Western CT State (Gray) 2012

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Western CT State (Gray) 2012 Grade Results PDF

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Grade Results Here - pdf format



Western CT State (Gray) Feis As Tabulated by Jim M, FeisWeb.Com on Sat Sep 22
Overall ReCap: There were 316 Champions registered for the feis and 242 danced. 130 were awarded (53.7%).
Champion regular events ended shortly after 4:32 PM when last regular events were tabulated. There were 3 rounds for OC and 2 rounds for both PC. Round medals were awarded for BOTH PC & OC events.
I congratulate Iris, Maura, their Committtee and the wonderful group of parents and all the friendly, knowledgable volunteers involved with this success.
My special thanks to Jill McCourt for her tabulating assistance throughout the entire day.
My thanks to the Committee having me join them again.
.
9:12 AM
Event #700 Preliminary Boys and Girls Under 8
Judged by Maureen Greene O'Leary, MA, Joanie T. Cass, NY & Siobhan Moore, NY
11 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #204 Emma Cullinan (Scoil Rince Saoirse)
2 < 225 > … #494 Grace O'Hara (O'Rourke)
3 < 185 > … #264 Bridget Fessenden (Harney)
4 < 180 > … #304 Natalie Grace (Kelly-Oster)
5 < 169 > … #332 Erin Hieb (Verlin)
.
9:57 AM
Event #701 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by Maureen Greene O'Leary, MA, Joanie T. Cass, NY & Siobhan Moore, NY
21 Registered, 20 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 215 > … #343 Julia Hricay (O'Rourke)
2 < 210 > … #220 Julia Denys (Lynn)
3 < 191 > … #415 Aine Marie Mannion (Petri School)
4 < 182 > … #461 Leah Menachery (O'Rourke)
5 < 154.5 > … #283 Nora Gallagher (Clifden)
6 T < 152 > … #635 Zali Williams (Ardmore)
6 T < 152 > … #531 Peyton Reynertson (Pender-Keady)
7 < 151 > … #228 Nicolette Doherty (Sheeaun Academy)
8 < 147 > … #354 Gabriella Insero (Boland)
9 < 142 > … #321 Sarah Hauptman (Kelly-Oster)
.
10:06 AM
Event #702 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Sheila Cloherty Laskey, MA, Aaron Crosbie, EN & Cathy Spencer Revis, NY
15 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #419 Julia Martin (Lynn)
2 < 231 > … #504 Beibhinn Parisi (McGinley)
3 < 221 > … #411 Audrey Malila (Murray)
4 < 195 > … #533 Emma Ricketts (Spirited Soles)
5 < 174 > … #112 Zack Barnet (Inishfree)
.
11:19 AM
Event #703 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Sheila Cloherty Laskey, MA, Mary McElroy, IE & Cathy Spencer Revis, NY
15 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 262.5 > … #630 Grace Anne Werner (Petri School)
2 < 240 > … #463 Samantha Mihalko (Gray)
3 < 200 > … #287 Norah Garvey (McInerney)
4 < 180.5 > … #114 Emma Barry (Donny Golden)
5 < 166.5 > … #483 Lucinda Nevils (Inishfree)
6 < 154 > … #183 Caitlin Conly (O'Rourke)
.
10:46 AM
Event #704 Preliminary Boys and Girls Under 12 (corrected)
Judged by Sheila Cloherty Laskey, MA, Aaron Crosbie, EN & Cathy Spencer Revis, NY
25 Registered, 16 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #224 Clare Dixon (Schade)
2 < 189.5 > … #386 Lauren Komosinski (O'Rourke)
3 < 188 > … #249 Meredith Eddy (Murray)
4 < 177 > … #538 AnnaNicole Romaine (Dunleavy Shaffer)
5 < 163.5 > … #349 Emma Rose Hurley (Spirited Soles)
6 < 157 > … #328 Kaitlin Henry (Inishfree)
7 < 156 > … #281 Kathleen Gallagher (Clifden)
8 < 143.33 > … #618 Meghan Vander Woude (Murray)
.
12:10 PM
Event #705 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Sheila Cloherty Laskey, MA, Mary McElroy, IE & Cathy Spencer Revis, NY
20 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 262.5 > … #149 Claire Butler (Lenihan)
2 < 235 > … #569 Margot Shanahan (Lenihan)
3 < 210 > … #565 Kiera Scott (Kelly-Oster)
4 < 168 > … #540 Claire Romanczyk (Peter Smith)
5 < 162 > … #340 Megan Honey (O'Rourke)
6 < 156 > … #333 Caroline Hinson (Murray)
7 < 148 > … #164 Meadhbh Carroll (Curran)
.
9:57 AM
Event #706 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Joan McNiff Cass, NY, Isabella Fogarty, IE & Noreen Melvin, MA
22 Registered, 18 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #506 Emily Parry (Peter Smith)
2 < 250 > … #573 Brian Shapiro (Verlin)
3 < 170 > … #262 Katie Feenan (O'Grady-Quinlan)
4 < 169 > … #233 Erin Doran (Peter Smith)
5 < 164 > … #532 Jillian Riccio (Kelly-Oster)
6 < 151 > … #236 Mary Catherine Drew (Peter Smith)
7 < 149 > … #129 Erin Bolan (DeNogla)
8 < 147.5 > … #330 Clare Hernon (Shea-Jennings)
9 < 145.5 > … #520 Mackenzie Prendergast (Lenihan)
.
12:14 PM
Event #707 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Joan McNiff Cass, NY, Isabella Fogarty, IE & Noreen Melvin, MA
17 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #548 Rebecca Ruotolo (Inishfree)
2 < 218 > … #298 Conlan Goodman (Rince Na Sonas)
3 < 215 > … #316 Brooke Harig (Johnston)
4 < 176 > … #620 Danielle Veith (Lenihan)
5 < 168.5 > … #414 Hayley Mangan (Spirited Soles)
6 < 159 > … #331 Jane Hickey (Pender-Keady)
7 < 155.5 > … #638 Alexa Wisnieski (Golden Harp)
.
10:20 AM
Event #708 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Joan McNiff Cass, NY, Isabella Fogarty, IE & Noreen Melvin, MA
19 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 262.5 > … #523 Conor Quinlivan (Rince na h'Eireann)
2 T < 225 > … #385 Kailey Rose Komosinski (O'Rourke)
2 T < 225 > … #499 Shannon O'Shaughnessy (Inishfree)
3 < 173.5 > … #353 Alyson Insero (Boland)
4 < 164 > … #460 Shea Mena (O'Rourke)
5 < 153 > … #260 TJ Fedirko (O'Grady-Quinlan)
6 < 149 > … #599 Katy Temple (Verlin)
.
11:09 AM
Event #709 Preliminary Men and Ladies 16 & Over
Judged by Joan McNiff Cass, NY, Isabella Fogarty, IE & Noreen Melvin, MA
14 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #397 Rowan Lewczak (Gallagher)
2 < 206 > … #242 Kiera Duggan (Inishfree)
3 < 200 > … #553 Maura Sabini (Farrell)
4 T < 181 > … #292 Caitlin Giagnacova (Caitrin)
4 T < 181 > … #325 Maureen Heeran (Lenihan)
.
12:56 PM
Event #800 Open Champion Girls Under 9
Judged by Sheila Cloherty Laskey, MA, Mary McElroy, IE & Cathy Spencer Revis, NY
10 Registered, 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #472 Caroline Mulhern Malloy (Mulhern School)
2 < 235 > … #492 Brigid O'Connor (Murray)
3 < 230 > … #132 McKayla Boyd (O'Rourke)
4 < 185 > … #588 Charlotte Sulger (Pender-Keady)
.
10:57 AM
Event #801 Open Champion Girls Under 10
Judged by Maureen Greene O'Leary, MA, Joanie T. Cass, NY & Siobhan Moore, NY
7 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #362 Erin Karlok (Peter Smith)
2 < 250 > … #303 Emily Grace (Kelly-Oster)
3 < 190 > … #366 Bridget Keary (Lenihan)
.
12:41 PM
Event #802 Open Champion Girls Under 11
Judged by Joan McNiff Cass, NY, Isabella Fogarty, IE & Noreen Melvin, MA
9 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #232 Sierra Donovan (O'Rourke)
2 < 215 > … #407 Grace Mahon (Shea-Jennings)
3 < 205 > … #451 Zenaida McKinney (Scoil Rince Naomh Attracta)
4 < 180 > … #524 Kelly Quinn (O'Rourke)
.
4:32 PM
Event #803 Open Champion Girls Under 12
Judged by Aaron Crosbie, EN, Brendan O'Brien, IE & Gary Healy, IL
12 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #363 Shannon Karlok (Peter Smith)
2 < 250 > … #436 Rachel McCully (Murray)
3 < 186 > … #555 Emily Sam-Zee-Moi (O'Rourke)
4 < 184 > … #632 Michaelann White (Harney)
5 < 166 > … #612 Kayla Turpin (Spirited Soles)
.
2:37 PM
Event #804 Open Champion Girls Under 13
Judged by Aaron Crosbie, EN, Brendan O'Brien, IE & Gary Healy, IL
17 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #477 Clare Murray MacRitchie (Murray)
2 < 215 > … #639 Kendall Grace Woodcock (Harney)
3 < 193 > … #394 Caroline Leeber (Pender-Keady)
4 < 169 > … #117 Shaela Barry (Shamrock)
5 < 166.5 > … #474 Caroline Murphy (Lynn)
6 < 163 > … #379 Aine Maighread King (Brady)
7 < 157 > … #450 Cassie McKiernan (Gray)
8 < 145 > … #481 Jean-Marie Neave (Donny Golden)
.
12:45 PM
Event #805 Open Champion Girls Under 14
Judged by Aaron Crosbie, EN, Brendan O'Brien, IE & Gary Healy, IL
17 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #307 Kaela Gray Milewski (Gray)
2 < 203 > … #376 Payton Kiel (Pender-Keady)
3 < 195 > … #109 Kate Babcock (Murray)
4 < 181 > … #564 Lily Schwoerer (Lynn)
5 < 174 > … #124 Aislinn Bevill (Pender-Keady)
6 < 161 > … #323 Saoirse Healy (Harney)
7 < 149 > … #290 Brianna Genthe (Peter Smith)
.
10:43 AM
Event #806 Open Champion Girls Under 15
Judged by Mary McElroy, IE, Brendan O'Brien, IE & Gary Healy, IL
18 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #426 Mary Kate McCarthy (Mulhern)
2 < 250 > … #184 Brianna Connick (Rince na h'Eireann)
3 < 171 > … #254 Meghan Evans (Harney)
4 < 168 > … #115 Mairead Barry (Shamrock)
5 T < 159 > … #314 Sarah Hanley (McDade-Cara)
5 T < 159 > … #374 Gillian Kenney (Murray)
6 < 149 > … #475 Emily Murphy (Petri School)
.
3:09 PM
Event #807 Open Champion Girls Under 16
Judged by Aaron Crosbie, EN, Brendan O'Brien, IE & Gary Healy, IL
12 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #198 Courtney R. Crawford (Harney)
2 < 250 > … #294 Hannah Gilchrist (Boland)
3 < 205 > … #370 Grace Kelley (Rince na h'Eireann)
4 < 176 > … #199 Elizabeth Croker (Lenihan)
5 < 172 > … #181 Meghan Collins (Shamrock)
.
11:47 AM
Event #808 Open Champion Girls Under 17
Judged by Aaron Crosbie, EN, Brendan O'Brien, IE & Gary Healy, IL
15 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #495 Sarah Oldam (Peter Smith)
2 < 210 > … #378 Grace Kiley (Lenihan)
3 < 185 > … #604 Allyson Tracey (Lynn)
4 T < 175 > … #163 Alison Carr (Bremer)
4 T < 175 > … #442 Kerry McFadden (Peter Smith)
.
3:43 PM
Event #809 Open Champion Ladies Under 18
Judged by Aaron Crosbie, EN, Brendan O'Brien, IE & Gary Healy, IL
3 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #701 Kelsy Pearse (Gray)
2 < 225 > … #545 Michelle Rueb (Inishfree)
3 < 195 > … #398 Mera Liccione (Rince na h'Eireann)
.
9:32 AM
Event #810 Open Championship Ladies 18 & Over
Judged by Mary McElroy, IE, Brendan O'Brien, IE & Gary Healy, IL
11 Registered, 10 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #434 Kelly McCourt (Gray)
2 < 250 > … #581 Emily Stewart (Scoil Rince Naomh Attracta)
3 < 190 > … #241 Erin Duffy (Lenihan)
4 < 172 > … #471 Madeline Muench (Murray)
5 < 162 > … #377 Erin Kiley (Lenihan)
.
12:53 PM
Event #812 Open Champion Boys Under 10
Judged by Joan McNiff Cass, NY, Isabella Fogarty, IE & Noreen Melvin, MA
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #147 Ronan Burke (Shea-Jennings)
.
3:59 PM
Event #816 Open Championship Men Und 16 AND 16 & Over Combined
Judged by Aaron Crosbie, EN, Brendan O'Brien, IE & Gary Healy, IL
4 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #605 Ciaran Traynor (Rince na h'Eireann)
2 < 225 > … #216 Sam Davenport (Rince na h'Eireann)
3 < 195 > … #601 Mark Therriault (Dunleavy Shaffer)
4 < 180 > … #152 Christian Cairone (Horgan)