Home Page

Results for Jerry Mulvihill Memorial Feis 2017

Champ Results

Jerry Mulvihill Memorial Feis As Tabulated by Jim M from FeisWeb.Com on May 20, 2017
Overall ReCap: There were 281 Champions registered for the feis and 220 danced. 121 were awarded (55.0%)
Champion regular events ended shortly after 4:48 PM when last regular events was tabulated. There were 3 rounds for OC and 2 rounds for PC. Round awards for both PC and OC Events
I congratulate Debbie, her Committee, and the wonderful group of parents and friendly, knowledgable volunteers involved with this success.
.
My thanks to the Committee for asking us back.
.
11:00 AM
Event #501 Preliminary Boys and Girls Under 8
Judged by Linda Sanfilippo, NY, Philip Owens, FL & Nora McHugh, CT
8 Registered, 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #458 Sinead Cromie (Schade)
2 < 222 > … #414 Carrie Angela Cassarello (Inishfree)
3 < 183.5 > … #568 Saoirse Higgins (Flynn)
4 < 182.5 > … #609 Adele Kushner (Scoil Rince Le Cheile)
.
11:07 AM
Event #502 Preliminary Boys and Girls Under 9
Judged by Linda Sanfilippo, NY, Philip Owens, FL & Nora McHugh, CT
10 Registered, 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #411 Ava carroll (Scoil Rince Saorise)
2 < 230 > … #346 Victoria Wood (Scoil Rince Le Cheile)
3 < 221 > … #605 Alexandra Klotz (DeNogla - Ardmore)
4 < 180 > … #468 Emma Cunningham (O'Rourke)
.
11:13 AM
Event #503 Preliminary Boys and Girls Under 10
Judged by Linda Sanfilippo, NY, Philip Owens, FL & Nora McHugh, CT
10 Registered, 10 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 56% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #143 Shannon McMenamin (Schade)
2 < 240 > … #136 Molly McElroy (Cummins)
3 < 191.5 > … #230 Cora Reynolds (Inishfree)
4 < 187 > … #529 Ella Rae Gill (DeNogla - Ardmore)
5 < 173 > … #193 Caroline Panasci (Inishfree)
.
11:53 AM
Event #504 Preliminary Boys and Girls Under 11
Judged by Linda Sanfilippo, NY, Kerry Kelly-Oster, NY & Nora McHugh, CT
19 Registered, 17 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 9 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 225 > … #614 BROOKE LEAHY (Slattery)
2 < 214 > … #314 ALANNA URGO (Fitzpatrick Academy)
3 < 207 > … #575 Rhianna Hughes (Scoil Rince Saorise)
4 < 171 > … #257 Sarah Kate Ryan (Broesler)
5 < 170 > … #392 Shannon Burke (Scoil Rince Saorise)
6 < 159 > … #394 Kailey Burns (Inishfree)
7 < 156 > … #280 Paige Sheiffele (Inishfree)
8 < 152 > … #320 Fiona Eileen Vernice (Doherty Petri)
9 < 148.5 > … #436 Kathleen Conlon (Hagen-Kavanagh)
.
12:13 PM
Event #505 Preliminary Boys and Girls Under 12
Judged by Linda Sanfilippo, NY, Kerry Kelly-Oster, NY & Nora McHugh, CT
12 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #166 Catherine Murphy (Early-McLoughlin)
2 < 210 > … #236 Aidan Riley (Coyle)
3 < 174 > … #282 Leanna Sheridan (Mulvihill-Lynch)
4 < 172.5 > … #227 Meghan Reilly (Inishfree)
5 < 169.5 > … #283 Emily Sherin (Mulvihill-Lynch)
.
12:23 PM
Event #506 Preliminary Boys and Girls Under 13
Judged by Linda Sanfilippo, NY, Kerry Kelly-Oster, NY & Nora McHugh, CT
18 Registered, 16 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #535 Kayla Gilly (Scoil Rince Saorise)
2 < 221 > … #596 Tristan Kennedy (Doherty Petri)
3 < 201 > … #152 Rose Meschi (Mulvihill-Lynch)
4 < 200 > … #127 Kate McCarthy (Mulvihill-Lynch)
5 < 169 > … #538 abby Gorman (Mulvihill-Lynch)
6 < 159 > … #536 Claire Giordano (Mulvihill-Lynch)
7 < 138 > … #286 Aoife Slattery (Scoil Rince Saorise)
8 < 137 > … #475 Nora Delehanty (Aherne Sheehan)
.
9:39 AM
Event #507 Preliminary Boys and Girls Under 14
Judged by Kerry Kelly-Oster, NY, Karyn Oster, NY & Theresa O'Sullivan Randall, NY
17 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 235 > … #499 Michaela Farley (Mulvihill-Lynch)
2 < 215 > … #579 Foster Hutchins (McFadden)
3 < 203 > … #216 Roisin Presser (Broesler)
4 < 181 > … #273 Vivian Sebesta (Doherty Petri)
5 < 172 > … #374 Meaghan Boehm (Shea-Jennings)
6 < 168 > … #376 Samantha Bohl (Coyle)
7 < 159 > … #289 Evelyn Smith (Doherty Petri)
8 < 150 > … #488 Brenna Douglas (Mulvihill-Lynch)
.
10:24 AM
Event #508 Preliminary Boys and Girls Under 15
Judged by Kerry Kelly-Oster, NY, Karyn Oster, NY & Theresa O'Sullivan Randall, NY
18 Registered, 14 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 7 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 256 > … #485 Grace Donovan (Mulvihill-Lynch)
2 < 210 > … #155 Emma Mikos (Mulvihill-Lynch)
3 < 203 > … #288 Paige Smethurst (McGough Academy)
4 < 195 > … #539 Erin Gorman (Doherty Petri)
5 < 162 > … #295 Ashlyn Sparks (McElligott)
6 < 159.5 > … #218 Alyssa Quinn (McNiff)
7 < 145.5 > … #326 Anna Walkin (Scoil Rince Saorise)
.
2:13 PM
Event #509 Preliminary Boys and Girls Under 16
Judged by Kerry Kelly-Oster, NY, Philip Owens, FL & Nora McHugh, CT
13 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 230 > … #422 Maria Cliffe (Mulvihill-Lynch)
2 < 228 > … #123 Kylie McCabe (Inishfree)
3 < 195 > … #438 Erin Connolly (McElligott)
4 < 191 > … #553 Allison Hannan (Schade)
5 < 187 > … #476 Rachael Deming (Schade)
.
2:20 PM
Event #510 Preliminary Men & Ladies 16 and Over
Judged by Kerry Kelly-Oster, NY, Philip Owens, FL & Nora McHugh, CT
20 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #297 Colleen Sullivan (Inishfree)
2 < 200 > … #440 Mary Conroy (Doherty Petri)
3 < 178 > … #294 Meaghan Smoak (Doherty Petri)
4 < 175 > … #610 Margaret Lane (Hooley)
5 < 168 > … #371 Kathryn Bingham (Mulvihill-Lynch)
6 < 157.5 > … #261 Kaitlin Santino (Schade)
7 < 152 > … #278 Nadia Sharpe (Cummins)
8 < 141.5 > … #407 Kristin Cariello (Mulvihill-Lynch)
.
10:31 AM
Event #601 Open Championships Under 9
Judged by Linda Sanfilippo, NY, Philip Owens, FL & Nora McHugh, CT
3 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 250 > … #176 Annemarie Nugent (Doherty Petri)
2 < 240 > … #285 Ashlyn Siek (Wick-Hegarty)
3 < 230 > … #483 Kara Doherty (Doherty Petri)
.
10:38 AM
Event #602 Open Championships Under 10
Judged by Linda Sanfilippo, NY, Philip Owens, FL & Nora McHugh, CT
9 Registered, 8 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 240 > … #344 Christina Mariel Wiltz (McGough Academy)
2 < 235 > … #617 Ciara Leddy (Scoil Rince Saorise)
3 < 230 > … #802 Ciara Cromie (Schade)
4 < 182.5 > … #465 Lauren Cullinan (Scoil Rince Saorise)
.
10:46 AM
Event #603 Open Championships Under 11
Judged by Linda Sanfilippo, NY, Philip Owens, FL & Nora McHugh, CT
13 Registered, 8 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 231 > … #209 Kyleigh Pilkington (Mulvihill-Lynch)
2 < 225 > … #482 Clare Mary Doherty (Doherty Petri)
3 < 216 > … #348 Shannon Abraldes (Mulvihill-Lynch)
4 < 205 > … #190 Elena Marie Olson (O'Rourke)
.
2:03 PM
Event #604 Open Championships Under 12
Judged by Eileen Coyle Henry, PA, John O'Keefe, CT & John Cunniffe, MA
17 Registered, 9 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 6 Finishers ( 67% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 260 > … #133 Josie Mcclory (Dunleavy Boyle Bremer)
2 < 250 > … #186 Grace O'Hara (O'Rourke)
3 < 205 > … #616 Ava Leddy (Scoil Rince Saorise)
4 < 181 > … #561 Jolene Harvey (Scoil Rince Saorise)
5 T < 157.5 > … #179 Kate Nugent (Doherty Petri)
5 T < 157.5 > … #274 Alexa Shafy (Mulvihill-Lynch)
.
3:51 PM
Event #605 Open Championships Under 13
Judged by Eileen Coyle Henry, PA, John O'Keefe, CT & John Cunniffe, MA
15 Registered, 15 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 8 Finishers ( 53% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #332 Maggie Webber (Mulvihill-Lynch)
2 < 215 > … #456 Ailish Cromie (Schade)
3 < 196 > … #234 Rachael Reynolds (Dunleavy Boyle Bremer)
4 < 167 > … #501 Leah Feehan (Doherty Petri)
5 < 164 > … #416 Kate Catterson (Doherty Petri)
6 < 150 > … #425 Colleen Coelho (Doherty Petri)
7 T < 148.5 > … #365 Margaret Batton (Harney-Pender-Keady)
7 T < 148.5 > … #343 Riley Wilson (Doherty Petri)
.
11:32 AM
Event #606 Open Championships Under 14
Judged by Eileen Coyle Henry, PA, John O'Keefe, CT & John Cunniffe, MA
11 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #514 Kate Fodero (O'Rourke)
2 < 231 > … #521 Madison Frascogna (Mulvihill-Lynch)
3 < 215 > … #595 Elizabeth Kennedy (Doherty Petri)
4 < 180 > … #510 Maggie Fleming (Mulvihill-Lynch)
.
11:42 AM
Event #607 Open Championships Under 15
Judged by Eileen Coyle Henry, PA, John O'Keefe, CT & John Cunniffe, MA
14 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 256 > … #607 Theo Marie Kontonis (Doherty Petri)
2 < 225 > … #430 Jillian Collins (Doherty Petri)
3 < 213 > … #406 Carolyn Cardell (Doherty Petri)
4 < 195 > … #541 Emily Grace (Broesler)
5 < 161 > … #403 Erin Camas (Inishfree)
.
4:48 PM
Event #608 Open Championships Under 16
Judged by Eileen Coyle Henry, PA, Linda Sanfilippo, NY & John Cunniffe, MA
9 Registered, 6 Entered, 1 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 60% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #350 Nora Rose Ahern (Doherty Petri)
2 < 225 > … #103 Caitlin Lynch (Mulvihill-Lynch)
3 < 186 > … #492 Hannah Dwyer (Doherty Petri)
.
3:04 PM
Event #609 Open Championships Under 17
Judged by Kerry Kelly-Oster, NY, Philip Owens, FL & Nora McHugh, CT
12 Registered, 7 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 57% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #118 Caitlyn Maurer (Doherty Petri)
2 < 230 > … #703 Nicoletta Bremer (Dunleavy Boyle Bremer)
3 < 215 > … #702 Juliana Bremer (Dunleavy Boyle Bremer)
4 < 173 > … #608 Lily Kunda (McGough Academy)
.
9:57 AM
Event #610 Open Championships Under 18
Judged by Eileen Coyle Henry, PA, John O'Keefe, CT & John Cunniffe, MA
10 Registered, 4 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 4 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #557 Amanda Hansen (Mulvihill-Lynch)
2 < 250 > … #362 Mary-kate Bane (Mulvihill-Lynch)
3 < 190 > … #613 Kelly Lavin (Doherty Petri)
4 < 185 > … #511 Erin Floody (Schade)
.
10:09 AM
Event #611 Open Championships 18 and Over
Judged by Eileen Coyle Henry, PA, John O'Keefe, CT & John Cunniffe, MA
12 Registered, 10 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 5 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #626 Cassidy Luebbers (Broesler)
2 < 231 > … #366 Tehya Baxter (Doherty Petri)
3 < 184 > … #199 Hailey Payea (Broesler)
4 < 178 > … #214 Sheila Powers (Hagen-Kavanagh)
5 < 175 > … #489 Christina Drago (Anam Cara)
.
4:01 PM
Event #704 Open Champion (Boys Only) Under 14
Judged by Eileen Coyle Henry, PA, John O'Keefe, CT & John Cunniffe, MA
3 Registered, 3 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 300 > … #402 Daniel Callanan (Lynn-O'Grady Quinlan-Connick)
2 < 225 > … #122 Kieran McByrne (Inishfree)
3 < 195 > … #318 Joshua Vasquez (Inishfree)
.
4:03 PM
Event #705 Open Champion (Boys Only) Under 16
Judged by Eileen Coyle Henry, PA, John O'Keefe, CT & John Cunniffe, MA
2 Registered, 2 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 2 Finishers ( 100% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 275 > … #205 Daniel Pensabene (Mulvihill-Lynch)
2 < 250 > … #223 Sean Reagan (Inishfree)
.
4:16 PM
Event #706 Open Champion (Men Only) 16 & Over
Judged by Eileen Coyle Henry, PA, John O'Keefe, CT & John Cunniffe, MA
6 Registered, 6 Entered, 0 Withdrew . . . Awards To Top 3 Finishers ( 50% )
Place . . . . Dancer ( School )
1 < 265 > … #102 Owen Luebbers (Broesler)
2 < 240 > … #220 Conor Reagan (Inishfree)
3 < 215 > … #101 Ian Luebbers (Broesler)
Home Page