Young School Feis 2014

All Grade Results:

Grade Tabular Results:

Grade Tabular results not available.

PDF Archived Results (Old Style):

Young School Feis 2014 Grade Results PDF

All Champ Results:

Champ Tabular Results:

Champ Tabular results not available.

Grade Results Here - pdf format


Young School Feis 2014 As Tabulated by FeisWeb.Com on October 5, 2014
Overall ReCap: There were 208 Champions registered for the feis and 184 danced. 109 were awarded (59.2%)
Champion regular events ended shortly after 4:08 PM when last regular events was tabulated. There were 3 rounds for OC and 2 rounds for PC. Round awards for both PC & OC Events
.
.
.
9:45 AM
Event #509 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by Orla Kelly, ON, Kerry Broderick, NY & Erin Kennedy, NY
12 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #572 Leah Bishop (Young School - NY)
2 < 215 > … #537 Amy Zenker (Goggin-Carroll)
3 < 205 > … #312 Annabelle McGinnity (Young School - NY)
4 < 163 > … #569 Marlena Berger (McLaughlin-Goodwin-O'Shanecy)
5 < 160 > … #627 Liam Connorton (Young School - NY)
.
10:27 AM
Event #510 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Orla Kelly, ON, Kerry Broderick, NY & Erin Kennedy, NY
10 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #305 Ciaran McCarthy (Goggin-Carroll)
2 < 206 > … #376 Colleen Patrie (Francis Academy)
3 < 205 > … #330 Shaelynn Meyer (Rochez)
4 < 178 > … #471 Teagan Summers (Fay-Healy)
.
10:41 AM
Event #511 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Orla Kelly, ON, Kerry Broderick, NY & Erin Kennedy, NY
10 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 245 > … #223 Cassidy Kennedy (Fay-Healy)
2 < 225 > … #458 Emily Spellman (McLaughlin-Goodwin-O'Shanecy)
3 < 200 > … #467 Fiona Sullivan (Johnston)
4 < 176.5 > … #532 Monique Wun (Fay-Healy)
5 < 167.5 > … #131 Daniel Gernatt (Rince Na Tiarna)
.
11:56 AM
Event #512 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Orla Kelly, ON, Kerry Broderick, NY & Erin Kennedy, NY
15 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 67% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #501 Jayden Walker (Young School - NY)
2 < 210 > … #317 Maggie McGuire (Johnston)
3 < 197 > … #608 Aydan Chavis (Francis Academy)
4 < 174 > … #437 Kelsey Sheerin (Johnston)
5 < 171 > … #586 Maggie Broomfield (Young School - NY)
6 < 156 > … #177 Rachel Hennessy (Goggin-Carroll)
7 < 155 > … #640 Emma Cummiskey (Millennium)
8 T < 147 > … #637 Paige Cross (McGinley)
8 T < 147 > … #138 Mckenna Goltry (Carle)
9 < 142 > … #629 Mairin Connorton (Young School - NY)
.
12:03 PM
Event #513 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Orla Kelly, ON, Kerry Broderick, NY & Erin Kennedy, NY
21 Registered, 18 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #498 Lauren Vieira (Goggin-Carroll)
2 < 190 > … #347 Fiona Murphy (Rince Na Tiarna)
3 < 179 > … #218 Grace Kelly (Johnston)
4 < 178 > … #243 Caelin Kuder (Woodgate-Shamrock - ON)
5 < 164 > … #460 Meghan Stella (McMahon)
6 < 159 > … #363 Ashley Ohstrom (McDonald School)
7 < 143 > … #469 Molly Sullivan (Johnston)
8 < 140.5 > … #505 Katelyn Watson (Woodgate-Shamrock - ON)
9 < 137 > … #354 Bridget Neeson (McCarthy)
.
12:47 PM
Event #514 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Orla Kelly, ON, Kerry Broderick, NY & Erin Kennedy, NY
22 Registered, 19 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 10 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #368 Emily Oswald (Young School - NY)
2 < 231 > … #587 Moira Broomfield (Young School - NY)
3 < 193 > … #441 Brianna Siwirski (Clann Na Cara)
4 < 190 > … #153 Annmarie Gruttadauro (Young School - NY)
5 < 157 > … #123 Colleen Anne Fullam (Francis Academy)
6 < 147 > … #349 Cassandra Murray (Young School - NY)
7 < 145 > … #582 Claire Boyle (McDade-Cara)
8 < 136 > … #571 Vittoria Biscotti (Fay-Healy)
9 < 134 > … #114 Mikaela Bray Flanagan (Hunt)
10 < 129 > … #597 Bridget Carey (Boland)
.
2:32 PM
Event #515 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Kerry Broderick, NY, Ron Plummer, ON & Erin Kennedy, NY
13 Registered, 13 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 54% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 251.5 > … #235 Cassidy Klaybor (Rochez)
2 < 203 > … #237 Lauren Kolassa (Boland)
3 < 191 > … #210 Katherine Johnston (Boland)
4 < 182.5 > … #641 Abby Cunningham (Boland)
5 < 181 > … #670 Mary Dixon (Rince Na Tiarna)
6 < 170 > … #583 Maggie Brennan (Roisin Academy)
7 < 158 > … #416 Mackenzie Rogers (McCarthy)
.
2:46 PM
Event #516 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Kerry Broderick, NY, Ron Plummer, ON & Erin Kennedy, NY
12 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 64% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 225 > … #164 Sarah Hamilton (Johnston)
2 < 212 > … #284 Colleen Magowan (Johnston)
3 < 203 > … #246 Breanna Laber (Boland)
4 < 199 > … #704 Kortney Barton (Fay-Healy)
5 < 171 > … #242 Bailey Krupa (McCarthy)
6 < 168 > … #687 Regina Dziergas (Johnston)
7 < 165 > … #589 Katherine Buholtz (Young School - NY)
.
3:04 PM
Event #518 Preliminary Boys and Girls Under 18
Judged by Kerry Broderick, NY, Ron Plummer, ON & Erin Kennedy, NY
9 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #165 Claire Hammerschmidt (Roisin Academy)
2 < 240 > … #350 Erin Murray (Goggin-Carroll)
3 < 200 > … #414 Amanda Rochez (Rochez)
4 < 175 > … #348 Shannon Murphy (Fay-Healy)
5 < 166 > … #306 Caroline McCusker (McMahon)
.
3:22 PM
Event #519 Preliminary Men and Ladies 18 & Over
Judged by Kerry Broderick, NY, Ron Plummer, ON & Erin Kennedy, NY
10 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #116 Siobhan Fleury (Trillium)
2 < 228 > … #327 Caitlin Mercer (Faherty DeMenezes)
3 < 200 > … #232 Paige Kippley (McCarthy)
4 < 172 > … #375 Monica Passarelli (Moran)
5 < 171 > … #356 Ashley Nolan (Young School - NY)
.
10:14 AM
Event #609 Open Champion Girls Under 9
Judged by Kathleen O'KeefeNY, Maggie Ritnour, NY & Ann Marie Leonard, ON
1 Registered, 1 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 1 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #176 Abby Hennessy (Goggin-Carroll)
.
10:09 AM
Event #611 Open Champion Girls Under 11
Judged by Kathleen O'KeefeNY, Maggie Ritnour, NY & Ann Marie Leonard, ON
6 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #453 Molly Kate-Brooks Smock (Boland)
2 < 231 > … #527 Cecilia Wojcik (Corrigan)
3 T < 195 > … #445 Ainsley Smith (Fay-Healy)
3 T < 195 > … #227 Lauren Kielar (Rince Na Tiarna)
4 < 172 > … #258 Ellessee Legare (Goggin-Carroll)
.
11:13 AM
Event #613 Open Champion Girls Under 13
Judged by Maggie Ritnour, NY, Erin Kennedy, NY & Ron Plummer, ON
13 Registered, 11 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #759 Fiona Reynolds (Fay-Healy)
2 < 229.5 > … #142 Abigail Graham-Luke (Young School - NY)
3 < 225 > … #155 Jamie Gudyka (Young School - NY)
4 < 165 > … #190 Carly Hoy (Young School - NY)
5 < 163.5 > … #182 Jenna Hilborn (Fay-Healy)
6 < 157 > … #487 Laurenne-Victoria Tynski (Fay-Healy)
.
12:32 PM
Event #615 Open Champion Girls Under 15
Judged by Maggie Ritnour, NY, Ron Plummer, ON & Ann Marie Leonard, ON
18 Registered, 16 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #645 Kaitlyn Curtis (Johnston)
2 < 206 > … #207 Skylar Jenks (Young School - NY)
3 < 195.5 > … #160 Ana Haines (Muggivan)
4 < 185 > … #148 Sophie Grey (Young School - NY)
5 < 171 > … #440 Isabella Simms (Goggin-Carroll)
6 < 170 > … #682 Margaret Dunning (Drumcliffe)
7 < 149.5 > … #282 Paige Mackintosh (Goggin-Carroll)
8 < 144 > … #314 Grace McGinnity (Young School - NY)
9 < 135 > … #473 Megan Sweeney (Young School - NY)
.
3:47 PM
Event #617 Open Champion Girls Under 17
Judged by Maggie Ritnour, NY, Kathleen O'KeefeNY & Ann Marie Leonard, ON
24 Registered, 20 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 11 Finishers ( 55% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #766 Brynna McVittie (Goggin-Carroll)
2 < 206 > … #767 Jenna Shepley (McGinley)
3 < 171 > … #409 Kenzie Rich (Fay-Healy)
4 < 167 > … #683 Rowan Dupuis (Fay-Healy)
5 < 166 > … #630 Maura Connorton (Young School - NY)
6 < 165 > … #178 Meghan Henry (Goggin-Carroll)
7 < 152 > … #103 Simone Faloona (McGinley)
8 < 142 > … #228 Fiona Kier (Young School - NY)
9 < 139 > … #115 Rebecca Flanagan (Johnston)
10 < 137 > … #313 Elle McGinnity (Young School - NY)
11 < 126 > … #371 Kelly Palamar (Young School - NY)
.
4:02 PM
Event #619 Open Champion Girls Under 19
Judged by Maggie Ritnour, NY, Kathleen O'KeefeNY & Ann Marie Leonard, ON
4 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #263 Michaela Lincoln (Young School - NY)
2 < 240 > … #415 Caitlin Rochez (Rochez)
3 < 215 > … #484 Courtney Trew (Fay-Healy)
.
4:08 PM
Event #620 Open Champion Ladies 19 & Over
Judged by Maggie Ritnour, NY, Kathleen O'KeefeNY & Ann Marie Leonard, ON
6 Registered, 5 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #452 Hayley Smock (Boland)
2 < 250 > … #335 Rebecca Mitchell (Moran)
3 < 190 > … #635 Andrea Cousineau (Fay-Healy)
4 < 185 > … #151 Sarah Griffin (Fay-Healy)
5 < 168 > … #545 Rebecca Allen (Coyle)
.
10:19 AM
Event #713 Open Champion Boys Under 13
Judged by Kathleen O'KeefeNY, Maggie Ritnour, NY & Ann Marie Leonard, ON
2 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #303 Jack McAuliff (Roisin Academy)
2 < 250 > … #278 Nicholas Lynch (Drumcliffe)