)
4 < 183 > … #598 Ashley Sabourin (McDermott)
5 < 172 > … #400 Mariah Kopeykin (Coyle)
6 < 163 > … #163 Christian Cairone (Horgan)
.
11:32 AM
Event #800 Open Championship Girls Under 9
Judged by Bernadette Dillon-Gavin, IL, Cathy Spencer Revis, NY & Ann Johnston, NY
6 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #637 Charlotte Sulger (Pender-Keady)
2 < 250 > … #138 McKayla Boyd (O'Rourke)
3 < 190 > … #568 Brigitte Reid (Pender-Keady)
.
11:48 AM
Event #801 Open Championship Girls Under 10
Judged by Bernadette Dillon-Gavin, IL, Cathy Spencer Revis, NY & Ann Johnston, NY
9 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #258 Sierra Donovan (O'Rourke)
2 < 237.5 > … #155 Sadie Bucknam (Murray)
3 < 184 > … #441 Grace Mahon (Shea-Jennings)
4 < 181 > … #580 Ceire Rocco (Bremer)
.
12:36 PM
Event #802 Open Championship Girls Under 11
Judged by Bernadette Dillon-Gavin, IL, Cathy Spencer Revis, NY & Ann Johnston, NY
14 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #144 Julianna Bremer (Bremer)
2 < 250 > … #145 Nicoletta Bremer (Bremer)
3 < 195 > … #317 Claire Goode (Broesler)
4 < 180 > … #345 Olivia Hanselman (Inishfree)
5 < 166.5 > … #673 Kasey Van Doran (Flynn - NY)
.
11:13 AM
Event #806 Open Championship Girls Under 15
Judged by Russell Beaton, MD, Isabella Fogarty, IR & Brendan O'Brien, IR
18 Registered, 12 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #533 Siobhan ONeill (Bremer)
2 T < 225 > … #549 Kelsey Parry (Pender-Keady)
2 T < 225 > … #126 Kellyn Berrigan (Pender-Keady)
3 < 186 > … #240 Olivia De Palo (Pender-Keady)
4 < 166 > … #557 Meghan Phelan (Bremer)
5 < 152 > … #365 Camille Homa (Bremer)
.
10:24 AM
Event #807 Open Championship Girls Under 16
Judged by Russell Beaton, MD, Isabella Fogarty, IR & Brendan O'Brien, IR
23 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 231 > … #119 Lauren Beadle (Pender-Keady)
2 < 210 > … #548 Hailey Parry (Pender-Keady)
3 T < 206 > … #687 Kelly Elizabeth Walsh (Boland)
3 T < 206 > … #396 Grace Kiley (Lenihan)
4 < 183 > … #313 Jenna Giffard (Pender-Keady)
5 < 173.5 > … #305 Ana Gallotto (Forbes)
6 < 157 > … #593 Hannah Russ (Dunleavy Shaffer - MA)
.
1:03 PM
Event #808 Open Championship Girls Under 17
Judged by Russell Beaton, MD, Isabella Fogarty, IR & Brendan O'Brien, IR
17 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 62% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 235 > … #485 Caroline Mega (Murray)
2 < 231 > … #585 Brigid C. Rosendale (O'Grady-Quinlan)
3 < 221 > … #422 Shauna Lewis (Spirited Soles)
4 < 195 > … #197 Angela-Marie Conklin (Murray)
5 < 174 > … #421 Hannah Lewis (Murray)
6 < 151 > … #350 Isabelle Hastings (O'Sullivan)
7 < 150 > … #436 Erin MacDonald (McDermott)
8 < 142 > … #554 Kelsey Pearse (Gray - CT)
.
12:04 PM
Event #809 Open Championship Girls Under 18
Judged by Russell Beaton, MD, Isabella Fogarty, IR & Brendan O'Brien, IR
4 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #465 Kelly McCourt (Gray - CT)
2 < 215 > … #709 Tory Zehnder (Broesler)
3 < 205 > … #643 Kelsey Sullivan (Woods - MA)
.
12:01 PM
Event #810 Open Championship Ladies 18 & Over
Judged by Russell Beaton, MD, Isabella Fogarty, IR & Brendan O'Brien, IR
11 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 262.5 > … #537 Brittany O'Reilly (Drumcliffe)
2 < 235 > … #279 Kellyanne Farrell (Inishfree)
3 < 220 > … #503 Madeline Muench (Murray)
4 < 175.5 > … #508 Keira Murphy (Pender-Keady)
5 < 172 > … #378 Katie Jamieson (Drumcliffe)
.
11:29 AM
Event #811 Open Championship Boys Under 9
Judged by Bernadette Dillon-Gavin, IL, Cathy Spencer Revis, NY & Ann Johnston, NY
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #157 Ronan Burke (Shea-Jennings)
.
10:02 AM
Event #815 Open Championship Boys Under 16
Judged by Russell Beaton, MD, Isabella Fogarty, IR & Brendan O'Brien, IR
2 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #122 Dylan Benkert (Shamrock - CT)
.
THE FOLLOWING TWO OC UNDER 14 EVENTS WERE TABULATED SEVERAL DAYS AFTER THE FEIS WHEN SCORE SHEETS WERE RETRIEVED (LEFT AT VENUE):
.
Approx 1:30 PM (when event stopped due to power outage)
Event #805 Open Championship Girls Und 14 (2 Rnds only)
Judged by Russell Beaton, MD, Isabella Fogarty, IR & Brendan O'Brien, IR
18 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #636 Anna Sulger (Pender-Keady)
2 < 250 > … #446 Jennifer Mancini (Murray)
3 < 198 > … #275 Meghan Evans (Harney)
4 < 164 > … #647 Salome' Sweeney (Bremer)
5 < 163 > … #326 Farrell Granath (Pender-Keady)
6 < 161 > … #550 Caroline Parsons (Dunleavy Shaffer - MA)
7 < 156 > … #116 Mairead Barry (Shamrock - CT)
.
Approx 1:30 PM (when event stopped due to power outage)
Event #814 Open Championship Boys Und 14 (2 Rnds only)
Judged by Russell Beaton, MD, Isabella Fogarty, IR & Brendan O'Brien, IR
4 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #640 Connor Patrick Sullivan (Petri School)